www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Володимир Великий - володар миру на Русі. Біобібліографічна листівка до 1030-річчя хрещення Київської Русі (для користувачів-учнів 5-9 класів). Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Володимир Великий - володар миру на Русі. Біобібліографічна листівка до 1030-річчя хрещення Київської Русі (для користувачів-учнів 5-9 класів).


      Пам'ятник Володимиру Великому в Києві

      ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

         Князь Володимир. В історію нашого народу він увійшов як князь Святитель, який охрестив Україну-Русь і ввів її в християнську цивілізацію.
         Володимир Святославич був третім сином князя Святослава Ігоровича. Рік його народження точно не встановлено (припускають 948 року). Матір'ю Володимира була ключниця княгині Ольги рабиня Малуша, тому прізвисько “робичич” – син рабині – супроводжувало його протягом усього життя.
         Як свідчить “Повість минулих літ”, після смерті княгині Ольги, у 969 році Святослав поділив своє князівство між дітьми. Старшому синові Ярополку дістався Київ, Олега було відправлено в Овруч до древлян, а Володимир у супроводі брата матері Добрині, згідно наказу Святослава, поїхав у Новгород.
         Навесні 972 року, повертаючись із невдалого походу, по дорозі до Києва, біля Дніпровських пагорбів князь Святослав із дружиною попав у засідку печенігів. У нерівному бою князь Святослав загинув. Невдовзі між його синами спалахнули чвари, в результаті яких загинули князі Олег та Ярополк. Зібравши велике військо, Володимир повернувся і у 980 році зайняв Київ.
         Єдиновладний правитель усіх давньоруських земель рішуче розпочав реформи державного устрою:
         - у кінці 80-х років Х ст. Володимир послав дванадцять своїх синів і вірних дружинників до різних міст Київської Русі, таким чином на місцях правили близькі до князя люди і втілювали в життя його волю;
         - для посилення своєї влади та влади бояр князь Володимир удосконалив і доповнив попередній кодекс “Закон Руський”, особлива увага приділялась “Статуту земляному”;
         - першим із українських князів Володимир почав карбувати срібні і золоті монети на зразок візантійських, на яких були зображені образи Христа й князя Володимира та знак “тризуб”;
         - велику увагу приділяв будівництву столиці Русі – місту Києву: в кінці Х ст. було збудовано фортецю, високі земляні вали.
         У зовнішній політиці Володимир продовжував справу своїх попередників, приєднуючи все нові й нові землі.
         Невдовзі Київська Русь стала найбільшою країною в Європі. Її кордони сягали на півночі до Чудського та Ладозького озер, на півдні – до Дону, Росі, Південного Бугу, на сході – до Оки та Волги, а на заході – до Дністра, Карпат та Західного Бугу. Для захисту від набігів печенігів було створено цілу систему фортець вздовж річок Десна, Осетр, Сула.
        Щоб довести світові про могутність Русі, Володимир вирушив у похід на візантійський Корсунь (Херсонес), обложив і захопив місто. Князь зажадав, щоб візантійські імператори віддали за нього заміж їхню сестру, царівну Анну. І вони на це погодились, але за умови, що Володимир прийме хрещення. Коли Анна у супроводі політичних і релігійних діячів прибула, князь Володимир прийняв хрещення, одружився з нею, віддав Корсунь грекам і з почестями повернувся до Києва. Так розповідають літописи.


      Васнецов В. Хрещення Князя Володимира

         Князь Володимир розумів, що для утворення сильної, єдиної держави потрібна була державна релігія. На той час у столиці жили і мусульмани, і іудеї, були і впливові християнські общини. Та, повернувшись до Києва, князь знав напевне, що Русь буде християнською. Історичні документи свідчать, що Хрещення Русі відбулося близько 988 року. Частина населення чинила опір нововведенням, у Новгороді навіть спалахнула збройна боротьба.
         Щоб закріпити нову релігію, князь наказав будувати церкви і ставити їх на тих місцях, де раніше стояли ідоли – язичницькі боги.
         “…Він виписав із грецьких і болгарських земель багато священиків, а також єпископів і митрополитів, казав їм учити наших людей і настановляти з них священиків. Почав ставити церкви по городах і по селах, де хрестили людей; закликав грецьких майстрів і казав їм вимурувати гарні церкви у Києві й по деяких інших містах. Попривозив із грецьких міст ікони, книги, також статуї. Виписав майстрів із Візантії й казав їм бити українські гроші, золоті й срібні, – такі, як бито у Візантії. Одним словом, старався уподобити свою державу до Візантії, в чім лиш міг. З тим настала велика відміна на Україні і по всіх землях Київської держави. З християнством із Греції та Болгарії прийшли до нас наука, освіта, книги” – із книги Михайла Грушевського “Як жив український народ”.
         Прийняття прославленого християнства в Київській Русі мало величезне значення:
         - ця релігія освячувала княжу владу і всебічно відстоювала її авторитет;
         - йшло прискорення розвитку феодального землеволодіння (монастирі перетворювалися на великих землевласників);
         - настав усебічний розвиток руської культури, освіти, моралі. При монастирях і церквах відкривалися школи, створювалися бібліотеки;
         - відбулося міжнародне визнання Київської Русі.
         Керуючи державою протягом тридцяти п'яти років, здійснивши глибокі зміни у державотворенні, Володимир Великий помер 15 липня 1015 року в селі Берестове під Києвом і був похований у десятинній церкві у Києві. 
         Отож, поширення християнства, введення України в коло християнських держав, заснування шкіл, будівництво храмів, міст, зміни в законодавстві – все це великі заслуги князя Володимира. Великою, міцною і єдиною була при ньому княжа Україна. За його труди на благо рідної землі народ ще за життя назвав його Великим князем, любив його як батька нації, а після смерті ввів його до лику святих.


      Лебедєв К.В. Хрещення киян

      ЦЕ ЦІКАВО!

      Династичні зв'язки князя Володимира

         Прийнявши християнство, князь Володимир став могутнім державотворцем, у якого склалися рівноправні зв'язки зі багатьма країнами Європи. Літописи повідомляють, що дружні стосунки князь Володимир мав із сусідніми князями: Болеславом Лядським, Стефаном Угорським, Андріхом Чеським, майбутнім королем Норвегії Олафом Трігвісоном та іншими.
         Своїх дітей він одружив із членами родин західноєвропейських володарів:
         - син Святополк одружився із дочкою польського князя Болеслава Хороброго; 
         - син Ярослав – з дочкою короля Швеції Олафа Інгігердою – Іриною;
         - дочка Премислава була одружена з угорським королем Ладиславом Лисим;
         - друга донька – з чеським королем Болеславом Рудим;
         - третя – Марія Доброніга  – з королем Польщі Казимиром Обновителем.
         Шлюб Володимира з Анною зв'язав його не лише з візантійськими, а й також з німецькими цісарями: сестра Анни Теофано була дружиною цісаря Оттона ІІ і матір'ю Оттона ІІІ.

      ВАРТО ЗНАТИ

         Хрещення Русі – запровадження в Київській Русі християнства, яке відбулося за князювання Володимира Святославича близько 988 року. Запровадження християнства сприяло підвищенню авторитету держави на міжнародній арені та збагаченню культури Київської Русі.
         Християнство одна із світових релігій. Виникло в І ст. н.е. у східних провінціях Римської імперії. Має три основні напрямки: православ'я, католицизм, протестантизм.  Грунтується на вірі в Ісуса Христа як боголюдини, який зійшов на землю і прийняв страждання заради спасіння людства.
         Православ'я – один із трьох напрямків християнства. Остаточно сформувалося в 1054 році, коли християнство поділилося на візантійську та римо-католицьку церкви. Набуло поширення в Київській Русі.


      Хрещення Київської Русі-України

      ПРОЧИТАЙТЕ ПРО ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО:

      ♦ Білоусов Є.В. Володимир Святий – князь Київський / Є.В.Білоусов ; худож. Т.Лисюк. – Київ : Книга, 1997. – 14 с. : ілюстр.

      Історія хрещення Київської Русі. – Київ : Кондор, 2013. – 64 с.

      ♦ Скляренко С.Д. Володимир : роман / С.Д.Скляренко ; худож. І.Ю.Селютін. – Донецьк : Сталкер, 2008. – 528 с. – (Україна крізь віки).

      ♦ Толочко О.П. Київська Русь. Т. 4 / О.П.Толочко, П.П.Толочко. – Київ : Альтернативи, 1998. – 351 с. – (Україна крізь віки).

      *     *    *

      Володимир Великий (948-1015) // Усі видатні постаті історії України. – Харків, 2006. – С. 25-30.

      Володимир Святославич // Котляр М.Ф. Історія України в особах : давньоруська держава / М.Ф.Котляр. – Київ, 1996. – С. 60-67.

      Володимир і Ярослав. Християнство на Україні // Грушевський М. Як жив український народ / М.Грушевський ; худож. О.Штанко. – Київ, 1999. – С. 25-31.

      Володимир Святославич // Ушаков Д.О. Видатні українці / Д.О.Ушаков. – Харків, 2008. – С. 12-15.

      Розвиток Київської Русі // Єрмановська Г. Україна / Г.Єрмановська. – Харків, 2016. – С. 11-14.

      Володимир Святославич // Довідник з історії України. А-Я / за заг. ред. І.Підкови. Р.Шуста. – Київ, 2001. – С. 126-127.

      Володимир Святославич, Володимир-Василій Святославич Святий // Енциклопедія історії України. Т. 1. А-В. – Київ, 2003. – С. 619-620.

      Володимир Великий (978-1015) // Новий довідник. Історія України. – Київ, 2005. – С. 64-68.

      Князь Володимир Святий // Костомаров М.І. Галерея портретів : біограф. нариси / М.І.Костомаров. – Київ, 1993. – С. 11-15.

      ♦ Сліпушко О. Князь Володимир Великий – володар миру на Русі / О.Сліпушко // Урядовий кур'єр. – 2008. – 3 берез.

      ♦ Старіченко С.М. Київська держава за часів правління Володимира Великого : історія України : 7 кл. / С.М.Старіченко // Історія та правознавство. – 2013. – № 2. – С. 23-26.

      ВЕБЛІОГРАФІЯ

      ♦ Володимир Святославич [Електронний ресурс]// Вікіпедія. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%
      D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE%D1% 81% D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%87

      (дата звернення: 19.04.2018 р.). – Назва з екрана.

      ♦ Князь Володимир Великий [Електронний ресурс]// Моя Україна. – Режим доступу: https://myukraine.org.ua/knyaz-volodymyr-velikiy/ (дата звернення: 19.04.2018 р.). – Назва з екрана. 

      ♦ Володимир Великий – найвидатніший державний діяч України  [Електронний ресурс]// 112.ua. – Режим доступу: https://ua.112.ua/statji/volodymyr-velykyi-naivydatnishyi-derzhavnyi-diiach-ukrainy-345076.html (дата звернення 19.04.2018 р.). – Назва з екрана.

      ♦ Володимир Великий [Електронний ресурс] // Урядовий сайт для юних громадян. – Режим доступу: http://children.kmu.gov.ua/history/persons/1358.html(дата зверне-ння 19.04.2018 р.). – Назва з екрана.

      ♦ Правління князя Володимира. Територіальне зростання Київської Русі [Електронний ресурс] // Ветерани.UA.– Режим доступу:
      http://veterano.com.ua/korisni-materiali/istoriia/6861-pravlinnya-knyazya-volodimira-teritorialne-zrostannya-kijivskoji-rusi
      (дата звернення 19.04.2018 р.). – Назва з екрана.

      ♦ Володимир Великий [Електронний ресурс] // Українці в світі. – Режим доступу: http://www.ukrainians-world.org.ua/ukr/peoples/ba3540b8fd4cde18/ (дата звернення 19.04.2018 р.). – Назва з екрана.

      ♦ Актуальність Володимирового хрещення Русі-України [Електронний ресурс] //  Слово Today. – Режим доступу: http://slovo.today/2017/07/28/aktualnist-volodymyrovogo-khreschennya-rusi-ukrayiny.html (дата звернення 19.04.2018 р.). – Назва з екрана.

       

         Матеріали обговорені на засіданні науково-методичної ради
         Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г.Шевченка.

         
         Протокол № 6  від 9.07.2018 р.
       

       

         Матеріал підготувала                              Суховірська О.А.

         Комп'ютерний набір                                 Марчук Л.В.
                                                                           Богданова О.Г.

         Відповідальна за випуск                         Черноус В.Ю.


      Софія Київська

       

       

       

       

                         

       

       

       

       

       

       

       

       


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 28 березня

      1. Руцький, Микола Миколайович -- 28.03.1961 р. народився Руцький М.М.
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 63 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр