www.odb.km.ua Відгуки та побажання
ЛІСОВА Л.М. Душею прихилімось до природи. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      ЛІСОВА Л.М. Душею прихилімось до природи.

      Лісова Л.М.
      м. Рівне

      Душею прихилімось до природи

         При вході в один із зоопарків США висить дзеркало, а під ним напис-застереження: “Подивись у дзеркало! Ти побачиш в ньому найшкідливіше створіння на Землі – людину. Вона знищує те, що не створила сама – річки, ліси, звірів і птахів. У нашому зоопарку живуть ті представники фауни, які поки що збереглись на Землі, хоча багато з них уже занесені до Червоної книги. Подумай про це, людино! І зупинись!”.
         Дивно, але інші живі істоти не руйнують природного середовища. Лише людина вирізняється своїм неймовірно варварським ставленням до природи, хоча є її невід'ємною частиною.
         ХХ століття некерованим вибухом науково-технічної революції різко порушило рівновагу природного середовища. Виявилось, що індустріальна цивілізація – це цивілізація-хижак, яка поїдає себе і планету. Тому на початку ХХІ століття, як ніколи дотепер, перед усією людською спільнотою постали проблеми екологічної безпеки на планеті, пошуку науково обґрунтованої стратегії стосовно відносин у системі людина-суспільство-природа, актуалізації екологічної політики для запобігання порушенню етичних норм ставлення до природи, деградації глобального навколишнього середовища та глобальній катастрофі.
         Отже, у сфері морального виховання чітко окреслюється ще один напрямок – екологічне виховання людини. Цей процес не може бути епізодичним, він розпочинається з дитинства і впродовж всього життя особистості має відбуватися становлення й удосконалення культури життя в природному середовищі задля дотримання рівноваги і науково доцільних вимог співіснування. Екологічне виховання багатовекторне: це і система життєдіяльності сім'ї, і діяльність загальноосвітньої школи, і вплив дошкільних та позашкільних виховних закладів та засобів масової інформації тощо.
         Величезними масивами інформації з питань екології володіють бібліотеки, які з метою формування екологічної культури мають можливість використовувати усну народну творчість, науково-популярну літературу, художні твори, періодичні видання, Інтернет-ресурси.
         Дієвими бібліотечними формами роботи у процесі екологічного виховання юних користувачів залишаються літературні ігри, бесіди, вікторини, диспути, колективні обговорення, мандрівки, ерудит-лото, турніри, діалоги, рольові ігри, години корисної інформації, конкурси дитячої творчості, книжкові виставки-акції та ін.
         Основними аспектами екологічного виховання в умовах дитячої книгозбірні є популяризація гармонійних відносин людини і природи та екологічної безпеки людини. Цій меті підпорядкована діяльність клубу “Юні екологи” при відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку нашої бібліотеки, в рамках якого проходить безліч цікавих та корисних заходів: літературні ігри-подорожі “Сторінками Червоної книги” та “Цвіту не вирви даремно”, літературно-музична година “Світ навколо любові просить”, година цікавих повідомлень “За сторінками журналів “Юний натураліст”, “Колосок”, екологічна мандрівка “Рятуймо Землю!” (до Дня довкілля), екологічні читання “Повертайте, лелеки, до рідного дому”, презентація книги рівненського письменника П. Велесика “Таємниці лісів Рівненщини”, літературно-екологічна година “Душа природи чуйна і ласкава”.
         Інше читацьке об'єднання – клуб цікавих зустрічей “Дотик” теж не оминуло цієї актуальної теми. Під час зустрічі з членами фотоклубу “Білий кролик” під назвою “У пошуках гармонії, краси і добра” було представлено і прокоментовано різнопланові фотографії, які відображають чудові миттєвості із життя парків, лісів, річок, боліт, красу тваринного та рослинного світу нашого краю. Неймовірно захоплюючим було і знайомство зі старшим викладачем зоології Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. Г. Дем'янчука Ростиславом Шикулою, який продемонстрував дітям власну колекцію експонатів “Кунсткамери природи”. Цій колекції немає аналогів в Західній Україні, налічує вона понад дві тисячі одиниць, зібраних паном Ростиславом в Індонезії, Канаді, Кубі, Індійському океані та Україні. Члени клубу “Дотик”переглянули також відеофільм про сходження Р. Шикули на діючий вулкан Батур на острові Балі в Індонезії.
         Молодші школярі із задоволенням беруть участь у годинах цікавих повідомлень “Знай, люби, бережи”, літературно-екологічній вікторині “Із трепетом великим підходьте до природи”, театралізованій літературно-екологічній мандрівці “Природи дивний сонцеграй теплом душі обігрівай”, екологічних годинах “Все на Землі потрібно берегти”, “Я землі своєї паросток зелений”, “Не брудни криниці, бо хочеш водиці” та ін.
         Рівненська область належить до тих територій, що найбільше постраждали від катастрофи на ЧАЕС. Через 25 років після аварії радіоактивно забрудненими (третя та четверта зони) залишаються 339 населених пунктів у шести північних районах області, а це більше половини території Рівненщини. Підвищений рівень радіації у продуктах харчування приватного сектору, захворювання щитовидної залози, серцево-судинної та кісткової систем – не єдині проблеми. Надзвичайно важливим є питання дезактивації забруднених територій, пільгового харчування школярів північних районів.
         Нині на Рівненщині проживає майже чотири з половиною тисячі ліквідаторів. Всього в області 381 тисяча потерпілих від аварії на ЧАЕС, із них 116 тисяч – діти. Саме тому нам доводиться постійно нагадувати про небезпеку і наслідки радіоактивного забруднення, методи захисту, профілактики та методи зменшення накопичення радіонуклідів в організмі людини.
         Двадцять п'ятій річниці Чорнобильської трагедії були присвячені години скорботи “Свої Чорнобиль має кольори”, “Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин?”, “І все перекреслив урановий атом”, усний журнал “Зойкнула Земля чаїним криком”, інформаційний огляд літератури “Чорнобильські дзвони”, перегляд книжково-ілюстративної виставки “Гріх непростимий: Чорнобиль”, літературно-музична година “Довга тінь Чорнобиля” тощо.
         Переймаючись проблемами дітей з північних районів області, які знаходяться на лікуванні в Рівненському обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення, працівники нашої бібліотеки ініціювали програму “Бібліотека йде до вас”. Даний проект має на меті проведення різноманітних заходів з популяризації кращих зразків дитячої літератури і зустрічей дитячих письменників Рівненщини з маленькими пацієнтами у вільний від лікувальних процедур час. Це допоможе організувати цікаве і змістовне дозвілля хворих дітей, збагатить їхній духовний світ, розкриє роль книги у житті людини.
         Дітям також необхідно знати, що таке здорова особистість, що потрібно для здорового розвитку людини протягом життя, як впливає екологія навколишнього середовища на здоров'я людини. Аби привчити дітей отримувати задоволення від здорового способу життя, берегти і зміцнювати здоров'я, бібліотекарі проводять заходи, які популяризують спорт, раціональне харчування, попереджають про небезпеку тютюнопаління, алкоголю, наркотиків і СНІДу, навчають методам виведення шкідливих речовин з організму людини. Цій меті підпорядковані години здоров'я “Щоб гарним бути – шкідливі звички треба забути”, “Здоров'я дитини – багатство родини”, книжкова виставка-порада “Мистецтво бути здоровим”, усний журнал “Здорова людина – здорове суспільство”, літературна вікторина “Ти можеш стати олімпійцем”, гра “Здоровим будь” та ін.
         З метою підтримки та розвитку національних та родинно-сімейних традицій здорового способу життя, формування навичок здорового способу життя, працівниками науково-методичного відділу підготовлено ряд методично-бібліографічних матеріалів із серії “Абетка безпеки від бібліотеки”: “Шкідливість алкоголю і куріння”, “Про СНІД та наркоманію”, “Про здорове харчування”, “Вплив комп'ютера на дитину”, “Про шкідливість побутової хімії”. Дана інформація розміщена на власному сайті бібліотеки та корпоративному сайті обласних бібліотек “Освітній навігатор”. Станом на 01.05.2011 р. сумарна кількість переглядів зазначених тем складає 5399, що свідчить про їх потрібність і доступність для широкого кола користувачів.
         Багато бібліотечних заходів минулого року свідчать про те, що виховання екологічної культури у дітей є вагомою складовою роботи всіх бібліотек області. Так, в бібліотеках-філіях Дубенської ЦСПШБ пройшли екологічні турніри, вернісажі дитячих малюнків, подорожі, свята квітів на теми: “Подорож у країну барвистих квітів” (ПШБ с. Квітневе), “Про дива і таємниці природи-чарівниці” (ПШБ с. Жорнів), “Збережемо красу землі” (ПШБ с. Судобичі). Цікаву екологічну екскурсію “Краса врятує світ” провели читачі бібліотеки с. Шепетин, під час якої діти знайомились з природою рідного краю через вірші, оповідання, розповіді старших. Особливо зворушливо звучали уривки з книги американського біолога Рейчел Лерсон “Мовчазна весна”, яка піднімає екологічну проблему. Прослухавши уривки, діти зрозуміли, що природа може загинути від недбайливого ставлення до неї людей. Тож вони вирішили зробити все для того, щоб зберегти природу: озеленити свої обійстя, класні кімнати в школі, посадити дерева, не засмічувати ліс та ін.
         У Сарненській районній бібліотеці декілька років плідно працює підлітково-екологічний клуб “Едельвейс”. Він зібрав дітей, які люблять свій край, свою землю, дбайливо ставляться до навколишньої природи. Девіз клубу: “Навчитися самим та навчити інших мислити екологічно”. Кожне засідання клубу – це свято для його членів. Надзвичайно цікаво і красиво відбулося засідання клубу, яке проходило у формі презентації виставки “Природа – джерело життя нашого”. На ній були представлені роботи членів клубу, виконані з насіння, квасолі, листя, квітів та інших природних матеріалів. Бібліотека практикує виставки-акції на захист природи: “Замість ялинки – букет”, “Птахи – наші друзі”. Створено тематичні папки “Збережемо тебе, Земле”, “Печалі та надії зеленого дому”.
         Цікаві заходи, які формують у підлітків відповідальність за стан довкілля, проводять бібліотеки Рівненської ЦСПШБ. У ПШБ с. Корнин пройшли екологічний місячник “Бережіть природу рідного краю”та свято квітів. Виставки дитячих малюнків “Людина – частина природи” були оформлені в ПШБ с. Ново-Українка та РБД. При бібліотеці с. Олександрія діє дитячий клуб за інтересами “Паросток”. Засідання клубу проводились як години екології “Рослини рідного краю”, “Несіть добро у світ природи”, усний журнал “З вишневого саду”, вікторина “Лікарські рослини нашого краю”.
         У Дубенській міській дитячій бібліотеці для учнів молодшого шкільного віку оформлено тематичну полицю “Чудеса живого світу”, на якій представлені не тільки друковані видання, а й опудала тварин і птахів. Значний інтерес викликав усний журнал “У природі – в ріднім домі”. На його першій сторінці розповідається про довкілля та про те, чому його потрібно берегти, друга – “Царство тварин” допомогла дітям перенестись в цікавий світ фауни. Та найбільше сподобалась шоста – “Зачароване серце”, де кожен по черзі малював на дошці фрагмент одного великого малюнку “Природа – рідний дім”. Діти усвідомили, що в цьому домі є місце всім: і людям, і тваринам, і квітам, і небу, і сонцю.

         Певну роль у популяризації екологічних знань серед читачів-дітей Здолбунівської РБДЮ відіграла літературна мандрівка “Пізнаємо світ разом” (5-6 кл.) та літературна вікторина “Загадки з грядки” (3-4 кл.). Екологічна гра “Природа – наш дім” була проведена бібліотекою-філією с. Богданів, турнір “Світ навколо нас” – с. Уїздці, вікторина “Лісові орієнтири” – с. Дермань.
         В Гощанській РБД був проведений літературний вечір “Рослинний світ України в легендах та переказах”для учнів 9-х класів. Прекрасними словами та епітетами було оспівано красу нашої природи, насолоду від спілкування з нею. Школярі розповідали легенди, перекази і вірші про природу у супроводі прекрасних мелодій П.І.Чайковського.
         Корецька районна дитяча книгозбірня порушила доволі конкретну проблему під час години природи “А моя ялинка в лісі залишилась”. Більшість заходів з екології бібліотеки Острозької ЦСПШБ проводили до Всесвітнього Дня навколишнього середовища, Зарічненська РБД присвятила рольову гру “Збережемо Землю для життя” Дню Землі.
         У контексті висвітлення діяльності бібліотек з виховання екологічної культури варто згадати два місцевих видання, які надзвичайно нам допомагають в роботі. Перше –науково-популярна книга “Природно-заповідний фонд Рівненської області”, видана за сприяння обласного природоохоронного фонду, в якій подано реєстр та характеристику природно-заповідних об'єктів нашого краю (Рівне, видавництво “Волинські обереги”, 2008). Друге – збірник “Барви радного краю” (Рівне, “Азалія”, 2006), в якому вміщено твори природоохоронної тематики, надіслані на однойменний конкурс, який спільно провели Рівненська обласна організація Національної Спілки письменників України та Державне управління екоресурсів у Рівненській області. Поетичні і прозові твори відомих рівненських письменників Степана Бабія, Миколи Тимчака, Євгена Шморгуна, Анни Лимич, Віктора Мазаного, Леоніда Куліша-Зіньківа, Юрія Берези, Василя Басараби, Ростислава Солоневського та багатьох інших закликають берегти природу. Основна ідея і сутність цієї збірки викладена в кількох рядочках з вірша Михайла Степанюка:

      Предок шкоди землі не коїв,
      Предок ласки землі не жалів,
      І лишив нам її такою,
      Щоб здорові на ній жили.
      Ми ж стараємось жить несутужно –
      Тож на тлі винахідницьких мук
      Ми щоденно уперто й дружно
      Під собою рубаємо сук.

         За допомогою творів з цієї збірки бібліотекарі мають можливість засобом довірливої розмови з читачами достукатися до їх розуму і сердець щодо потреби любити, планувати і берегти Природу, аби не збулися сумні роздуми героїні оповідання Сергія Гулі “Косили сіно”: “Боженьку, чому ми такі стали?.. І ніколи схаменутися... Невже прийде час, що пташки перестануть щебетати? Коси не будуть клепати?.. Невже не стане любові? А її, тендітну, відтіснить користь, вичот, зиск? Невже душі людської не стане?”.
         У працівників бібліотек є велика надія, що завдяки і їхнім старанням діти відчують біль і розпач планети Земля, зрозуміють, що вони – краплинки” природи, закохаються у ріднокрай і в подальшому своєму житті докладуть чимало зусиль, аби захистити людство від екологічних катастроф.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 20 квітня

      1. Шкурупій, Георгій Данилович -- 20.04.1903 р. народився Шкурупій Г.Д.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 121 років
      2. Антонова, Броніслава Петрівна -- 20.04.1923 р. народилася Антонова Б.А.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 101 років
      3. Пенський, Юліан Романович -- 20.04.1920 р. помер Пенський Ю.Р.
        з дати події минуло 104 років
      4. Шпак, Петро Федорович -- 20.04.2002 р. помер Шпак П.Ф.
        з дати події минуло 22 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр