www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Людина і природа: гармонія і конфлікт (Інформаційна листівка для користувачів-учнів 5-9 класів). Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Людина і природа: гармонія і конфлікт (Інформаційна листівка для користувачів-учнів 5-9 класів).

      “…будемо берегти, плекати, леліяти землю,
      засаджувати її садами і квітами, засівати
      зерном і добром, адже майбутнє людей
      на Землі залежить від кожного з нас”.

                                                              О.Довженко

      ДОРОГИЙ ДРУЖЕ!

          А чи знайома тобі така ситуація: їдеш в село до родичів, чи, навпаки, в місто з якоїсь потреби, милуєшся краєвидом за вікном. Радує зір неповторна подільська природа: красиві пагорби, розлогі поля, ліси, переліски. Та раптом, на узбіччі дороги, серед зелених насаджень бачиш купу сміття, розкидані пластикові пляшки, вітер здіймає в повітря целофанові пакети. Хто ж зробив таку наругу над рідною природою? Звісно – людина! Не звір, не птаха! Правду гласить народне прислів'я: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!
          А чи задумувався ти коли-небудь над тим, як потерпає від безгосподарності, людського невігластва наша всеплодюча земля-годувальниця? Чому забруднений сміттям, відходами, отрутохімікатами грунт, повітря, водоймища? А скільки наруги прийшлось витерпіти нашій матінці-природі від   Чорнобильської трагедії! Щоб такий жахливий стан природи змінювався на краще, кожному

      варто знати і пам'ятати:

         ♦ Надзвичайно цінними, плодючими та багатими є землі рідного Поділля. Верхній пухкий шар землі, що має родючість, українці називають словом грунт. Старожили розповідають, що під час Другої світової війни фашисти вагонами вивозили наш плодючий грунт до Німеччини. Настільки він якісний та цінний!
          Отож, слід бережливо ставитися до такого природного багатства, як грунт: не засмічувати його різноманітними шкідливими відходами, правильно вести його обробіток!

      Запам'ятай:

          Папір розкладається в ґрунті 1-2 роки, поліетилен – 100-300 років, скло – більше 1000 років. Лише 1 батарейка забруднює важкими металами 400 л. води та 20 м2 ґрунту. Тому сортуй домашні відходи, здавай їх до спеціальних контейнерів. Завдяки цьому їх можна буде переробляти і повертати до нового використання.
         ♦ Справжньою окрасою Подільського краю є його голубі артерії. В області протікає біля трьох тисяч річок – великих і малих. Серед них – річки Дністер та Південний Буг – друга і третя річки за величиною в Україні після Дніпра з численними притоками, мальовничими берегами. Напувають річки міста і села, живлять своєю водою поля. Подумати тільки: щоб отримати тонну зерна врожаю, рослини мають пропустити крізь себе понад 300 тонн води!
          Щодня лише місто Хмельницький випиває від 60 до 100 тисяч кубічних метрів води, які черпає підземних родовищ с. Чернелівка Красилівського району та з Південного Бугу. Адже 140 км з усієї довжини річки (792 км) пролягають через територію області.
          Річки Хмельниччини відіграють величезну роль у гідроенергетиці, зрошенні полів, рибництві. Проте, водні  ресурси нашого краю є не лише його окрасою, гордістю, а, водночас, існують глобальні екологічні проблеми по їх використанню та охороні. Адже Південний Буг, Дністер та їх маленькі посестри останнім часом підступно та явно забруднюються, захаращуються, потерпають від безгосподарності, безвідповідальності й людської байдужості. Такими діями людина зменшує рибні запаси у водоймах, адже риба дуже вразлива до різних запахів, вона розпізнає навіть ті хімічні елементи, які людина не відчуває.

      Запам'ятай:

          Бережливо стався до водних ресурсів області – красивих, багатих на флору і фауну річок Поділля – Південного Бугу, Дністра, численних озер, маленьких річок. Не забруднюй сміттям їх береги, не кидай та не виливай у воду різні відходи, не знищуй по-дикунськи первозданну природу рідного краю! Шанобливо стався до річок, озер, криниць, навіть маленьких джерел. Запам'ятай: джерело – це початок великих і малих річок, від повноти і чистоти яких залежить якість води та здоров'я людини. Знай: вода – основа життя на землі!
         
      ♦   Наша область чи не єдина в Україні має під захистом держави два національні природні парки: “Подільські Товтри” та “Мале Полісся”.
          ♦  “Подільські Товтри” – унікальна геолого-ботанічна пам'ятка природи, подібної якій немає ніде в Європі. У 1996 р. цю територію оголошено природним національним парком. Тут піднімаються до неба вапняні гори, народжені в глибинах прадавнього Сарматського моря. Товтри – перше із семи чудес природи краю – величезна скарбниця найчистіших за хімічним складом вапняків. Залягають тут і величезні запаси мінеральних вод.

          За площею Подільські Товтри найбільші в Європі. Територію парку складають понад 261 тисячу гектарів Кам'янець-Подільського, Чемеровецького та Городоцького районів.
          В межах парку зростає 1535 видів вищих судинних рослин. Серед близько 30 ендемічних для України видів – 40 реліктових. Особливо важливими видами, що занесені в додаток ІІ Бернської конвенції, є рябчик гірський, сон великий, зозулині   черевички справжні, шиверекія подільська, зіновать Блоцького тощо. До Червоної книги України занесено 76 видів рослин, що мають своєю домівкою Національний парк “Подільські Товтри”.
          Фауна хребетних тварин парку налічує 366 видів. Ссавці представлені 71 видом, птахи – 223 видами, плазуни – 10, земноводні – 11, риби – 51 видом. До Червоної книги України занесено 80 видів фауни, з яких: 14 ссавців, 26  птахів та 40 комах.  Багато  видів  на території парку підлягають охороні за Бернською конвенцією.
          Найчисельнішою групою хребетних тварин є птахи. В межах парку та його околицях їх налічується понад 200 видів. Зустрічаються такі рідкісні види птахів, як лелека чорний, сова болотна, гоголь, журавель сірий та інші. До Європейського Червоного списку включено багато тварин, які водяться у природному парку “Подільські Товтри”, наприклад: нічниця ставкова, вухань бурий, вовчок ліщиновий, видра річкова, вовк, деркач та інші. До списку Бернської конвенції: підковоніс малий, нічниця велика, пірникоза мала, буривітер звичайний, сова вухата та ряд інших.

       ♦  Створення природного Національного парку “Мале Полісся” розпочато у 2013 році. Займатиме він площу 8762,7 га на території Славутського та Ізяславського районів. Територію парку обрано не випадково, адже Славутський район – зона спостереження Хмельницької АЕС. Названо парк “Малим Поліссям” тому, що розташований він у північній частині області і належить до східної частини Малого Полісся.
          Це лісиста зона з добре збереженими різноманітними природними комплексами. В лісах домінують сосна звичайна, береза повисла, дуб, граб. Лучні рослини зосереджені в основному в заплаві річки Горинь. Територія парку – скарб для дослідників. Тут досить багата флора, до якої входять майже 700 видів судинних рослин, 15 з них занесені до Червоної книги, а 35 видів підлягають особливій охороні на території області.
          Фауна представлена 255 видами хребетних тварин. Тут зустрічаються 15 видів тварин Європейського Червоного списку, 127 видів додатку другої Бернської конвенції, 56 видів тварин, які занесені до Червоної книги України та 84 види під особливою охороною в Хмельницькій області. Дослідження науковців на територіях цих Національних парків сприятимуть покращенню екологічного стану природи нашої області.

      Запам'ятай!

          Ліси й поля, річки й озера, гори та степи, рослини і тварини – це природа, що нас оточує. Її краса, голубі плеса річок та озер, спів птахів, зелені шати лісів – все це радує наш зір та впливає на наш стан. Людина – теж частинка природи, тому вкрай важливо дбайливо ставитись до природи, запобігати її забрудненню та знищенню.
          Сьогодні екологи б'ють на сполох. Через декілька років неконтрольованої діяльності населення, на Хмельниччині можуть зникнути рідкісні види рослин, тварин і птахів. Для охорони та збереження біорізноманіття унікальної природи Хмельниччини необхідні зусилля не лише влади, а кожного жителя – і дорослих, і дітей!
          Кожен житель планети Земля – чи то дорослий, чи ще школяр, повинен будувати своє життя в гармонії з природою, розумно використовувати її багатства, виховувати в собі любов та повагу до рідної природи. Адже екологічно чисте навколишнє середовище – основа нашого життя.

      Познайомся, прочитай!

      ♦ Андрієнко Т.Л. Національний природний парк “Мале Полісся” : наукові нариси до створення / Т.Л.Андрієнко. – Кам'янець-Подільський : ПП Мошинський, 2011. – 92 с. : ілюстр.
      Верхнє Побужжя – проектований  Національний парк України (Хмельницька  область) / під  ред. Т.Л.Андрієнко.   –   Кам'янець-Подільський : ПП Мошинський, 2007. – 40 с. : ілюстр.
      ♦ Гаврилюк В.Б. Сучасний стан грунтів Хмельниччини та шляхи відтворення і поліпшення їх родючості / В.Б.Гаврилюк. – Кам'янець-Подільський : Абетка, 2005. – 92 с.
      ♦ Говорун В.Д. Дикі звірі Хмельниччини / В.Д.Говорун. – Хмельницький, 2006. – 80 с. : ілюстр. – (Фауна Поділля).
      ♦ Говорун В. Птахи Хмельниччини / В.Говорун, О.Тимощук, Н.Антонюк. – Хмельницький : Поліграфіст, 2009. – 192 с. – (Фауна Поділля).
      ♦ Говорун В.Д. Річки Хмельниччини / В.Д.Говорун, О.О.Тимощук. – Вид 2-е, вип. і доп. – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2010. – 240 с.

      ♦ Говорун В. Риби, земноводні, плазуни і звірі Хмельниччини / В.Говорун, О.Тимощук, Н.Антонюк. – Хмельницький : Поліграфіст, 2007. – 140 с. – (Фауна Поділля).
      ♦ Гусєв О.П. 25 років віч-на-віч з Чорнобилем / О.П.Гусєв. – К. : Золоті ворота, 2011. – 624 с.
      ♦ Дзюблюк Т.Д. ЕКО-Хмельницький : міський екологічний бюлетень № 1 / Т.Д.Дзюблюк, П.Гавриляк, Л.Кухар. – Хмельницький, 2001. – 78 с.
      Заповідні перлини Хмельниччини / під ред. Г.Л.Андрієнко. – Хмельницький : Поділля, 2006. – 220 с.
      ♦ Коваленко А.І. Рідний край. Хмельницька область : підручник для учнів загальноосв. шкіл Хмельницької обл. : 5 кл. / А.І.Коваленко. – Тернопіль : Підручники і Посібники, 2000. – 96 с. : ілюстр.
      ♦ Ковальчук С. Водні багатства Хмельниччини / С.Ковальчук. – Кам'янець-Подільський : Абетка, 2001. – 52 с. : ілюстр.
      ♦ Мальована Н. Еко-поведінка у головоломках : міський екологічний бюлетень № 11 / Н.Мальована, С.Стрихарчук. – Хмельницький, 2015. – 32 с.
      ♦ Мальована Н.Є. Рідкісні комахи краю / Н.Є.Мальована. – Хмельницький : Аваль, 2002. – 24 с.
      Національний природний парк “Подільські Товтри” // Путівник. Хмельницька область. – К., 2010. – С. 254-277.
      ♦ Нечепорук Н.В. Рідкісні рослини Хмельниччини : (по сторінках Червоної книги України) / Н.В.Нечепорук. – Хмельницький : ЦНТЕІ, 2002. – 24 с.
      Птахи Червоної книги Хмельниччини. – Хмельницький, 2008. – 26 с.
      Рідкісні і зникаючі птахи Хмельниччини та їх охорона. – Хмельницький : Поділля, 1990. – 18 с.

      *    *     *

      Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року : закон України, 21 груд. 2010 р. // Урядовий кур'єр. – 2011. – 9 лют.
      ♦ Гамбаль І. Вибір за вами / І.Гамбаль // Подільські вісті. – 2011. – 15 січ.
      ♦ Гелеватий О. А їх знають лише одиниці… / О.Гелеватий // Подільські вісті. – 2002. – 17 верес.
      ♦ Гула Я. Повернемо Хмельницькому річку! / Я.Гула // Проскурів. – 2015. – 19 лют.
      ♦ Добровольський В. Аби не стер Дністер прожитих років / В.Добровольський // Подільські вісті. – 2012. – 24 лип.
      ♦  І гіркота пече полинна… : до 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС // Позакласний час. – 2016. – № 3. – С. 5-7.
      ♦ Ковальчук С. Гірка доля парків / С.Ковальчук // Подільські вісті. – 2012. – 9 серп.
      ♦ Ковальчук С. Для нащадків “природні очиці” збережімо! / С.Ковальчук // Подільські вісті. – 2009. – 4, 8, 11, 15 верес.
      ♦ Коржик О. Без води немає майбутнього / О.Коржик // Проскурів. – 2007. – 22 берез.
      ♦ Купчишин В. Екологія і життя людини / В.Купчишин // Подільський кур'єр. – 2007. – 5 верес.
      ♦ Куцка І. “У Хмельницькому за кілька років буде важче дихати” / І.Куцка // Проскурів. – 2016. – 7 квіт.
      ♦ Мельник І. Природу збереже “Мале Полісся” / І.Мельник // Подільські вісті. – 2010. – 10 груд.
      На Хмельниччині буде Національний природний парк “Мале Полісся” // Проскурів. – 2013. – 5 верес.
      ♦ Пакулько Г. Важкі недуги Південного Бугу / Г.Пакулько // Подільські вісті. – 2015. – 26 лют.
      ♦ Рудковська Л. Південний Бог нам не простить / Л.Рудковська // Подільський кур'єр. – 2011. – 29 верес.
      Смотрицький каньйон – унікальний витвір природи // Пульс. – 2016. – 17 берез.
      ♦ Совва Н. Великі справи Малого Полісся / Н.Совва // Подільські вісті. – 2013. – 10 жовт.
      ♦ Стахальська Ю. Річка без захисту, як дитина без пелюшок : пластикові пляшки, пакети та відсутність очисних споруд – найбільші проблеми наших річок / Ю.Стахальська // Є Поділля. – 2010. – 29 квіт.
      ♦ Фурсов В.М. Екологічна криза і людина: хто винен? / В.М.Фурсов // Країна знань. – 2011. – № 4-5. – С. 43-46.
      Щоб зупинити забруднення Південного Бугу // Проскурів. – 2015. – 30 квіт.

      Вебліографія:

      –  Колтун О.В.Екологічна ситуація у місті Хмельницькому [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
      http://geography.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2015/09/2002kyiv.pdf
       – Заголовок з екрана, – мова укр.
      –  Екологічні проблеми Хмельницької області та кроки для їх вирішення [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://moyagazeta.com/news/a-5781.html
       – Заголовок з екрана. – Мова укр.
      –  Екологічні проблеми Хмельниччини [Електронний ресурс]. – Режим доступу: 

      http://julia3111995.blogspot.com/– Назва з екрана. – Мова укр.
      –  Екологічний стан Хмельницької області [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://revolution.allbest.ru/ecology/00320652_0.html
        – Назва з екрана. – Мова укр.
      –  Молодіжний екологічний форум [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://oub.com.ua/documents/ekolog_forum.htm – Назва з екрана. – Мова укр.
      –  Заповідні території Хмельниччини [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://ukr-tur.narod.ru/personalii/ukrgeo/z/zasttar/web/ekolgeogr/ekolgeogrhmel.htm
       – Назва з екрана. – Мова укр.
      –  Юглічек Л.С., Виговська Т.В. Екологічна мережа Хмельниччини [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://elar.khnu.km.ua/jspui/bitstream/123456789/1391/1/%d0%9e%d
      1%81%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b0.doc
       – Назва з екрана. – Мова укр.
      –  Подільські Товтри (Національний природний парк, Хмельниччина) [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      https://www.youtube.com/watch?v=syAreeUMo8c
       – Назва з екрана. – Мова укр.
      –  Мале Полісся [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

      http://shepetivka.com.ua/v1/content/view/198/37/
       – Назва з екрана. – Мова укр.

       

       

       

      Матеріал підготувала                              Суховірська О.А.
      Комп'ютерний набір                                Марчук Л.В.
                                                                       Богданова О.Г.

      Відповідальна за випуск                        Черноус В.Ю.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 18 квітня

      1. Сігал, Борис Самійлович -- 18.04.1983 р. помер Сігал Б.С.
        з дати події минуло 41 років
      2. Бабляк, Володимир Самійлович -- 1916 р. народився Бабляк В.С.
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 108 років
      3. Радзієвський, Володимир Олександрович -- 18.04.1930 р. народився Радзієвський В.О.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 94 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр