www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Соціологічні дослідження Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


      Соціологічні дослідження

        Головна » Бібліотечному фахівцю » Соціологічні дослідження
      Нас єднає Шевченкове слово. Підсумки моніторингу по вивченню ефективності заходів до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у бібліотеках для дітей області.
      admin
      31 березня 2015 р.

          2014 рік – Рік Т.Г.Шевченка з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Великого Генія нашого народу. Попри плин часу, його творчий спадок залишається актуальним для кожного наступного покоління українців. Постать Кобзаря росте і розвивається в часі, залишається невичерпною для осягнення.
          Національна бібліотека України для дітей з метою вивчення ефективності заходів до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка та подальшої системної популяризації Шевченкіани у бібліотеках України для дітей серед молодої генерації українського народу, для формування у неї світоглядних цінностей організувала проведення моніторингу “Нас єднає Шевченкове слово”.
          Його проведення дозволило простежити діапазон читацьких інтересів користувачів бібліотек для дітей, що, в свою чергу, поглибить знання творчості Т.Г.Шевченка дітьми, якість використання наявної Шевченкіани у фондах бібліотек.
           В нашій області базами дослідження були визначені: обласна бібліотека для дітей імені Т.Г.Шевченка, 19 районних, 16 міських та 4 сільські бібліотеки для дітей.
           В рамках проведення моніторингу було проведено анкетування користувачів-учнів  5-8 класів, в якому взяли участь 420 респондентів. З них учні:

      • 5 класу – 75 (17,6%)
      • 6 класу – 84 (20,0%)
      • 7 класу – 101 (24,0%)
      • 8 класу – 160 (38,1%)
      Активнішими були дівчатка, які склали 55,2%, відповідно хлопчики – 44,8%.

          Позитивним фактом є те, що 402 (95,7%) респондентів знають про те, що 2014 рік оголошений Роком Тараса Шевченка і 317 (75,5%) брали участь у заходах бібліотек до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. А це свідчить про високу активність бібліотек і бібліотекарів в плані популяризації Шевченкіани, належну організацію заходів з підготовки та відзначення ювілею Кобзаря.
          Згідно підсумків моніторингу до ювілею Т.Г.Шевченка в дитячих бібліотеках області проведено 448 заходів, що становить 15%  від загальноїкількості (2924) проведених заходів у 2014 році:

      ▪ в обласній бібліотеці для дітей – 51;
      ▪ в районних бібліотеках для дітей – 276 (в середньому по 14);
      ▪ в міських бібліотеках для дітей – 99 (в середньому по 6);
      ▪ в сільських бібліотеках для дітей – 22 (в середньому по 5).

      В них  взяли участь 13273 читачів:
      ▪ в обласній бібліотеці для дітей – 1698;
      ▪ в районних бібліотеках для дітей – 7832 (в середньому по 412);
      ▪ в міських бібліотеках для дітей – 2767 (в середньому по 173);
      ▪ в сільських бібліотеках для дітей – 976 (в середньому по 244).

          Серед районних бібліотек для дітей залучили найбільшу кількість читачів Городоцька (1250), Віньковецька  (920), Ізяславська (880). Серед міських бібліотек для дітей – Славутська (485), Шепетівська (375), Антонінська (335). Серед сільських бібліотек для дітей – Судилківська (461).

          Крім того моніторинг дозволив визначити діапазон та масштабність масових заходів.
          Так в 2014 році відбувся обласний конкурс юних дарувань “Кобзарики”, присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка. Його організувала і провела Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т.Г.Шевченка. Конкурс стартував 2 грудня 2013 р. і завершився 3 березня 2014 р., пройшовши у всіх районах та містах Хмельниччини, і зацікавив понад дві з половиною тисячі дітей віком від 6 до 15 років – читачів бібліотек області, які обслуговують дітей. Свої творчі роботи діти змогли представити у номінаціях “Золоте перо” (літературні твори), “Художня майстерня” (художні роботи) та “Яскравий спалах” (фотороботи). Найширше юним подолянам вдалося розкрити своє ставлення до Т.Г.Шевченка, його творчості, вшанування його імені через художні роботи та вірші. Художні роботи вирізнялись кількістю представлених технік: живопис, графіка, квілінг, вишивка, витинанка, вироби з дерева, бісеру, гіпсу, батік, художня ліпка, аплікація з ниток, гравюра на вощеному папері, ліпка з солоного тіста, пластиліновий вітраж, нетрадиційне ткацтво  тощо. Чимало було присвячено Великому Кобзареві віршів, оповідань та казок, а також зроблено фотографій, які засвідчували вшанування імені Кобзаря.
          Напередодні дня народження Великого Кобзаря з 3 по 7 березня  2014 р. проведено в бібліотеках обласний поетичний марафон “Хмельниччина читає Шевченка”. До участі в ньому долучились бажаючі діти віком від 6 до 15 років – читачі обласної, районних, міських, сільських бібліотек для дітей та бібліотек-філій, що обслуговують дітей області та їх батьки. Читачі бібліотек-учасниць поетичного марафону читали свої улюблені вірші Т.Г.Шевченка в скайпі для читачів інших бібліотек та передавали естафету наступній бібліотеці для дітей району/міста.
          Відкрили та завершили марафон читачі обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г.Шевченка. Марафон проводився і на рівні сільських бібліотек, які мають скайп. До Кобзаревого слова долучились 647 читачів-дітей із 15 районних, 4 міських бібліотек для дітей та 9 сільських бібліотек-філій.
          Традиційне обласне літературно-мистецьке свято “Іду з дитинства до Тараса” приурочувалось в цьому році також 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря. Відкриття відбулося в бібліотеці с.Нова Синявка Старосинявського району. В урочистому відкритті свята взяли участь подільські письменники – член НСПУ В.Горбатюк, член міської літературної спілки “Поділля” Л.Сердунич, представники органів влади, бібліотекарі району. Свято наповнювалось у бібліотеках різними заходами: зустрічами з місцевими письменниками, літературно-музичними композиціями, декламуванням улюбленої поезії Т.Г.Шевченка, конкурсами, вікторинами, NON-стоп “200-а сторінка Кобзаря”. Цікавою для читачів ОДБ стала презентація віртуальної виставки “Кобзарю, знов до тебе я приходжу”у форматі відеофільму, з використанням новітніх ІТ. Вона представила книги Великого Тараса і літературу про нього з фондів бібліотеки.
          Традиційні Шевченківські читання “Юнь шанує Кобзаря” біля пам’ятника Тараса Шевченка, які проводяться 22 травня в день перепоховання поета, також приурочувались його ювілею. Майстерне декламування творів Шевченка читачами обласної та міських бібліотек для дітей вразило шанувальників творчості поета:письменників, педагогів, митців, гостей заходу. Учасники заходу здивували усіх своєю дитячою безпосередністю, щирістю читання віршів Кобзаря. Юних учасників Шевченківських читань вітали подільські письменники Міхалевський В.Ц. та Шмурікова Н.М.
          Варто відмітити також, що неабиякий інтерес у дітей викликали заходи районного, міського масштабу, до участі в яких вони також долучились. Зокрема:
        
          •районні літературні читання “Читаймо Тараса, учімося в нього!” (організатор Кам’янець-Подільська РДБ). Шанувальники Шевченкової спадщини з дитячою безпосередністю та відчуттям гордості за свою країну, яка народила генія та великого вчителя, читали безсмертні твори.        
           • районний фестиваль читців “Живи,
      Кобзарю, в пам’яті людській!” (організатор Старокостянтинівська РДБ спільно з Центром дитячої творчості управління освіти, молоді та спорту Старокостянтинівської РДА). Метою фестивалю стало патріотичне виховання сучасного покоління, сприяння популяризації творчої спадщини Т.Г.Шевченка, розвиток дитячої та юнацької виконавської майстерності. У фестивалі взяли участь 53 читачі-учні із 30 шкіл району. Членами журі визначені переможці фестивалю, які продемонстрували високу акторську майстерність, творчу індивідуальність. 
          • районний конкурс “Ім’я  Шевченка славиться увіках”на кращу інсценізацію творів Шевченка та творів про нього (організатор Чемеровецька РДБ). Мета конкурсу –  виховання любові до рідної мови, скарбів поетичного слова України,  вшанування пам’яті видатного художника слова,  патріота України – Т.Г.Шевченка, популяризація творчості обдарувань рідного краю. До участі в конкурсі залучено усіх бажаючих дітей району, які мають талант до співів та декламування. У конкурсі взяло участь 92 читачі різних вікових категорій бібліотек району.
          • міський літературно-мистецький фестиваль “Ми діти твої, Тарасе!” (організатор Славутська МДБ спільно з управлінням культури). У заході взяли участь вихованці позашкільних закладів міста, читачі бібліотеки.В  рамках святкової програми  учасники фестивалю читали поезії Т.Шевченка, виконували пісні на вірші Великого Кобзаря. Діти не просто вшанували пам’ять геніального  поета,  а й відчули  його невмируще слово серцем. Фестиваль став справжнім святом Кобзаря, його віч­ної, нев’янучої творчості, полум’яного слова.
          • районний фестиваль юних читців-декламаторів поезії славетного КобзаряЖива душа поезії Шевченка” (організатор Славутська РДБ). До участі у фестивалі запрошувались читачі-учні з усіє Славутчини. Вони надзвичайно творчо підійшли до вибору поетичних творів Т.Шевченка, продемонстрували акторські здібності, перевтілюючись у драматичні образи із поем “Наймичка”, “Гайдамаки”, балади “Причинна” тощо. Милував зір їх зовнішній вигляд – всі у вишиванках, дівчатка, заквітчані віночками. Підсилював враження і музичний супровід ряду поетичних творів.
          • районні Шевченківські читання “Великий син, великого народу(організатор Білогірська РДБ спільно з районним будинком творчості школярів, Білогірським НВК, школою мистецтв). На захід приїхали читачі-діти зі всього району для прочитання поезії Т.Шевченка та власних віршів. Зворушливо і щиро линули з вуст читачів-дітей всього району поезії Т.Шевченка та вірші поетів-початківців, приурочені Великому Кобзареві. Цікаво пройшла інтелектуальна гра “Чи знаєте ви творчість Т.Г.Шевченка?”. Читання проходили не тільки в  стінах бібліотеки, а й біля пам’ятника Т.Г.Шевченка. В масовому заході брали участь бібліотекарі сільських бібліотек району та керівники Білогірської РДА і районної ради, а також місцеві поети М.Миколайчук, Д.Барановський. Всього в заході взяло участь 70 чоловік. По закінченні свята всі учасники поклали квіти до підніжжя пам’ятника.
          •районний конкурс творчості “Мій Шевченко” (організатор Красилівська РДБ), який надав дітям можливість розкрити себе як творчу особистість. Метою конкурсу була популяризація творчості митця, виховання у підростаючого покоління українців належного ставлення до літературної спадщини Т.Г.Шевченка і виявлення обдарованих читців-декламаторів, допомога дітям у розкритті себе як творчої особистості. Учасники конкурсу – читачі бібліотек міста і району – читали вірші Т.Шевченка та власні поезії.
          Читачі-респонденти відмітили ще чимало інших заходів, в   яких   вони   брали  участь. Це  літературно-краєзнавча  студія “Шевченкові зорі”, день вшанування “У кожній душі Кобзаря живе велика і вільна Україна”, поетичні колажі “Сьогодні Кобзаря згадаймо і прозвучать його слова”, “Читаймо Тараса, учімся у нього”, усний журнал “Шевченко і Україна”, інтелектуальна гра “Чи знаємо ми Кобзаря”, літературний вечір “Великий син великого народу”, вечір-спогад “Пам’ятаю”, поетичний марафон “Краса і сила Шевченкового слова”, краєзнавчий екскурс “Подільськими стежками Кобзаря”, літературні світлиці “Край, що сходив Тарас”, “Вічне і живе Тарасове слово”, голосні читання “Тарасові вірші читаєм”, рольова гра по твору “Наймичка”, літературно-музичні години “З Кобзарем у серці”, “Кобзарева струна не вмирає”, літературний брейн-ринг “Шевченкове слово сяє у віках”, конкурс малюнків “Наш Кобзар”, відео-урок “Твоє ім’я для нас святе”, віртуальні подорожі “Залами музеїв світу Т.Г.Шевченка”, “Пам’ятники Т.Г.Шевченку”, Інтернет-мандрівка “Звучать Шевченкові слова”.
          Завдяки моніторингу визначено найпопулярніші твори Т.Г.Шевченка серед читачів-учнів 5-8 класів. На запитання анкети “Які твори Т.Г.Шевченка ти читав?” респондентами було названо 88 творів. Рейтинг популярності виглядає таким чином:

      1.      “Заповіт”(145).
      2.      “Катерина”(106).
      3.      “Мені тринадцятий минало”(97).
      4.      “Сон”(84).
      5.      “Садок вишневий коло хати”(65).
      6.      “Гайдамаки”(57).
      7.      “Тополя”(55).
      8.      “Наймичка”(45).
      9.      “Думи, мої думи”(42).
      10.   “Тече вода з під явора” (27).

          Як бачимо найпопулярнішим твором виявився “Заповіт”,який знає кожен третій респондент. Подобаються також дітям твори “Катерина”(25,2%) та “Мені тринадцятий минало” (23,1%).
      Аналіз анкет дозволив впевнитись у знаннях дітьми  крилатих виразів Т.Г.Шевченка. Їх знає більшість респондентів – 314 (74,8%). Всього ними було названо 91 вираз.Найбільш відомі дітям – “І чужому научайтесь,й свого не цурайтесь” (вказали 70 дітей), “Борітеся – поборете! Вам, Бог помагає!” (вказали 38 дітей), “Караюсь, мучусь, але не каюсь!..” (вказали 24дитини), “В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля” (вказали 15 дітей).
          Крім того, в ході моніторингу визначена кількість літератури, яка була видана користувачам за темою дослідження. Вона становить 17555 примірників. Зокрема:
      ▪ в обласній бібліотеці для дітей – 4326 (24,6%);
      ▪ в районних бібліотеках для дітей – 10707 (61,1%);
      ▪ в міських бібліотеках для дітей – 1741 (9,9%);
      ▪ в сільських бібліотеках для дітей – 781 (4,4%).

      Середній показник по бібліотеках виглядає наступним чином:
      ▪ в районних бібліотеках для дітей – 564;
      ▪ в міських бібліотеках для дітей – 109;
      ▪ в сільських бібліотеках для дітей – 195.

           Підсумки моніторингу “Нас єднає Шевченкове слово” показали, що дитячі бібліотеки активно попрацювали в напрямку організації роботи з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Всі вони долучились до обласних заходів, які проводила обласна бібліотека для дітей імені Т.Г.Шевченка.
         Оцінюючи проведену роботу варто відмітити окремі бібліотеки, які стали організаторами заходів районного та міського масштабу – Білогірську, Старокостянтинівську, Кам’янець-Подільську, Чемеровецьку, Славутську, Красилівську РДБ та Славутську МДБ, їх координацію у популяризації Шевченкіани з установами та організаціями, що причетні до виховання дітей такими як обласна організація НСПУ, музичне училище імені В.Заремби, центр дитячої творчості управління освіти, молоді та спорту Старокостянтинівської РДА, управління культури виконавчого комітету Славутської міської ради, Білогірський будинок творчості школярів та школа мистецтв.
          Таким чином робота бібліотек, направлена на популяризацію творчості Великого Кобзаря, виявилась ефективною у залученні і прищепленні інтересу читачів-дітей до Шевченкіани. Вона сприяла стимулюванню бажання дітей дізнатись про Т.Г.Шевченка більше, відкрити для себе нові грані
      його  таланту та перечитати його  твори знову і знову  (всеред ньому кожним читачем, який відвідав захід, взята одна книга Т.Г.Шевченка або про нього), а також розвитку творчих здібностей читачів та засвоєнню духовних цінностей українського народу завдяки обласному конкурсу юних дарувань “Кобзарики”, організованому обласною бібліотекою для дітей імені Т.Г.Шевченка.


      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр