www.odb.km.ua Відгуки та побажання
НОВІЦЬКА Н.С. Дитяча бібліотека сьогодні – база розвитку інноваційного мислення. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      НОВІЦЬКА Н.С. Дитяча бібліотека сьогодні – база розвитку інноваційного мислення.

      Новіцька Н.С.
      м. Тернопіль

      Дитяча бібліотека сьогодні –
      база розвитку інноваційного мислення

         Сьогодні вже не є предметом дискусії питання: хто кого, комп'ютер або книга. Інформатизація вже прийшла і розповсюджується у всіх галузях діяльності незалежно від наших зусиль чи бажань. Використання електронних ресурсів іде сьогодні повним ходом  у всіх напрямках бібліотечної справи. Питання тільки в одному-ефективність використання цифрових технологій, тому що інформатизація сама по собі не гарантія загального щастя і не панацея від усіх проблем.
         Зробити книгу і комп'ютер соратниками, використовувати досягнення електронно-візуальної культури для вдосконалення якості читання – це набагато важче, ніж поставити в бібліотеці декілька комп'ютерів, створити блоги і сайти і заманювати на них читачів.
         В Тернопільській обласній бібліотеці для дітей та деяких дитячих бібліотеках області створена непогана база для роботи в такому інтерактивному активному напрямку.
         У рамках обласної програми “Інформатизація бібліотек області” створені та працюють 4 інформаційно-комп'ютерні центри (ІКЦ) на базі обласної і трьох районних дитячих бібліотек області. Основне завдання ІКЦ: формування фонду медіаресурсів, впровадження різних моделей доступу до них дитячого населення, формування електронного інформаційного середовища, просування книги та читання.
         В бібліотечних ІКЦ навчають дітей і підлітків комп'ютерної грамотності, тут представлені відомості про наявні в бібліотеці інформаційні, в т.ч. цифрові, медіаресурси, а також друкована продукція Центрів. Кількість користувачів ІКЦ зростає, і як показує досвід, користувачі позитивно оцінюють діяльність таких Центрів.
         Для вдосконалення роботи з читачами бібліотеки, в яких на сьогодні діють ІКЦ, створюють свої електронні презентації, проводять різноманітні заходи з використанням сучасних технологій. Отже традиційні напрямки в обслуговуванні дітей удосконалюються за допомогою такого потужного інструменту як цифрові технології.
         Так, починаючи з 2003 року в обласній дитячій бібліотеці ведеться велика робота зі зміни інформаційно-візуального образу всієї бібліотеки і кожного відділу. Робиться це, перш за все, для використання нових засобів залучення уваги до книги, створення нових моделей інформаційного простору, розширення пошукового поля.
         У відділах бібліотеки постійно працюють книжково-електронні виставки, де книга на паперовому носії представлена як завжди на стенді, а розповідь про неї ведеться в мультимедійному форматі з екрану монітора, розташованого при вході в бібліотеку. Тут же на виставці – адреси відповідних сайтів. У  цьому випадку бібліотекар захищає право дитини на отримання інформації та одночасно захищає його від негативу, що існує в кіберпросторі. А це теж важливе завдання сьогоднішнього часу.
         Плануємо реконструкцію самих виставкових стендів. Хотілося б, щоб книги були представлені разом з електронними базами даних, цікавими колекціями презентацій книг або їхніх рекламних роликів, відгуками на книги (на моніторі комп'ютерів). У нас уже працює біжучий рядок на сайті бібліотеки, в майбутньому плануємо застосування інших форм, які допоможуть швидко і сучасно організувати інтерактивне спілкування біля книжкових виставок: опитування, тестування.
      Серйозний напрямок  і великі можливості в роботі з читачами – створення власних мультимедійних презентацій. На сьогодні їх в бібліотеці нараховується близько 80, останні з яких:

      –  Мистецька спадщина Шевченка;
      –  Лесі Українці – присвячується;
      –  Богдан Лепкий;
      –  Наші славетні земляки: ретроспектива і сьогодення;
      –  Файне місто Тернопіль та інші.

         Щорічно в нашій бібліотеці створюється 10-20 презентацій. Ні один великий захід вже немислимо провести без них. Наочність, барвистість, сучасність – все це переваги даного виду.
         В Інтернеті є, як відомо, все. Головне – вміти знайти потрібне. Звичайно, пошукові системи і  каталоги в цьому великі помічники, але набагато легше знайти матеріал, якщо відома точна адреса, тоді інформація, напевно, досягне адресата. Для цього ми створюємо і використовуємо списки Інтернет-ресурсів.
         Широко використовуються нові технології і в рекламних цілях. Щорічно проводяться рекламні Тижні  під назвою “Твій віртуальний світ” Школярі запрошуються на Дні запитань і відповідей, знайомляться з цікавими сайтами, беруть участь в комп'ютерних турнірах, конкурсах комп'ютерної графіки, електронно-літературних вікторинах.
         Можна сьогодні говорити і про нові моделі доступу до інформації у відділах бібліотеки, створених в рамках різних проектів.
         Медіа-проект для дошкільнят і молодших школярів “Для дітей”. Тут цілком продуктивно і дійсно допомагають дитині поглянути на світ за допомогою книги, іграшки та комп'ютера. Тут можуть знайти спільну мову діти і батьки, тому що за комп'ютером можуть одночасно працювати і мама, і дитина. Додому можна взяти не тільки книги, але й диски. Спеціально для цієї категорії розроблено медійний диск “Читаємо разом з мамою”. На ньому батьки знайдуть поради про те, як захопити читанням; як читати і розповідати казки; інформацію про нові книги для малюків і багато іншого.
         Представляється вдалим включення в розділ “Для дітей” мультфільмів, казок, які, звичайно ж, привернуть увагу дітей. У цьому відділі розпочинається робота зі створення мультимедійної картотеки, а також – рекламних роликів на нові книги для дітей та батьків.
         Медіацентр відділу літератури з питань мистецтва спеціалізується на роботі з цифровою інформацією, що  дозволяє здійснювати віртуальні подорожі по кращих музеях і галереях, концертних залах, історичних місцях, літературних центрах України та світу. Медіацентр, що має в своєму фонді безцінні альбоми з образотворчого мистецтва, з метою збереження цього фонду планує його оцифровку, створення серії дисків з творами художників усіх часів. Активно використовуються можливості ксерокопіювання нотних видань та ілюстрацій. За допомогою нових технологій створюється сучасна фонотека, а в майбутньому комп'ютерна база даних МРЗ.  
         Медіатека літератури з краєзнавства формує медіафонд на нових носіях в рамках програми “Я-Українець”. Сектор краєзнавства планує розробити власні медіаресурси краєзнавчої тематики. Крім того, збирається відеоархів: інтерв'ю з відомими літераторами краю, відеосюжети про місто і область, електронні презентації про відомих людей Тернопільщини. Розпочато роботу над мультимедійним диском “Літературна карта Тернопільської області”.
         Провідну роль у здійсненні бібліотечної комунікації відіграє сайт Тернопільської обласної бібліотеки для дітей, створений з метою реклами бібліотеки та її послуг, забезпечення доступу до власних бібліотечних продуктів ширшого кола користувачів, сприяння розвитку і популяризації інформаційних послуг. Працюючи над змістом сайту та наповненням його розділів, намагаємось створювати для відвідувачів зручні умови користування, зокрема: легкість навігації, можливість швидкого переходу зі сторінки на сторінку за допомогою кнопки повернення, лаконічність текстів та їх відповідність темі розділів. На сайті активно використовуються форми інтерактивного спілкування, а саме: Інтернет-опитування, вікторини, рекомендована вебліографія, посилання на корисні джерела інформації та сайти. Детально зі змістом сайту можна познайомитись за адресою  www.odb.te.ua.
         Працюємо над тим, щоб відвідувачі різних вікових груп бібліотеки знайшли для себе цікаву інформацію. Тому на нашому сайті створений окремий Інтернет-проект для найменших користувачів. Цей проект має вигляд сонечка з назвою “Для дітей” –
      www.dity.odb.te.ua. Якщо промінчиків сонечка торкнутись курсором мишки, то маленькі відвідувачі зможуть помандрувати розділами цього проекту. Усі промінчики є активними і “розкажуть” про роботу відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів. Промінчик “Будьмо знайомі”проведе для користувачів екскурсію абонементом та читальним залом відділу, познайомить з правилами користування книгами, основними напрямками роботи. Розділ “Книжкові виставки” допоможе дітям познайомитись з новинками літератури та періодичних видань, з книгами різної тематики, познайомитись з творчістю письменників-ювілярів та ін. Промінчик “Творчі акції” розкаже про усі масові заходи, що організовує відділ. У розділі “Літературні зустрічі”діти познайомляться з письменниками рідного краю та їхнім творчим доробком. Дізнатися про бібліотечні заходи з народознавства допоможе промінчик “Юним краєзнавцям”. Інформація про роботу з батьками наших читачів та родинні свята, що проводяться у відділі, відображена на промінчику “Сімейне дозвілля”. Про те, які гуртки та клуби за інтересами працюють у відділі, маленькі користувачі дізнаються з розділу “Програми та клуби за інтересами”. Коротку інформацію про усі події, що відбуваються у відділі,можна дізнатися з розділу “У сороки на хвості”. Цікавим для дітей є розділ “Корисні посилання”, в якому відвідувачі знайдуть посилання на інші пізнавальні та розважальні дитячі сайти.
         Після мандрівки промінчиками сонечка діти мають змогу “скористатися послугами”усіх кольорів Веселки. У світ інтерактивних ігор та розваг маленькі читачі полинуть, обравши один з її кольорів з назвами рубрик: Дивимось, Слухаємо, Граємось, Читаємо, Працюємо, Розгадуємо, Цікавимось. Для допитливих пізнавальною і корисною буде інформація розділу “Для тих, хто іде в школу”. Тут розміщені дитячі періодичні видання, що передплачує бібліотека, зіскановані книги про навколишній світ, розповіді про тварин, а також література, яка допоможе навчитися правил гарної поведінки. Для тих,хто хоче поділитися своєю розповіддю про улюбленого чотириногого друга, відкрито окрему рубрику “Коти нашого міста”.
         Сподіваємося, що наповнення інформацією та оформлення проекту “Для дітей”подобається нашим користувачам. З цією метою запропоновано інтерактивне опитування  “Чи подобається Вам Інтернет-проект “Для дітей?”.
         Тернопільська ОДБ постійно в пошуку творчих ідей, цікавих акцій, які допоможуть реалізувати право дітей на читання, а також сприятимуть впровадженню нових, цікавих заходів для  підтримки читання дітей та активного залучення нових читачів.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 29 березня

      1. Огієнко, Іван Іванович --
        з дати події минуло 52 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр