www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Лицар планети земля Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Лицар планети земля
       

      “У кожної людини свої зорі…”.

       А. де Сент-Екзюпері

       

          Ім'я талановитого французького письменника, відважного пілота Антуана де Сент-Екзюпері – одне із найвідоміших в історії ХХ століття. Його казка “Маленький принц” займає почесне місце в скарбниці світової літератури. Цей непересічний людинолюб, гуманіст, мрійник прожив недовге, але яскраве життя…
          Народився Антуан де Сент-Екзюпері  29 червня 1900 року на середземноморському узбережжі Франції у місті Ліоні. Його родина належала до старовинного аристократичного роду і жила в палаці Ла-Мано. Але це аж ніяк не відповідало фактичному соціальному статусові сім'ї Сент-Екзюпері Його батько працював інспектором у страховій компанії. На жаль, хлопчик рано втратив батька. Мати стала для нього найбільшим другом на все життя. Людина високої культури, художниця, вона прищеплювала своїм п'ятьом дітям почуття людської гідності, любові до людей і природи. Велику допомогу сім'ї надавали бабусі. Лише дякуючи їм, діти отримали освіту, не відчували скрути.
          Малий Тоніо, або Король Сонце (так ласкаво і привітно називали хлопчика в сім'ї через біляве волосся, що пишно обрамлювало його голівку), був жвавою дитиною. Він міг годинами носитися по будинку з сестрами, братом, приятелями та придумувати всілякі ігри, маскаради, забави.  Щоправда, на самоті багато мріяв і фантазував. В чотири роки він вже добре вмів читати і заприятелював з книгами назавжди. Не дивно, що хлопчик зарання почав складати вірші, які виходили у нього чомусь сумними, хоч був він завжди веселим та життєрадісним. А ще він любив малювати. І виходило це в нього досить талановито. Проте, Тоніо не став художником, як і музикантом, хоч і прекрасно грав на скрипці. Найбільшим його захопленням стала техніка. Робота механізмів зачаровувала його не менше, ніж вірші та музика.
          У юного Короля Сонця були і гарні математичні здібності. Крім того, він мав золоті  руки  і  завжди  любив  щось майструвати та винаходити. Наприклад, із бляшаних банок змайстрував телефон. Тоніо брався навіть за створення аероплана-велосипеда, на якому мріяв піднятися в небо. Коли він став дорослим, то отримав авторські права на багато своїх винаходів.
          У дванадцять років він насправді піднявся в небо, поки що як пасажир. Знайомий пілот Жюль Ведрин, якого знала вся Франція, підняв Антуана на своєму літаку над містом Амбер'є. Король Сонце закохався в небо, в літаки, але шлях до цієї заповітної мрії був довгим. Коли почалася Перша світова війна, мати Антуана пішла працювати в лазарет сестрою милосердя, а синів відправила вчитися до коледжу Фрібура у нейтральну Швейцарію. Там Тоніо отримує добрі знання з гуманітарних та природничих наук. Здобувши звання бакалавра, Сент-Екзюпері у 1919 році вступив на відділення архітектури Академії мистецтв у Парижі, але любов до неба переважила. Він покинув вивчення архітектури і пішов добровольцем у Страсбурзький авіаційний полк. Згодом їде до Марокко, де у 1922 році стає військовим пілотом і отримує звання молодшого лейтенанта.
         Але доля йому послала великі випробування. Після важкої аварії Екзюпері демобілізовують за станом здоров'я. Він змушений працювати  в конторі з продажу автомобілів. Проте, в його душі все більше міцніє переконання в тому, що його покликанням є авіація. У 1927 році Екзюпері став пілотом поштової лінії Тулуза-Касабланка, а потім начальником аеродрому в Кап-Джубі. Три роки серед пісків і гір були часом змужніння його як людини і становлення як письменника.
          Письменницька біографія Сент-Екзюпері  почалася з оповідання “Пілот”, опублікованого у 1926 році в журналі “Срібний корабель”. У 1929 році в одному з найбільших паризьких видавництв побачив світ перший роман Сент-Екзюпері  “Пошта на південь”. Розповідаючи про трагічне кохання між Бернісом, котрий прагне віднайти сенс життя, та подругою його дитячих років Женев'євою, котра намагається поєднати з ним свою долю, письменник робить спробу відповісти на питання: чи можливе справжнє кохання у цьому світі?   У творі  вперше  лунає  дорога  для   письменника  думка про дорогоцінні зв'язки, що поєднують людину з іншими людьми, із навколишнім світом. У романі з'являється нова для тогочасної літератури тема льотчика, що гармонійно переплелася із розповіддю про пережите самим автором.
          Лірико-філософські роздуми письменника продовжуються і в наступному романі “Нічний політ”, який опубліковано у 1931 році. Того ж року ця книга отримала літературну премію “Феміна”. За цим романом у 1932 році американською фірмою “Юнайтед артіст” знято фільм, а в 1939 році італійський композитор Луїджі Даллапіккола написав однойменну оперу. Зміст цього твору тісно пов'язаний із особистим досвідом Сент-Екзюпері у випробуванні нових літаків і, зокрема, із налагодженням нічних польотів. Провідною темою “Нічного польоту” є тема виховання героїчної свідомості. Письменник детально обґрунтовує своє переконання в тому, що кожен фах є цінним і прекрасним саме завдяки почуттю відповідальності за інших людей.
          У 1931 році Сент-Екзюпері  одружився із Консуелою Сунсін, з якою познайомився наприкінці 1930 року в Південній Америці. Попри те, що у житті Антуана значне місце посідала ще одна жінка, яку біографи називають Подругою, Незнайомкою, цей шлюб виявився досить міцним. Згодом, коли Сент-Екзюпері не стало, Подруга, яку він вважав своєю духовною спадкоємницею, доклала чимало сил для видання літературного архіву письменника. А тоді, на початку 30-х у житті Антуана і його дружини Консуели настав період невдач: буденні труднощі, витрати, борги. Екзюпері змушений працювати на різних роботах. У 1935 році він, як військовий кореспондент, відвідав Радянський Союз. У 1936-1937 роках побував на фронтах громадянської війни в Іспанії, написав декілька статей, в яких висловлює тривогу за долю Європи. Відвідує також США і гітлерівську Німеччину, де цікавиться правами людини, їх охороною в цих державах. “У світі, де запанував би Гітлер, мені немає місця”, – пише письменник. У цей передвоєнний час його любов до неба не затихає ні на мить. Він бере участь у міжнародних перельотах, в яких зазнає двох складних аварій. І, звичайно, пише.
         У 1939 році побачила світ книга Сент-Екзюпері “Планета людей”, яка складає низку нарисів-спогадів. Того самого року Французька академія присудила книзі Велику премію роману. У “Планеті людей” письменник розповідає про своїх друзів-льотчиків, котрі загинули в небі. Але тут йдеться не лише про авіаторів та їх небезпечну професію. Сент-Екзюпері звертає нашу увагу на тему боротьби моральних засад в душі людини: “Чого нам ненавидіти одне одного? Ми всі за одно, нас несе та сама планета, ми – екіпаж одного корабля. Добре, коли різні цивілізації сперечаються в ім'я чогось нового, кращого, і страшно, коли вони пожирають одна одну”.
          Улітку 1940 року, коли на Францію напала фашистська Німеччина, Екзюпері мобілізували до армії, однак за станом здоров'я лікарі визнали його нездатним служити в авіації і призначили інструктором. Проте, наполегливий льотчик зумів умовити медичну комісію і невдовзі – він пілот ескадрильї 2-33, яка бере участь в обороні Франції від фашистських загарбників. Після захоплення німцями Парижа, авіагрупа, в якій служив Екзюпері, перебазовується до Алжиру.
          22 червня 1940 року його демобілізують і він емігрує до США з наміром воювати за Францію пером письменника. Тут яскраво виявилася ще одна грань його таланту – публіцистика. Сент-Екзюпері написав сповнені полум'яного патріотизму “Відозву до французів”, “Лист до заручника”, “Лист до генерала Ікс”. У 1942 році пілот-письменник створює повість “Військовий льотчик”. Це розповідь про один день війни і, водночас, лірична  сповідь солдата. Ведучи свій літак крізь вогонь ворога, герой бачить колони втікачів, спалені міста і села, потолочені поля. Картини національної трагедії переплітаються зі спогадами про дитинство, розповідями про друзів, міркуваннями про сенс людського життя. Аналізуючи морально-етичні і духовні проблеми війни, автор переконується в тому, що національний патріотизм, любов людини до своєї країни повинні, зрештою, втілитися в любові до Землі, яка є батьківщиною всього людства. Під назвою “Політ над Аррасом”  повість вийшла у Франції. Проте, на вимогу окупаційної влади цю книгу було заборонено. У 1943 році в Ліоні  учасники руху Опору здійснили підпільне видання “Військового льотчика” і слово Екзюпері стало зброєю у боротьбі за свободу.
          Там, у далекій Америці, у години самотності Екзюпері поринав у спогади про щасливе дитинство, у мрії про новий світ людських взаємин, виношував у глибинах своєї душі і леліяв у своїй уяві Маленького принца. Дивовижна казка “Маленький принц” з'явилася 1943 року і була підсумком творчих і духовних пошуків її автора. Ця філософська казка, однаково цікава і для дітей, і для дорослих, тісно пов'язана з усією творчістю письменника, його внутрішнім світом.
       
           Через несправності у моторі пілот змушений посадити літак у пустелі. Тут відбувається його несподівана казкова зустріч з маленьким хлопчиком, мешканцем далекої планети-астероїда В-612. Покинувши далеку  батьківщину, на якій залишилася його улюблена квітка, Маленький принц, як любовно назвав його автор, мандрує по різних планетах і потрапляє на Землю.
          Приречений та виснажений спрагою пілот, вподовж  того часу, що знадобився йому для ремонту  літака, знаходить собі втіху та духовну підтримку від дружби з Маленьким принцом. Цей маленький прибулець із “планети дитинства” має добре серце, мудрий погляд на світ, він працьовитий і щирий, тобто втілює всі найкращі людські якості. З розповідей хлопчика ми дізнаємося про його маленьку планету, його подорожі по інших світах. Він зустрічає людей, які присвятили своє життя безглуздим справам. Це чванькуватий король, який править світом, ніким не керуючи, це “заклопотаний чоловік”, що марно підраховує зірки та інших. Під час своїх мандрів Маленький принц знайомиться із лисом (цей персонаж у французькому фольклорі  уособлює життєву мудрість). Він розповідає  хлопчикові про забуті людьми ритуали дружби і любові. Забувши ці щирі почуття, люди втратили справжніх друзів. Лис розкриває Маленькому принцу таємницю людського щастя, яке полягає у відповідальності “за всіх, кого приручив ти”. Тільки в любові до ближнього і відповідальності за нього полягає покликання кожного – така провідна думка цієї незвичайної казки. Тому Маленький принц повертається на свою планету, до покинутої ним троянди. “Я відповідальний за мою квітку”, – говорить він, – бо “віддав їй усю душу”. Отож, занурюючись у світ Маленького принца, не зараженого хворобами дорослого світу, Сент-Екзюпері закликає нас зберігати у собі дитинство, а, отже, й душу, відкриту назустріч Всесвіту.
          

        

         Важливу роль у розумінні філософського змісту твору відіграють прості і ніжні акварелі, створені автором. Вони не лише допомагають зрозуміти почуття героїв, їх внутрішній стан, підкреслюють “казковість” події, а й водночас виконують пізнавально-естетичну функцію. “Маленький принц” був перекладений на майже 100 мов і розійшовся по всьому світу тиражем більше 25 мільйонів екземплярів.
          У 1943 році Сент-Екзюпері їде до Північної Африки і знову воює за свою батьківщину у складі повітряних сил французького Опору. Проте, після тривалої служби пілотом у цивільній та військовій авіації, багатьох аварій та поранень, стан здоров'я Екзюпері поганий і його знову звільняють у запас. Письменник працює над книгою “Цитадель”, яка залишилася незавершеною, але, все ж, вона побачила світ у 1948 році. Цей твір – збірка алегоричних оповідок, мудрих притч. Афоризми, судження, приклади в “Цитаделі” покликані навчити людину бути відповідальною за долю інших людей, за всю планету. Письменник-льотчик Сент-Екзюпері не може стояти осторонь боротьби за долю людства і він настирливо домагається повернення на фронт.
          Навесні 1944 року він знову в небі над своєю Францією, веде жорстокі бої з фашистами. 31 липня 1944 року стало останнім днем життя військового льотчика, майора Антуана де Сент-Екзюпері. Він не повернувся зі свого чергового  бойового вильоту. Його літак збили німецькі винищувачі над морською безоднею приблизно за десять кілометрів на південь від міста Сен-Рафаель. Лише три тижні не дожив Екзюпері до визволення Франції від фашизму. Обставини його смерті залишилися нез'ясованими. Смерть його стала легендою. Французи, а особливо його родичі, довго леліяли міф про те, що Сент-Екзюпері зник, як Маленький принц і часто повторювали слова цього казкового героя: “Я житиму на одній із зірок, я там сміятимусь, і коли ти дивитимешся вночі на небо, це буде так, наче сміються усі зірки. У тебе будуть зірки, які вміють сміятися!”.
          Свою любов до людей, ідеали людяності, духовності, чистоти Сент-Екзюпері сповна виразив у своїх творах. Мужній пілот, талановитий письменник став місіонером Добра, Милосердя і Любові на планеті Земля.

      Багато крилатих виразів увійшло в наше життя, дякуючи Антуану де Сент-Екзюпері. Ось деякі з них:

          ♦ “Товариші лише ті, хто в одній зв'язці, як альпіністи, здійснюють сходження на одну й ту ж вершину”.

          ♦ “Ти відповідаєш за того, кого приручив”.

          ♦ “Зірко бачить лише серце”.

          ♦ “Всі дорослі колись були дітьми, лише мало хто з них це пам'ятає”.

          ♦ “Я родом з мого дитинства”.

          ♦ “Повага до людини! Повага до людини! Ось камінь випробування”.

      Твори Антуана де Сент-Екзюпері:

      ♦ Сент-Экзюпери А. Южный почтовый. Ночной полет. Планета людей. Военный летчик. Письмо заложнику. Маленький принц. Пилот и стихии : пер. с франц. / А. де Сент-Экзюпери ; вступ. ст. М.Галая ; худож. Г.Клодт. – М. : Художественная литература, 1983. – 447 с.

      ♦ Сент-Екзюпері А. Маленький принц. Планета людей / А. де Сент-Екзюпері ; мал. Автора ; пер. з франц. А.Перепадя, А.Жаловського. – Львів : Світ, 2000. – 208 с. – (Світ школяра).

      ♦ Сент-Екзюпері А. Маленький принц / А. де Сент-Екзюпері ; мал. Автора ; пер. з франц. В.Германа. – К. : Махаон-Україна, 2004. – 96 с. : ілюстр. – (Всі-всі-всі найулюбленіші книжки).

      ♦ Сент-Екзюпері А. Маленький принц : повісті / А. де Сент-Екзюпері ; мал. автора ; пер. з франц. А.Перепаді ; передм. Б.Чайковського. – К. : Школа, 2003. – 144 с. : ілюстр. – (Хрестоматія школяра).

      ♦ Сент-Екзюпері А. Планета людей / А. де Сент-Екзюпері ; пер.  франц. А.Д.Жаловського. – К. : Молодь, 1980. – 120 с.

      ♦ Сент-Екзюпері А. Маленький принц / А. де Сент-Екзюпері ; акварелі автора ; пер. з франц. Л.Кононовича. – Х. : Книжковий клуб, 2006. – 95 с. : ілюстр.

      Матеріали про життя і творчість
       Антуана де Сент-Екзюпері:

      Басария Э.Ф. От Короля Солнца к Маленькому принцу / Э.Ф.Басария // Країна знань. – 2007. – № 8. – С. 43-47.

      Вахрушев С. Последняя легенда Сент-Экзюпери / С.Вахрушев, А.Заблотский // Техника-молодежи. – 2007. – № 5. – С. 42-46.

      Гудим Г.І. А. де Сент-Екзюпері. Життєпис письменника. “Маленький принц”. Притчовий характер твору, його гуманістичний зміст / Г.І.Гудим // Все для вчителя. – 2009. – № 9-10. – С. 43-44.

      Капитан птиц остался в небе // Позакласний час. – 2004. – № 3-4. – С. 42-47.

      Макловська Л. “Маленький принц” А. де Сент-Екзюпері / Л.Макловська // Зарубіжна література. – 2005. – № 10. – С. 19-21.

      .
      Методичні матеріали для вчителів-філологів на допомогу
      вивченню творчості Антуана де Сент-Екзюпері:


      Гуцал С. Найголовнішого очима не побачиш : система уроків за творчістю А. де Сент-Екзюпері / С.Гуцал // Зарубіжна література. – 2006. – № 12. – С. 5-9.

      Іроденко Л.М. Система уроків за казкою-притчею А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / Л.М.Іроденко // Зарубіжна література в навчальних закладах. – 2004. – № 3. – С. 34-39.

      Дяченко-Лисенко Л. Казкове і реалістичне у творах Бориса Харчука й Антуана де Сент-Екзюпері : урок компаративного аналізу повістей “Планетник” і “Маленький принц” / Л.Дяченко-Лисенко // Дивослово. – 2008. – № 1. – С. 16-19.

      Кірган Л.М. Нехай панує на землі добро : урок з вивчення казки-притчі А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / Л.М.Кірган // Зарубіжна література в школах України. – 2006. – № 4. – С. 38-40.

      Керницька Л.І. Роздуми про вищі цінності життя : урок-мандрівка за твором А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / Л.І.Керницька // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2007. – № 11. – С. 15-17.

      Клименко П.П. Методичні поради щодо проведення уроків з вивчення казки-притчі Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / П.П.Клименко // Зарубіжна література в школах України. – 2009. – № 4. – С. 44-46.

      Клименко П.П. “Треба шукати серцем” : два уроки з вивчення казки-притчі А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / П.П.Клименко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2008. – № 6. – С. 39-40.

      Косолапова Л. Символіка повісті Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” : уривок із учнівської науково-пошукової роботи  /   Л.Косолапова   //    Всесвітня   література   в   середніх
      навчальних закладах України. – 2006. – № 12. – С. 7-9.

      Рогозинська В. Міжпланетна прес-конференція “Пошуки сенсу життя” : з вивчення казки А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / В.Рогозинська //  Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2007. – № 4. – С. 28-29.

      Савченко О. Причетність учня до творення уроку як один із шляхів формування його особистості : урок-портрет за темою “А. де Сент-Екзюпері. “Маленький принц” / О.Савченко // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2009. – № 9. – С. 34-36.

      Скородід Т. Від екології природи до екології душі : [А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”] / Т.Скородід // Зарубіжна література. – 2007. – № 17. – С. 8-10.

      Скоцик Л. Лис, Троянда і дещо про астероїди: життєві уроки “Маленького принца” А. де Сент-Екзюпері / Л.Скоцик // Зарубіжна література. – 2007. – № 17. – С. 6-7.

      Скоцик Л. Подорож у Всесвіті: життєві уроки Маленького принца за твором А. де Сент-Екзюпері / Л.Скоцик // Зарубіжна література. – 2006. – № 12. – С. 12-13.

      Слюнкова Г. Хіба це мало – незабутня мить? : вивчення казки А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” / Г.Слюнкова // Зарубіжна література. – 2006. – № 12. – С. 10-11.

      Форсюк В. Пошук істини у філософських притчах “Маленький принц” А. де Сент-Екзюпері та “Алхімік” П.Коельо : урок компаративного аналізу для учнів різновікового складу (8 та 11 кл.) / В.Форсюк // Зарубіжна література. – 2008. – № 41-42. – С. 9-22.

      Чоловська О.С. Усмішки зірок : урок-подарунок за творами А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” і “Планета людей” / О.С.Чоловська //  Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2008. – № 10. – С. 26-35.

      Чоловська О.С. Усмішки зірок : урок-подарунок за творами А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц” та “Планета людей” / О.С.Чоловська // Зарубіжна література в школах України. – 2007. – № 7. – С. 42-51.
       

      Матеріал підготувала          Суховірська О.А.
      Комп'ютерний набір             Марчук Л.В.
                                                    Богданова О.Г.
      Відповідальна за випуск     Черноус В.Ю.

       

       


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 20 квітня

      1. Шкурупій, Георгій Данилович -- 20.04.1903 р. народився Шкурупій Г.Д.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 121 років
      2. Антонова, Броніслава Петрівна -- 20.04.1923 р. народилася Антонова Б.А.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 101 років
      3. Пенський, Юліан Романович -- 20.04.1920 р. помер Пенський Ю.Р.
        з дати події минуло 104 років
      4. Шпак, Петро Федорович -- 20.04.2002 р. помер Шпак П.Ф.
        з дати події минуло 22 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр