www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Меморіальний комплекс Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
  Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
   Про бібліотеку
   Ресурси бібліотеки
   Сторінка юного краєзнавця
   Проекти та програми
   Героїв пам’ятаєм імена
   Бібліотечному фахівцю
   Конкурси для дітей
   Електронна бібліотека
   Веб-уроки
   Здійснення закупівель
   Онлайн послуги
   Відкриті дані
   Карта сайту
   Аудіокниги


    
     Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання » Увічнені у бронзі та граніті. Вип. 1
   Меморіальний комплекс

      На вічну пам'ять тим, хто загинув, відвойовуючи місто Проскурів (нині Хмельницький) від німецько-фашистських загарбників, у 1974 році на розі вулиць Проскурівської та І.Франка споруджено меморіальний комплекс “Вічний вогонь”.
      Центральна частина меморіалу – це монументальна фігура воїна з розгорнутим прапором. Важко поранений, він не випускає знамено з рук: здається, зараз його підхоплять бойові побратими і понесуть далі до Перемоги. А поруч, як символ безсмертя, палає Вічний вогонь – полум'я вічної слави тим, хто віддав своє життя на полях битв.
      Позаду стоїть стела, виготовлена із чорного мармуру. Символічно вона зображає стрій бійців, які суцільною стіною йдуть в атаку. На місці, де наче випав шматок стели, вмуровано пам'ятну дошку. На ній викарбувано скорботний список воїнів, які загинули тут, під Проскуровом, весною 1944-го.
      Після звільнення Проскурова від німецько-фашистських загарбників (25 березня 1944 р.) у Піонерському сквері (довоєнна назва скверу) з'явилися перші могили наших загиблих воїнів. Першими серед них значаться двоє Героїв Радянського Союзу – Лев Шестаков та Валентин Єлькін. Герой Радянського Союзу, гвардії полковник Лев Львович Шестаков – герой оборони Одеси і Сталінграда, командир гвардійського винищувального авіаційного Проскурівського Червонопрапор-ного орденів Кутузова і Олександра Невського полку загинув у небі над Проскуровом, знищивши німецький бомбардувальник. На його рахунку було 29 особисто збитих ворожих літаків і 45 – у складі групи. Тільки у травні, коли в долині розтанув сніг, знайшли тіло командира полку з орденами і Золотою Зіркою Героя на грудях. Він загинув у 29 років.
      Всього вісім хвилин у небі Поділля тривав поєдинок із фашистськими стерв'ятниками молодшого лейтенанта Валенти-на Івановича Єлькіна. Але ці хвилини принесли безсмертя відважному соколу. Два ворожі літаки Єлькін підбив одразу, а третього протаранив своїм “ястребком” і сам упав униз.
      Згодом через рік у сквері поховали екіпаж 36-го бомбардувального полку у складі лейтенанта Кузика, молодшого лейтенанта Баніна і сержанта Ушакова, який загинув у травні 1945-го під Проскуровом. Незабаром у сквер перенесли останки ще декількох воїнів-визволителів. У 1948 році над братською могилою спорудили пам'ятник. А у 1974 році була проведена повна реконструкція скверу і братської могили, встановлено новий пам'ятник, який стоїть і сьогодні.
      Автори пам'ятника – скульптори Михайло Грицюк та Юліан Сінкевич, архітектор Анатолій Сніцарев прагнули своєю композицією не лише увіковічнити подвиг мужніх визволителів краю, а й передати безсмертя подвигу всього народу у боротьбі з фашизмом.

   Прочитайте:

   Вірність прапору // Дашевська В.Г. Пам'ятники революційної і бойової слави на Хмельниччині / В.Г.Дашевська, Я.Б.Крочек. – Львів, 1981. – С. 71-75.
   Вічний вогонь // Єсюнін С. Вулиці Хмельницького / С.Єсюнін. – Тернопіль, 2005. – С. 74.
   ♦ Дегтярьова О. Смертю смерть подолавши… / О.Дегтярьова // Проскурів. – 1998. – 15 травня.
   ♦ Єсюнін С. Меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів міста. Вічний вогонь / С.Єсюнін // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. – Хмельницький, 2006. – С. 45-46.


   • 4
   • 3
   • 2
   • 1
   • 2222
   • АРТ територія111
   • Дошкільнятам2

   Бібліотека запрошує

   БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

   Шановний читачу! Давай разом визначимо рейтинг книг “Літо - 2022”. Яка книга, на твою думку, найцікавіша:
   Андрій Кокотюха “Клуб боягузів”
   Олександр Зубченко “Перемагаючи долю”
   Марина Макущенко “Темний бік будинку”
   Наталія Матолінець “Варта у Грі”
   Олександр Гаврош “Музей пригод”
   Рейчел Рассел “Щоденник Ніккі”   © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2022 г.
      Офіційний сайт
   29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
   www.odb.km.ua            mail@odb.km.ua
   Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
   адміністратора, а також активного посилання на сайт.
   створення
   сайту
   Студія Спектр