www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Прочитайте про Велику Вітчизняну Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокнига


    
     Головна » Сторінка юного краєзнавця » Краєзнавчі видання
   Прочитайте про Велику Вітчизняну
    
   “Є дати в кожного народу,
   Яких не вкриє цвіль і тлінь.
   Якщо тобі дали свободу,
   Вклонись героям до землі”.
                                      В.Кравчук

   ДОРОГІ ДРУЗІ!

      Незабаром, у травні 2015 року, все прогресивне людство відзначатиме 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Понад 40 місяців палахкотіла на українській землі Велика Вітчизняна війна. Лилася кров, знищувалися матеріальні і культурні цінності, духовні надбання народу. На бій ішли всі – чоловіки і жінки, робітники і селяни, люди різних національностей і професій. Події Другої світової війни не перестають вражати силою народного духу, величчю подвигу мільйонів, що піднялися на захист Батьківщини, своїх осель і родин. Про це створено тисячі книг і кінофільмів, картин і пісень. Однак, тема війни нескінченна, бо має вічне джерело – пам'ять. Ця пам'ять незгасна – вона в наших серцях.
      Святу справу зробить кожен із вас, юних, хто перечитає, перегорне, опрацює матеріали рекомендованих нижче книг. Адже всі вони – про ті вогненні, чорні сторінки нашої історії, які необхідно знати і пам'ятати кожному. Кажуть, що той, хто пам'ятає – завжди сильніший, бо озброєний досвідом минулого. Адже, пам'ять і знання дають змогу зберегти зв'язок поколінь, знайти своє коріння та гідне місце в житті. Ці книги допоможуть вам стати чистими душею, сильними духом, красивими у вчинках, допоможуть вам, друзі, бути Людьми і зберегти історичну пам'ять нашого народу.
    
       Вікопомний подвиг. Україна у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років : фотоальбом. – К. : Фенікс, 2006. – 215 с.
      Безсмертному подвигу, ратній звитязі рядових бійців і командирів, партизанів і підпільників, відомих воєначальників присвячується фотоальбом “Вікопомний подвиг”. Фотоальбом розкриває історичну правду про переможні і трагічні дні, змальовує образи рядових солдатів.
       Архівні фотографії, фотографії, виготовлені із фотоплівок фронтових кореспондентів, документи, фронтові листи, вміщені у виданні, розкажуть вам про запеклу боротьбу з ворогом на фронті і в тилу, про злочини гітлерівців проти людства у роки Другої світової війни.
    
       Безсмертя. Книга Пам'яті України. 1941-1945. – К. : Пошуково-видавниче агентство “Книга Пам'яті України”, 2000. – 944 с. : ілюстр.
       Це видання – данина незгасної пам'яті про тих, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини, хто залишився патріотом України до останнього подиху. В книзі узагальнено дані про військові втрати України в роки Другої світової війни. Оприлюднено понад 300 документальних фото і кадрів кінохроніки воєнних літ, багато з яких публікуються вперше. Пропонуються читачеві оцінки, висновки, узагальнення українських істориків щодо подій тих далеких років. Сподіваємося, що ця книга буде цікавою всім, хто хоче знати правду про найстрашнішу в історії людства війну.
      У передмові Головна Редакційна Колегія Книги Пам'яті України звертається до читачів з такими словами: “Дорогий читачу! Візьми до рук цей том невгамовного болю, покажи його дітям своїм та внукам, друзям по духу і братам, усім, кому дорога честь і слава України. Нехай осягнуть його і пізнають, якою дорогою ціною здобуто наше право на волю і незалежність. Нехай вічно бережуть пам'ять про тих, хто здобув це право, віддавши своє життя за землю нашу багатостраждальну!”.

   Книга Скорботи України. Хмельницька область. Т. 1-4. – Хмельницький : Поділля, 2003. –

   Т. 1. – 787 с.
   Т. 2. – 613 с.
   Т. 3. – 429 с.
   Т. 4. – 383 с.

   Рядок в рядок лягають імена
   Розстріляних, повішаних, убитих…
   Рядок в рядок – і книга ця сумна
   Про тих, кому не суджено дожити.

      До Книги Скорботи України занесено прізвища цивільних громадян Хмельницької області, які загинули від рук фашистів у роки Великої Вітчизняної війни, в період тимчасової окупації території області та на каторжних роботах у Німеччині. Розміщення матеріалу здійснено за алфавітом районів, міст, а також прізвищ загиблих. До книги також вміщено нариси, архівні фотографії, ілюстрації, вірші, які відображають цей трагічний період в історії рідного краю.
       
       Поминальна книга “Діти війни – жертви війни” / ред. В.В.Федоришин. – Хмельницький : Цюпак А.А., 2009. – 112 с.
       Ця книга – пам'ять про тих дітей і підлітків, які трагічно загинули через необачне поводження з боєприпасами, залишеними у ході Великої Вітчизняної війни, чи необережність при випадковому зіткненні з ними. Подаються списки дітей, які стали жертвами цієї війни, по кожному району. Книга містить також статті-спогади, статті-роздуми про цю болючу і трагічну сторінку повоєнних літ.

       Вінок безсмертя: книга-меморіал / редкол. : О.Ф.Федоров, В.А.Маняк та ін. – К.: Політвидав України. 1987. – 578 с. : ілюстр.
       Чи знаєте ви, друзі,  що понад 5 265 000 мирних громадян і військовополонених загинуло на тимчасово окупованій території України, 714 міст і селищ, 28 000 сіл та хуторів фашисти зруйнували і спалили, залишивши без даху над головою 10 000 000 людей.
       Сотням безсмертних українських міст і сіл, що згоріли в огні фашистських каральних акцій, тисячам нездоланних людей, що жили в них і зазнали мученицької смерті від гітлерівських катів, присвячено книгу-меморіал “Вінок безсмертя”. Документальні оповіді, свідчення очевидців трагедії, документи вітчизняних архівів викривають суть нацизму, показують розмах партизанської боротьби, висвітлюють героїчний подвиг народу України. Прочитайте цю Книгу Пам'яті! Пам'ятайте, що пам'ять – частина життя народу.

       Дзвони пам'яті : художні та документальні твори. – К. : Рад. письменник, 1985. – 207 с. : ілюстр.
       Ця книга – ще один спогад про те, як мужньо і самовіддано боролися з гітлерівськими зайдами люди на тимчасово окупованій території Вінницької, Хмельницької і Тернопільської областей. Велику допомогу партизанам надавали мирні жителі – діти, жінки, старики. Гітлерівські нелюди, засліплені люттю до нескореного народу, влаштовували криваві побоїща. Книга документальна. Все в ній від факту, від документа, від людського серця. Подумайте лишень: 27 сіл лише на Хмельниччині було спалено, розстріляно, стерто з лиця землі. Неможливо без сліз і хвилювання читати спогади очевидців цих трагедій. Тож нехай ніколи не втихають  дзвони нашої пам'яті.
       Ця книга допоможе вам не лише поглибити свої знання про Велику Вітчизняну, а й, сподіваємося, зробить вас гуманнішими. Адже уроки історії вчать, виховують, гартують.

       Проскурівсько-Чернівецька операція – видатна подія Другої світової війни : збірник документів і матеріалів / упоряд. М.П.Вавринчук, О.М.Хавронюк, П.Я.Слободянюк. – Хмельницький, 2009. – 385 с.
       У даному збірнику документів і матеріалів відображено героїчні події визволення Хмельниччини від німецько-фашистських загарбників у ході Проскурівсько-Чернівецької операції в роки Другої світової війни. В книзі подаються цікаві документи, цифри, факти, які дають пояснення, якою дорогою ціною була здобута перемога.

       Тронько П.Т. Навічно в пам'яті народній : з історії боротьби комсомольців і молоді України проти німецько-фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни / П.Т.Тронько. –  К. : Молодь, 1995. – 158 с.
       Тема цієї документальної книги – героїчна боротьба української молоді на фронтах, у партизанських загонах, у підпіллі під час найтрагічнішої з воєн в історії людства. Автор використав архівні матеріали, численну комсомольську та партизанську пресу часів війни, маловідомі документи партизанських загонів, підпільних організацій. Отож, пропонована вам книга – одна із сторінок героїчного літопису слави молоді України, яка зробила свій вагомий внесок у визволення Вітчизни від фашистського поневолення.
    
   *     *     *
    
      Карась П.П. Буремний Буг : художньо-документ. роман / П.П.Карась. – Хмельницький : Поділля, 2001. – 677 с.
       Цей роман нашого письменника-земляка П.П.Карася – перший найбільш повний твір про Проскурівське підпілля в роки Великої Вітчизняної війни. Чому найбільш повний? Бо побудований на багатьох архівних документах, в тому числі і раніше закритих, котрі свого часу не розголошувались. У роботі над романом письменник використав і свідчення колишніх підпільників, зокрема, одного з керівників Проскурівського підпілля Федора Назарова. Роман хоч і документальний,   проте   написаний   надзвичайно цікаво, захоплююче, ніби на одному диханні. Автор розповідає про героїчну боротьбу подолян проти гітлерівців, про дії Проскурівського антифашистського підпілля, його керівників Миколу Храновського, Петра Семенюка, Павла Вітанова, Федора Назарова та інших. Ця книга – одна із тих ластівочок, які повертають Україні правду про її трагічну минувшину, про її героїв.

       Мачківський М. Пароль – “Проскурів” : художньо-документ. роман / М.Мачківський. – Хмельницький : Поділля, 1997. – 543 с.
       Місто над Бугом в страшні часи фашистської окупації, непересічні долі наших земляків знаходять відображення і в творчості письменника-земляка Миколи Мачківського. В цьому художньо-документальному романі ви, дорогі читачі, маєте змогу познайомитись із невигаданими історіями, достовірними фактами. Торкнувшись теми Проскурівського антифашистського підпілля, автор розповідає і про саме місто, в якому підпілля організовувалось. Повісті “Явочна квартира”, “Поштова дорога”, “Щоденник Карла Кошарського”, які входять до даної книги, подають нам картини мужньої боротьби молодих проскурівчан із ворогом. Микола Храновський, Петро Семенюк, Павло Вітанов, Микола Ченаш, Марія Трембовецька, Ольга Кшевінська та сотні інших, хто віддав своє життя за свободу, і тих, хто вижив у ті чорні часи, постають із сторінок даної книги! Знаймо і пам'ятаймо про них!

       Доманк А. Подвиг доктора Михайлова / А.Доманк, М.Сбойчаков. – М. : Сов. Россия, 1971. – 283 с.
       Містечко Славута на Поділлі. Тут, під керівництвом військового лікаря Федора Михайлова була створена одна із найсильніших підпільних організацій Правобережної України. Ядро організації склали військовополонені, яким вдалося вирватися із фашистського полону і ті, що знаходилися за колючим дротом.
       В цій книзі немає видуманих героїв. В її основу покладено дійсні факти та події, відтворені з розповідей колишніх підпільників та партизан, їх рідних та близьких, взяті з архівних документів. Про нескорених борців Славутського підпілля, таких як Одуха А.З., Горбатюк В.А., Лопухін Р.А., Іванов А.Г. та інших, їх безсмертні подвиги, героїзм і розповість вам ця книга.

       Доманк А.С. Шепетовские подпольщики / А.С.Даманк, М.И.Сбойчаков. – М. : Политиздат, 1972. – 160 с. : ил.
       Ця хвилююча розповідь – про Шепетівське підпілля, яке в ті грізні роки було тісно пов'язане із діяльністю Славутського підпілля. Адам Павлюк, Іван Нищенко, Остап Горбатюк, Василь Яворський, Іван Музальов, Валя Котик – сьогодні ці імена добре відомі як у Шепетівці, так і в Україні. З перших днів фашистської окупації  міста Шепетівки ці та інші патріоти стали на шлях підпільної боротьби з ворогом, яка продовжувалась більше двох з половиною років. Про їх мужність і героїзм розповідається в даній книзі.

       Кравчук В.І. Дні непокори :  художньо-документ. роман / В.І.Кравчук. – Хмельницький : Поділля, 1999. – 238 с.
       Заслужений працівник культури України, лауреат літературних премій імені Степана Руданського, Микити Годованця, Степана Олійника, Наталі Забіли, премії Якова Гальчевського “За подвижництво у державотворенні” Василь Кравчук у художньо-документальному романі “Дні непокори” розповів про підпільний та партизанський рух на Ізяславщині, про тих, хто в чорну годину поневолення не скорився ворогу і всіма силами наближав день Великої Перемоги. У романі йдеться про конкретні події, конкретних людей, чий життєвий подвиг повинен навіки залишитися у нашій пам'яті. Тут подано список імен колишніх учасників партизанського руху на Ізяславщині.
       Прочитайте, друзі, цю хвилюючу розповідь і ви дізнаєтесь, якою дорогою ціною дісталась нашому народу Перемога над кровожерливим фашистським звіром, яку неймовірну ношу виніс наш багатостраждальний народ, захищаючи свою землю.

       Гончар О.Т. Прапороносці : трилогія / О.Т.Гончар. – К. : Веселка, 1995. – 463 с. : ілюстр.
       Півстоліття минає “Прапороносцям” О.Гончара, проте вони були і залишилися молоді духом, славою української літератури. “Прапороносці” – це правда про війну, про людину на війні, про тих, хто, зазнавши лиха окупації і після визволення поповнивши українські фронти, виявили себе, як писав О.Гончар “воїнами зовсім не ущербними, а з честю завершували свій солдатський обов'язок”.
       В романі присутні і наш національний менталітет, і народні характери, і гуманізм душі українця, і героїка в борні за свободу, і всенародна дума за долю людства. Ця книга жива святою правдою і сильна праведним голосом совісті воїна і великого майстра української літератури.

       Гончар О.Т. Людина і зброя : роман / О.Т.Гончар. –  К. : Укр. письменник, 1994. – 287 с.
       Даний роман – про долю молодого покоління у війні, про бійців студентського батальйону, більшість з яких загинула у перших боях з фашистами, а інші, потрапивши в оточення, пробивалися до своїх. Одним із бійців цього батальйону був автор цього роману О.Т.Гончар, згодом знаний усім світом письменник, який вважав своїм обов'язком повідати людям, зокрема вам, молоді, про тих, котрі зі студентської лави добровольцями пішли на фронт і стали на захист рідної землі.

       Кравчук В.І. Третя місячна ніч : повісті / В.І.Кравчук. – Хмельницький : Поділля, 1999. – 263 с.
       Багато своїх прозових творів В.Кравчук адресує вам, молоді, тим, кому не байдужа історія України. Ось і ця збірка повістей “Третя місячна ніч” розповідає про період колективізації на Поділлі, воєнні і повоєнні роки старовинного Ізяслава. До збірки включено 6 повістей, які побудовані на історичному матеріалі 30-60-х років. Герої цих повістей – люди, що існували реально. Наприклад, ми з дитинства чули про Аню Сошенську – юну підпільницю часів Великої Вітчизняної війни. Василь Іванович зібрав унікальний матеріал про неї та її соратників і написав повість “Багряні хвилі Горині”.
       Невигаданий герой і повісті “Останній візит душогуба”. Хоч прізвище його змінено, багато Кравчукових земляків пам'ятають виродка, що служив фашистам. Кожна сторінка повісті дихає трагедією, бо йдеться про людину, яка зрадила свій народ, знищила в собі все людське.
       Прочитайте цю книгу – і ви значно збагатите свої знання про трагічні і героїчні сторінки історії рідного краю.

       Юні герої : збірник в 4-х вип. / упоряд. О.А.Деко. – К. : Веселка, 1989 – 1991.
       Діти фортеці : збірник. Вип. 1. – К. : Веселка, 1989. – 592 с. : ілюстр.
       Поворотний круг : повісті. Вип. 2. – К. : Веселка, 1989. – 588 с. : ілюстр.
       Провідник у безодню. Вип. 3. – К. : Веселка, 1990. – 580 с. : ілюстр.
       Автограф на рейхстазі : повісті та оповідання. Вип. 4. – К. : Веселка, 1991. – 510 с. : ілюстр.
       Про сторінки Великої Вітчизняної війни, сповнені героїзму і трагізму, написано багато книг. До чотирьох випусків даного видання ввійшли повісті та оповідання українських письменників, присвячені дітям-героям, які пліч-о-пліч з дорослими йшли дорогами війни. Ви прочитаєте про славні звитяги юних підпільників, партизанів,  розвідників,  зв'язкових, які ще зовсім діти, проте здійснювали подвиги і нарівні із дорослими виборювали Велику Перемогу. Тож нехай і у ваших серцях, друзі, живе про них невмируща пам'ять.

       При світлі вічного вогню : хмельницька поетична антологія. – Хмельницький : Евріка, 1999. – 68 с.
       Минатимуть віки, приходитимуть нові покоління, але ніколи не зітреться в пам'яті народу безсмертний подвиг воїнів-визволителів, тих, хто відстояв для нас мир, тих, чиї героїзм і мужність очистили землю від фашистської чуми. Ось і ця поетична антологія присвячена пам'яті тих, хто вистояв і переміг.
    
   Кому судилось крізь війну пройти,
   Хто нині носить ім'я ветерана,
   Хто сонце Перемоги засвітив –
   Низький уклін і всенародна шана.

      Так пише Сергій Войтюк. До антології ввійшли кращі вірші сучасних поетів-подолян. 

    

      Мельников І.К. Їм не вручали повісток... : зб. документальних оповідань та повістей про дітей-героїв Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р. / І.К. Мельников. – Сімферополь : Таврія, 2004. – 320 с.
      У збірку ввійшли документальні оповідання та повісті про маловідомих юних героїв, які відстоювали кожну п'ядь рідної землі. Юні герої брали участь у визволені України від фашиських загарбників. Разом з бійцями вони пройшли дорогами війни до Берліна й залишили свої підписи на стінах Рейхстагу.

    

   Матеріал підготувала                               Суховірська О.А.

   Комп'ютерний набір                                  Марчук Л.В.
                                                                      Богданова О.Г.

   Відповідальна за випуск                           Черноус В.Ю.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановні батьки! Запускаємо нові послуги в бібліотеці. Які цікавлять Вас?
   Бібліоняня
   Інклюзивний майданчик
   Казкотерапія
   Тематичний табір
   Батьківська школа
   Консультативний центр "ПcихологіЯ"   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр