www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Далека і загадкова країна Японія. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Далека і загадкова країна Японія.

      Країна вранішнього сонця

          Неповторна і загадкова країна ЯпоніяЯпонці називають її країною вранішнього сонця”. Знаходиться вона у східній Азії, на території Японського архіпелагу в північно-західній частині Тихого океану. Архіпелаг витягнутий на 3 тисячі кілометрів з північного сходу на південний захід. Він складається майже із 3800 островів. Найбільшими з нихє Хоккайдо, Хонсю, Шікоку, Кюсю. Більша частина Японських островів вкрита горами, серед яких багато вулканів.
          З півночі Японія омивається Охотським морем, з північного заходу Японським морем, з південного заходу Східнокитайським, а з півдня і сходу Філіппінським морем і Тихим океаном.
          Японія має лише морські кордони: з Росією (з півночі), з КНР, Північною і Південною Кореєю (на заході), з Китаєм та Філіппінами (на півдні).
          Площа Японії становить понад 380 тисяч км2. Це приблизно половина площі України. Вона поділяється на 8 регіонів: Хоккайдо, Тохоку, Тюбу, Кінкі, Тюгоку, Шікоку, Кюсю.
          Країна складається із 47 префектур, які керують місцевими населеними пунктами містами, містечками і селами.
          Столиця Японії містоТокіо. Грошова одиниця єна.
          Японія є країною одного етносу японців. Крім них, є трохи корейців та китайців (99% – японці, 0,5% – корейці, 0,5% – китайці та айни (залишки корінного населення). За кількістю жителів Японія займає восьме місце у світі і є однією з найгустіше заселених країн. Населення Японії нараховує біля 130 млн. чоловік.

      Прадавння історія країни Японія

          Японська цивілізація одна з найдавніших у світі. Ще за 7000 років до н.е. на території Японії жили найдавніші неолітичні племена. Першою справжньою культурою вчені вважають “дзьомон”. Вона виникла у VІ-І тис. до н.е. Люди займалися рибальством, полюванням, збиранням їстівних молюсків. Жили племена в землянках, глиняний посуд виготовляли вручну. Пізніше прадавні люди почали займатися скотарством, вирощуванням рису, проса, виробництвом шовку. У сусідів-китайців та корейців запозичили бронзові знаряддя праці і зброю.
          Легендарний імператор Японії Дзімму-Тенно вступив на престол Держави Ямото у 660 р. до н.е. і поклав початок безперервної династії японських імператорів.

          Пізніше, у ІІІ ст. н.е. виникла ще одна культура – курганна. Правителів ці люди ховали у величезних курганах. Вони вже мали залізну зброю, більш досконалі знаряддя праці. Тоді були закладені основи державного устрою Японії. У китайців запозичили писемність, буддизм, першу конституцію.
          Соціальний устрій Японії був простим і складним водночас. Вся земля належала імператору, а васали за право користування нею несли службу та сплачували мито.

          З ХІІ ст. до 1867 р. державна влада була в руках сьогунів. У ХVІІ ст. в Японії сталася велика політична і економічна криза: великі князівства впали, самурайські стани зубожіли. Це призвело до революції мейдзі, яка скасувала систему феодальних станів і зміцнила імператорську владу. У 1889 р. була введена конституція, за якою Японія була проголошена конституційною монархією. Наступний період історії країни був дуже бурхливим та неспокійним: війна проти Китаю (1894-1895 рр.), російсько-японська війна (1904-1905 рр.). У 1914 р. Японія вступила в Першу світову війну на боці Атланти. Це призвело до великого    соціального    напруження    –   відбувалися     “рисові бунти”.   У   1918-1922   роках  Японія   почала  інтервенцію  проти  Росії,  але зазнала поразки. У 1931 р. Японія окупувала Манджурію, робила напади на СРСР та Китай. У Другій світовій війні Японія як союзник Німеччини окупувала багато азіатських країн, але згодом втратила захоплені території.
          В серпні 1945 р. Японія пережила страшну подію у своїй історії. Атомні бомби, скинуті на міста Хіросіму та Нагасакі, обірвали життя мирних людей. Країна була цілком знесилена.
          Відтоді Японія зробила ставку не на зброю, а на науку. Економіка країни стала швидко відроджуватися. Сучасна  Японія – всесвітньо відома своїми передовими технологіями, процвітаюча країна.

      Японія – індустріально-аграрна країна

          Нині Японія – одна із провідних держав світу. Це – високорозвинена індустріально-аграрна країна. Вона є лідером з виробництва промислового радіоелектронного устаткування, побутових електронних приладів, роботів, виплавки сталі, з виробництва легкових і вантажних автомобілів, суден, електроенергії, цементу, пластмас, переробки нафти. За обсягом промислового виробництва Японія посідає одне з перших місць у світі. Сільське господарство  Японії базується на  вирощуванні рису та овочів.

      Просто в морі знаходяться незвичайні ферми та поля. Японці штучно вирощують рибу, креветок, молюсків, морську капусту. А ще японці займаються шовківництвом, адже високоякісний японський шовк цінується в усьому світі.

      Неповторна та вередлива природа Японії

          Флора країни дуже різноманітна і красива. Біля 60% площі Японії вкрито лісами. В країні налічується більше 2750 видів рослин, з яких вишня сакура і слива вважаються національними. Найпоширеніші дерева – японський кедр, модрина, ялина. На півдні ростуть субтропічні види: бамбук, камфорний лавр, баньян. У центральній частині країни – береза, горіх, верба, хвойні. У квітні тут цвітуть азалії, в травні – півонії, в листопаді – хризантеми – національні квіти Японії. Недарма неофіційним гербом Японії є 16-пелюсткова хризантема – символ імператорського дому.
          Тваринний світ Японії дуже багатий. Тут налічується близько 140 видів ссавців, 450 видів птахів. Велика кількість рептилій, амфібій, риб. У лісах водяться бурі, чорні та руді ведмеді, поширені норка, видра, куниця, заєць, білка, японський плямистий олень. На островах можна побачити багато мавп (макак). З птахів переважають: ластівка, зозуля, горобець, дрозд, качка, чапля, лебідь, бекас, журавель, голуб, дятел.

          Майже третину території Японії займають гірські масиви з вузькими долинами, якими протікають безліч маленьких річок. Найвищі гори –  Японські Альпи, розташовані в центральній частині, а найвища гірська вершина – вулкан Футзіяма вважається святим. Японські гори мають вулканічне походження, причому деякі з них діючі. На теплих схилах вулканів японці вирощують овочі.
          Найбільші річки – Сінано, Тоне, Кітакамі, Тенрі, Могамі,, а найбільше озеро – Біва знаходиться на острові Хонсю.
          Японія постійно потерпає від стихійних лих – цунамі, тайфунів, землетрусів. Щорічно у країні відбувається близько 1,5 тис. землетрусів різної сили: в середньому земля тут здригається по чотири рази на добу.

      Своєрідна та витончена культура Японії

          Культура Японії базується на любові до всього прекрасного та  піднесеного.  Складання  віршів  здавна  вважалося  необхідним елементом освіти та  виховання.  В  Японії  зародилися  такі  види  мистецтва,  як  орігамі  (створення фігурок з паперу)  та  ікебана  (мистецтво складання букетів). Військові  мистецтва   Японії   –   дзюдо,   айкідо,   карате,   кендо сьогодні поширені  в усьому  світі.  Тільки  тут,  в Японії, з'явилася така церемонія, як “ханамі” – милування квітами, “юкімі” – милування снігом. В Японії існують дві релігії – синтеїзм та буддизм.

          Японія зберегла свої традиції і в театральному житті. Поряд із сучасним театром існують такі театральні жанри, як но, кабукі, ляльковий театр бунраку, які сформувалися досить давно.

      Цікаві факти про Японію

      ♦ Японія – країна з дуже високим рівнем життя. Середній вік життя тут становить 82 роки, тут найнижчий рівень дитячої смертності.
      ♦ Згідно з японською конституцією країна не може тримати збройні сили і брати участь у військових діях. Однак армія в Японії все-таки є, нехай і названа по-іншому – “сили самооборони”.
      ♦ Токіо – найбезпечніший мегаполіс у світі. В Токіо настільки безпечно, що навіть шестирічні діти можуть самостійно користуватися громадським транспортом.
      ♦ Японці    великі   трудоголіки.    При    потребі    вони    можуть працювати по 15-18 годин на добу, без перерви на обід. Зазвичай японці приходять на роботу за півгодини раніше.

      ♦ У всіх північних містах Японії, де взимку випадає сніг, підігріваються тротуари і вулиці. Ожеледі не буває і сніг прибирати не потрібно. При цьому в Японії немає центрального опалення. Кожен обігріває квартиру як може.
      ♦ На японських вулицях немає сміттєвих баків. Все сміття японці несуть додому, а потім сортують і здають.
      ♦ У громадських місцях в Японії стоять спеціальні контейнери з парасольками на випадок дощу. Будь-хто при необхідності може скористатися парасолькою, а коли дощ закінчиться, повернути її в найближчий контейнер.
      ♦ В японській мові місяці не мають назв, тільки порядкові номери.
      ♦ Продуктові магазини в Японії називають “яою”, що означає “магазин 800 товарів”, тому що число 800 у японців означає “величезна кількість”.
      ♦ В Японії дешева риба і м'ясо, але дорогі фрукти. Одне яблуко коштує два долари, зв'язка бананів – п'ять.
      ♦ Рукостискання в Японії не прийняті, їх замінюють поклони, причому “повертати” поклони потрібно з тією ж частотою і шанобливістю, яку демонструє інша сторона.
      ♦ Чесність в Японії цінується понад усе. Якщо ви втратили в людному місці гаманець, то з майже 100% ймовірністю ви знайдете його в найближчому бюро знахідок.

      Прочитайте про країну Японію:

        Ефимов М. Японские вертикали. – Москва : АПН, 1987. – 24 с.
      ♦ Япония : справочник / под. общ. ред. Г.Ф.Кима. – Москва : Республика, 1992. – 543 с. : ил.

      *    *   *

      ♦ Япония // Большой энциклопедический словарь.– изд. 2-е, перераб. – Москва, 2001. – С. 1431-1432.
      ♦ Японцы // Народы мира : энциклопедия. – Москва, 2007. – С. 624-627.
      ♦ Япония // Вокруг света : географическая энциклопедия для юных читателей. – США, 1995. – С. 494-503.
      ♦ Японія – країна вранішнього сонця // Країни саіту. Азія : енциклопедія / авт.-упоряд. В.М.Скляренко. – Сімферополь, 2012. – С. 308-317.

      *   *   *

      ♦ Величко О.О. Японія – країна сходу сонця / О.О.Величко // Все для вчителя. – 2009. – № 5-6. – С. 39-40.
      ♦ Деряка Т.В. Японія / Т.В.Деряка // Все для вчителя. – 2013. – № 3. – С. 41-44.
      ♦ Ермакова Л. На острове, между горами и морем : японская культура перед старыми иновыми угрозами / Л.Ермакова // Вокруг света. – 2011. – № 5. – С. 113-117.
      ♦ Зінчук Л. Японія. Історико-культурні особливості. Економіко-географічна характеристика / Л.Зінчук // Все для вчителя. – 2005. – № 9-10. – С. 47-51.
      ♦ Рахайлова Л. Японія : традиції і звичаї жителів країни, де сходить сонце / Л.Рахайлова // Дивосвіт. – 2007. – № 19-20. – С. 18-20.
      ♦ Фурсов В.Н. Нежное очарование природы Японии / В.Н.Фурсов // Страна знаний. – 2015. – № 7. – С. 21-24.
      ♦ Фурсов В. Песня японських цикад / В.Фурсов // Вокруг света. – 2004. – № 1. – С. 40-49.

      *   *  *

      – Японія [Електронний ресурс]. – Режим доступу: 
      https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D1%96%D1%8F// Вікіпедія. – Заголовок з екрана. – Мова укр.
      – Природа, растения и животные Японии [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://xn----8sbiecm6bhdx8i.xn--p1ai/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%20%D0%AF%D0%
      F%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B8.html
      // Сезоны года. – Мова рос.
      – История Японии [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
      http://www.japanese-page.kiev.ua/rus/hobby-history.htm //
      Японская страничка. – Мова рос.
      – Культура Японии [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
      http://amazingjapan.info/kultura-yaponii/
      // Удивительная Япония. – Мова рос.


      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр