www.odb.km.ua Відгуки та побажання
КОСЮК О.І. Управління процесом збереження фондів: актуальні проблеми та результативні форми роботи. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      КОСЮК О.І. Управління процесом збереження фондів: актуальні проблеми та результативні форми роботи.

      Косюк О. А.
      м. Хмельницький

      Управління процесом збереження фондів:
      актуальні проблеми
      та
      результативні форми роботи

         Одним з основних завдань діяльності будь-якої бібліотекиєзбереженнята передачакультурної спадщини людства відодногопоколіннядо іншого. Якдосягти успіхівприрозв'язанні цих завдань? Мабуть,не один фондовик-практик намагається дати відповідь на це не просте питання. Адже ще давньоримський поет Овідій говорив: “Зберегти набуте – не менше мистецтво, аніж набути його!”. Над цією проблемою працювало не одне покоління фондовиків Хмельницької обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г. Шевченка. За багаторічну історію бібліотекою вироблена певна система роботи з управління процесом збереження бібліотечних фондів, яка керується низкою держстандартів, нормативних та методичних документів. Фахівцям бібліотеки вдалося сформувати універсальний і багатогалузевий фонд для дітей та організаторів дитячого читання, який нараховує понад 167 тис. прим. Із них біля 4 тис. – видання підвищеного попиту та 66 цінних. Якщо розглядати питання збереження у соціальному аспекті, то ця робота забезпечується не лише вузькими питаннями підтримки фізичного стану фондів, вона розглядається набагато ширше.
         Сьогодні особлива увага приділяється організації новітніх підходів до роботи з фондами, зокрема реалізації програм щодо якісно нового рівня збереження та використання фонду. Тому в бібліотеці була прийнята міні-програма “Збережемо книги для дітей”на 2006-2010 роки, термін дії якої продовжено. Її втілення сприяє вихованню в користувачів відповідальності за виконання правил користування бібліотекою, формуванню вмінь і навичок дбайливого ставлення до документів, попередженню заборгованості. Для реалізації програми використовуються традиційні форми роботи зі збереження фонду: контроль за термінами повернення документів, телефонні нагадування, індивідуальні бесіди. Результативним у вихованні відповідальності за стан отриманої літератури стали закладки, пам'ятки, звернення: “Як берегти книги”, “Прохання книги”, “Поради лікаря Книголога”тощо. Велика увагазвертається на відновлення втрачених властивостей документів. Працює “Книжкова лікарня”, в якій оформлені відповідні стенди “Ми і книги”, “Як  відремонтувати книги”. Відчутно допомагають у цій справі юні читачі, роботою яких вміло керують бібліотекарі. Щорічно ремонтується понад 2000 примірників документів.
         Як правило, суттєвим чинником, який визначає рівень роботи зі збереження документних ресурсів, є інвентаризація фонду. Адже вона дозволяєвстановлювати фактичну наявність видань, забезпечити належний порядок у розміщенні фонду, виявити застарілі, непрофільні документи та ті, що потребують ремонту. Інвентаризація в бібліотеці здійснюється шляхом звірки індикаторів, які закріплені за кожним відділом бібліотеки, з наявним фондом, інвентарними книгами та читацькими формулярами. Результати інвентаризації заслуховуються на раді при директорі, оформляються відповідні документи, проводиться заміна недостачі рівноцінною літературою.
         У вирішенні проблеми читацької заборгованості ефективною формою роботи є Тиждень  поверненої  книги.
         До новаторських методів його проведення можна віднести акції “Крок назустріч” та “Насолода”,під час яких користувачі приходили до бібліотеки і приводили з собою друзів, які заборгували книги. За умовами акцій вони отримували 30 хвилин безкоштовного користування Інтернетом або солодкий дарунок, який надавала їм бібліотека. Плідному результату сприяє залученнячитачів-волонтерів, “книжкових  робінзонів”, які  агітують своїх друзів принести до бібліотеки заборговані книги.
         Для забезпечення ефективного збереження та використання інформаційних ресурсів на абонементах практикується скорочення термінів користування документами підвищеного попиту.
         Функціонує комісія із збереження бібліотечних ресурсів, очищення документно-ресурсної бази бібліотеки від зношеної, застарілої та дублетної літератури, діяльність якої передбачає контроль за інвентаризацією фондів та вилученням літератури.
         Впровадження інформаційних технологій сприяє не тільки збереженню інформаційних ресурсів, а й їх популяризації та доступності. Так, на Web-сайті бібліотеки створено рубрику “Цікаві книжки з книжкового сховища”. Тут представлені книги про барона Мюнхгаузена, також можна познайомитися з книгами про техніку та технічні вироби, відвідати віртуальну Шевченкіану бібліотеки.
         Періодично з основного книгосховища влаштовується книжкова виставка “Скарби нашої бібліотеки”, яка знайомить юних читачів з цінними книгами з автографами відомих письменників: О. Гончара, П. Загребельного, Б. Чалого, В. Бєляєва, М. Магери, космонавта О. Берегового, художниці Т. Яблонської, з книгами-велетнями та книгами-мініатюрами, рідкісним виданням “Кобзаря” Т.Шевченка 1918 року та з виданнями й книгами 50-60-х років ХХ ст. З метою популяризації літератури, яка мало використовується, оформляються книжкові виставки для читачів “Сторінками забутих книг”.
         В організації наукового підходу щодо ефективного використання фонду значну роль відіграє вивчення його складу, яке  проводиться у двох напрямах: вивчення наявного фонду та вивчення думки користувачів про стан інформаційних ресурсів. Якісному їх наповненню та розширенню видового різноманіття сприяють такі соціологічні дослідження, як “Краєзнавча книга для дітей”,  “Нові надходження в структурі інформаційного потенціалу бібліотеки та їх використання”, “Читач і українська художня книга”, “Нові імена в шкільній програмі з української літератури”, моніторинг використання літератури з основного книгосховища за роками видання та ін.
         Чільне місце в діяльності відділу займають заходи із забезпечення якісного фізичного стану фонду. Працівники слідкують за системою мікроклімату в основному та підсобному книгосховищах. Проводяться санітарні години, дні, працює кондиціонер в основному книгосховищі.
         Так у поєднанні традиційних заходів та новітніх технологій, працівники бібліотеки вирішують актуальні проблеми збереження та доступності фондів для сучасних і майбутніх поколінь.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 20 квітня

      1. Шкурупій, Георгій Данилович -- 20.04.1903 р. народився Шкурупій Г.Д.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 121 років
      2. Антонова, Броніслава Петрівна -- 20.04.1923 р. народилася Антонова Б.А.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 101 років
      3. Пенський, Юліан Романович -- 20.04.1920 р. помер Пенський Ю.Р.
        з дати події минуло 104 років
      4. Шпак, Петро Федорович -- 20.04.2002 р. помер Шпак П.Ф.
        з дати події минуло 22 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр