www.odb.km.ua Відгуки та побажання
СУХОВІРСЬКА О.А. Мобільний, актуальний, віртуальний сьогоднішній світ бібліографії для дітей. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      СУХОВІРСЬКА О.А. Мобільний, актуальний, віртуальний сьогоднішній світ бібліографії для дітей.

      Суховірська О.А.
      м. Хмельницький

       

      Мобільний, актуальний, віртуальний
      сьогоднішній світ бібліографії
      для дітей

         Запропонувати дітям усе найнеобхідніше, краще, розбудити в них пізнавальний інтерес до читання, знань, покликана бібліографія – давня і мудра наука, яка в час комп'ютерних технологій піднялася на якісно новий, вищий рівень розвитку. Вона стала більш оперативною, мобільною і, зрештою, віртуальною.
         Сьогодні комп'ютерна локальна мережа нашої бібліотеки нараховує 16 комп'ютерів. В автоматизованому режимі комплектування, обробки і пошуку інформації бібліотека працює з 2003 року. З того часу ведеться робота зі створення електронного каталогу на основі АБІС “Ірбіс”. Традиційні каталоги були “законсервовані”, друкуються лише картки для алфавітного генерального каталогу.
         Паралельно з новими надходженнями здійснюється введення ретроспективи фонду. Отож, пошук інформації для користувачів здійснюється, в першу чергу, за допомогою електронного каталогу, який на сьогодні нараховує більше 44 тис. записів. Спочатку електронний каталог складався з бази даних “Книги, статті зі збірників та періодичних видань”. Згодом, з цієї бази було виділено ряд додаткових: “Ріднокрай: історія і сьогодення”, “Бібліотека: теорія, практика, досвід”, “Сценарії”, “АВ та електроні документи”, “Наші видання”. Важливим напрямом якісної каталогізації є створення універсального списку предметних рубрик, адже вірно, грамотно, доступно сформульована предметна рубрика – шлях до оперативного та успішного пошуку необхідної інформації.
         Щоб покращити доступ користувачів до інформаційного ресурсу, сьогодні ведеться підготовча робота до розміщення баз даних на сайті бібліотеки.
         Можна з упевненістю сказати, що інновацією в бібліотеці може вважатися тільки те, що працює на поліпшення виконання  бібліотекою своїх функціональних обов'язків. Одним з актуальних інноваційних напрямків роботи стає корпоративна бібліографія. Якби була втілена в життя можливість запозичення бібліографічних записів, обміну базами даних бібліотек нашого регіону, відпала б необхідність самостійної бібліографічної обробки документів, прискорився процес створення електронного каталогу, виконання віртуальних довідок тощо. Таке співробітництво в нашому регіоні, сподіваємось, – у найближчому майбутньому.
         Хорошим доповненням до електронного каталогу бібліотеки є електронний бібліографічний покажчик “За знаннями – в електронний світ”. За його допомогою вже декілька років поспіль користувачі-діти, батьки, вчителі мають можливість знайомитися із новими надходженнями до фонду бібліотеки. Покажчик має три розділи: “Сходинки до знань”(містить інформацію про літературу на допомогу вивченню шкільної програми), “Золоті джерела рідного краю” (історія, література і природа Хмельниччини) та “Це цікаво”, де розміщено інформацію про цікаве і незвичайне у світі.
         Щоб посилити у користувачів інтерес до дитячої періодики, був створений електронний каталог періодичних видань. Вибрати журнал, дістати потрібну інформацію, цікаві факти допомагають короткі анотації до журналів. Електронний каталог періодичних видань має також посилання на сайти журналів. Він цікаво і привабливо оформлений, постійно доповнюється і удосконалюється. Відвідавши розділи електронного каталогу періодичних видань, кожен може знайти журнали до смаку, а найголовніше – знайти цікаві матеріали для уроків, додаткових занять тощо.
         Вагоме значення для забезпечення дітям доступу до інформації має робота Інтернет-центру бібліотеки, який діє з 2005 року. Адже, як показує практика, пошук інформації в Інтернеті, це не тільки пасивне споглядання, а й логічне мислення, читання, розвиток навичок вибору інформації – це можливість цікавого інтелектуального дозвілля. Все більше й більше користуються послугами і ресурсами, що надає Інтернет, і діти і дорослі – батьки, вчителі, студенти. Лише у 2010 р. відвідали  Інтернет-центр бібліотеки 11 тис. користувачів. Бібліотека значно розширила свій інформаційний потенціал, все більше дітей набувають навичок самостійної роботи в Інтернеті. Оволоділи методикою надання Інтернет-послуг і самі бібліотекарі.
         Безперечно, що ми повинні забезпечити право дітей на інформацію, проголошену в статті 17 Конвенції ООН про права дитини, але безсумнівно і те, що необхідно вберегти ще не сформовані до кінця дитячі душі від негативної, недостовірної, агресивної і часто вкрай шкідливої інформації. Тому в межах нашої бібліотеки поряд із дітьми, які працюють з комп'ютерами завжди знаходиться бібліотекар, порадник і помічник, який допомагає, вчить користуватися Інтернетом і слідкує, щоб час роботи витрачався не на безцільні прогулянки в мережі, а був заповнений важливим і корисним.
         Великою подією в бібліотеці стало створення у 2005 році власного веб-сайту, а у 2010 р. було значно розширено і оновлено його зміст. Сьогодні він містить інформацію для всіх зацікавлених користувачів – юних читачів, їхніх батьків, вчителів, вихователів, студентів, бібліотекарів.
         Крім традиційної інформації про історію бібліотеки, бібліотечного путівника, правил користування бібліотекою, на “Сторінці книгомана” можна познайомитися з цікавими книжковими новинками, що надійшли до фонду бібліотеки, провести пошук в електронному каталозі періодичних видань, перегорнути сторінки ілюстрованої Шевченкіани, почерпнути необхідну інформацію з міні-довідничка юного краєзнавця. А ще можна скористатися списком кращих Інтернет-ресурсів, познайомитися з бібліографічними виданнями бібліотеки. Зрештою, тут можна дістати інформацію про вікторини і конкурси, цікаві події, які відбуваються чи відбудуться у бібліотеці, дізнатися, що про нас пишуть, скористатися віртуальною довідкою. До речі, цей сервіс набирає все більше обертів. Нашою довідковою службою користуються не лише учні, запити яких в основному пов'язані з навчанням, а й дорослі.
         Для колег-бібліотекарів на сайті є спеціальна сторінка “Бібліотечному фахівцю”, де вміщено оперативну бібліотечну інформацію та різноманітні методичні поради.
         Цікаво, що у 2010 р. було зафіксовано 40364 відвідувань сайту. Лише за чотири місяці 2011 р. сайтом скористалися 1836 нових користувачів і зареєстровано 17717 відвідувань. Тобто, на сьогодні сайт обласної бібліотеки для дітей є своєрідним культурним лоцманом нашого регіону.
         Прагнучи запропонувати дітям все найкраще, що існує в друкованому світі, пробудити в них пізнавальний інтерес, у роботі нашої бібліотеки здавна приділялася велика увага рекомендаційній бібліографії. Більше п'яти десятків років існує практика підготовки та видання актуальних, цікавих бібліографічних посібників для дітей різних вікових груп, вчителів, батьків. Це різноманітні покажчики, буклети, листівки, довідки, пам'ятки, рекомендаційні списки. Тематика їх різноманітна, обумовлена часом і подіями: краєзнавство, шкільна програма, видатні діячі науки, культури, популяризація кращих художніх творів для дітей, знаменні дати, події тощо. Традиційні форми та методи створення рекомендаційних бібліографічних посібників сьогодні поповнилися новими у зв'язку із використанням комп'ютерних технологій. Сьогодні у нас існує така практика створення рекомендаційної бібліографії: традиційним друкованим способом ми видаємо невеликим тиражем те чи інше видання для потреб бібліотеки та районних ЦБС і обов'язково виставляємо ці бібліографічні посібники на сайті бібліотеки, тобто створюємо  його електронний варіант. Як показує практика, такі форми бібліографічного інформування дуже приваблюють дітей та підлітків. Вони прості та зручні, адже їх може використовувати широке коло користувачів, з ними можна працювати не тільки в бібліотеці, а й вдома, в школі, потрібно лише зайти на сайт бібліотеки і відкрити сторінку “Наші видання”.
         Сьогодні на сайті бібліотеки розміщено вже 15 видань в електронному варіанті. Створюються їх мультимедійні версії на CD-дисках. Цікавими та завжди затребуваними є довідник юного краєзнавця “Хмельниччина – земля любові нашої”, серія біобібліографічних посібників про письменників Хмельниччини, які пишуть для дітей (“Сизокрил” – про Г.Храпача, “Сію в розум дитячий слова, як дбайливий господар насіння” – про Л.Савчук та ін.), серія ювілейних довідок, “Правова абетка” тощо.
         Сьогодні завдання бібліотеки, зокрема бібліографів, полягає у тому, щоб не тільки створити і забезпечити можливість доступу до безмежних інформаційних ресурсів, а й виховати у дітей інформаційну культуру, вміння правильно вибрати та проаналізувати інформацію. У бібліотеці діє Служба інформаційної культури школярів. Ми практикуємо як індивідуальні, так і групові заняття з виховання бібліографічної та  комп'ютерної грамотності, щороку проводимо тижні довідкової літератури “Від папірусу до CD”, в програму якого входять Інтернет-заняття з освоєння Інтернет-простору, віртуальні уроки, практичні поради “Як знайти потрібну інформацію в Інтернеті”. Допомагають і спеціально підготовлені видання, наприклад, словничок комп'ютерних термінів “З комп'ютером на ти”, пам'ятка “Пояснючки” (дохідливо пояснює дітям будову комп'ютера, яку функцію виконує та чи інша частина), “Вузлики на пам'ять” (знайомлять дітей з десятьма заповідями комп'ютерної етики). Такі прості в користуванні і привабливі видання розширюють кругозір та інформаційну культуру користувачів-дітей.
         Отже, сподіваємося, що наші напрацювання допомагають дітям адаптуватися до потреб інформаційного суспільства, дозволяють їм знайти вірний і мобільний шлях до інформації, до знань.
         Сьогодні в наших планах –нові ідеї, нова ступінь формування віртуального “обличчя” нашої бібліотеки. Маємо надію, що наші плани і завдання будуть втілені в життя. Адже читачу-дитині потрібна лише найкраща і суперсучасна бібліотека


      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр