www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Юрій Смолич Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокнига


    

    
     Головна » Сторінка юного краєзнавця » Їх надихало Поділля
   Юрій Смолич

      Відомий український письменник, журналіст, публіцист, критик. Письменник часто називав себе подолянином. І недарма. Народився Юрій Корнелійович Смолич 7 липня 1990 р. в Умані, у вчительській родині. Батько викладав фізику та математику у чоловічій гімназії. Дитячі та юнацькі роки його  пройшли в  Білій Церкві,  Кам'янці-Подільському, Жмеринці.
      У 1910-1912 роках разом із своїм братом Ігорем навчався у Кам'янець-Подільській гімназії, куди направили на роботу батька Корнелія Івановича. Далі навчався у Жмеринській чоловічій гімназії, були роки навчання у Київському комерційному інституті, проте юнацькі роки на Поділлі письменник згадував усе життя.
      Під час буремних подій 1917-1921 років Ю.Смолич працював санітаром, лікпомом у загонах Червоного Хреста, актором у театрі ім. І.Франка. Пізніше був театральним критиком, рецензентом.
      У 20-30 роки редагував журнали “Сільський театр”, “Червоний шлях”, “Літературний журнал”. Був в евакуації в Алма-Аті. З 1943 по 1950 рік редагував журнал “Україна”.
      З 1944 року жив у Києві, працював на відповідальних посадах, був головою правління Спілки письменників України (1971-1973 рр.) і ніколи не полишав письменницького пера.
      Перша збірка його оповідань “Кінець літа за базаром” вийшла у 1924 р., відтак майже кожного року з'являлися збірки нових його творів. Смолич став одним з основоположників фантастичної прози в українській літературі, поклавши початок цьому жанрові романом “Останній Ейджевуд” (1926 р.). Далі були романи “Півтори людини” (1927 р.), трилогія “Прекрасні катастрофи” та інші.
      Подіям громадянської війни в Україні присвячені романи “Світанок над морем” (1956 р.) та дилогія “Мир хатам, війна палацам” (1958 р.), “Реве та стогне Дніпр широкий” (1960 р.).
      До подій Другої світової війни письменник звертається в романах “Вони не пройшли” (1946 р.), “Ми разом були в бою” та інших.
      У творах “Дитинство” “Наші тайни”, “Вісімнадцятилітні”, які він написав ще у 30-ті роки і які відносять до так званого автобіографічного жанру, письменник змалював немало осіб і подій, що відбувалися в ті роки в Кам'янці-Подільському, де Юрко, син учителя Корнелія Івановича, безпосередньо і є сам Юрій Смолич. Описуючи своє дитинство, Ю.Смолич розповів і про наш край, і про події, що відбувалися на Поділлі в передреволюційний час.
     У повісті “Дитинство” є гарний опис Кам'янця-Подільського: “Бульвар був величезний. Він розлягався і праворуч, і ліворуч над урвищем, над глибочезним проваллям – і на дні ущелини бігла гірська річка, тісним зашморгом обтікаючи високий і неприступний острів.
      Дахи, кам'яниці, церковні бані, костьольні вежі і поміж них білий мінарет – тісно купчились на кам'яній брилі острова. То був центр. Зруйновані башти й покришені древньої турецької фортеці ще оточували будівлі і вузькі проїзди старого міста – неправдоподібні та ілюзорні, немов декорація. І видубні фортечних мурів дивилися сюди через провалля ущелини покинуто і сумно, немов з самого бузкового вранішнього неба”.
      Не лише в художніх, а й у публіцистичних творах, як “Розповіді про неспокій”, “Розповідь про неспокій триває”, “Розповіді про неспокій немає кінця” знаходимо теплі згадки про Поділля.
      Так, наприклад, розповідаючи про свої зустрічі з поетом Володимиром Свідзінським, Юрій Смолич пише: “Знайомство з побутом українського села прийшло до мене теж на Поділлі… Старовинна фортеця в Кам'янці, руїни древнього палацу у Меджибожі, Кармалюкові Копичинці за Северинівкою, Літин та Летичів часів Коліївщини, гайдамацький ліс за Шаргородом, “намовна дзвіниця” в Джурині над Дністром – із згадок про ці пам'ятки старовини, власне, і почалися наші з Володимиром Юхимовичем розмови”. Ці рядки спогадів написані письменником у 1971 році, за чотири роки до смерті.
      Отже, через все життя проніс Юрій Смолич пам'ять про місця, пов'язані з його дитинством та юністю.
      За успіхи на літературній ниві та громадську діяльність Юрій Смолич став лауреатом багатьох міжнародних, республіканських та всесоюзних нагород, нагороджений багатьма відзнаками.
      Помер Ю.Смолич у 1976 р., похований на Байковому кладовищі в Києві.

   Прочитайте про Ю.К.Смолича:

   ♦ Смолич Юрій Корнелійович// Українська Радянська Енциклопедія. Т. 10. – Київ, 1983. – С. 278.
   ♦ Юрій Смолич (1900-1976) // Історія української літератури. Т. 2. – Київ, 1988. – С. 479-489.
   ♦ Юрій Смолич // Письменники Радянської України : довідник. – Київ, 1976. – С. 322.

   *     *     *

   ♦ Єсюнін С. Брати Смоличі у Кам'янці-Подільському : серед видатних людей, чиє життя пов'язане з Поділлям, були брати Смоличі / С.Єсюнін // Газета Поділля. – 2012. – 19 квіт.
   ♦ Сваричевський А. Книги, на яких ми зростали : минає 110 років від дня народження Ю.К.Смолича / А.Сваричевський // Подільські вісті. – 2010. – 2 лип.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановні батьки! Запускаємо нові послуги в бібліотеці. Які цікавлять Вас?
   Бібліоняня
   Інклюзивний майданчик
   Казкотерапія
   Тематичний табір
   Батьківська школа
   Консультативний центр "ПcихологіЯ"   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2020 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр