www.odb.km.ua Відгуки та побажання
ГАПІЧ О.С. Обласна бібліотека для дітей і соціальні партнери: грані співпраці. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання » Бібіліотека для дітей: нове бачення, нові орієнтири та соціальне партнерство.
      ГАПІЧ О.С. Обласна бібліотека для дітей і соціальні партнери: грані співпраці.

      Гапіч О.С.
      м. Луцьк

      Обласна бібліотека для дітей і соціальні
      партнери: грані співпраці

         Волинська обласна бібліотека для дітей, маючи багаторічний досвід роботи з громадою та інформацією, стала ключовою ланкою у налагодженні взаємин між суб'єктами соціального партнерства, які ґрунтуються на рівноправній, довгостроковій, взаємовигідній співпраці сторін, що поділяють існуючі соціальні проблеми і прагнуть їх вирішувати. Соціальне партнерство як необхідний інститут цивільного суспільства дозволяє нам позиціонувати свої інтереси серед місцевої громади і враховувати інтереси підростаючого покоління.
         Рівень такого співробітництва значною мірою залежить від професіоналізму колективу та якості його роботи, що однозначно впливає на остаточне сприйняття їх як можливих союзників і партнерів у вирішенні соціальних завдань.
         Обираючи шлях партнерської взаємодії, бібліотекарі і партнери з співпраці не тільки вдосконалюють свою роботу, а й отримують визнання та підтримку суспільства, подальший імпульс до активізації своєї діяльності. Позитивним моментом є той факт, що така співпраця в рамках культурно-просвітницької діяльності базується не лише на інформаційній, а й на фінансовій підтримці. Це сприяє ефективному вирішенню численних проблем, пов'язаних з дитинством.
         На сучасному етапі робота з налагодження ефективної співпраці з організаціями та установами передбачає:

      •  позиціонування себе як структури, що постійно розвивається, працює у випереджальному режимі;
      •  володіння сучасними технологіями активного діалогу з партнерами, передусім, з місцевою владою, намагаючись зацікавити владні структури масштабними літературно-мистецькими акціями;
      •  послідовно розвивати діалог з громадськими структурами та недержавними організаціями.

         Для цього у бібліотеці є база даних про державні та громадські організації –реальних та потенційних партнерів бібліотеки, яка регулярно поповнюється.
         Розвитку партнерства сприяє ряд факторів:

      •  розширення бібліотечного обслуговування на основі врахування інтересів підростаючого покоління;
      •  участь бібліотеки у формуванні інформаційної політики міста;
      •  наявність суб'єктів, зацікавлених у взаємовигідних відносинах з бібліотекою;
      •  усвідомлення колективом реальної потреби в партнерстві;
      •  переосмислення традицій співробітництва бібліотеки з установами, що займаються вихованням підростаючого покоління;
      •  зростання кадрового потенціалу бібліотеки, усвідомлення необхідності подальшого розвитку форм і методів роботи з користувачами.

         Для успішного розвитку соціального партнерства працюємо згідно з критеріями, які визначають правила і норми взаємодії:

      •  активності – вбачаємо в тому, що ми не чекаємо, поки хто-небудь звернеться до нас з інших організацій з  пропозицією про спільну діяльність, а самі активно шукаємо партнерів, спроможних сприяти розвитку бібліотеки, інвестувати і реалізовувати проекти, спрямовані на повне та якісне задоволення потреб підростаючого покоління в інформації;
      •  взаємної зацікавленості – будується на основі вивчення потреб партнерів у бібліотечних послугах, їхніх можливостей із надання допомоги у розвитку і вдосконаленні роботи бібліотеки, поповненні її ресурсів;
      •  рівноправності – полягає в тому, що партнери мають рівні права, діють узгоджено;
      •  взаємної відповідальності – кожний з партнерів відповідає за дотримання норм і правил співробітництва;
      •  плановості – означає, що діяльність бібліотеки має бути систематичною і плановою;
      •  ефективності – сприяє вирішенню завдань з виховання підростаючого покоління.

         У діяльності бібліотеки тією чи іншою мірою присутні різні види соціального партнерства:

      – громадянське;
      – з освітніми закладами;
      – з установами культури;
      – із засобами масової інформації;
      – з громадськими організаціями;
      – професійне.

         Бібліотека як рівноправний партнер пропонує органам влади свої інформаційні ресурси та інтелектуальний потенціал. Зазвичай, відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання проходить за участю голови обласної державної адміністрації, голови обласної ради, міського голови, начальника управління культури і туризму ОДА.
         Бібліотека має високий імідж, користується підтримкою і розумінням місцевої влади. До Всеукраїнського дня бібліотек, ювілеїв працівники отримують почесні грамоти, нагороди, цінні подарунки від голови ОДА, голови обласної ради, міського голови, управління культури і туризму облдержадміністрації.
         Одним з головних і перспективних напрямів взаємодії бібліотеки з соціальними партнерами є реалізація Регіональної програми розвитку культури, мистецтва і туризму в області на 2011-2015 роки, яка має соціальну спрямованість та значущість, перспективність, ефективність для розвитку області.
         Успішно реалізується проект – цикл зустрічей з цікавими людьми “Знані люди Волині”, які проходять у рамках літературно-мистецької вітальні “На струнах серця”, музичної вітальні “Варіації”, клубу “Кругозір”, літературної вітальні “Світлинки”. У гостях бібліотеки побували відомі краяни – професор ВНУ ім. Лесі Українки Луїза Оляндер, директор комбінату хлібопродуктів №2 М. Гнасюк, депутат міської ради, письменник, журналіст В. Лис, голова обласного товариства краєзнавців Г. Бондаренко, голова Волинського обласного громадсько-культурного товариства “Холмщина”М. Онуфрійчук, краєзнавець, директор Торчинського історико-краєзнавчого музею Г. Гуртовий, шевченкознавець М. Куделя та ін.
         Упродовж багатьох років тісна співпраця поєднує управління освіти і науки ОДА та освітні заклади міста. Інформаційна підтримка навчального процесу, організація дозвілля школярів –головне завдання, яке стоїть перед працівниками бібліотеки. Інформування викладачів шкіл про нову методичну літературу, залучення школярів до бібліотечних заходів, участь у батьківських зборах, серпневих конференціях вчителів, нарадах з організації змістовного відпочинку та дозвілля дітей під час літніх канікул – традиційні форми співробітництва.
         За розпорядженням голови ОДА бібліотекарі обслуговують книгою дітей та проводять для них масові заходи в пришкільних та заміських таборах відпочинку. У Міжнародний день захисту дітей на школярів завжди чекає велика святкова програма. Залюбки дітвора бере участь у конкурсі малюнка на асфальті, презентації літнього читання, веселих музичних іграх і конкурсах.
         Волинська обласна бібліотека для дітей має значний досвід роботи з правової освіти підростаючого покоління. Соціологічні дослідження та опитування показують, що діти і дорослі потребують не просто інформації з широкого спектру питань щодо прав дітей та їхнього захисту, а інформації цілеспрямованої, адресної, диференційованої, системної та актуальної, що постійно оновлюється. Бібліотека є своєрідним центром психологічної підтримки підлітків. Школярі, приходячи за книгою, можуть поспілкуватися з однолітками, поділитися своїми думками, отримати пораду спеціаліста-психолога.
         Юрист С. Скибінський та психолог Луцького міського центру соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді Сусанна Романюк постійно беруть участь у бесідах за”«круглим столом”, вечорах-зустрічах, диспутах, годинах спілкування, що проходять у рамках обласної програми “Про затвердження заходів щодо виконання в області Комплексної програми профілактики злочинності на період 2006-2010 роки”.
         Соціальне партнерство з центрами здоров'я, медичними закладами допомагає у популяризації здорового способу життя серед наших користувачів, профілактиці шкідливих звичок, захворювання на СНІД. Пам'ятними для дітей були акції “Твоє здоров'я – у твоїх руках”, “Безцінний скарб, що ми здоров'ям звемо, з дитячих літ нам треба берегти” за участю лікаря-дієтолога Р. Лавренюк та лікаря-методиста В. Томащука.
         Надійними партнерами бібліотек у профорієнтаційній роботі є міська служба зайнятості, яка регулярно надає різноманітні інформаційні матеріали про різні професії, потребу в них. Фахівці служби зайнятості – часті гості бібліотеки.
         Наша установа виступає також як центр популяризації екологічної культури та освіти підростаючого покоління. Ця робота здійснюється за підтримки місцевої екологічної служби, спеціалістів-екологів міста, спеціалістів лісового господарства області. Цікавим для підлітків був екологічний проект “Ми всі – господарі природи, тож бережімо її вроду” за участю лісника В. Мельника.
         Бібліотека завжди була і є осередком спілкування творчих людей: письменників, художників, музикантів. Стало доброю традицією проводити презентації книг відомих волинських письменників В. Гея, П. Маха, Н. Горик, Н. Гуменюк, Т. Байди, Й. Струцюка, І. Чернецького, В. Слапчука, Н. Граніч, М. Мартинюка, композитора М. Стефанишина, творчих доробків художників Т. Галькун, Т. Мялковської, майстра художньої вишивки І. Савки та ін. Популяризація їхньої творчості підвищує статус бібліотеки як надійного партнера, сприяє поповненню фондів краєзнавчими документами.
         Не можна не відмітити тісні взаємозв'язки бібліотеки з етнічними об'єднаннями німців, поляків. Запам'ятався користувачам бібліотеки День рідної мови “Нехай же слово рідне печалиться, сміється, квітне”, під час якого діти національних меншин читали вірші та співали пісні рідними мовами, виконували танці свого народу.
         Співпраця з місцевим відділенням Всеукраїнської жіночої громадської організації “Дія” надає можливість проводити дні іменинника для дітей з вадами слуху в садочку № 28 м. Луцька, а ляльковий театр “Золотий ключик” тішить малечу своїми виставами. Щира дружба поєднує бібліотекарів з Волинським обласним центром ранньої реабілітації дітей-інвалідів та Луцьким навчально-реабілітаційним центром. Вихованці цих закладів мають можливість відкривати для себе чарівний світ звуків, кольорів, поезії, переглядаючи вистави лялькового театру бібліотеки. Особливими відвідувачами бібліотеки є діти-сироти, діти з багатодітних та малозабезпечених родин.
         Найперші помічники у роботі з патріотичного виховання підростаючого покоління – ветеранські організації, міська та обласна рада ветеранів Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів війни в Афганістані. Зазвичай проводяться спільні акції до дня Перемоги, дня виводу радянських військ з Афганістану, дня визволення Волині. Нашим працівникам вдалось налагодити контакти з членами Волинської обласної організації НСОУ “Пласт”. Масові заходи за їх участю сприяють патріотичному вихованню і самовихованню дітей на засадах християнської моралі.
         Давні творчі стосунки єднають колектив нашої установи з кіностудією “Волинь”, творчою дитячою студією “Боривітер”. Їхні творчі доробки використовуються під час проведення літературних заходів.
         Актори Волинського академічного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка та Волинського академічного театру ляльок допомагають нашим користувачам збагнути світ мистецтва, доторкнутись душею до незвіданих струн. Поетичний театр Праведного слова під керівництвом заслуженої артистки України Галини Кажан допомагає популяризувати твори українських та волинських письменників. Окрасою всіх наших літературно-мистецьких акцій є виступи викладачів та учнів музичних шкіл та студентів Волинського училища культури і мистецтв ім. І. Стравінського, а емоційним доповненням – танцювальні номери у виконанні ансамблю бального танцю “Ритм” та зразкового ансамблю народного танцю “Волиняночка”.
         Тісна співдружність пов'язує бібліотеку з обласним краєзнавчим музеєм, Музеєм волинської ікони, художнім музеєм та музеєм-садибою Лесі Українки у селі Колодяжному, адже працівники відділу краєзнавчої літератури проводять на їх базі масові заходи. Зазвичай ми постійно беремо участь у конференції “Минуле і сучасне Волині”, яку проводить обласне товариство краєзнавців та музейні працівники.
         Протягом останнього десятиліття значні трансформації відбулися в сім'ї як унікальному соціальному інституті, яка найперша вводить дитину в світ духовної культури. Тому одним із напрямків діяльності бібліотеки є робота з родиною, адже бібліотека є відкритою соціально-культурною установою, яка прагне до діалогу, міжособистісного спілкування, широкої соціалізації, взаємодії. Практика показує, що така співпраця є актуальною і затребуваною. Цьому сприяє обласна Програма підтримки сім'ї на період до 2015 року, яка покликана відроджувати народні традиції, виховувати молоде покоління на основі духовних і культурних традицій української родини, виявляти та залучати сім'ї до участі в культурно-мистецьких заходах. У рамках Програми проведено заходи до Дня матері, Міжнародного жіночого дня, Міжнародного дня сім'ї тощо. Атмосфера урочистості, святковості, відповідальності панує на святі захисту читацького формуляра. Юні читачі “захищають”свої вподобання у виборі книг, беручи участь у різних конкурсах та літературних іграх. Виступи батьків “Що дала дитяча бібліотека моїй дитині?” та класних керівників вдало доповнюють дітей. Традиційно проводяться дні сімейного читання та дні відкритих дверей, свято зустрічі з книгою “Всією сім'єю в бібліотеку”, сімейне свято “Зроду в рід життя кладе мости”, “Волинські обереги”, в рамках яких проходять вікторини, конкурси, ігри, змагання.
         Прикладом корпоративної діяльності є створення зведеного каталогу періодичних видань, яке об'єднує бібліотеки міста. Соціальне партнерство передбачає також професійне партнерство – взаємодію з бібліотеками різних систем і відомств. Передусім, це спільні з Інститутом післядипломної освіти вчителів заходи з підвищення кваліфікації, обласні семінари, тренінги, конференції, на які запрошуються бібліотекарі навчальних закладів.
         Упродовж багатьох років бібліотека як методичний центр проводить обласні семінари з підвищення кваліфікації для працівників районів та міст Волині за участю представників влади, спеціалістів управління освіти та науки облдержадміністрації, викладачів вищих та середніх навчальних закладів, Волинської організації НСПУ, провідних спеціалістів центру практичної психології і соціальної роботи м. Луцька, центру естетичного виховання, Волинського центру соціальних служб для молоді, спілки краєзнавців.
         Важливою  частиною рекламної та інформаційно-іміджевої політики нашої бібліотеки з формування суспільної думки є співпраця зі ЗМІ. Однією із форм такої роботи є розміщення на сайті ОДА інформації про літературно-мистецькі акції. Заходи постійно висвітлюються у репортажах на сторінках місцевої преси, у передачах Волинського телебачення та телерадіокомпанії “Аверс”, а телепередача літературної експедиції “Україна очима дітей” до річниці Незалежності України стала лауреатом всеукраїнського конкурсу “Золоте курча”.
         Покращенню іміджу бібліотеки сприяють наші методичні матеріали, які відзначаються широтою та актуальністю. Матеріали з досвіду роботи, аналітичні огляди роботи, сценарії, розробки з організації дозвілля школярів активно використовуються бібліотеками області, а найцікавіші з них друкувались у всеукраїнському виданні “Розкажіть онуку”.
         З метою вдосконалення фахової майстерності, піднесенню престижу та авторитету професії бібліотекаря, розповсюдження кращого досвіду, підтримки талановитих працівників спільно з обласним комітетом профспілки працівників культури, обласною філармонією, Волинською організацією НСПУ та ОУНБ ім. Олени Пчілки проведено обласний конкурс професійної майстерності “Бібліотекар – не просто професія, це стан душі”. Беручи участь у різноманітних конкурсах, презентуючи підготовлені домашні завдання, бібліотекарі продемонстрували професійну майстерність, ерудицію, кмітливість, дотепність, уміння відчувати, розуміти та сприймати читачів.
         Співпраця з управлінням культури і туризму ОДА, управлінням освіти і науки ОДА, управлінням сім'ї, молоді та спорту ОДА, Волинською організацією НСПУ, обласним відділенням Українського фонду культури, Волинською спілкою воїнів Афганістану дозволяє нам проводити масштабні обласні літературно-мистецькі заходи: краєзнавчі вікторини “Натхнення їм дала Волинь”, “Мій край – моя історія жива”, “Благословенний край – Волинь”, літературні  вікторини “Слава  Лесі вічно буде з нами”, “Правдива іскра Прометея”, які сприяють залученню школярів області до поглибленого вивчення літератури про рідний край, творів письменників, активізації роботи гуртків.
         Переможці обласних літературних конкурсів на кращий власний поетичний чи прозовий твір “Думи і мрії”, юних казкарів “Казку складаю сам” нагороджуються путівками до Міжнародного дитячого табору “Артек”, цінними подарунками, а їхні твори публікуються у збірках дитячої творчості “Сходинки”, “Таємниці неба”, “Казку складаю сам”.
         З кожним роком зростає кількість друзів бібліотеки, які дарують книги зі своїх власних колекцій. Цього року нам подарували 45 книг, у минулому – 85.
         Творчий пошук і традиції, досвід спілкування з користувачами забезпечили бібліотеці визнання у місті та області.
         Попереду у колективу бібліотеки багато творчих планів і задумів, добрих і цікавих справ, здатних допомогти суспільству і державі вихованню майбутніх громадян України.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 20 квітня

      1. Шкурупій, Георгій Данилович -- 20.04.1903 р. народився Шкурупій Г.Д.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 121 років
      2. Антонова, Броніслава Петрівна -- 20.04.1923 р. народилася Антонова Б.А.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 101 років
      3. Пенський, Юліан Романович -- 20.04.1920 р. помер Пенський Ю.Р.
        з дати події минуло 104 років
      4. Шпак, Петро Федорович -- 20.04.2002 р. помер Шпак П.Ф.
        з дати події минуло 22 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр