www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Земле моя, всеплодющая мати.  Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Земле моя, всеплодющая мати.

      ЮНИЙ ДРУЖЕ!

         А чи знаєш ти, що 2015 рік згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН оголошений Міжнародним роком грунтів.
         З давніх давен люди свято шанували та берегли землю-годувальницю, землю, яка дає життя всьому сущому.

      Земле моя, всеплодющая мати,
      Сили, що в твоїй живе глубині,
      Краплю, щоб в бою сильніше стояти,
      Дай і мені!

         Так шанобливо звертається до матінки-землі український поет – каменяр Іван Франко.

       

         Надзвичайно цінними, плодючими і багатими є землі рідного Поділля. Верхній пухкий шар землі, що має родючість, називають українці словом грунт.
         А чи знаєш ти, як утворюється грунт? Утворення і формування грунтів, розвиток рослинності – все це нерозривно пов'язане з розвитком життя на Землі. Мільярди років тому зародилися перші живі організми – мікробактерії, які поселялися навіть на голих скелях. Після появи мікроорганізмів на розпушеному шарі гірської породи виникли й розвивалися нижчі рослини – мохи та лишайники. Згодом вони відмирали, а продукти розкладу надавали гірській породі нових властивостей і збагачували її поживними речовинами. Особливо посилився процес ґрунтоутворення з виникненням і розвитком вищих зелених рослин. Щороку грунти поповнюються відмерлим листям, пагонами, корінням. Мікроорганізми і тут продовжують свою роботу: розкладають рослинні рештки і утворюють із них нову органічну речовину – перегній. Він містить багато мінеральних солей, необхідних для розвитку і живлення рослин. Велике значення в утворенні ґрунту відіграють тварини-гризуни, дощові черви, різні комахи.
         А чи знаєш ти, що на формування сучасного ґрунтового покриву Хмельницької області вплинули ґрунтотворні чинники: гірські материнські породи (лес), рослинний покрив, рельєф, клімат, господарська діяльність людини. Ці чинники обумовили утворення великої кількості грунтових відмін, які за своїми фізико-хімічними і аграрно-технічними властивостями об'єднуються у декілька груп.
         На Подільській височині (південно-рівнинній частині території області) ґрунтотворними породами є лесовидні суглинки, на яких розвинулись чорноземні ґрунти, а на більш стрімких схилах під лісами – лісові опідзолені від ясно-сірих до чорноземів-опідзолених.
         В межах Поліської зони ґрунтотворна основа виражена пісками та супісками з неглибоким заляганням ґрунтових вод, покритими лісовою та лучною рослинністю. В цих умовах утворилися дерново-підзолисті і лучні ґрунти. Найбільші пониження зайняті болотними, торфовищно-болотними ґрунтами і торфовищами.
          Запам'ятай! На території Хмельницької області є такі види грунтів:
         Опідзолені грунти. Вони сформувалися на лесовидних породах, що займають підвищені ділянки під впливом лісової та степової рослинності. Опідзолені грунти поширені великими масивами по всій території області, де займають переважно межиріччя.
         Ясно-сірі та сірі опідзолені грунти поширені на підвищеннях і схилах в різних районах області, але найбільше в її південно-західній і південній частинах. Вони сформувалися на лесах і лесовидних суглинках під лісовою рослинністю.
         Темно-сірі опідзолені грунти займають більш вирівнені межиріччя на пологих схилах в північно-західній та південній частинах області. Ці грунти мають кращу структуру, значний вміст поживних речовин і тому гарно використовуються у сільському господарстві.
         Чорноземи опідзолені розташовані у центральній і південній частинах області. Вони утворилися на вирівняних плато під лісовою і степовою рослинністю, мають глибокий гумусовий шар.
         Чорноземи типові. Ці чорноземи належать до найродючіших грунтів. Вони утворилися на лесах і лесовидних суглинках під степовою рослинністю в південно-західній і центральній частинах області, добре забезпечені гумусом.
         Лучно-чорноземні грунти поширені невеликими масивами по всій території, але найбільше – в західній частині області (у Волочиському і Чемеровецькому районах). Вони сформувалися на лесових відкладах давніх долин та їх терас з неглибоким заляганням грунтових вод. Ці грунти є сприятливі для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур, особливо овочевих, але не сприятливі для росту плодових дерев.
         Лучні грунти утворилися на наносах в долинах рік і балок у глибоких зниженнях на плато, де грунтові води підходять близько до поверхні. Як і чорноземи, мають глибокий гумусовий шар і багато поживних речовин. Але вони постійно перезволожені.
         Лучно-болотні грунти утворилися в днищах балок і заплавах рік – на перезволожених ділянках. В основному  зайняті луками.
         Болотні грунти поширені в знижених ділянках заплав, днищ балок і лощин (переважно в північній і центральній частині області). Вони утворилися на алювіальних відкладах при надмірному зволоженні під трав'янисто-болотною рослинністю. Використовувати такі грунти для сільськогосподарських робіт можна лише після осушення.
         Дерново-підзолисті грунти розміщені невеликими ділянками в північній частині області (на території Славутського, Шепетівського, Ізяславського, Полонського районів). Вони сформувалися на пісках, супісках і суглинках під лісовою рослинністю. Ці грунти найбідніші на гумус і поживні речовини. Вони мають високу кислотність і тому необхідне їх вапнування, потрібно вносити органічні і мінеральні добрива.
         Дерново-карбонатні грунти трапляються окремими ділянками в тих частинах області, де на поверхню виходять вапнякові і крейдяні породи. Найбільше поширені в північній і північно-західній частині області та на схилах Дністра і Товтрового кряжу. Вони мають неглибокий гумусовий шар, поживні речовини є малодоступними для рослин. Ці грунти залягають в основному на крутих схилах, тому їх краще використовувати як кормові угіддя.
         А чи знаєш ти, що грунти – це природне багатство. Грунтовий покрив Хмельницької області сприятливий для вирощування сільськогосподарських культур лісостепової зони. Однак, при неправильному обробітку землі знищується дернина і на поверхні залишаються незахищені шари перегною, які розмиваються талими і дощовими водами. Це призводить до утворення ярів, балок, які наносять велику шкоду сільському господарству. Для зменшення шкідливого впливу ярів, ерозійних процесів налагоджують полезахисні лісосмуги, проводять поперечну оранку схилів. Отож, слід бережливо ставитись до такого природного багатства як грунт: не засмічувати різноманітними шкідливими відходами, правильно вести обробіток.
         Цікаво знати! Всесвітньо відомий вчений-грунтознавець, геоботанік, доктор геолого-мінералогічних наук Дмитро Віленський (1892-1960) – наш земляк. Народився він у місті Шепетівці у 1892 році в родині священика. Закінчивши у 1915 році агрономічний факультет Київського політехнічного інституту, він все своє життя присвятив ґрунтознавству. Віленський розробив методику картографування грунтів, опублікував понад 200 наукових праць із ботаніки і ґрунтознавства, є автором фундаментального підручника “Грунтознавство”, який не втратив свого значення і в наші дні.

      Прочитай про ґрунти Хмельницької області:

      ♦ Грунти // Заставецький Б.І. Географія Хмельницької області : навч. посібник / Б.І.Заставецький, О.В.Заставецька, І.Л.Дітчук. – Тернопіль, 1995. – С. 25-29.
      ♦ Грунти // Коваленко А.І. Рідний край Хмельниччина / А.І.Коваленко, В.В.Коваленко. – Кам'янець-Подільський, 2002. – С. 42-44.
      ♦ Грунти // Природа Хмельницької області / під ред. К.І.Геренчука. – Львів, 1980. – С. 91-105.
      ♦ Грунти // Великий довідник школяра : 5-11 кл. – Х., 2013. – С. 597.
      ♦ Грунти // Хмельниччина: минуле, сьогодення, майбутнє. – Хмельницький, 2012. – С. 47-52.
      ♦ Грунти. Рослинний і тваринний світ України // Універсальний довідник школяра. – Тернопіль, 2003. – С. 967-968.
      ♦ Почвы // Энциклопедия для детей. Т. 3. География. – М., 2000. – С. 433-448.

      Скористайся вебліографією:

       

      –   Грунти України
      http://ukrmap.su/uk-g8/879.html

      –   Грунти України
      http://supervoojko.io.ua/s82194/runti_ukraeni_
      .

      –   Основні типи грунтів України. Проблеми їх охорони
      http://kursak.net/osnovni-tipi-%D2%91runtiv-ukra%D1%97ni-problemi-%D1%97x-oxoroni/

      –   Грунти України
      http://geografica.net.ua/publ/galuzi_geografiji/gruntoznavstvo/runti_ukrajini/34-1-0-488

      –   Грунти України. Грунтовий покрив України
      http://ukr-tur.narod.ru/fisgeo/fisukr/gruntyukr/gruntukr.htm

      –   Грунти Хмельницької області
      http://ukr-tur.narod.ru/turizm/regionukr/hmel/gruntyhmel/grunthmelobl.htm

      –   Стан земельних ресурсів та грунтів у Хмельницькій області
      http://5ka.at.ua/load/ekologija/stan_zemelnikh_resursiv_ta_gruntiv_u_khmelnickij_oblasti_regionalna_dopovid/18-1-0-10891

       

      Матеріал підготувала                   Суховірська О.А.
      Комп'ютерний набір                     Марчук Л.В.
                                                            Богданова О.Г.

      Відповідальна за випуск              Черноус В.Ю.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 20 квітня

      1. Шкурупій, Георгій Данилович -- 20.04.1903 р. народився Шкурупій Г.Д.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 121 років
      2. Антонова, Броніслава Петрівна -- 20.04.1923 р. народилася Антонова Б.А.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 101 років
      3. Пенський, Юліан Романович -- 20.04.1920 р. помер Пенський Ю.Р.
        з дати події минуло 104 років
      4. Шпак, Петро Федорович -- 20.04.2002 р. помер Шпак П.Ф.
        з дати події минуло 22 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр