www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Петро Семенюк. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Петро Семенюк.

      ПЕТРО СЕМЕНЮК

         Петро Семенюк – випускник Проскурівської середньої школи № 3 (сьогодні НВО № 5).
        Вже з перших днів окупації міста німецько-фашистськими загарбниками дев'ятнадцятирічний юнак (народився у 1922 році) зайнявся організацією підпільної молодіжної групи, до складу якої увійшли випускники третьої школи: Марія Трембовецька, Марія Ченаш, Федір Назаров, а також Павло Вітанов (випускник школи № 12) та друг батька Петра – Йосип Селіванов.
        Петро проявив себе хорошим керівником і талановитим організатором підпільної боротьби. Особливо велике значення мала діяльність членів групи по забезпеченню населення інформацією про реальний стан на фронті.
        Ще в серпні 1941 року Петро Семенюк з другом Павлом Вітановим із деталей, взятих з підбитого танка, зібрали радіоприймач, який зберігався у недіючій плиті на квартирі Петра Семенюка. Отож, учасники групи слухали повідомлення інформбюро, записували їх, розмножували і розповсюджували у місті та навколишніх селах.
        У вересні 1941 року в Проскурові під керівництвом Миколи Храновського (у підпіллі був під прізвищем Сергій Годенко), було об'єднано дев'ять підпільних груп і створено велику за чисельністю антифашистську організацію. Семенюк увійшов до складу підпільного комітету і став бойовим замісником Миколи Храновського.
        За рішенням підпільного комітету негайно потрібно було створити свою підпільну друкарню. Це завдання було доручено Петру Семенюку. Незабаром підпільниці Марія Трембовецька, Марія Ченаш та інші, які працювали у міській друкарні, винесли з-під носа наглядачів шрифти, друкарську фарбу, папір. Вперше на квартирі Петра Семенюка у червні 1942 року була набрана перша листівка  “Відозва  до  населення”, яка  кликала  до боротьби з окупантами. Підпільники були дуже раді – вони мали свою друкарню.
         Листівки закликали молодь ухилятися від примусового вивезення на каторжні роботи до Німеччини. Так в одній із листівок писалося: “Вас насильно хочуть забрати, щоб ви в каторжних умовах виготовляли зброю проти своїх батьків, братів, сестер, проти Батьківщини. Ні одна людина не повинна поїхати в рабство! Смерть німецьким окупантам!”.
         Крім листівок, підпільники під керівництвом Петра Семенюка розмножували німецькі бланки, які потім допомогли багатьом людям уникнути примусового вивезення до Німеччини, бланки для отримання продуктів та інші документи.
        Одним із важливих завдань підпільників було створення на великих підприємствах міста підпільно-диверсійних груп, які б певним чином паралізовували дії ворога. Молодий підпільник Петро Семенюк брав участь в організації підпільної групи в Раківському таборі особливого режиму, в охоронному батальйоні. Тому невдовзі Петро Семенюк очолив підпільну групу на Проскурівському м'ясокомбінаті. Члени групи виводили з ладу холодильники, що призводило до псування м'яса та ковбасних виробів. Від споживання однієї такої продукції на фронті отруїлося більше 100 німецьких солдат.
        Смілий та мужній юнак Петро Семенюк брав активну участь в диверсіях на залізниці, пуску під укіс 4-х військових ешелонів, викраденні у німців 10 вантажних автомобілів для перевезення зброї, продуктів, військовополонених до партизанських загонів, в організації 12 втеч військовополонених.
         У серпні 1942 року підпільно-диверсійною групою з його участю біля станції Наркевичі було зупинено німецький ешелон і звільнено від вивезення в Німеччину значної кількості молоді.
         Цей хоробрий та відповідальний хлопець був надзвичайно вірним товаришем. Особливо теплі та дружні стосунки у нього були із Марією Трембовецькою, Павлом Вітановим, Федором Назаровим та керівником підпілля Миколою Храновським.
         Коли у 1943 році окупанти вийшли на слід підпільників, Храновський з групою товаришів залишив місто і організував партизанський загін “Народний месник”. Обов'язки керівника Проскурівського підпілля повністю лягли на плечі Петра Семенюка. Партизанському загону потрібна була допомога: зброя, боєприпаси, медикаменти, продукти. Але невдовзі, за доносом зрадника, почались арешти підпільників. Гестапо розшукувало і Петра Семенюка. В заручники взято його матір і батька, а молодший брат Володя загинув під час втечі з-під арешту.
         15 квітня 1943 р. Петро Семенюк із групою підпільників вирушив у партизанський загін. При виході з міста, на дорозі за Старокостянтинівським мостом його перестрів німецький патруль. У нерівному бою обірвалося життя цього сміливого юнака. Ось як про це розповідає подільський письменник Петро Карась у художньо-документальному романі “Буремний Буг”: “Семенюк уловив краєм ока, що машина набита есесівцями, і, слава Богу, що вона його проскочила. Тільки так він подумав, як за спиною щось заскрипіло, завищало. Петро різко оглянувся і побачив, що машина юзом котиться до бровки, а з неї на ходу вискакують есесівці.
         “Провал!” – зблиснуло у Петровій голові, він рвучко вихопив пістолет. Вистрілити не встиг – автоматна черга перетнула йому груди. Петро падав на підмерзле сиве узбіччя, а в очах перекидався світ…”.
         Зрада одного з підпільників призвела до масових арештів та страт. Після тяжких тортур та допитів були розстріляні 35 підпільників. Невдовзі, у червні 1943 р. загинув у бою на Житомирщині і Микола Храновський.
         Проте, Проскурівська підпільна організація, активним організатором якої був Петро Семенюк, через певний час відновила непримиренну боротьбу з окупантами.
         Відважний підпільник Петро Семенюк був похований на місці загибелі біля річки. Коли місто звільнили від окупантів, був перепохований у Проскурові на старому міському цвинтарі. Посмертно він нагороджений орденом Червоного Прапора.

      ПРОЧИТАЙТЕ ПРО ПЕТРА СЕМЕНЮКА:

      Их земля, их небо // Макухин М. Мартовские громы / М.Макухин. – Хмельницкий, 1995. – С. 150-155.

      ♦Карась П. Буремний Буг : художньо-документ. роман / П.Карась. – Хмельницький : Поділля, 2001. – 677 с.

      ♦ Мачківський М. Пароль “Проскурів” : художньо-документ. роман / М.Мачківський. – Хмельницький : Поділля, 1997. – 543 с.

      ♦ Михайлів Т. За рідну землю, за Україну! / Т.Михайлів // Майбуття. – 2014. – № 19.

      ♦ Нетяга Е. Патриоты : воспоминания  /  Е.Нетяга. –  Шепетовка : [б.и.], 2012. – 200 с.

      Семенюка вулиця // Єсюнін С. Вулиці Хмельницького / С.Єсюнін. – Тернопіль, 2005. – С. 83.

      ♦ Хрящевська О.В. Подвиг, що житиме вічно / О.В.Хрящевська // Місто Хмельницький в контексті історії України : матеріали ІІІ науково-краєзнавчої конференції. – Хмельницький, 2011. – С. 341-351.

      ♦ Яхницька С. Стежками Героїв / С.Яхницька // Проскурів. – 2009. – 5 листопада.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 28 березня

      1. Руцький, Микола Миколайович -- 28.03.1961 р. народився Руцький М.М.
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 63 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр