www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Соціологічні дослідження Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


      Соціологічні дослідження

        Головна » Бібліотечному фахівцю » Соціологічні дослідження
      Стан бібліотечного обслуговування дітей та юнацтва у бібліотеках Ізяславського, Теофіпольського, Хмельницького, Чемеровецького районів - 2010 рік. Підсумки соціологічного дослідження.
      admin
      31 січня 2013 р.

                 На сучасному ринку інформації діти і молодь є однією з найактивніших груп читачів. Читання дітей і юнацтва в сучасному суспільстві є основою виховання і навчання, а, відтак, розвитку духовності підростаючого покоління. Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй оголосила захист прав, життя і здоров'я дітей одним із найважливіших напрямків своєї діяльності. Результатом такої підтримки стало прийняття в 1989 році Конвенції Організації Об'єднаних Націй про права дитини. Відтоді держави-учасниці ООН зобов'язані поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному та творчому житті, забезпечувати її повноцінне дозвілля та відпочинок, що, звичайно, нерозривно пов'язано з читанням, сприяти наданню їй відповідних можливостей для цього.
       
             Згідно обласного плану заходів на 2010 рік з виконання Загальнодержавної програми  “Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН  про права дитини на період до 2016 року” обласними бібліотеками для дітей ім. Т.Г.Шевченка та для юнацтва  протягом червня-грудня 2010 року було проведено соціологічне дослідження “Стан бібліотечного обслуговування дітей і юнацтва в бібліотеках області”. Метою дослідження було вивчення реального стану бібліотечного обслуговування цих категорій читачів, умов доступу кожної дитини до послуг бібліотеки,  оновлення  бібліотечних фондів виданнями, адресованими саме цим групам користувачів, організації роботи з патріотичного та естетичного виховання дітей і юнацтва.
          
            Бази дослідження: публічні бібліотеки Ізяславського, Теофіпольського, Хмельницького та Чемеровецького районів.  Кількість бібліотек, що взяли участь у вивченні: Ізяславський район – 34 бібліотеки (мережа ЦБС – 37); Теофіпольський район – 19 бібліотек (мережа – 41); Хмельницький район – 51(мережа – 51); Чемеровецький район – 47 (мережа – 48).

        
             Об'єкти дослідження – читачі-діти (дошкільники та учні 1-9 класів) та читачі юнацького віку (15-17 років).



             Методи дослідження: анкетування користувачів бібліотек дитячого та юнацького віку, анкетування бібліотекарів та голів сільських рад та аналіз статистичних даних.

             Дослідженням охоплено 3466 респондентів. З них:           

                   Читачів-дітей                  -      1754


                   Читачів юнацького віку    -      1449
                  
                   Бібліотекарів                  -       149


                   Голів сільських рад          -       114



               В бібліотеках досліджуваних районів згідно статистичних даних за 2009 рік читає 22300 дітей та 6618 юнацтва.
            В зоні обслуговування 151 бібліотеки, що взяли участь у дослідженні проживає 18697 дітей дошкільного віку та учнів 1-9 класів, молоді віком 15-17 років – 8107.  Всього 26 804 осіб. Послугами цих бібліотек користується 17 758 дітей і  5204 – юнацтва віком 15-17 років. Тобто, читачами є 95 % дітей і 64,1 % підлітків.

            Читацька  активність дітей та юнацтва підтверджується їх  відвідуванням бібліотек, які становлять відповідно: читачів-дітей 163007, юнацтва – 45 829. Середнє відвідування бібліотеки читачами-дітьми становить 9,2 рази, юнацтва – 8,8 разів. Тобто, кожен юний читач відвідує бібліотеку в середньому 1 раз на місяць.

         Для задоволення читацьких потреб дітей і підлітків накопичено значний інформаційний потенціал. Книжковий фонд в бібліотеках досліджуваних районів  станом на 1.01.2010 року становить 1892 300 примірників, в тому числі літератури для дітей – 493 930 примірників, що складає 26 % від загального фонду. Фонди для читачів юнацького віку не відокремлені.

          Бібліотека тільки тоді  користується попитом,  є необхідною, коли    постійно оновлюються фонди документів.  Як видно з аналізу анкет бібліотекарів фонди  досліджуваних бібліотек в 2010 році поповнились на 3231 книг,  в т.ч. – 787 книг для дітей. В середньому по 21,4 книги на 1 бібліотеку, в т.ч. для дітей – 5,2 книги. Дещо  в кращому становищі щодо поповнення фондів знаходяться районні бібліотеки. Вони  отримали 1378 примірників книг , що становить 42,6 % від загальної кількості надходжень. Сільські бібліотеки-бази дослідження отримали 1853 примірники книг, що в середньому складає 13 примірників на бібліотеку. Літератури для дітей сільські бібліотеки отримали дуже мало – в середньому 3 книги на бібліотеку, а в Теофіпольському  районі – жодної.

          Заповнити лакуни в поповненні фондів бібліотек книгами можна було б підпискою періодичних видань, але і періодики бібліотеки отримують обмаль. В середньому сільські бібліотеки отримують періодики для дітей від 1 до 3 назв, а для юнацтва  –  менше 1 назви, при  цьому – в Теофіпольському – зовсім не підписують періодичних видань  для дітей – 4 бібліотеки, для юнацтва – 15 бібліотек, в Чемеровецькому  – не підписують дитячої періодики 2 бібліотеки, молодіжної – 37 бібліотек, в Хмельницькому і Ізяславському районах по 9 бібліотек не отримують періодики для дітей, періодики для юнацтва в Хмельницькому районі не отримують 33 бібліотеки, в Ізяславському – 24 бібліотеки. Обмежений і репертуар назв періодичних видань для дітей в сільських бібліотеках. Це в основному – “Журавлик”, “Барвінок”, “Пізнайко”, “Долонька”, “Малятко”, “Казковий вечір”, “Юний натураліст”, “Юна леді”, “Задавака”, "Веселі уроки”, “ВДГ”, “Стежка”, “Газета кота Копейкіна”.  Перелік  назв для юнацтва ще коротший – “Отдохни”, “Однокласник”, “Позакласний час”, “Україна молода”, “Ліза”, “Наталі”.

          Із 149 опитаних бібліотекарів  лише 24 (16 %) вважають, що інформаційного ресурсу для задоволення сучасного попиту читачів-дітей та юнацтва достатньо. Що не зовсім достатньо – 86 респондентів-бібліотекарів (58 %). На думку 39 бібліотекарів (26 %) інформаційного ресурсу для задоволення потреб читачів дітей і юнацтва взагалі не достатньо.

          Свою думку по цьому питанню висловили і голови сільських рад. Так , із 114 опитаних голів сільських рад тільки 19 (16,7 %) вважають, що інформаційного ресурсу для задоволення читацьких запитів дітей та юнацтва в бібліотеках достатньо, що не достатньо вважають 56 голів (49,1%), а 39 (34,2 %)  голів сільрад не відповіли на це питання.

          Відповідаючи на питання “Якої саме літератури не вистачає для дітей і для юнацтва?”  бібліотекарі відзначили, що найбільше бракує книг за шкільною програмою , на другому місці – довідкова література, на третьому – твори сучасних письменників, а також – науково-пізнавальної, з питань історії та права, періодичних видань.

              


           Водночас, на питання “Чи завжди ти можеш отримати потрібне тобі видання в бібліотеці?” ствердно відповіли 1883 респондентів-читачів   (58,8 %), “не завжди” –1320 читачів (41,2 %). Тобто, майже половина опитаних читачів не отримує в бібліотеках потрібної їм інформації.

               Щодо видань, яких не вистачає в бібліотеках, думка читачів співпадає з  думкою бібліотекарів. Читачі також відзначають, що в першу чергу в бібліотеках не вистачає книг за шкільною програмою, літератури довідкового характеру, нової художньої літератури, зокрема книг сучасних українських авторів  та книг пригодницького  жанру і фантастики, періодичних видань. Відчувається гостра потреба і в задоволенні читацького попиту на літературу з питань економіки, історії, права, науково-пізнавальних видань.

             Задоволення запитів сучасних юних читачів-дітей інформаційної епохи, неможливо уявити без Інтернету. Із 3203 респондентів читачів – 1391 (43,5%) мають можливість користуватися Інтернетом. Зокрема, 43,4 % з них мають доступ до мережі Інтернет вдома, 27,2 % – в школі, у друзів – 23,2 %  і тільки 6,2 % мають змогу користуватись Інтернетом в бібліотеці. 56,6 % читачів взагалі не мають змоги використовувати Інтернет для задоволення своїх інформаційних потреб.

            Бібліотека не тільки інформаційний центр, а й комунікативно-  дозвіллєвий, просвітницький  заклад, який покликаний сприяти організації змістовного дозвілля, вихованню  підростаючого покоління у дусі патріотизму,  вести  роботу по правовому вихованню, профілактиці  негативних явищ в середовищі дітей і підлітків, допомагати у становленні творчої особистості.

          Для забезпечення цих напрямків діяльності  фахівці бібліотек використовують різноманітний спектр форм масової роботи. Найбільш популярними формами роботи з читачами-дітьми та юнацтвом, як підтверджують відповіді бібліотекарів на питання анкети, є: свята книги, літературні подорожі, читацькі конференції, обговорення книг, вікторини, конкурси, диспути, круглі столи, уроки державності, уроки історичної правди , години народознавства та історії рідного краю.  Значна частина бібліотекарів залучають читачів до пошукової роботи, написання історії села, записів спогадів учасників Великої Вітчизняної війни та  війни в Афганістані,  збору свідчень про Голодомор тощо.

            Аналіз читацьких анкет показує, що тільки  9 % опитаних не відвідує масових заходів в бібліотеках, 20 % – відвідує рідко, а 61, 2 % – активні учасники бібліотечних заходів. На жаль, 9,8 % респонденті-читачів не дали відповіді на питання, чи відвідують вони масові заходи в бібліотеці.

            При бібліотеках, що  взяли участь в дослідженні діють 85 читацьких клубів  та об'єднань за інтересами різного спрямування: правознавчого, народознавчого, любителів книги, любителів природи, історичного та інших. Зокрема, в Ізяславському районі – 39, в Чемеровецькому – 31, Теофіпольському – 8, Хмельницькому – 7. Із загальної кількості опитаних читачів 948 беруть участь у роботі бібліотечних об'єднань за інтересами, що становить 30 %.

           Дослідження передбачало і вивчення стану створення комфортних умов для читачів в бібліотеках: опалення, проведення ремонтів та обладнання робочих місць для читачів та бібліотекарів. Як вказали у відповідях на питання анкети голови сільських рад, із 147 сільських та міських бібліотек (крім районних) опалення в зимовий період є в 41 бібліотеці (28 %), проведено ремонти  в 104 бібліотеках  (71 %) ,обладнано робочі місця  в 124 бібліотеках (84 %).  

            Не дивлячись, на доволі низький рівень забезпечення комфортних умов в бібліотеках, особливо в зимовий період, 84,3% читачів  вважають його задовільним. Що стосується режиму роботи бібліотек, то він прийнятний для більшості 94,3% опитаних користувачів, не зовсім задоволені –  4,9%, зовсім не задоволені – 0,8%. Основні причини невдоволення режимом роботи: бібліотека не працює в понеділок, не працює в вечірній  час, не працює повний робочий день.

      В И С Н О В К И

          Підсумовуючи результати даного дослідження можна стверджувати, що на основі зрізу соціологічних даних вдалось отримати різнобічну інформацію про стан бібліотечного обслуговування дітей і підлітків в бібліотеках Ізяславського, Теофіпольського, Хмельницького та Чемеровецького районів.

          


           Дослідження підтвердило, що публічні бібліотеки є основними інформаційними, просвітницькими, комунікативно-дозвіллєвими центрами для дітей та юнацтва, про що свідчить відсоток охоплення читанням даних категорій читачів. Для цього створено значний інформаційний потенціал, ведеться різноманітна  інформаційна та культурно-просвітницька робота, створені і діють  бібліотечні об'єднання за інтересами.

            Разом з тим найбільшою проблемою є стан оновлення бібліотечних фондів. В середньому одна бібліотека отримує 21,4 книги на рік, а сільська бібліотека і того менше – 13 примірників , з них – тільки три книги для дітей. Не задовільний стан і з передплатою періодичних видань. В середньому сільські бібліотеки отримують періодики для дітей від 1 до 3 назв, а для юнацтва менше 1 назви. Вкрай обмежений і репертуар назв  періодичних видань для дітей і юнацтва. Значна  частина бібліотек зовсім не отримує газет і журналів для цих категорій читачів. Такий стан поповнення бібліотечних фондів явно не відповідає сучасним  інформаційним запитам дітей та юнацтва.

            Не відповідає сучасним вимогам технологічне оснащення бібліотек-баз дослідження. Тільки 6,2% респондентів-читачів мають можливість доступу до мережі Інтернет в бібліотеці, при цьому сільські бібліотеки зовсім не мають можливості надавати таку послугу.
       
             В бібліотеках не створено належних комфортних умов для роботи читачів і бібліотекарів, особливо в зимовий період, адже лише 28 % сільських бібліотек опалюється.

                Публічні бібліотеки, які обслуговують  дітей і юнацтво і надалі мають зберегти свій статус і бути надійними гарантами  конституційних прав дитини на вільний доступ до інформації та забезпечувати  її повноцінне дозвілля та відпочинок.

       

      Матеріали підготували                     Захаренко А.М. Тарчевська В.Б.  


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 30 березня

      1. Хотовицький, Степан Хомич -- 30.03.1885 р. помер Хотовицький С.Х.
        з дати події минуло 139 років
      2. Байдич, Олександр Васильович -- 30.03.1954 р. народився Байдич О.В.
        Ювілей цього року (інтервал 10 років), з дати події минуло 70 років
      3. Козловський, Олексій Олександрович -- 30.03.1892 р. народився Козловський О.О.
        До ювілею 3 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 132 років
      4. Чехівський, Олексій Олександрович --
        До ювілею 4 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 96 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр