www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Соціологічні дослідження Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


      Соціологічні дослідження

        Головна » Бібліотечному фахівцю » Соціологічні дослідження
      Стан бібліотечного обслуговування дітей та юнацтва у бібліотеках Віньковецького, Волочиського, Старокостянтинівського районів, міст Старокостянтинів та Хмельницький - 2012 рік. Підсумки соціологічного дослідження.
      admin
      27 березня 2015 р.

      Духовне, культурне, економічне відродження нашого суспільства неможливе без виховання сучасної, мислячої та високоморальної особистості, яка була б причетною як до національної, так і світової культури. Сучасне входження дитини і підлітка в світ інформації відбувається в першу чергу через книгу, а тому особливо важливою є турбота про забезпечення умов для залучення дітей і юнацтва до читання. 

          На виконання положень Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини (1989 рік), бібліотеки забезпечують право дитини на всебічну участь у культурному та творчому житті, її повноцінне дозвілля та відпочинок, що  нерозривно пов’язано з читанням.

          Згідно обласного плану заходів на 2012 рік з виконання Загальнодержавної програми “Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року” обласними бібліотеками для дітей ім. Т.Г. Шевченка та для юнацтва протягом 2012 року було проведено соціологічне дослідження “Стан бібліотечного обслуговування дітей і юнацтва в бібліотеках області”.

         Бази дослідження: публічні бібліотеки Віньковецького, Волочиського, Старокостянтинівського районів та міст Старокостянтинова та Хмельницького. Кількість бібліотек, що взяли участь у вивченні 130, зокрема Віньковецький район – 27 бібліотек (мережа ЦБС – 30); Волочиський район – 43 бібліотеки  (мережа – 49); Старокостянтинівський район – 40 (мережа – 42); м. Старокос-тянтинів – 3 (мережа – 3), м. Хмельницький – 15 (мережа – 15) та2 обласних бібліотеки (для дітей та юнацтва). Тобто в дослідженні взяли участь 92,1% від загальної кількості  бібліотек цих районів і міст. 

          Мета дослідження – вивчення реального стану бібліотечного обслуговування дітей та юнацтва, умов доступу цих груп користувачів до послуг бібліотеки, оновлення бібліотечних фондів виданнями для них, організації роботи з патріотичного та естетичного виховання та розвитку творчих  здібностей дітей і підлітків.

          Об'єкти дослідження – читачі-діти (дошкільники та учні 1-9 класів) та читачі юнацького віку (15-17 років), бібліотечні фахівці ЦБС, голови сільських рад та представники  міських рад.

         Методи дослідження – анкетування користувачів бібліотек дитячого та юнацького віку, анкетування бібліотекарів та голів сільських рад та аналіз статистичних  документів.

      Дослідженням охоплено – 3860 респонденти. З них:

                  ♦ Читачів-дітей                     –  1873 

                  ♦ Читачів юнацького віку       –  1639

                  ♦ Бібліотекарів                      –  135

                  ♦ Голів сільських  рад  та представників міськрад    –  84      

           В публічних бібліотеках досліджуваних районів згідно статистичних даних за 2011 рік читає 25 240 дітей та 18 125 юнацтва .

           В зоні обслуговування 130 бібліотек, які взяли участь у дослідженні проживає 53 678 дітей дошкільного віку та учнів 1-9 класів і підлітків віком  15-17 років – 38 442.  Всього 92 120 осіб. Послугами цих бібліотек користується 35 491 дітей і 20 176 – юнацтва віком 15-17 років. Тобто, читачами є 66,4% дітей і 44,7% підлітків. Як свідчить аналіз, послугами бібліотек в Віньковецькому, Волочиському та Старокостянтинівському районах користуються 100% дітей та 93% юнацтва, а в м. Хмельницькому читає72,5% дітей та 67% юнацтва. Тобто, у м. Хмельницькому значна кількість дітей та юнацтва не читають в публічних бібліотеках а, значить, є резерви щодо залучення юних користувачів.

          Читацька активність дітей та юнацтва підтверджується їх  відвідуванням бібліотек, які становлять відповідно: респондентів-читачів – дітей 312 320, юнацтва – 181 702. Середнє відвідування бібліотеки читачами-дітьми становить8,8 рази, юнацтва – 9,0 разів. Авторитет будь-якої бібліотеки визначається багатством та якістю її фондів. Є що читати, слухати, дивитися – користувач буде до неї звертатися за допомогою, а якщо ні – проігнорує. Бібліотеки досліджуваних районів та міст за статистичними даними станом на 1.01.2012 року  мають в своєму розпорядженні 1 983 380 примірників документів, в тому числі літератури для дітей – 619 950 примірників, що складає 32,0% від загального фонду. Книжкові фонди для читачів юнацького віку не відокремлені. Фонд обласної бібліотеки для юнацтва налічує 203 310 примірників.

          Сьогодні надзвичайно гостро стоїть проблема оновлення бібліотечних фондів. Так, станом на 1 вересня 2012 року фонди  Віньковецької, Волочиської та Старокостянтинівської центральних районних бібліотек поповнились лише на 429 примірників документів  на суму 17 188 грн. А фонди районних бібліотек для дітей даних районів поповнились на 400 примірники  документів на суму 6 080 грн. Хмельницька ЦМБ отримала 260 примірників на суму 8 869 грн. Старокостянтинівська ЦМБ – 16 примірників на суму 449 грн. Дитячі бібліотеки Хмельницької МЦБС отримали 571 примірник книг на суму 16 055 грн., міські-філії для дорослих отримали 784 примірники документів  на суму 19 824 грн. Сільські бібліотеки досліджуваних районів отримали 1937 примірників документів, що в середньому складає 19 примірників книг на одну бібліотеку. Літератури для дітей в сільські бібліотеки надійшло 845 примірників, в середньому 8 книг на 1 бібліотеку. Жодної книги для дітей не отримали 12 бібліотек Волочиського району та 9 бібліотек Віньковецького району. Як видно, нових надходжень явно не достатньо для задоволення читацьких інтересів дітей і юнацтва в повній мірі.

          Компенсувати недостатність книг  можна було б підпискою періодичних видань, але і періодики бібліотеки отримують обмаль. Так, зовсім не отримують періодичних видань для дітей 14 бібліотек Волочиського району, 12 бібліотек Віньковецького району, 22 бібліотеки Старокостянтинівського району. Періодики для юнацтва не отримують 35 бібліотек Старокостян-тинівського району, 21 бібліотека Віньковецького району, 32 бібліотеки Волочиського району. І репертуар назв періодичних видань для дітей в сільських бібліотеках вкрай обмежений. В більшості бібліотек це – “Дивосвіт”, “Журавлик”, “Барвінок”, “Долонька”, “Малятко”, “Казковий вечір”, “Юна леді”, “Стежка”. Перелік назв для юнацтва ще коротший –  “Однокласник” , “Позакласний час”,   “Ліза”,  “Україна молода”.          

        Із 135 бібліотекарів, що взяли участь в опитуванні лише 10 (7,4%) вважають, що інформаційного ресурсу для задоволення сучасного попиту читачів-дітей та юнацтва достатньо. Не зовсім достатньо вважають – 89 респондентів-бібліотекарів (66%). На думку 36 бібліотекарів (27%)   інформаційного ресурсу для задоволення потреб читачів дітей і юнацтва взагалі не достатньо.

          Свою думку з цього приводу висловили і голови сільських рад та представники міських рад. Із 84 опитаних голів сільрад та представників міських рад тільки 18 (21,4%) вважають, що інформаційного ресурсу для задоволення читацьких запитів дітей та юнацтва в бібліотеках достатньо. Що інформаційного ресурсу  не достатньо  вважають 66 голів (79 %).

         Відповідаючи на питання “Якої саме літератури не вистачає для дітей і для юнацтва?” бібліотекарі відзначили, що найбільше бракує сучасних книг для читачів дошкільного та молодшого шкільного віку, літератури на допомогу навчальному процесу, творів сучасних українських письменників, світових бестселерів,  науково-пізнавальної,  довідкової літератури, з питань історії та права, краєзнавства та  періодичних видань.

        В той же час, на питання “Чи задовольняє тебе книжковий фонд бібліотеки?” ствердно відповіли 1751 респонденти-читачі (49 %), “не завжди” –764 читачів (22%), ні – 997 (29%). Тобто половина (51%) опитаних читачів не отримує в бібліотеках потрібної їм інформації.

           Читачі поділяють думку бібліотекарів щодо видань, яких не вистачає їм в бібліотеках: в першу чергу не вистачає книг за шкільною програмою, літератури довідкового характеру, нової художньої літератури, зокрема книг сучасних українських авторів та книг пригодницького жанру, фентезі і фантастики, світових бестселерів, видань спортивної тематики, посібників з рукоділля, періодичних видань. Відчувається гостра потреба і в задоволенні читацького попиту на літературу з питань техніки, сучасних технологій, екології, економіки, історії, права, науково-пізнавальних видань. Читачі-діти та юнацтво бажають бачити в бібліотеках такі періодичні видання: “Юний технік”, “Пізнайко”, “Пригоди”, “Соняшник”, “Шкільний світ”, “Веселі уроки”, “Країна знань”, “Паросток”, “Планета знань”, “Моделіст-конструктор”, “Отдохни”, “Модная леди”, “Смена”, “Молодь України”, “Радіотехніка”, “Вокруг света”, “Країна знань”, “Караван історій”, “Зоодруг”, “Ранок” тощо.

          Задовольнити запити сучасних юних читачів неможливо без Інтернету. Із 3512  респондентів-читачів дітей і юнацтва – 2114 (61%) мають можливість користуватися Інтернетом. Зокрема, 965 (45,7%)  з них мають доступ до мережі Інтернет вдома, 564 (26,7%) – в школі, у друзів – 172 (8,1%), 413 (19,5%)  мають змогу користуватись Інтернетом в бібліотеці. Комп’ютерної техніки на час вивчення не було зовсім в сільських бібліотеках Старокостянтинівського району, в 21 із 28 бібліотек Віньковецького району та 31 із 44 бібліотек  Волочиського району. На кінець року ця картина дещо зміниться в Старокостянтинівському та Волочиському районах в зв’язку з отриманням техніки за програмою “Бібліоміст” .

           Сучасна публічна бібліотека не тільки інформаційний центр, а й комунікативно-дозвіллєвий, просвітницький  заклад, який покликаний сприяти різними засобами  духовному збагаченню підростаючого покоління, організації дозвілля та вихованню читачів  у дусі патріотизму, вести роботу по правовому вихованню, профілактиці негативних явищ в середовищі дітей і підлітків, допомагати у становленні творчої особистості.

           Найбільш поширеними формами роботи з читачами-дітьми та юнацтвом, як підтверджують відповіді бібліотекарів на питання анкети, є: Тижні книги, Дні професій, декади правових знань, уроки державності, уроки та години  мужності, зустрічі з ветеранами, історичні подорожі, уроки-реквієми, години історичної правди, літературні та творчі конкурси, вечорниці, вікторини, літературні посиденьки, мистецькі години, диспути, спілкування за круглим столом, свята рідної мови, прем’єри книг, уроки толерантності та ін. бібліотекарі  залучають читачів до пошукової роботи та участі в обласних та районних конкурсах. 

           Аналіз читацьких анкет показує, що 70% (2458 респондентів-читачів) є активними учасниками бібліотечних заходів. І лиш 7,2% не відвідують творчі акції бібліотек.    

         При бібліотеках, що взяли участь в дослідженні діють дитячих та молодіжних 52 читацьких клубів та об'єднань за інтересами різного спрямування: правознавчого, народознавчого, мистецького, любителів книги,  любителів природи, історичного та декоративно-вжиткового. Жодного такого клубу немає в 21 сільській бібліотеці Віньковецького району, в 34 бібліотеках Волочиського району, в 29 – Старокостянтинівського району, в 5 філіях  м. Хмельницького .

           Із загальної кількості опитаних читачів 948 є учасниками читацьких об’єднань за інтересами, що становить 27% , тобто кожен 4-й читач є членом того чи іншого об’єднання. 

           Вивчено і стан комфортних умов в бібліотеках: опалення в зимовий період, проведення ремонтів та обладнання робочих місць для читачів та бібліотекарів. Якщо в міських та районних бібліотеках немає проблем з опаленням, то сільських опалюється тільки 40 бібліотек із 110, що взяли участь в опитуванні (36,4%). Проведено ремонти у всіх міських бібліотеках та в 89 сільських бібліотеках (81%), а в 21 бібліотеці ремонти не проведено. Обладнано робочі місця для читачів та бібліотекарів майже у всіх бібліотеках, крім 3-х бібліотек у Віньковецькому районі, 6-ти – у Волочиському та 5-ти у Старокостянтинівському районі.  

         2808 читачів (80%) задоволені станом комфортності в бібліотеках. Найбільше незадоволення респондентів викликають: холод в осінньо-зимовий період, відсутність комп’ютерів, сучасних меблів, давно не було капітального ремонту. 10% читачів хотіли б, щоб у сільській бібліотеці був читальний зал чи кімната юного читача. 

           Режим роботи бібліотек влаштовує переважну більшість респондентів-користувачів 3399 (97,0 %) .      

      В И С Н О В К И

          Опрацювавши зібрану інформацію на основі опитування різних груп респондентів: голів сільських та представників міських рад, бібліотекарів,  читачів-дітей та читачів юнацького віку, проаналізувавши статистичні дані, можна зробити висновки щодо стану бібліотечного обслуговування дітей і підлітків в бібліотеках Віньковецького, Волочиського, Старокостянтинівського  районів та міст Старокостянтинова та Хмельницького.

         Дослідження дозволяє зробити висновок про затребуваність бібліотек та стабільний інтерес дітей та юнацтва до книги. Публічні бібліотеки залишаються основними  інформаційними, просвітницькими, комунікативно-дозвіллєвими центрами для дітей та юнацтва. Для цього накопичено інформаційний потенціал, ведеться інформаційна та культурно-просвітницька робота, діють бібліотечні об'єднання за інтересами. Також результати дослідження підтверджують нашу гіпотезу про те, що діти і юнацтво є активними користувачами бібліотек, добре орієнтуються в інформаційному просторі.       

         Проте, як підтверджують респонденти, діти та юнацтво, бібліотечні фахівці, залишається проблемою стан поповнення бібліотечних фондів  сучасною  літературою для дітей та юнацтва та періодичними виданнями для цих категорій користувачів. Надходження нової літератури до фондів бібліотек досить скромні (в середньому одна сільська бібліотека отримала 8 книг для дітей) і помітного прогресу до збільшення не спостерігається. Незадовільним є і стан передплати періодичних видань. В середньому сільські бібліотеки отримують періодики для дітей 1-2 назви, а для юнацтва – менше однієї.  Діти та підлітки з різних джерел  обізнані з  репертуаром періодики, яка видається в Україні та  вказують на те, що такі видання мають бути в бібліотеках. З вищесказаного можна зробити висновок, що стан оновлення бібліотечних фондів не відповідає  зростаючим інформаційним запитам дітей та юнацтва.

          Впровадження новітніх технологій бібліотек – баз дослідження (крім бібліотек міста Хмельницького) знаходиться на дуже низькому рівні. Лише 19,5% респондентів-читачів мають можливість доступу до мережі Інтернет в бібліотеці. Комп’ютерної техніки на час вивчення не було зовсім в сільських бібліотеках Старокостянтинівського району, в 21 із 28 бібліотек Віньковецького району та 31 із 44 бібліотек  Волочиського району. На кінець року ця картина дещо зміниться в Старокостянтинівському та Волочиському районах в зв’язку з отриманням техніки за програмою “Бібліоміст”.

         Для поліпшення бібліотечного обслуговування дітей і підлітків, як читацької групи, що потребує особливих умов, потрібно в більшості бібліотек створити належні комфортні умови (тепло осінньо-зимовий період, сучасне технологічне оснащення, зручні робочі місця, читальні зали, кімнати юного читача). 

          В практику роботи необхідно впроваджувати змістовні форми і методи задоволення інформаційних потреб користувачів, підвищувати культуру бібліотечного обслуговування, інформаційну культуру читачів.

         Забезпечуючи виконання положень Конвенції ООН про права дитини, бібліотеки мають і надалі зберегти свій статус гарантів конституційних прав дитини на вільний доступ до інформації та творчий розвиток.

         Під час проведення цього дослідження були допущені помилки при заповненні анкет, що вказує на низький рівень кваліфікації бібліотекарів. Тому  методичним службам ЦРБ та ЦМБ треба посилити увагу до підвищення кваліфікації  фахівців бібліотек.

       

      Матеріали підготували                                 Захаренко А.М.,  Тарчевська В.Б.


      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр