www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Володимир Даль Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокниги


    
     Головна » Сторінка юного краєзнавця » Їх надихало Поділля
   Володимир Даль

      Видатний письменник, вчений-лексикограф і складач “Тлумачного словника живої великоруської мови”.
      Володимир Іванович Даль народився 10 липня 1801 р. у Луганську в сім'ї лікаря.
     Родина Далів має датське походження: його батько Йоган Христіан Даль приїхав у Росію з Данії в 1790 р., був придворним бібліотекарем. Пізніше отримав медичну освіту і став міським лікарем у промисловому містечку Луганськ.
     В 13 років Володя Даль вступає до Петербурзького морського кадетського корпусу, закінчивши який у чині офіцера шість років прослужив на Чорному та Балтійському морях. Але невдовзі він залишив флот і вступив до Дерптського університету на медичний факультет. По закінченні його молодий лікар пішов служити в діючу армію військовим лікарем.
      В січні 1831 р. В.Даля відряджають з групою військових лікарів на Поділля для боротьби з епідемією холери. Він був призначений завідуючим однієї з карантинних зон Кам'янця-Подільського. Холера нещадно косила мешканців невеликого міста. До району, яким завідував Даль, входила і приміська слобідка. “Збір жалюгідних і напівгнилих халупок, розташованих у заливній долині, – це царство сирості, неохайності, нужди, тісноти, додайте до цього жахливу всепожираючу хворобу, яка за добу залишала сім'ю без батька або матері, жінку – без чоловіка, дітей – без годувальника і годувальниці…” – писав згодом В.Даль.
      Військовий лікар В.Даль не лише рятував подолян від страшної епідемії холери, але й багатьом  повернув  зір. Ближче до осені 1831 р. епідемія холери пішла на спад і незабаром Володимира Даля було відкликано з міста над Смотричем.
      Не довго працював В.Даль на Поділлі, але встиг крім ретельного виконання обов'язків лікаря, приділяти час ознайомленню з історією краю, вивченню життя та побуту подолян, збиранню легенд та повір'їв, поповненню своїх записів народної лексики та фразеології.
      Він побував у багатьох містечках і селах Поділля – в Смотричі, Чемерівцях, Залуччі, Черче, Голенищеві, Чорнокозинцях, де збирав легенди та повір'я, пісні, фразеологізми.
      Незабутні спогади та враження про перебування на Поділлі лягли згодом в основу його повісті “Подолянка”.
      Майже все своє життя Даль присвятив збиранню слів живої народної мови та їхньому тлумаченню. Основною його працею є “Тлумачний словник живої великоруської мови” в чотирьох томах 1863-1866 рр.
      Загалом в Україні Володимир Іванович Даль прожив майже 20 літ. Він добре володів українською мовою, зібрав цінні українські мовні і фольклорні матеріали. Чимало його творів написано на українські теми, як повісті “Савелій Граб”, “Небувале в тому, що було…”, оповідання “Світлий празник”, “Упир”, “Скарб” та інші.
      А записані на Поділлі народні пісні В.Даль включив до п'ятого тому своїх “Вибраних творів”, виданих згодом у Петербурзі під псевдонімом Козака Луганського.
      Я зібрав з помічником Лазаревським, – писав Даль у листі до М.Максимовича, – досить повний малоросійський словник, – здається до 8 тисяч слів буде”. На жаль, зібраний Далем матеріал для українського словника залишився не опублікованим.   У своїх літературних творах, критичних статтях та листах В.Даль засвідчив велику любов і повагу до української мови й літератури, до українського народу, зокрема подолян та багатої усної народної творчості.
      Цікаво, що В.Даль приятелював із О.Пушкіним, М.Гоголем, був знайомий із Т.Шевченком та М.Максимовичем. Життєвий шлях  В.Даля  закінчився  у 1872  р.  Похований  він  у Москві.
      В Україні, зокрема на Поділлі, шанують пам'ять про великого фольклориста, лексикографа, вченого-діалектолога та письменника В.Даля.

   Прочитайте про В.І.Даля

   ♦ Даль Володимир Іванович // Українська Радянська Енциклопедія. Т. 3. – Київ, 1979. – С. 234.
   ♦ Даль Владимир Иванович // Русские писатели : библиограф. словарь. – Москва, 1971. – С. 286-288.

   *     *     *

   ♦ Єсюнін С. Подільська сторінка Володимира Даля / С.Єсюнін // Є Поділля. – 2011. – 17 листоп.
   ♦ Владимир Даль на Подолье // Моя газета. – 2005. – 29 верес.
   ♦ Міцінська Т. Козак Луганський / Т.Міцінська // Подільські вісті. – 2006. – 21 листоп.
   ♦ Сваричевський А. В.І.Даль на Поділлі лікував хворих і збирав фольклор / А.Сваричевський // Подільські вісті. – 2001. – 18 груд.
   ♦ Сваричевський А. Володимир Даль на Поділлі / А.Сваричевський // Проскурів. – 2001. – 16 листоп.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановний читачу! Давай разом визначимо рейтинг книг “Літо - 2022”. Яка книга, на твою думку, найцікавіша:
   Андрій Кокотюха “Клуб боягузів”
   Олександр Зубченко “Перемагаючи долю”
   Марина Макущенко “Темний бік будинку”
   Наталія Матолінець “Варта у Грі”
   Олександр Гаврош “Музей пригод”
   Рейчел Рассел “Щоденник Ніккі”   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр