www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Микола Храновський. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Микола Храновський.

      МИКОЛА ХРАНОВСЬКИЙ

          Керівник Проскурівської підпільно-партизанської організації. Народився Микола Андрійович Храновський у 1915 році в с. Гатна Деражнянського району. Там провів дитячі і юнацькі роки.
         Після закінчення школи працював у Деражнянському райкомі комсомолу. Згодом, закінчивши партійні курси, був секретарем Одеського сільського райкому партії, з 1940 року працював секретарем Чернівецького райкому. З перших днів війни – у підпіллі. Надалі в Чернівцях залишатись йому було небезпечно. Тому нелегально прибув у Проскурів під прізвищем Годенко Сергій Миколайович. З відповідними документами влаштувався чоботарем (підпільна кличка “Чоботар”).
         Маючи неабиякі організаторські здібності, налагодив зв'язки з місцевою молоддю – Федором Назаровим, Петром Семенюком, Павлом Вітановим, Карлом Кошарським, організував підпільну групу з 5 чоловік. Вже 5 вересня 1941 року під його керівництвом було об'єднано 5 підпільних груп в одну організацію, створено комітет під його керівництвом. До комітету ввійшли: Петро Семенюк, Федір Назаров, Павло Вітанов, Йосип Селіванов.
         Протягом 1941 року та трьох місяців 1942 року М.А.Храновський проводив велику роботу по організації підпільної друкарні, підбору конспіративних квартир, створенню підпільних груп на крупних підприємствах. Під його керівництвом молоді підпільники займалися добуванням зброї, боєприпасів.
         У вересні 1941 року він організував засаду групи підпільників з 24 чоловік, в результаті чого було знищено колону (29) німецьких автомашин, які перевозили зброю, бронетранспортер та 42 німецьких солдат. Завдяки цій операції підпільники оволоділи великим арсеналом зброї. Храновський особисто очолив одну із диверсійних груп. Пізніше цією групою було пущено під укіс 4 ешелони, в результаті чого знищено 4 паровози, 49 вагонів з живою силою і технікою ворога.
         Разом із Петром Семенюком організували підпільну друкарню, підібрали людей для направлення їх на роботу в німецьку друкарню. В квітні 1942 року було випущено перші друковані листівки під редакцією Храновського “Відозва до населення” в кількості 2500 екземплярів. Листівки із закликом до боротьби з окупантами розповсюджувались підпільниками в місті Проскурові та селах області.
         Завдяки діяльності М.А.Храновського вже в квітні 1942 року в Проскурові і навколишніх районах діяло більше 20 підпільних і диверсійних груп. З метою отримання розвідданих в німецьку адміністрацію, гебісткомісаріат, поліцію, апарат бургомістра були направлені підпільники. В результаті їх оперативної підпільної роботи були зірвані облави на людей, мобілізації до Німеччини.
         Під керівництвом Миколи Андрійовича було організовано звільнення з Раківського концтабору військовополонених офіцерів, артилеристів, саперів, мінерів, котрі були задіяні в підпілля і брали активну участь у диверсіях.
         Диверсійні групи проводили інтенсивну роботу на залізничних дорогах. Так, була здійснена зухвала операція: напад на німецький ешелон, яким вивозили більше 2000 молодих людей на каторжні роботи до Німеччини. Багатьом невільникам вдалося втекти.
          В травні-червні 1942 року група підпільників на чолі з Храновським, перебивши охорону, захопила два крупних склади з боєприпасами. Було вивезено біля 2 сотень кулеметів, автоматів, гвинтівок, вибухівки. В кінці червня 1942 року цією вибухівкою підірвано депо станції Гречани, електростанція, водокачка.
         За час керівництва організацією М.А.Храновським підпільниками різних груп пущено під укіс 7 ешелонів з живою силою і технікою, знищено 12 німецьких літаків, 14 гармат, 11 танків, було виведено з ладу багато промислових підприємств.
         Інтенсивна диверсійна робота поставила Храновського і багатьох інших підпільників під загрозу арешту, тому невдовзі з його ініціативи було створено на півночі області партизанський загін “Народний месник”.
        Разом із Семенюком і Назаровим 3 лютого 1943 року на викраденому у німців автомобілі він відправляється у північні ліси для закладання бази партизанського загону. Туди було відправлено 4 групи підпільників. Загін діяв 4 місяці самостійно. Згодом було здійснено розгром чотирьох німецьких комендатур, 3 напади на німецькі колони, 5 нападів на німецькі склади з боєприпасами, зброєю, продуктами.
         У червні 1943 року стало відомо про загибель основного ядра Проскурівської підпільної організації. За рішенням обласного штабу партизанського  з'єднання,  яким  керував  С.Олексенко,  Храновський Микола Андрійович повинен був повернутися у Меджибізький район і звідти налагодити роботу Проскурівського підпілля. З 10 партизанами, в т.ч. з двома радистками Микола Андрійович вирушає в дорогу. Зупинившись перепочити в с. Несолонь Новоград-Волинського району Житомирщини, група була оточена фашистами.
        Храновський встигає відправити в ліс радисток, господарів хати і ще декількох партизан, а сам з трьома бійцями прикриває їх відступ, приймає нерівний бій. Відстрілювались із оточеної хати дві години до останнього патрона, поки їх не накрила палаюча покрівля. А перед згарищем валялись десятки трупів фашистських карателів.
        Так загинув керівник Проскурівської окружної підпільно-партизанської організації Микола Андрійович Храновський і його бойові товариші.
        Пам'ять про мужню і вольову людину, керівника однієї з найбільших в Україні підпільних організацій, навіки залишиться в серцях подолян. За подвиги і героїзм у 1965 році він посмертно нагороджений високою на той час нагородою – орденом Леніна.

      ПРОЧИТАЙТЕ ПРО МИКОЛУ ХРАНОВСЬКОГО:

      ♦Карась П. Буремний Буг : художньо-документ. роман / П.Карась. – Хмельницький : Поділля, 2001. – 677 с.

      ♦ Мачківський М. Пароль “Проскурів” : художньо-документ. роман / М.Мачківський. – Хмельницький : Поділля, 1997. – 543 с.

      ♦ Михайлів Т. За рідну землю, за Україну! / Т.Михайлів // Майбуття. – 2014. – № 19.

      ♦ Слободянюк П. Партизансько-підпільна боротьба на Поділлі в роки другої світової війни / П.Слободянюк // Подільські вісті. – 2005. – 6 травня.

      Храновського вулиця // Єсюнін С. Вулиці Хмельницького / С.Єсюнін. – Тернопіль, 2005. – С. 94.

      ♦ Хрящевська О. Ми пам'ятаємо їх імена : Проскурівське підпілля в роки Великої Вітчизняної війни / О.Хрящевська // Проскурів. – 2006. – 30 березня.

      ♦ Хрящевська О.В. Подвиг, що житиме вічно / О.В.Хрящевська // Місто Хмельницький в контексті історії України : матеріали ІІІ науково-краєзнавчої конференції “Місто Хмельницький в контексті історії України”. – Хмельницький, 2011. – С. 341-351.

      ♦ Яхницька С. Стежками героїв / С.Яхницька // Проскурів. – 2009. – 5 листопада.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 29 березня

      1. Огієнко, Іван Іванович --
        з дати події минуло 52 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр