www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Росіяни Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокниги


    
     Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
   Росіяни

   РОСІЯНИ
   Історична довідка

      Найчисельнішою національною групою нашого краю є росіяни.
      З історичних джерел відомо, що вже у ХV-ХVІ ст. на українських землях жили вихідці із Росії. Це були біглі холопи і купці, ремісники і переселенці. З другої половини ХVІІІ ст. ряд сіл Подільської губернії було засновано російськими старовірами та іншими розкольниками. Вони переселялися із російських губерній, тікаючи від релігійних переслідувань. Ці поселення були засновані пилипівцями (російська назва – филиповцы, українсько-польська – пилипони) – представниками одного із напрямів старообряд-ництва, який виник на початку ХVІІІ ст. Від цього й пішли назви сіл: Пилипи Хребтіївські, Пилипи Олександрівські, Пилипи.


   Старовір із с. Пилипи Хребтіївські

      Тоді, у ХVІІІ ст., певний прошарок росіян на Поділлі складали чиновники, які після поділів Польщі масово переселялися на Правобережну Україну для служби в цивільній адміністрації нових губерній, а також російські поміщики, яким царський уряд виділяв великі маєтки за вірну службу. У середині ХІХ століття на Поділлі мешкали близько 8 тисяч старовірів, а на початку ХХ століття – вже близько 20 тисяч.
      Одним із основних джерел постійного збільшення російського населення Поділля у ХІХ ст. і на початку ХХ ст. була регулярна армія, гарнізони якої розташовувалися у містах і містечках. В цей період сюди також активно переселялися росіяни – представники купецького стану, дрібні службовці, робітники і селяни. Збудована у 1865 році перша залізниця в Україні проходила і через Поділля. В останній третині ХІХ ст. така магістраль була прокладена і через Проскурів на Волочиськ. Серед робітників залізничного транспорту, на будівництві, в деревообробній промисловості було найбільше росіян. За даними перепису 1897 року у Кам'янець-Подільському повіті росіян налічу-валося 10,9 тис. чоловік.
      Тисячі росіян – наших земляків воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни. Вони внесли великий внесок у перемогу над фашизмом. Серед них уродженець м. Кам'янця-Подільського, двічі Герой Радянського Союзу, Адмірал Флоту Горшков Сергій Георгійович, Герої Радянського Союзу: лейтенант Климов Ілля Іванович (уродженець с. Кальня Деражнянського району), рядовий Майдан Марк Степанович (уродженець с. Великий Жванчик Дунаєвецького району), старший лейтенант Репутін Самійло Михайлович (уродженець с. Гоголі Віньковецького району), старшина Стацюк Микола Арсентійович (уродженець смт. Летичів). 9 Героїв Радянського Союзу – росіян віддали своє життя за визволення нашого краю від німецько-фашистських загарбників у 1944 році, в їх числі командир авіаційного винищувального полку Шестаков Л.Л. (похований біля Меморіалу Вічного вогню у м. Хмельницькому). 16 росіянам почесне звання Героя присвоєно за визволення міст і сіл нашої області від фашистів. Прах багатьох із них покоїться у подільській землі.


   Перша російська гімназія (ХІХ ст.) м. Кам'янець

      За роки радянської влади чисельність російського населення в межах сучасної Хмельниччини зросла в чотири рази. Особливо великий приріст росіян був у повоєнні роки, коли будувались і почали працювати великі промислові підприємства у містах Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, Волочиську, Красилові та інших.

   Чи знаєте ви, що…

      Нащадки старообрядців нині проживають у селах Пилипи Хребтіївські Новоушицького району, Пилипи Олександрівські, Слобідка Женишковецька, Петраші, Хлоп'є Віньковецького району, Пилипи Красилівського району, Російська Буда Летичівського району. Вони зберегли свою мову, віру, традиції, звичаї, обряди, фольклор.
      З Хмельниччиною пов'язані життя і творчість видатних російських митців: А.Ахматової, О.Купріна, С.Сергєєва-Ценського, К.Батюшкова, В.Раєвського, В.Даля, М.Булгакова, М.Савінової, Г.Верейського та інших.

   Варто знати

      За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року в нашій області проживало 50 686 росіян. Нині більшість росіян мешкає у містах: Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, Славуті, Шепетівці, Ізяславі, Нетішині, Старокостянтинові, в більшості районних центрів і великих населених пунктів області.
      Найчисельніша російська спільнота в нашій області створила обласну громадську організацію “Руський культурний центр”. Мета її діяльності – зберегти і популяризувати російську культурну спадщину на Хмельниччині. Разом із установами культури, освіти, громадськими організаціями проводяться вечори, зустрічі, інші цікаві заходи, присвячені діячам російської науки, культури, літератури. Стали традиційними Ахматівські читання, творчі конкурси тощо.


   Музей Анни Ахматової  у с. Слобідка-Шелехівська
   на Деражнянщині

      Вже декілька років успішно діє єдиний молодіжний осередок “Проскурівський посад”, який займається не лише постановкою історичних танців, а й вивченням світських манер і пошиттям одягу минулих епох.
      “Руський центр” налагодив тісні зв'язки з історичною батьківщиною, веде активну співпрацю із місцевим телебаченням, радіо.
      Надзвичайно плідною та ефективною є діяльність товариства російської культури “Русь”, основною метою якого є збереження та примноження російської культурної спадщини, популяризація російської класики. Відбулися цікаві тематичні вечори, організовані членами товариства при Хмельницькому міському Будинку культури. Вони були присвячені О.Пушкіну, О.Фадєєву, В.Распутіну, В.Некрасову. Великого резонансу набули вечори, присвячені поетам Р.Рождественському, М.Цвєтаєвій.
      Досить популярним став моно театр “Голос”, організатором якого є С.М.Трояновський. Діти, юнацтво із задоволенням слухають живе російське слово. Співпрацюючи із школами, бібліотеками, іншими установами культури, товариство організовує різноманітні конкурси: читців російської поезії, дитячого малюнка (“Я малюю Пушкіна”), виконавців пісень. Щорічно проводяться обласні заочні конкурси творчих робіт з російської мови. З допомогою посольства Росії в Україні переможці цих конкурсів нагороджуються путівками – поїздками по історичних місцях Росії по програмі “Здравствуй, Россия”, путівками на відпочинок в Криму, подарунками.


   Учасники ювілейного вечора, присвяченого
   Г.С. Верейському

      Вже стали традиційними вечори-реквієми, присвячені пам'яті полеглих у Великій Вітчизняній війні. 65-річчю Перемоги був присвячений кінофестиваль “Летять журавлі”, під час якого демонструвалися фільми про війну з фашизмом.
      Велику цінність має проект “Салют, Перемога”, яким передбачено увіковічнення на плівці розповідей героїв Великої Вітчизняної війни: “Війна очима героїв”.


   Учасники проекту “Салют Перемога!”

      Товариство російської культури “Русь” з допомогою посольства Росії в Україні допомагає школам області у забезпеченні підручниками, комп'ютерами, зокрема школі з російською мовою навчання с. Пилипи Хребтіївські Новоушицького району та сприяє вступу обдарованих і активних дітей у вищі учбові заклади Росії.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановний читачу! Давай разом визначимо рейтинг книг “Літо - 2022”. Яка книга, на твою думку, найцікавіша:
   Андрій Кокотюха “Клуб боягузів”
   Олександр Зубченко “Перемагаючи долю”
   Марина Макущенко “Темний бік будинку”
   Наталія Матолінець “Варта у Грі”
   Олександр Гаврош “Музей пригод”
   Рейчел Рассел “Щоденник Ніккі”   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр