www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Наш край у 20-30-ті роки Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокниги


    
     Головна » Проекти та програми » Міні-довідник юного краєзнавця
   Наш край у 20-30-ті роки
      Роки революції та громадянської війни, які забрали життя сотень тисяч подолян, призвели край до повного виснаження, занепаду економіки. Через нестачу харчів, палива, припинення промислового виробництва на Поділлі, як і в усій Україні, панували голод, холод і безробіття. Чого тільки не довелося пережити краянам на початку 20-х: „продрозкладку”, продподаток, нову економічну політику. Протягом 1927-1932 років на Поділлі, як і в усій країні, проводилася насильницька колективізація сільського господарства – створювалися колгоспи. У 1930 році на території сучасної Хмельниччини вже було 30 комун, 921 артіль, 192 товариства спільного обробітку землі. Колективізація та безжальна політика зерно заготівель до краю виснажили сільське господарство Поділля, створивши умови для штучного голоду.


   Голодомор 33-го…

      Чорним крилом накрив рідне Поділля голодомор 33-го… Сім з половиною мільйонів ні в чому не повинних людей України (третина з них – діти, підлітки) стали жертвами невблаганного і жорстокого терору голодомором 1932-1933 років.
      Картину піку голодомору а Поділлі зафіксувала доповідна записка обласної оздоровчої комісії про стан продовольчих труднощів  у Вінницькій області від 17 травня 1933 року. У ній відмічається, що голодом охоплено 38 районів, 431 сільрада, 26 895 господарств, 120 903 чоловіки. На цей час, за офіційними даними, було зафіксовано 71 випадок людоїдства та 9 випадків трупоїдства. За повідомленням лише з 10 районів станом на 15 травня 1933 року від голоду померло 8985 людей. За архівними даними лише у м. Кам'янці-Подільському за 1933 рік померло півтори тисячі чоловік. По Кам'янець-Подільській області ця цифра перевищила 200 тисяч.
      За роки першої та другої п'ятирічок (1929-1937 роки) було досягнуто значних успіхів у промисловості. В цей час завершилася реконструкція цукрових і чавунно-ливарних заводів, збудовано два заводи для ремонту сільськогосподарських машин, 5 цегельних заводів, стали до ладу заводи для ремонту двигунів у Дунаївцях, Проскурові, м'ясокомбінати в Кам'янці-Подільському, Шепетівці, плодоконсервний завод у Сатанові, швейні фабрики у Кам'янці-Подільському та Проскурові.
       Фактично було завершено колективізацію. У 1940 році налічувалося 1657 колгоспів і 11 радгоспів.


   Скорботний Янгол. Пам'ятник жертвам репресій.

      З покоління в покоління хмельничани передають спогади про сталінські  свавілля про  єжовсько-беріївських катів, про 12 667 незаконно убієнних та сотні тисяч загнаних в табори, де майже всі загинули. До страшного числа варто додати ще тисячі  подолян, насильно вивезених з України у роки так званої “колективізації”, сім'ї “ворогів народу”, “розкуркулених”, національні меншини.
      У 1932 році вся територія сучасної Хмельниччини ввійшла до складу Вінницької області, до якої входив 71 район. Таке адміністративно-територіальне формування було важким для управління, тому було здійснено розподіл областей.
      22 вересня 1937 року Постановою ЦВК УРСР було утворено Кам'янець-Подільську  область. Новоутворена область займала площу 20 541,14 кв.км, населення було 1 739 576 чоловік. Її територія поділялась на 36 адміністративних районів, мала 3 міста обласного підпорядкування (Кам'янець-Подільський, Проскурів, Шепетівка), 8 міст районного підпорядкування, 22 селища міського типу, 474 сільські ради.
      У травні 1941 року центр області було перенесено з Кам'янця-Подільського до Проскурова.

    

    

    


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановний читачу! Давай разом визначимо рейтинг книг “Літо - 2022”. Яка книга, на твою думку, найцікавіша:
   Андрій Кокотюха “Клуб боягузів”
   Олександр Зубченко “Перемагаючи долю”
   Марина Макущенко “Темний бік будинку”
   Наталія Матолінець “Варта у Грі”
   Олександр Гаврош “Музей пригод”
   Рейчел Рассел “Щоденник Ніккі”   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр