www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Німці Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокниги


    
     Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
   Німці

   НІМЦІ
   Історична довідка

      Німецькі поселення на Поділлі з'явилися в кінці ХVІІІ ст. – після переходу цих земель під панування Австрії. Колонізація заохочувалася урядовим фінансуванням і різними пільгами.
      У другій половині ХІХ ст. на Поділлі зустрічаються підприємства, засновані німцями. За переписом 1926 року найбільше німців було зафіксовано у Вінницькому та Кам'янецькому округах (відповідно 704 і 373 чоловіки). Німці були розселені разом з українцями в етнічно-змішаних поселеннях.

   Чи знаєте ви, що…

      ● Наш земляк, український поет Юрій Клен, добре знаний в українському зарубіжжі, був німець за походженням. Справжнє прізвище його Освальд Бургардт. Народився він на Поділлі, у мальовничому селі Сербинівка (нині Старокостянтинівського ра-йону) 4 жовтня 1881 року в сім'ї купця Фрідріха Бургардта та Каттіни  Сідомії Тіль.
         Батьки виховували його в атмосфері шанування рідної мови і звичаїв і, водночас, в дусі любові до України, що стала для них другою батьківщиною. Складним і тернистим був його життєвий і творчий шлях. Входив до рядів неокласиків, серед яких Максим Рильський, Микола Зеров, Михайло Драй-Хмара. Писав вірші українською мовою. Вони склали основу збірки “Каравели”. Найвідоміші його твори – поеми “Прокляті роки” та “Попіл імперії”. Значне місце в його творчості знайшла і подільська тематика. Жив в еміграції. Помер у 1947 році в Австрії.
      ● Одну з найстаріших цукроварень України побудував у Городку барон Гейсмар Ф.К. – нащадок старовинного німецького роду. Саме завдяки Гейсмару містечко Городок стало набувати ознак промислового міста, були побудовані інші промислові підприємства.
      ● У Проскурові наприкінці ХІХ століття завдяки капіталовкладенням відомого на Поділлі пивовиробника, дворянина німецького походження Л.Г.Кляве, було побудовано великий пивоварний завод. Нині підприємство має назву “Хмельпиво”, успішно працює, виробляє високоякісне пиво.


   Німецький народний танець

   Варто знати

      За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на території області мешкало 365 чоловік німецької національності. Ними створено “Хмельницький обласний центр німецької культури, центр зустрічей”, метою якого є надання можливості вільного вивчення німецької мови всім бажаючим, соціальної допомоги етнічним німцям, які проживають в області та популяризація звичаїв, традицій, що відображають споконвічну історію німецького народу.
      Діє обласна організація “Німецька молодь Хмельниччини “Фройндшафт”, основною метою якої є поширення німецької культури серед молоді. В організації існує своя команда КВК, виступи якої відбуваються німецької мовою. Цікаво відзначались традиційні свята та національні – Вальпургієва ніч, День збору врожаю та інші.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановний читачу! Давай разом визначимо рейтинг книг “Літо - 2022”. Яка книга, на твою думку, найцікавіша:
   Андрій Кокотюха “Клуб боягузів”
   Олександр Зубченко “Перемагаючи долю”
   Марина Макущенко “Темний бік будинку”
   Наталія Матолінець “Варта у Грі”
   Олександр Гаврош “Музей пригод”
   Рейчел Рассел “Щоденник Ніккі”   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр