www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Меморіал пам’яті жертв фашистського режиму в мікрорайоні Ракове Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання » Увічнені у бронзі та граніті. Вип. 1
      Меморіал пам’яті жертв фашистського режиму в мікрорайоні Ракове

         Вже 8 липня 1941 року Проскурів був окупований німецько-фашистськими військами. А 20 серпня на території військового містечка Ракове окупанти організували табір особливого режиму для радянських військовополонених “Шталаг-355”. Військовополонених розміщували в казармах та стайнях, а територію табору огородили колючим дротом, встановили вишки з кулеметами. В'язнів тримали в нелюдських умовах, в голоді та холоді, постійно виводили на важкі роботи, жорстоко поводилися із хворими, не надавали медичної допомоги. Щодня від такого режиму вмирало по декілька сотень в'язнів. Їх тут же закопували, на території табору.

         Особливо висока смертність була з листопада 1941 року по березень 1942 року. Бували дні, коли у таборі було 700-900 випадків смерті. При ліквідації табору майже всі в'язні були страчені.
         Після війни на території військового містечка Ракове було виявлено 148 одиночних надмогильних горбів, 74 великих надмогильних горбів, в яких знайдено біля 20 тисяч останків та  2 траншеї, в яких покоїлися 45 тисяч останків полонених.
         З тих, хто залишився в живих, відомі лише 5 чоловік, які перебували в таборі в різні часи: Повинський Й.А., Щербінін М.Ф., Радчук П.Ф., Захарчук І.І. та Кивелиша Є.О., який був свідком на Нюрнберзькому судовому процесі.
         У 1953 році серед могил і траншей, яких налічується 12, встановлено залізобетонну скульптуру радянського воїна на цементованому постаменті, виготовлену місцевими майстрами.  У 1982 році постамент замінено на нержавіючі сталеві труби. Територія навколо пам'ятника вимощена плитами, могили викладені бордюрами. Поряд – могила військового лікаря О.М.Савицького, який був по-звірячому закатований фашистами за сприяння в'язням концтабору. До впорядкованого Меморіалу завжди приходять люди, щоб поклонитися і вшанувати  пам'ять про 65 тисяч  жертв фашистського режиму.

      Прочитайте:

         ♦ Єсюнін С. Ракове: від хутора до сучасного містечка військових / С.Єсюнін // Проскурівський телеграф. – 2012. – 20 вересня.
         ♦ Майнгардт-Гоголь Н. Братська могила радянських військовополонених. Могила військового лікаря О.М.Савицького / Н.Майнгардт-Гоголь // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. – Хмельницький, 2006. – С. 70-71.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 28 березня

      1. Руцький, Микола Миколайович -- 28.03.1961 р. народився Руцький М.М.
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 63 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр