www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Євреї Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокниги


    
     Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
   Євреї

   ЄВРЕЇ
   Історична довідка

      Історія євреїв на Поділлі налічує майже п'ять століть. На території Поділля євреї почали заселятися в епоху феодалізму, рятуючись від релігійних війн, що вирували в Європі. Вже в ХІ-ХІІІ ст. у Київській Русі існували громади слов'яномовних євреїв. У ХІІ ст. з Південної Німеччини і Чехії у Галицько-Волинське князівство переселяються євреї-ашкенази, що розмовляли мовою ідиш. Міграція євреїв продовжувалась і у ХVІ-ХVІІ ст. А в кінці ХVІІІ ст. їх чисельність у Подільській губернії становила 44,1 тис. чол. (3,8% всього населення).


   Залишки Сатанівської синагоги (ХVІ ст.)

      Тенденції росту єврейського населення на Поділлі продовжувались і у ХІХ-початку ХХ століття. У таких містечках, як Дунаївці, Зіньків, Деражня, Гриців, Проскурів, Меджибіж, Сатанів, Віньківці на початку ХХ століття євреї становили половину населення.
      Більшість єврейського населення займалася ремісництвом, дрібним підприємництвом, малярством. Євреї належали, в основному, до міщанського і купецького станів. Незважаючи на обмеження з боку правлячих кіл щодо участі євреїв у сільськогосподарському виробництві, серед них було чимало землевласників. В кінці ХІХ-на початку ХХ ст. відбулася значна еміграція єврейського населення за кордон, однак, у 30-х роках на території сучасної Хмельниччини їх проживала значна кількість.


   Пам'ятник жертвам погрому 1919 року м. Хмельницький

      У 1919 році, враховуючи стратегічне значення Проскурівського залізничного вузла, у місті було сконцентровано велику кількість військ Директорії Української Народної Республіки. На початку лютого в місто ввійшла козача бригада на чолі з отаманом Семесенко і третій гайдамацький полк, відомий єврейськими погромами. 15 лютого вони швидко придушили, спровоковане більшовиками, збройне повстання проти Директорії, а потім почали по-звірячому розправлятися із єврейським населенням. В історичній літературі ця страшна подія названа Проскурівською кривавою банею, яка забрала життя 1600 євреїв. Сиротами залишились 960 дітей. Пам'ятник жертвам погрому встановлено у 1925 році (м. Хмельницький вул. Л.Толстого). В останні роки пам'ятник реставровано.
      У роки другої світової війни, внаслідок впровадження на окупованій території фашистськими загарбниками масового геноциду, єврейське населення Поділля було майже повністю винищено. Страшні 1941-1944 роки забрали 214 тисяч життів євреїв Кам'янець-Подільської області та євреїв, депортованих із Європи. Це були жінки, діти, підлітки, літні люди.
      За даними “Книги Пам'яті України Хмельницька область” на фронтах Великої Вітчизняної війни полягло 2696 воїнів-євреїв – уродженців Кам'янець-Подільської (тепер Хмельницької області).
      Навіки вкарбовано в історію імена подолян-євреїв, героїв Великої Вітчизняної війни: Лазаря Паперника (уродженець м. Славути), Володимира Вайсера (народився в м. Проскурові), Мойсея Шахновича (народився і виріс у м. Старокостянтинові), Ісаака Пресайзена (народився і виріс у м. Проскурові), Нахмана Гізіса (народився у м. Меджибіж) – повного кавалера ордена Слави.

   Чи знаєте ви, що…

      ● Хасидизм – одна із течій в іудаїзмі, що базується на Торі у сукупності з тим, що можна назвати містичним підходом до її вивчення. Засновник хасидизму Баал-Шем-Тов учив про любов до Бога через любов до людини. Якщо людина буде милосердною, милосердним буде й Бог. У цьому суть вчення Бешта, що відродив у середині ХVІІІ ст. на землі Поділля традиції благочестя древнього Ізраїлю.
         Народився Баал-Шем-Тов (“Володар Благого Імені”, скорочено БЕШТ) у містечку Окуп (тепер Тернопільська область) у 1700 році. Залишившись сиротою, тривалий час жив усамітнено, вивчав святі книги, досліджував лікарські властивості трав, мінералів. Досягнувши знань, вів мандрівне життя цілителя-каббаліста. Останні двадцять років життя прожив у Меджибожі, який на той час був значним центром єврейського життя на околицях Речі Посполитої. Безліч людей приходило до нього: одні шукали зцілення, інші прагнули знань на шляху до таїн Тори. Тисячі людей передавали одне одному його слова, намагалися зробити своє життя одухотвореним і радісним, наслідуючи Бешту і його учнів. Пішов із життя Баал-Шем-Тов у 1760 році, похований у Меджибожі.


   Єврейське кладовище у Меджибожі (XVІ-XVІІІ ст.)

      ● Одним із великих єврейських релігійних центрів протягом століть вважалося місто Полонне – місто тисячолітньої історії. У Полонному протягом багатьох років, починаючи із 1791 року діяла єврейська друкарня Шмуля Берковича, що випускала переважно  хасидську літературу, збірки молитов, біблійні книги та коментарі до них.
      ● Про долю єврейського народу талановито повідав у своїх творах видатний єврейський поет Перец Маркіш (1895-1952 рр.), який народився і виріс у Полонному. Неабиякий талант допоміг Перецу створити численні художні твори, що ввійшли до скарбниці єврейської і світової культури.
      ● Наш край пишається своїми земляками: знаменитими художниками Хоскелем Сандлером (1910-1983) та Мироном Зімою (1902-1999), скульптором Ханною Орловою. Музичних висот сягнули уродженці міста Проскурова Михайло Мішаков (Михайло Фішберг) (1896-1981) та Берта Марант (1907-1998). Відома у світі співавтор одинадцятитомної “Історії цивілізації” Аріель Дюран (Хая Кауфман) (1898-1981) теж родом із нашого краю. У місті Проскурові народилися відомі вчені: в галузі медичної техніки Олександр Перельмутр (1908-1975) та в галузі радіофізики і радіотехніки Вольф Штеншлейгер (1918). У Хмельницькому жили і працювали: видатний педагог-математик Лев Лаповок та легенда подільської філології Євгенія Гінзбург.

   Варто знати

      ● За підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року на Хмельниччині проживало 1410 чоловік єврейської національності.


   Хупа – традиційне єврейське весілля

      ● Значну роботу по збереженню національної історії, культури, традицій, релігії проводить єврейська спільнота.  В області працюють єврейські культурно-освітні, релігійні, благодійні громадські організації. Найбільш потужною з них є Хмельницький обласний благодійний фонд “Хесед Бешт”, який створено у вересні 1999 року.


   Єврейський танець Фрейлахс

      ● Фонд “Хесед Бешт” охоплює різні аспекти національного відродження, культурного життя, соціальної допомоги. Фонд проводить велику культурно-освітню, пам'яткоохоронну та історико-краєзнавчу діяльність. Благодійна організація опікується людьми різних вікових та соціальних груп, дбає не лише про фізичне, матеріальне благополуччя, а й про духовне здоров'я нації, її моральний і культурний розвиток.
      ● Велику культурно-освітню роботу проводить Хмельницький культурно-общинний центр “Тхія”. При центрі працює недільна школа, дитячий садок, жіночий клуб, є гарна бібліотека, створено гуртки художньої самодіяльності, танцювальний ансамбль “Нахес”. Тут проводять лекції і консультації лікарі, юристи, психологи, проходять виступи камерного оркестру і шахматні турніри, кіновечори, засідання дискусійного клубу, постійно відбуваються зустрічі представників національних общин. У 2009 році було відкрито відреставровану синагогу у   м. Хмельницькому, яка має вікову історію.

   Синагога м. Хмельницький

      ● “Шолом-Алейхем!”– кажуть євреї, вітаючись один з одним. У перекладі з івриту – “Мир вам!”. Саме так – “Шолом-Алейхем!”називається єврейська газета, яка виходить на Хмельниччині з 1995 року. Часопис висвітлює життя єврейської громади області, її традиції та культуру.

      ● На Хмельниччині створено музейно-меморіальний комплекс “Світло душі”, який складається з єврейського цвинтаря, меморіалу пам'яті, присвяченого воїнам-євреям, які загинули на фронтах Другої світової війни, пам'ятника жертвам Холокосту, музею мацев та сектора запалення поминальних свічок (знаходиться у Хмельницькому, на розі вулиць Кам'янецької і Л.Толстого).


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановний читачу! Давай разом визначимо рейтинг книг “Літо - 2022”. Яка книга, на твою думку, найцікавіша:
   Андрій Кокотюха “Клуб боягузів”
   Олександр Зубченко “Перемагаючи долю”
   Марина Макущенко “Темний бік будинку”
   Наталія Матолінець “Варта у Грі”
   Олександр Гаврош “Музей пригод”
   Рейчел Рассел “Щоденник Ніккі”   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр