www.odb.km.ua Відгуки та побажання
БАРДАШЕВСЬКА А.І. Дитяча бібліотека в інфраструктурі програми “Бібліоміст”: досвід співпраці та можливості для розвитку. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      БАРДАШЕВСЬКА А.І. Дитяча бібліотека в інфраструктурі програми “Бібліоміст”: досвід співпраці та можливості для розвитку.

       Бардашевська А.І.
      м. Херсон

      Дитяча бібліотека в інфраструктурі
      програми “Бібліоміст”
      :
      досвід співпраці та можливості для
      розвитку

         Історія співпраці Херсонської обласної бібліотеки для дітей з програмою “Бібліоміст” (http://bibliomist.org) розпочинає свій відлік з квітня 2010 р. Саме тоді було оголошено конкурс проектів у рамках ініціативи “Навчально-інноваційні бібліотеки”, участь в якому могли брати і спеціалізовані бібліотеки для дітей.
         Наш проект “Покоління Google”отримав перемогу серед ще 4-х проектів бібліотек України. За цим проектом бібліотека отримала апаратне та програмне забезпечення для навчально-інноваційного центру, створення якого розпочалося у червні того ж року. Центр розташовано на території одразу двох структурних підрозділів. У відділі бібліотечного прогнозування та інновацій знаходиться дільниця CoolBook, зорієнтована переважно на творчу роботу підлітків та бібліотечних клубів за інтересами (літературна студія “Контур”, творче об'єднання юних журналістів “Струм”, Клуб любителів Інтернет-мандрів, бізнес-школа “Мільйон – це просто”). У відділі інформаційно-бібліографічного та довідкового обслуговування розташувалась дільниця “Бібліотека он-лайн”, націлена на розгортання програм фахового навчання та ділового спілкування бібліотечних працівників.
         Урочисте відкриття центру відбулось 25 січня 2011 р. Відеорепортаж про захід демонструвався на регіональному телевізійному каналі (
      http://www.youtube.com/user/vbpi1).
         Грант за проектом “Покоління Google” – далеко не перший, який бібліотека виграла останнім часом. Але, на відміну від інших, цей грант забезпечений достатнім фінансуванням також для розгортання цілої низки інноваційних програм та заходів, передбачених планом реалізації проекту. Зокрема, участь нашої бібліотеки у Міжнародній конференції “Крим – 2011”також забезпечена грантовими коштами “Бібліомосту”. Завдяки фінансовій підтримці найбільш важливих програмних компонентів стало можливим здійснити унікальні фахові ідеї та задуми, про які без такої підтримки годі було б і мріяти.
         Наймасштабнішим серед планованого і вже реалізованого став міжвідомчий обласний семінар-практикум регіональних методичних центрів, які опікуються роботою дитячих бібліотек – публічних і шкільних (26-28 квітня 2011 р.)
      (http://www.library.kherson.ua/librarians/images/ stories/2011/seminar26-28_04_2011/programme-2011-04-26-28seminar.pdf). Обласний семінар “Дитячі та шкільні бібліотеки в інформаційно-освітньому просторі: мотивація до технологічних змін та співпраці” був організований бібліотекою спільно з обласними управліннями культури і туризму та освіти і науки, Південноукраїнським регіональним інститутом післядипломної освіти педагогічних кадрів, за участі служби у справах дітей Херсонської обласної державної адміністрації, науково-методичного кабінету при управлінні освіти м. Херсон. Усі питання, пов'язані з відрядженнями, проживанням, харчуванням заступників директорів з питань обслуговування дітей ЦБС області та методистів районних управлінь освіти були вирішені на кошти гранту.
         Основною метою семінару-практикуму стало узгодження дій бібліотек обох відомств щодо організації читання дітей, формування інформаційної культури школярів, освоєння інноваційних форм бібліотечної роботи. Спільна праця та ділове спілкування протягом трьох днів уможливили застосування широкого спектру навчальних прийомів та методик. Тренінги і майстер-класи за програмою проводились на базі навчально-інноваційного центру та медіа-центру бібліотеки. Учасники семінару на практичних заняттях вивчали форми бібліотечної роботи з медіа-ресурсами та інформаційно-комунікаційні технології, а саме: бібліотеки в середовищі Веб-2.0, електронна комунікація, організація Skype-конференцій, навігація у фахових ресурсах Інтернету тощо.
         До проведення практичних занять для методистів як тренери були залучені завідуючі шкільними бібліотеками міста – переможці І-ІІ етапу всеукраїнського конкурсу “Шкільна бібліотека” 2011 р.
         Майстер-клас для заступників директорів з питань обслуговування дітей проводила Білозерська районна бібліотека для дітей – переможець в одній із номінацій Ярмарку інноваційних бібліотечних послуг та електронного врядування, співорганізований програмою “Бібліоміст” (11 квітня 2011 р.).
         Ситуативно-проблемний тренінг у формі ділової гри “Моделювання стратегії спільної діяльності дитячих та шкільних бібліотек” ставив за мету допомогти нашим учасникам в організації успішного виконання домашніх завдань цього спільного семінару. А домашніми завданнями семінару стали проведення міжвідомчих районних семінарів “Взаємодія дитячих і шкільних бібліотек в інтересах читача-дитини”, формування планів спільних заходів з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників районів, складання типового єдиного координаційного плану занять з бібліотечного орієнтування учнів. У ході ділової гри учасники семінару складали в “малих” групах проекти цих документів, обговорювали їх, дискутували та узгоджували кращі із запропонованих варіантів, які й були прийняті на спільному засіданні як орієнтовні та рекомендовані до реалізації. У кожній підгрупі функції експертів виконували спеціально запрошені завідуючі міськими шкільними бібліотеками-лабораторіями перспективного досвіду та майданчиками фахових інновацій.
         Уперше на цьому семінарі була апробована нова для нас форма роботи “Жива бібліотека”. Темою її була визначена організація сімейного читання. “Живими книгами” цієї “бібліотеки” стали батьки успішних людей, які виховали своїх дітей успішними завдяки книзі та читанню. “Читачами”живої бібліотеки були батьки юних користувачів бібліотеки, а також учасники обласного семінару. У кожній групі точилася жвава розмова про секрети родинного виховання, прийоми та досвід заохочення дітей до читання, традиції читання книг у сімейному колі.
         “Випускний” у бізнес - школі “Мільйон –це просто!”
      (http://million.library.ks.ua/ – веб-сайт проекту) став іще одним майстер-класом для учасників семінару, який проводила випускниця ініціативи “Лідер бібліотечної справи” – II, організованої також програмою “Бібліоміст”.
         “Бізнес школа “Мільйон – це просто!” – експериментальний проект нашої бібліотеки, який стартував на початку 2010/2011 навчального року. Це – програма економічної просвіти школярів-старшокласників, співорганізаторами якої виступила, крім бібліотеки, кредитна спілка “Народна довіра”
      (http://www.youtube.com/watch?v=i_tKqNPwjfo – відео “Бізнес-школа “Мільйон – це просто!”). У бізнес-школі навчались учні 9-11 класів загальноосвітніх шкіл нашого міста. Діти протягом навчального року відвідали близько десяти інтерактивних тренінгів, які охоплювали теми від кредитів, депозитів, страхування та інвестицій до ораторського мистецтва та технологій Веб-2.0 для сучасного бізнесу. Поетапно виконуючи усі завдання тренінгів, спілкуючись з успішними людьми фінансової сфери, з психологами, читаючи найновішу спеціальну літературу, яку бібліотека закупила для ділового читання, учасники бізнес-школи отримували бали, кількість яких на кінець проекту мала скласти мільйон. На фінальному бібліошоу “Випускний у бізнес школі”успішні учні взяли участь у конкурсі на кращу презентацію власних бізнес-проектів, складених ними під час навчання. Переможці, автори найбільш вдалих бізнес-ідей, отримали у нагороду не лише дипломи, а й депозити у розмірі 1000, 500 та 250 грн. за І, ІІ, і ІІІ місця відповідно як стартовий капітал для реалізації своїх бізнес-планів у майбутньому.
         Повертаючись до ініціативи “Лідер бібліотечної справи” – ІІ, слід згадати, що її учасниками могли стати, за умовами, керівники бібліотек-фіналістів конкурсів програми “Бібліоміст” або їх структурних підрозділів. Відбір здійснювався за конкурсом анкет-заявок, в яких викладалася суть інноваційної авторської ідеї потенційного учасника. Від нашої бібліотеки в коло переможців цього конкурсу були відібрані відразу два претенденти, які протягом року взяли участь у трьох спеціальних семінарах, організованих “Бібліомостом”, та подали свої розробки на конкурс проектів розвитку місцевих громад.
         Проект “KsVolonterFest – лабораторія успіху у форматі Веб-2.0” другого “лідера” від нашої бібліотеки отримав перемогу та був фінансово підтриманий програмою “Бібліоміст”. Суть цього авторського проекту полягає в організації навчально-тренінгової програми для бібліотекарів-керівників та читачів-дітей, учасників бібліотечного волонтерського руху, розгорнутий на Херсонщині з 2008 р. в рамках обласної бібліотечної акції “Читай – і стань успішним!”.
         На четвертому році, за умовами реалізації акції, повинен проводитись уже ІІ обласний фестиваль волонтерських бригад, а саме 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей. “Бібліомостом” фінансово підтримано приїзд, проживання, харчування дітей-волонтерів – учасників тренінгової програми, яка буде проводитись під час фестивалю, що дозволило розгорнути заплановані заходи більш широко, наситити їх додатковими цікавими програмними елементами, зокрема “Піжама Party”. Це – своєрідний різновид заходу, відомого як “ніч у бібліотеці”.
         Дводенна програма “KsVolonterFest” містить тренінги з інформаційно-комунікаційних технологій як для волонтерів, так, паралельно, для бібліотечних працівників; майстер-класи та практикуми з освоєння нових прийомів просування книги до молодших дітей, основ майстерності публічного виступу та роботи з дитячою аудиторією, вміння подавати інформацію у ЗМІ, готувати прес-релізи, брати і давати інтерв'ю, рекламувати книгу тощо.
         За умовами проекту програмою “Бібліоміст” буде профінансовано також участь у щорічному обласному відкритому уроці читання, який 30 вересня 2011 р. проводитиметься уже втретє, переможців конкурсних та змагальних компонентів ІІ обласного фестивалю волонтерських бригад (
      http://www.youtube.com/watch?v=bRfRYvzlNJU – відео “Читання – шлях до успіху”).
         У перспективах нашої співпраці з програмою “Бібліоміст” – розгортання роботи обласної школи тренерів “Бібліотека он-лайн”, а також функціонування бізнес-школи “Мільйон – це просто!” на базі інноваційно-навчального центру, але тепер уже у форматі обласної дистанційної. Оскільки проектом передбачається підтримка літературної творчості читачів-дітей та підлітків, плануємо також видання збірки вибраних творів учасників бібліотечних клубів за інтересами – літературної студії “Контур” та творчого об'єднання майбутніх журналістів “Струм”.
         Підсумовуючи, можемо зазначити, що співпраця з програмою “Бібліоміст” – це нові горизонти і ресурси розвитку для бібліотек та нові можливості й сервіси для наших читачів.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 29 березня

      1. Огієнко, Іван Іванович --
        з дати події минуло 52 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр