www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Тарас Шевченко Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокнига


    
     Головна » Сторінка юного краєзнавця » Їх надихало Поділля
   Тарас Шевченко

       Ту подільську осінь 1846 р. Т.Шевченко буде згадувати пізніше на засланні, “в степу безкраїм за Уралом”, в далекому Орську. В його пам'яті спливатимуть маршрути колишніх подорожей  по Україні, враження, зустрічі, знайомства, мальовничі краєвиди. Все це відбилось в повістях, написаних російською мовою, які у великій мірі є автобіографічними.
       21 вересня 1846 р. співробітник Київської тимчасової комісії по розбору древніх актів художник Тарас Шевченко отримав розпорядження Київського, Подільського та Волинського генерал-губернатора Д.Г.Бібікова виїхати в різні місця Київської, Подільської та Волинської губерній для збору відомостей про історичні пам'ятки, могили, кургани, народні повір'я і перекази, пісні, пов'язані з ними, описи старожитностей. Виявлення різних історичних документів та малювання древніх знаменитих храмів.
       Одержавши свою місячну платню та розписавшись в книзі про отримання грошей, Т.Шевченко виїхав на Поділля. Він ще не бував у цьому краї, але знав його багату, насичену подіями, історію. Подільська губернія була утворена у 1795 р. Вона включала нинішню Вінницьку, Хмельницьку та частину Тернопільської області. Центром було м. Кам'янець-Подільський.
       Раніше на Поділлі побував добрий приятель поета – професор Київського університету Микола Костомаров, він же і міг запропонувати маршрут подорожі. До губернського міста Кам'янця-Подільського Шевченко виїхав не пізніше 30 вересня.
       В повісті “Прогулка с удовольствием и не без морали” він згадує: “Нужно мне было съездить в Каменец-Подольский. Я и Трохима [слугу] взял с собой, а чтобы занять его чем-нибудь в дороге, я дал ему тетрадку и велел записывать все, что случится во время дороги, начиная с названия станций”.
       Згадані в повісті населені пункти, а також поштовий дорожник 1846 року допомагають встановити маршрут: Київ – Віта Поштова – Васильків – Біла Церква – Сквира – Липовець – Брацлав – Могилів-Подільський – Яришів – Курилівці – Летіївці – Сцибори – Рахновецька – Кам'янець-Подільський.
       2 жовтня Т.Шевченко вже був на місці. Саме цим днем датується лист-розпорядження Подільського єпископа Арсенія про сприяння художникові у виконанні покладеного на нього доручення. А 3 жовтня викладач Подільської гімназії Петро Чуйкевич – знайомий поета, записав йому в альбом три народні пісні: “Пливе щука з Кременчука…”, “Зійшла зоря із вечора…”, “Ой, Кармалюче, по світу ходиш…”.
       Враження від подорожі на Поділля найбільше відбились в поемі “Варнак” та в однойменній повісті, написаних на засланні, де автор зустрічає свого героя, прототипом якого вважають  Кармелюка.
       У Кам'янці-Подільському Шевченко побув не більше тижня, виїхавши звідти по поштовому тракту Ярмолинці – Проскурів – Меджибіж – Летичів – Новокостянтинів – Хмільник – Уланів – Бердичів – Кодня – Житомир. Над самим цим шляхом у Меджибожі і Летичеві стоять старовинні замки, які могли привернути увагу художника.
       Під час тієї подорожі, коли за його висловом він з'їздив Поділля та Волинь “вздовж і впоперек”, Шевченко виконав 4 малюнки Почаївської Свято-Успенської лаври. Тут же на Поділлі він намалював будівлю синагоги.
       З любов'ю у повісті “Варнак” описано природу Поділля, картини побуту подолян та народні традиції. “Кімната була розділена на дві половини вузькою довгою пічкою замість перегородки. А пічка прикрашена ліпними арабесками домашнього малярства. Такі можна бачити на Волині та Поділлі”.
       “Сиджу, бувало собі і любуюсь на прозорий невеликий ставок, увінчаний зеленим очеретом і греблею, обсадженою в два ряди старими вербами, що опустили свої віти в прозору воду. А нижче греблі старий, як і її господар, млин”.
       Треба зважити на те, що тоді в художника не було досить часу на малювання, і він збирався повернутись на Поділля влітку наступного року. Про це, зокрема, дізнаємося з листа Петра Чуйкевича до Миколи Костомарова від 18 квітня 1847 р.
       “Чи повернувся Шевченко, і чи буде він літом в Кам'янці? Коли цей лист прийшов до Києва, то адресат і сам поет вже були в Петербурзі. В казематі ІІІ відділу.
       Торкаючись теми “Шевченко і Поділля” не можна не згадати про те, як на Поділлі шанували пам'ять поета. В 1914 р. подоляни брали активну участь у збиранні коштів на спорудження першого пам'ятника Т.Шевченку.  У 1911 р. в Кам'янці-Подільському було видано листівку “На спомин 50-х роковин від смерті Тараса Шевченка”.

   Список літератури:

   ♦ Бендюг В. У яку погоду Шевченко блукав Поділля / В.Бендюг // Проскурів. – 2006. – 25 трав., 15 черв.

   ♦ Бендюг В. Таємнича кома з Кобзаревого “Варнака” / В.Бендюг // Літерат. Україна. – 2010. – 20 трав.

   ♦ Відоменко О.А. Такий суперечливий “Заповіт” / О.А.Відоменко // Подільський кур'єр. – 2007. – № 8.

   ♦ Гнатюк В. Тарас Шевченко на Поділлі / В.Гнатюк // Подільські вісті. – 2011. – 6 груд.

   ♦ Гостинна Д. Він тут ходив. Шапки з голів! : до 170-річчя перебування Т.Г.Шевченка на Поділлі / Д.Гостинна // Подільські вісті. – 2016. – 24 листоп.

   ♦ Гуреїв Ю. “Ой, на горі та й женці жнуть!” : на Поділлі Т.Шевченко записав багато пісень / Ю.Гуреїв // Є Поділля. – 2007. – 22 лют.

   ♦ Жужа К. Тарас Шевченко і Поділля : дослідники висувають дві версії мандрівки Кобзаря під час експедиції Поділлям та Волинню / К.Жужа // Всім. – 2008. – 12 берез.

   ♦ Магера М.Н. Кам'янецькими стежками : повість / М.Н. Магера. – Хмельницький : Облполіграфвидав, 1989. – 158 с.

   ♦ Макаренко П. Поліськими трактами Шевченко ходив / П.Макаренко // Подільський кур'єр. – 2007. – № 40.

   ♦ Маншина А. Тарас Шевченко і Поділля / А.Маншина // Укр. літ. в загальноосв. школі. – 2013. – № 6. – С. 12-13.

   ♦ Назаренко Є. Відрядження Шевченка в Кам'янець, Житомир і Почаїв за документами / Є.Назаренко // Подільські вісті. – 2006. – 15 груд.

   ♦ Назаренко Є. Зустрічі Шевченка з подолянами на засланні / Є.Назаренко // Моя газета. – 2004. – № 11.

   ♦ Назаренко Є. Поділля і подоляни в перших виданнях “Кобзаря” / Є.Назаренко // Є! – 2003. – № 47.

   ♦  Назаренко Є. Чи малював Шевченко у місті над Смотричем / Є.Назаренко // Є! – 2003. – 21 серп.

   ♦  Назаренко Є. Шевченко в Кам'янці-Подільському / Є.Назаренко // Моя газета.  – 2003. – № 44.

   ♦ Сваричевський А. Земля, яку сходив Тарас : Т.Г.Шевченко на Поділлі / А.Сваричевський // Педагог. вісник. – 2000. – № 2. – С. 4-6.

   ♦ Ходаківська Л. Подільськими дорогами Тараса Шевченка / Л.Ходаківська // Дивослово. – 2014. – № 7-8. – С. 34-38.

   ♦ Шевченко йде дорогами доби. Великий Кобзар на Подільській землі: крізь час і простір : збірник нарисів / упоряд.: В.Горбатюк, І.Гончарук. – Кам'янець-Подільський : Рута, 2014. – 175 с.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановні батьки! Запускаємо нові послуги в бібліотеці. Які цікавлять Вас?
   Бібліоняня
   Інклюзивний майданчик
   Казкотерапія
   Тематичний табір
   Батьківська школа
   Консультативний центр "ПcихологіЯ"   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2021 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр