www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Від традицій до новацій Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Від традицій до новацій


      Сучасна модель книжкової виставки
      (з досвіду роботи Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г.Шевченка)

       
         Книжкова виставка – це своєрідна візитна картка кожної бібліотеки, за якою оцінюють і якість фонду, і  стиль її роботи. Книжкові виставки, як напрям бібліотечно-інформаційної діяльності,  з'явились ще в середині ХІХ століття. Сьогодні це настільки обов'язкова форма популяризації літератури до якоїсь певної дати чи події в суспільстві, що книжкові виставки сприймаються просто як частина  бібліотечного інтер'єру. Та в наш час є ряд обставин, які примушують по новому дивитись на організацію та використання книжкових експозицій. Це пов'язано з великою кількістю нової літератури, зайнятістю сьогоднішніх читачів, з пониженою увагою дітей до читання, з більш утилітарним підходом деяких читачів до вибору книг. Саме сьогодні створюється нова модель публічної бібліотеки, де особлива роль надається організації бібліотечного простору. Ведучи пошук інноваційних форм роботи з книгою, треба брати до уваги , що 80% інформації дитина сприймає за допомогою зору. Тому нетрадиційно розставлені  стелажі, тематичні полиці, яскрав, цікаві, актуальні виставкові композиції відіграють важливу роль в популяризації книги і читання. Сучасна книжкова виставка повинна бути – комфортна, доступна, актуальна, наочна, цікава та естетично оформлена.
          Кожна книжкова виставка – це погляд на світ людини, що її підготувала, це передача світогляду, його життєвого досвіду, ставлення до людей і до себе. Виставка – це завжди творчість, своєрідна ікебана – мистецтво складання букету, тільки книжкового.
          Характерною особливістю сучасного дизайну книжкових виставок  є використання не “бібліотечних матеріалів” - карт, репродукцій, предметів побуту і прикладного мистецтва, зразків флори і фауни, продукції місцевих підприємств, листівок, малюнків, саморобок, іграшок тощо. Для створення привабливого, цілісного образу, значного пізнавального значення, крім книг, періодичних видань, доцільно розміщувати різноманітний ілюстративний матеріал, аксесуари, змістовно пов'язані з проблематикою і які доповнюють її  у вигляді  фону.
          Використовуються також різні макети, моделі, муляжі, бутафорія.
          Інтерес до виставки визначається не тільки кількістю представлених видань, а тим, як уміло вони подаються, наскільки образно передається основна тема, вдало сполучаються документи, графічні, допоміжні матеріали. Тема, назва, ілюстровані елементи, оформлення мають викликати у читача бажання познайомитися з представленими книгами. При підготовці слід врахувати мету виставки і контингент читачів, на який вона розрахована.
          Візуальний ряд дитячої бібліотеки, основною складовою якого є книжкові виставки, обов'язково має бути яскравим і привабливим, виставки – різноманітними за формами, виразно структурованими, багатими атрибутикою, ігровими елементами, інтерактивними, оригінальними за художнім оформленням, доступними за формою розкриття теми та подачею інформації.
          Виставка починається з назви, яка має бути сюрпризом, викликати зацікавленість, здивувати читача. В назві цінується гостре влучне слово, оригінальна думка, несподіване рішення. При цьому потрібно врахувати психологічний феномен: добре запам'ятовується назва з 3-5 слів. Важливим аспектом експозицій є звернення до читачів. Воно може бути різним, але обов'язково цікавим, простим і зрозумілим дітям, на вік яких розрахована виставка.
          За останні роки значно збагатилась  палітра видів та форм книжкових виставок. Сьогодні, окрім традиційних, з відпрацьованою методикою, проводяться і такі, як: виставка-персоналія, -діалог, -панорама, -вікторина, -кросворд, -гра, -мандрівка, -роздум, -дискусія, -колекція,
      -аукціон, -презентація, -вернісаж та інші. Успішно  впроваджуються  виставка-інтерв'ю, -бенефіс, -застереження, -плакат,  -елегія,  -бібліошок,  -реквієм, -бібліогід, -реклама, - рейтинг тощо.
          Творчість і фантазія працівників обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г.Шевченка створила багато видів і типів книжкових виставок. Деякі з них пропонуємо вашій увазі.


      Для дошкільників та учнів 1-4 класів

         Привертає увагу  учнів 3-4 класів виставка-подорож “У місті читайликів”. Дитячий потяг, на якому оформлена назва виставки, курсує станціями-розділами.
         Починається традиційно, зверненням до читачів:

          Юні друзі!
         Перед вами великий незвіданий світ. А так хочеться його пізнати. Тож, вирушайте у книжкову подорож нашим незвичним потягом. Ми зупиняємось на станціях, де ви знайдете відповіді на різноманітні запитання. І тільки тоді потяг вирушить далі. А на кінцевій зупинці вас очікує несподівана зустріч – книжковий сюрприз.
          А станції такі: “Державна”, “Імена в історії”, “Рідний край”, “Мандрик”, “Технічних див”, “Маленьких бізнесменів”, “Обежедейко”,  “Іноземних мов”, “Ювілейна”, “Перемога”. На кінцевій зупинці діти знайдуть книги, що стали справжніми бестселерами: “Пеле Безхвостий”, “Володар кілець” та інші літературні новинки. Це і буде обіцяним сюрпризом.
          Розвивати у дітей почуття відповідальності за свої вчинки, за своє і чуже життя, навчитись правильно поводитись на вулиці, біля річки, вдома, захищати себе та своїх друзів, спілкуватись   з   незнайомими    допоможе   читачам   бібліотеки виставка-застереження “Розумна обережність – запорука безпеки”.


         Починається вона таким зверненням:

         Юні друзі!
          Запрошуємо вас переглянути книжково-ілюстративну виставку-застереження “Розумна обережність – запорука безпеки”. Книги, представлені на ній, допоможуть вам швидко знайти вихід із небезпечних ситуацій. Запам'ятайте номери телефонів, які можуть стати вам у нагоді:
      101 – пожежна охорона;
      102 – міліція;
      103 – швидка медична допомога;
      104 – аварійна газова служба.
      І розділ  - “Подорож до країни чистоти і порядку”.
      Всі Чуковського читали?
      І мене давно впізнали.
      Я – великий Умивальник
      Знаменитий Мийдодір,
      Умивальників начальник
      І мочалок командир.
      ІІ розділ – “Діти – школа, школа – дім”.
         Мене звуть Світлофорик. А це мій друг Автоша. Ми поведемо вас у світ дорожнього руху. А щоб наша мандрівка була цікавою і безпечною, необхідно добре знати і дотримуватись правил, що діють на вулиці.
      ІІІ розділ – “Хай вогонь в серцях палає, а пожеж хай не буває!”.
         Я – Вогнегасник. Я найперший ворог пожежі. Я розповім вам, як діяти під час виникнення небезпечних ситуацій з вогнем. Застережу вас від лиха.
      ІV розділ – “Мандрівка стежкою Лісовика”.
         Я – Лісовик. Я проведу вас по стежках лісу, який таїть у собі багато незвіданого, цікавого, корисного, але небезпечного.
      V розділ   –  “Поради мудрої Сови”.
         Я – мудра Сова. Дам вам поради, як себе вести у незвичайних ситуаціях. Бувають випадки, коли ви, діти, залишаєтесь наодинці вдома. Тож слухайте мене.
       

         Для визначення рейтингу найпопулярніших книг серед читачів молодшого шкільного віку була розроблена анкета “Книга місяця”. За її результатами була організована виставка-рейтинг “Гаряча десятка”.
          За анкетуванням читачів кращими книгами місяця стали:
      1. Нестайко В. Незвичайні пригоди в лісовій школі.
      2. Носов М. Пригоди Незнайка та його друзів.
      3. Павленко М. Домовичок повертається.
      4. Янсон Т. Країна Мумі-Тролів.
      5. Ролінг Дж. К. Гаррі Поттер і філософський камінь.
      6. Бусенко О. Паперовий янгол.
      7. Конечна О. Копійчині мандри.
      8. Стельмах Я. Голодний, злий і небезпечний.
      9. Матюшкіна К., Оковитая К. Ага, упіймався!
      10.  Воронина Л. Прибулець з країни нямликів.
          Справжніми друзями юних читачів бібліотеки стали періодичні видання. Вони допомагають у навчанні, вчать логічно мислити, відкривають безліч таємниць всесвіту, навчають робити цікаві речі. Доречною буде виставка одного журналу. До прикладу, виставка-бенефіс “Бути розумним – це круто” (по журналу “Професор Крейд”).
       

         Познайомитися з журналом закликає звернення до читачів:
          Юні друзі! Знайомтесь!
          В грудні 2009 року журналу “Професор Крейд”  виповнюється 5 років.
          Це щомісячний пізнавально-розважальний журнал для дітей 6-10 років. Герої журналу Мензурка, кіт Смик та миша Шило разом з професором Крейдом знайомлять вас, юні читачі, із тваринним та рослинним світом, географією, історією, фізичними явищами, космосом, народо-  та українознавством тощо. Кожен номер журналу складається з ігор, конкурсів. Також містить казки, жарти, загадки, тести. Читаючи цей журнал, ви зрозумієте, що бути розумними – круто!
         Вона була організована за рубриками улюбленого журналу  “Читачун”. Вас захоплюють цікаві розповіді про життя великих людей? Тоді рубрика “Читачун” саме для вас! Вона познайомить з видатними українцями та відомими людьми інших країн світу, поведе стежками їх життєвих доріг,  а  також  здійснить  чудову мандрівку часом, переносячи у різні століття. Тож читайте журнал “Професор Крейд”.
          Ви зростаєте розумними й допитливими. Безліч різних запитань щохвилини відвідують ваші голівки. А відповіді на них ви зможете знайти у рубриці цього журналу “Для допитливих”. Тут ви дізнаєтесь про винаходи лікарів та вчених, про живу і неживу природу та іншу корисну інформацію про незвичайне у звичайних речах. Бути розумним – це круто! Саме тому рубрика “Академія Крейда” запрошує до навчання. Ви дізнаєтесь про все на світі та зможете отримати звання молодшого академіка Крейда. Приєднуйтесь до академії маленьких розумників та розумниць. Життя наше – це суцільна пригода. Пригоди підстерігають нас всюди: у школі, вдома, на відпочинку. А пригоди професора Крейда та його друзів не менш захопливі. Рубрика “Пригоди  вряди-годи” запрошує вас стати свідками цих незвичайних пригод. А ще – смішні історії від читачів журналу. Сюрприз – це завжди приємно. Якщо хочете приємно здивувати свого друга чи подругу, зробіть сувенір своїми руками і подаруйте! Звичайний підручний матеріал легко перевтілюється в оригінальні речі. Для цього і помічник знайшовся – рубрика “Творча майстерня Крейда”. Вона відкриває свої двері і запрошує до барвистого світу творчих ідей.
       
       
         Цікавою для дівчаток молодшого шкільного віку може стати виставка-порада “Бути справжньою леді – модно”. На виставці представлена література про те, як стати розумною і кмітливою, стильною і модною, охайною і хазяйновитою, чарівною і казковою. Виставка доповнена лялькою – юною леді з віялом, скринька з прикрасами, дзеркалом, телефоном, іграшковим комп'ютером, казковою каретою, до якої поспішають Попелюшка з Феєю. Звернення:
          Юні леді!
          Ця виставка-порада для вас. Якщо ви прагнете стати справжніми леді, господинями, оволодіти гарними манерами, розкрити таємниці краси, мати різнобічні інтереси, то книги представлені на виставці “Бути справжньою леді – це модно”, допоможуть вам в цьому.
       
       
       
          Поринути у чудовий світ казки дітям-учням 1-4 класів допоможе виставка-знайомство “10 сходинок до казки”. Виставка починається з такого звернення:

          Юні друзі!
          Ця виставка-знайомство допоможе вам пізнати чарівний та дивовижний світ казки. Крокуючи казковими сходинками, ви зустрінете відомих улюблених героїв, поринете з ними у світ їхніх пригод. Вони навчать вас розпізнавати  добро і зло.  Отже, читайте, любіть казки, прислухайтеся до їхньої мудрості!
          Розділи цієї незвичайної виставки:
      1.    Хочеш казку прочитати – алфавіт повинен знати.
      2.    Нащо мамі докучати? Можеш сам все прочитати.
      3.    Ти тваринок полюбляй і казки про них читай.
      4.    Чарівну скриньку відкривай, в чарівну казку завітай.
      5.    Казкарів подільських знай! Казочки їх прочитай.
      6.    Наш народ багато знає – про все в казках розповідає.
      7.    І сюди заглянь, будь ласка, тебе запрошує літературна казка.
      8.    Тебе вітає повість-казка, тому читай її будь ласка!
      9.    В різних країнах казки пишуть вам – підбери найцікавішу сам.
      10. Тут зарубіжні цікаві герої – у казочках будуть завжди з тобою.
          Для дошкільників та дітей молодшого шкільного віку зустріч з казкою завжди жадана. Вони люблять слухати, читати казки і вигадувати їх самі. Привертає увагу  малюків книжкова виставка-вікторина “Подорожуємо разом з казковими героями”  у вигляді казкового палацу. На стелажах поряд з книгами зручно вмостилися казкові герої: дід Панас, Колобок, Попелюшка, Буратіно, Незнайко, які запрошують дітей у чарівний світ казки. Різноманітні звернення заохочують дітей прочитати казки і дати відповіді на питання вікторини. Ось таке звернення до читачів:

       
          Вірні друзі книг!
          Пропонуємо вам відповісти на питання книжкової виставки-вікторини “Подорожуємо разом з казковими героями”. Літературні герої  цих цікавих книжок чекають вас у бібліотеці. Отож, запитання вікторини:
      ► Як пересувався Стійкий олов'яний солдатик?
      ► На чому мандрували білим світом Муфта, Півчеревичок і  Мохова Борода?
      ► Яким чином прилетіли до Індії Волька і дідок Хоттабич?
      ► Який вид транспорту використовував Незнайко?
      ► На чому прибула на гору Блоксбер маленька Баба Яга?
      ► На чому вперше відправилась Еллі у казкову країну?
      ► Як потрапив у ворожий табір барон Мюнхаузен?
      ► Який вид транспорту використав у своїй мандрівці Нільс?
       
       
         Прикладом виставки однієї книги для дошкільнят і учнів 1-2 класів може бути виставка книги А.Барто “Іграшки”. Кожна сторінка книги розкрита за допомогою іграшок, які розміщуються на великих яскравих кубиках. Ця незвичайна колоритна виставка привертала особливу увагу дошкільнят. Адже іграшка – незмінний атрибут дитинства.
         Виставка-презентація “Пригоди Гар-Бу-Зини”.
          На цій експозиції була нетрадиційно представлена книга подільської письменниці Н.Качеровської “Пригоди Гар-Бу-Зини”. Головні герої Гар, Бу і Зина познайомили молодших читачів бібліотеки зі світом овочів, який був різноманітно представлений на виставці у вигляді справжнього городу біля української хатинки. На імпровізованому овочевому подіумі дефілірували різні сорти помідорів, огірків, квасолі, гарбузів, картоплі тощо. Всі сторінки книги   Н.Качеровської “Пригоди “Гар-Бу-Зини” були розкриті відповідно виставленим овочам.
       
       
         На презентації виставки книгу театралізовано представляли діти, переодягнені у костюми різних овочів, ведучою була головна героїня книги – бабуся Соня (працівник бібліотеки). Завершилась презентація виступом автора книги Ніни Качеровської.

      Для учнів середнього та старшого шкільного віку

      В   иставка-реквієм “Скорботна свічка пам'яті святої” присвячена пам'яті голодомору 1932-1933рр. На виставці експонується понад 70 видань,  згрупованих за такими розділами: “Літопис трагедії й застороги”, “Чорна сповідь моєї Вітчизни”, “Голод на Поділлі”, “Тема голодомору в художній літературі”.  Серед  експонованих   видань  –  “Жнива  скорботи” Роберта Конквеста – одного з перших дослідників голодоморів в Україні, народна книга-меморіал “Тридцять третій: голод”, “Чорна книга України”, “Національна книга пам'яті жертв голодомору 1932-1933рр в Україні”, фундаментальні збірники архівних документів. Представлено також художні та публіцистичні твори Уласа Самчука, Василя Барки, Олега Ольжича, Миколи Руденка, Яра Славутича, Сергія Дяченка, Миколи Магери, Миколи Федунця, Василя Горбатюка. Виставка була доповнена імпровізованим хрестом, як символом людської пам'яті і шани, українським рушником з траурною чорною стрічкою, фотографіями голодних згорьованих дітей.  На невеличкому постаменті горіла свічка і лежав черствий окраєць чорного хліба. До розділів були підібрані інформаційні довідки, факти, поетичні рядки. Наприклад:

         Пам'ятай!
          У  1932-1933 роки в Україні помирало щодня 25 тисяч чоловік, щогодини – 1000, щохвилини – 17 чоловік. Кількість жертв голодомору – близько 7 млн. чоловік.
      “Не звільняється пам'ять,
      Відлунює знову роками.
      Я зітхну… запалю обгорілу свічу,
      Помічаю: не замки-твердині, не храми –
      Зкам'янілий чорнозем –
      Потріскані стіни плачу”.
         Важко переоцінити роль краєзнавчої літератури у вихованні дітей усіх вікових категорій. Важливо познайомити читачів бібліотеки з краєзнавчими публікаціями, книгами місцевих авторів. І в цьому нам допоможуть книжкові виставки. Вони носять загальний характер або пов'язані з історичними подіями чи літературними датами. Цікавою для дітей середнього та старшого шкільного віку стала краєзнавча книжкова виставка “Земле подільська, рідний мій краю”.
         Звернення:
          Ти народився і живеш на праслов'янській землі, яку пращури наші нарекли Поділлям.  22 вересня  1937   року тут, на Поділлі, було  утворено    Кам'янець-Подільську,   сьогодні  Хмельницьку область. Багато подій, здебільшого драматичних, спресовано більш як у сім десятків літ. Чудова природа, героїчна історія, талановиті люди – все це рідний край.
          Книги, представлені на виставці, познайомлять читачів з географією і природою Поділля, допоможуть краще вивчити історичне минуле нашого краю, зрозуміти сьогоднішній день та осягнути перспективи на майбутнє.
       

         Розділи:
      І розділ “Доторкнись до джерел славної історії”.
         Це варто знати.
          Площа області становить 20,6 тис кв.км. (3,4% від усієї площі території України). Центр області – місто Хмельницький. До складу краю входять 13 міст, 24 селища міського типу та 1417 сіл. На Хмельниччині проживають представники  99 національностей та народностей.
      ІІ розділ “Священний родовід мого народу”.
      ІІІ розділ “Знатні і знані мої земляки”.
         Для тих, хто хоче зробити світ яскравішим, хто мріє вписати власне ім'я в історію Подільського краю, ми пропонуємо розповіді про людей, які народились і виросли на Хмельниччині. Яскраві, незвичайні особистості, життя і творчість яких викликають захоплення і повагу. Вони стали відомі не тільки в нашій країні, але й далеко за її межами.
          Беріть приклад із своїх земляків! Навчайтеся у них мужності, працьовитості, творчості!
      ІV розділ “Мальовнича, неповторна природа рідного Поділля”.
         Наша довідка:
          Протяжність Хмельницької області з півночі на південь – 210 км, а із заходу на схід – 140 км. На території області протікає 165 річок, які належать до басейнів Дністра, Південного Бугу і Прип'яті. В області багато озер і невеликих водосховищ. Найбільші озера: озеро Святе у Славутському районі, Кузьминське у Красилівському, Новоставецьке у Теофіпольському. За запасами водних ресурсів регіон посідає шосте місце в країні.
      V розділ “Золоті ключі краю: культура, мистецтво, література”.
         Чи відомо тобі, що нині в області працюють:
      ► 34 члени Національної спілки письменників України
      ► 41 член Національної спілки художників України
      ► 30 членів Національної спілки архітекторів України
      ► 249 членів Національної спілки журналістів України.
          А скільком художникам слова і пензля дарувала Подільська земля хвилини натхнення: Т.Шевченко, Г.Смотрицький, Л.Українка, С.Руданський, О.Купрін, М.Бажан, В.Бєляєв, В.Даль, М.Годованець, М.Островський, Т.Яблонська, Г.Верейський, С.Кукуруза. Та хіба всіх перелічиш…

          Експрес-виставка однієї книги “Триптих любові”.
          Цікавою формою книжкових експозицій є експрес-виставка, зокрема книги “Триптих любові” під редакцією М.Федунця. Організована відразу після виходу книги, вона спонукала користувачів середнього та старшого шкільного віку ще раз звернутися до творів Т.Шевченка, Л.Українки, І.Франка. Гортаючи сторінки документальної фотокниги, діти разом з подільськими письменниками відправилися у подорож по місцях, де народились, жили та творили світочі української літератури. Виставка була доповнена книгами про життя і творчість Т.Шевченка, Л.Українки, І.Франка. Закликало користувачів взяти до рук книги звернення:

          Увага!
          Пропонуємо тобі, юний друже, нову книгу “Триптих любові”, упорядником якої є Микола Федунець. Вона допоможе тобі здійснити подорож по святих місцях, де народились і жили класики української літератури Т.Шевченко, Л.Українка, І.Франко. Прочитавши її, ти відчуєш гордість, що ти – українець!
       
       
         Зовсім недавно календар наших свят поповнився новим – День Європи. Саме до цього свята і були організовані виставки-екскурсії “Разом з книгою по Європі” для читачів середнього і старшого шкільного віку і “Скільки народів – стільки казок” для дошкільнят і учнів 1-4 класів. Кожна поличка виставки   “Скільки народів – стільки казок” була наповнена народними та літературними казками певного європейського народу: українські, польські, російські, датські, французькі, англійські.
          Експозиція виставки-екскурсії  “Разом з книгою по Європі” запрошувала підлітків познайомитися з природою, географією, економікою, традиціями і культурою країн Європейського Союзу. Здійснити екскурсію дітям допомагали книги, розміщені за розділами: “Пізнай світ Європи”, “Україна: шлях до Європи”, “Літературна європейська спадщина”, “Чарівний  світ  європейської  казки”.  Книжкова  виставка  була доповнена прапором Європейського Союзу, інформацію про всі країни, які є членами ЄС.
          Серед різноманіття книжкових виставок виділяються експозиції, приурочені ювілейним  датам.  Адже  “кругла дата” – це нагода привернути увагу користувачів до цікавої особистості чи події. Прикладом ювілейної виставки, яка представляє цілу палітру письменників-ювілярів і книг-ювілярів може стати “Ювілейна планета”.
       
       
         Кожний розділ виставки присвячений певному письменнику чи книзі: “Зачарований Україною” – Олександру Довженку, “На хвилях малинового дзвону” – Юрію Збанацькому, “Маестро українського гумору” – Остапу Вишні, “І серце б'ється променисто” – Олександру Пушкіну та інші. Привертало увагу користувачів звернення:

          Любі друзі!
          Перед вами – безліч художніх книг. Їх автори – відомі українські та зарубіжні письменники. Саме цього року ми відзначаємо ювілейні річниці від дня їх народження. Тож читайте і захоплюйтесь їхніми творами!
          Під час ювілейних днів видавництва “Веселка” у Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей імені Т.Г.Шевченка відкрився розкішний багатокольоровий ювілейний літературний  фуршет “Країна  веселкова”,  який  представив сім книжкових барв: “Шевченкіана”, “Українська мова –   диво калинове”, “Дума сивих віків”, “Фольклорна веселка”, “Скарбниця української і світової класики”, “Диво-казки”, “Мистецькі барви “Веселки”. А об'єднала всі барви дівчинка в українському вбранні – Веселочка.
       
       
         Розпочиналась виставка зверненням:

          Юні друзі!
          Видавництво “Веселка” – золота скарбниця українського книговидання. Це спеціалізоване видавництво дитячої літератури ось  уже 75 років видає книги для вас. Мільйони малюків з трепетом беруть до рук букварі і читанки, колядки і щедрівки, поезію і казки видавництва “Веселка”. Книги цього видавництва – про  велику любов до батька, матері, рідної землі, Вітчизни. Читайте ці книги, вони навчать вас людяності, щедрості, доброти.
          На імпровізованому літературному п'єдесталі представлена найстаріша книга видавництва “Веселка” з фондів бібліотеки, видана в 1964 році – О. Буцень “Не варто ображатись”.
          Літературний фуршет “Книги. Книги. Книги.”.
          Об'ємна, різнопланова, колоритна виставка для читачів всіх вікових категорій. Привертає увагу дітей різнобарв'я нових, яскравих, цікавих книг на будь-який смак. Книжкову експозицію доповнювали відеокасети, диски, касети, аудіокниги. Матеріали виставки розставлені не на стелажах, як звичайно, а на столах і столиках. Назви розділів також нагадують фуршет, тільки літературний.
      І розділ – “Техновінегрет”.
      ІІ розділ – “Пізнавальний гарнір”.
      ІІІ розділ – “Салат з казок”.
      ІV розділ – “Фантастичний пудинг”.
      V розділ – “Музичний коктейль”.
       

         Під час вивчення читацьких уподобань дітей середнього шкільного віку, виявився підвищений інтерес дітей цієї вікової групи до книг жанру “фентезі”. Це і стало поштовхом до відкриття хіт-виставки книг одного жанру “Виклик Гаррі Поттеру”. Ця виставка не тільки представила кращу літературу цього жанру, задовольнила запити дітей середнього та старшого шкільного віку, але й допомогла читачам бібліотеки дізнатись про нові видання, розширила коло читання, познайомила з сучасними українськими та зарубіжними авторами: М. і С.Дяченками, О.Оксеником, О.Дерманським, Н.Воскресенською, Й.Колфером, Ф.Пулманом та іншими. Широко представлені нові серії цього жанру: “Читання під партою”, “Магічне коло”, “Чорна кішка”. Розпочиналась виставка зверненням до читачів:
          Юні друзі!
          Сьогодні книги про незвичайні пригоди хлопчика-чарівника Гаррі Поттера зачарували всю планету. Ви, мабуть, теж відірвались від комп'ютерів  та  телеекранів  і  взялись  до
      книги. Та крім “Гаррі Поттера” в бібліотеці є ще багато цікавих книг. Якщо ви любите  пригоди  і  фантастику,  радимо звернутися до книжкової виставки “Виклик Гаррі Поттеру”.
          Книги сучасних українських і зарубіжних письменників-фантастів допоможуть вам знайти нових друзів і помандрувати у незвідані світи”.
          Література на виставці згрупована за такими розділами:
      –  Центр зустрічі з прибульцями.
      – Печера Шрека.
      – Алея принцес.
      – Товариство відважних боягузів.
      – Канікули в стилі ретро.
         Оформлена у вигляді казкового замку назва виставки і розділи у вигляді печер, НЛО, космічних ракет запрошували читачів вибрати книгу до вподоби.
      Одним із видів книжкових виставок є експозиції, направлені на рекламу бібліотеки, її інформаційних можливостей, на пропаганду бібліотечно-бібліографічних знань. Саме такою є виставка-реклама “Книги, що знають УСЕ”, яка розкрила перед читачами середнього та старшого шкільного віку все багатство довідкового фонду бібліотеки.
          Розділ І – “В гостях у енциклопедії” познайомив читачів бібліотеки з різноманітним світом енциклопедій, з серіями енциклопедичних видань “Дитяча енциклопедія”, “УСЕ”, “Я пізнаю світ”, “ЩО? Де? Коли?”, “Це цікаво” та інші.
          Розділ ІІ – “Словники, словники” розкрив перед користувачами усе багатство словників: тематичних, орфографічних, тлумачних, фразеологічних, словників української мови, двомовних тощо.
          Розділ ІІІ – “Твої помічники – довідники” ознайомив юних читачів з численними довідниками на різні теми, з різних галузей знань, на різні смаки і різний вік.

          Виставка новинок “Прес-калейдоскоп”.
          На виставці, яка носить інформаційний характер, представлені найновіші періодичні видання для учнів 5-9 класів.  Розпочинається вона таким зверненням:
       
       
         Юні друзі!
          У бібліотеці ви можете знайти багато цікавих газет та журналів, які познайомлять вас з останніми новинами в Україні і світі, допоможуть гарно підготуватися до уроків, написати реферат на будь-яку тему. З журналів ви довідаєтесь про сьогоднішні тенденції моди, життя зірок шоу-бізнесу і спорту, чудеса природи і техніки.
          Вся інформація на виставці зібрана за такими розділами:
      … актуальний. Розміщені статті з газет та журналів на найважливіші і найактуальніші теми сьогодення.
      … пізнавальний. Журнали технічного, природничого, спортивного характеру, які допоможуть дітям пізнати світ.
      … розважальний. Ігри, розваги, ребуси, шаради, кросворди, вікторини, турніри.
          На виставці використані інформаційні звернення до читачів. Наприклад: “Юні друзі! До вашої уваги новий журнал”, “Журнальний майдан цікавих новинок”, “Увага! Нова публікація”.
          Цікавим видом книжкових експозицій є  виставка-бенефіс,  яка  може  бути  організована  по    формуляру    одного
      читача або групи дітей, об'єднаних спільними інтересами і любов'ю до читання. У бібліотеці користувалась популярністю серед дітей середнього та старшого шкільного віку виставка-бенефіс “Кращий читач року”. Вона була організована в рамках  підведення  підсумків  ІІ туру Всеукраїнського конкурсу “Книгоманія – 2009”. Її експонатами стали улюблені книги фіналістів конкурсу. Виставка розпочиналась зверненням до читачів, була доповнена фотографіями фіналістів, аналізами їх читацьких уподобань. Виставку ілюстрували малюнки дітей, відгуки на прочитані книги, поетичні твори самих читачів. Мета такої виставки – привернути увагу дітей до книги і читання через інтерес їх ровесників.
       
       
       
         Несподіваною для користу-вачів бібліотеки стала книжкова виставка за формуляром читача абонементу 5-9 класів, учениці 7-в класу гімназії № 1 Ярової Олени.
      Назва виставки закликала дітей “Читай, як я, читай зі мною, читай краще мене”. Експозиція починалася з фото читачки і короткої розповіді про неї.  “Ярова  Олена  –  учениця  7-в класу  гімназії    № 1,  одна з кращих читачів обласної бібліотеки для дітей. У 2008 році вона відвідала бібліотеку 28 разів, прочитала 63 книги. Із безлічі прочитаних книг надає перевагу детективам, її улюблена – “Пригоди Шерлока Холмса” А.Конан-Дойля. Олена займається танцями, полюбляє їздити на велосипеді,  відпочивати в горах. Олена мріє стати педагогом, тому читає багато книг з питань психології, моралі, етики, риторики”.
          У центрі виставки – улюблена книга читачки – “Пригоди Шерлока Холмса”. І ще багато цікавих книг – Ж.Верн “Таємничий острів”, М.Твен “Пригоди Тома Сойєра”, О.Вишня “Мисливські усмішки”, В.Винниченко “Кумедія з Костем” тощо.
      Виставка користувалась підвищеною популярністю у користувачів бібліотеки. Адже порада ровесника, однокласника, друга – є тим основним чинником, який зацікавлює взяти до рук книгу, прочитати її і порадити своєму товаришу.
      В останнє десятиліття  в усі сфери діяльності людини, у тому числі і в бібліотечну, стрімко увірвався термін “віртуальність”. Вже сьогодні для бібліотек є звичними нові послуги, які надаються читачеві віртуально, без фізичного контакту з ним. Це такі послуги, як: електронна доставка документів,  віртуальні довідкові служби, віртуальні путівники і віртуальні виставки. Пропонуємо вам віртуальну книжкову виставку, як он-лайн сервіс для віддаленого читача, тобто читача, який не прийшов в бібліотеку, а користується нашими послугами віддалено, і, отже, бажає отримати якийсь інформаційний сервіс, не покидаючи комп'ютера. Робота у віртуальному просторі дозволяє  ширше використовувати  додаткові види інформації: бібліографічну, фактографічну, інформаційну.  Віртуальна  виставка представляє   зовнішній вигляд документа, бібліографічний опис і анотацію, а також  додаткові дані – витяги з книги, рецензії, відгуки.

          Віртуальна книжкова виставка “З далеких мандрів повернись”.
          Ця виставка представляє юним читачам забуті книги, які зараз не популярні серед читачів. Звернення:

          Юні друзі!
          Цими книгами зачитувались ваші мами і татусі, навіть бабусі і дідусі. Час летить невпинно, змінюються часи і уподобання. У вас інші ідеали і інші герої. Але нам хочеться, щоб улюблені книги і герої ваших батьків стали близькими  для вас”.
      І розділ – “Класні історії”.
          Дівчатка і хлоп'ята!
          Школа – це найцікавіше, що сталося в вашому житті. Найцікавіші події відбуваються саме тут – шкільні уроки, перша справжня дружба і перше кохання, перші досягнення і перші розчарування. Відкрийте ці книги і ви дізнаєтесь чим жили ваші ровесники кілька років назад, що їм подобалось, що хвилювало  і захоплювало.
      ІІ розділ – “Лицарі честі”.
         Друзі!
          Багатьох з вас захоплюють пригоди та подорожі, незвичайні загадки і страшні небезпеки. Це про вас написав відомий письменник В.Каверін: “Боротись і шукати, знайти і не здаватись”. Ці книги про мужність і честь юнаків, про подвиг і вміння долати труднощі.
      ІІІ розділ “Дівчачі мрії”
         Ці книги – довірлива розмова з вами, дорогі дівчатка, на теми, які хвилюють вас найбільше: дружба, кохання, краса, мода. На сторінках цих книг ваші ровесниці вчаться, люблять, страждають – живуть повноцінним життям, як і ви.

         Ви ознайомилися тільки з деякими формами книжкових виставок. А ваші знання, фантазія, уява, творчий пошук підкажуть багато форм, назв і тем розкриття книжкових фондів. Ще В.Маяковський писав: “Нам не потрібні бібліотекарі які є холодними реєстраторами книжок. Ви рекомендуєте книгу? Поясніть необхідність її про читання, зробіть поштовх  до читацької любові”. Саме цьому мають сприяти сучасні книжкові експозиції у бібліотеці.
          Бібліотека і правова освіта дітей (з досвіду роботи Тернопільської обласної бібліотеки для дітей)
          Людина, її права і свободи проголошені стратегічним конституційним пріоритетом Української держави. Захищаючи права дітей, дорослі захищають своє майбутнє. Інвестиції, вкладені у дитинство, повертаються суспільству сторицею. Наша держава є учасницею Міжнародних договорів і угод, спрямованих на захист і гарантування прав та інтересів українських дітей, на досягнення їхнього добробуту. Права дитини визначено у Конституції України – Основному Законі нашої держави, а також у Законі України “Про охорону дитинства”.
          Цілий ряд законодавчих актів, спрямованих на захист та покращення умов життя дітей з неблагополучних сімей, дітей-сиріт та безпритульних дітей, прийнято в нашій державі останнім часом. З 2005 року розпочато активне втілення у життя державної програми з подолання дитячої безпритульності. Важливо, що показником здоров'я суспільства, його цивілізованості у сьогоднішньому світі є права людини, дитини. З кожним роком удосконалюється законодавство України у сфері захисту прав дітей та здійснюються важливі кроки з правової освіти сучасних школярів. Бібліотекарі дитячих книгозбірень Тернопільщини допомагають суспільству виховувати у своїх закладах активну у правовому відношенні людину. Вони намагаються допомагати сучасним школярам в оволодінні основами правової культури, розширенні правових знань, використовуючи бібліотечні форми і методи впливу на формування високої відповідальності дітей перед суспільством і державою, а також у вихованні молодих людей в дусі безумовного дотримання норм суспільної моралі і права.
          Останніми роками в бібліотеках для дітей набуто цікавий та перспективний досвід з правового, морального та громадянського виховання дітей і підлітків. Важливе місце в цій роботі займає широкий спектр форм і методів роботи з превентивного виховання, тобто дії щодо упередження деструктивної поведінки дітей та підлітків, профілактики алкоголізму, наркоманії, СНІДу, хибного способу життя взагалі. Для успішної реалізації цих завдань у бібліотеках використовуються різноманітні форми і методи роботи. Адже, загальновідомо, що бібліотека є комунікаційною ланкою між особистістю, суспільством і державою.
          Одним із основних завдань бібліотек для дітей області на виконання Національної та обласної програми правової освіти населення є популяризація юридичної літератури серед різних читацьких груп дітей та надання допомоги користувачам в процесі реалізації конституційного права в доступі до джерел офіційної правової інформації та створення орієнтиру у світі права і закону.
          Правова література складає важливу частину фонду обласної бібліотеки для дітей. В основному її використовують старшокласники загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, коледжів з поглибленим вивченням правових дисциплін, вчителі-предметники. Значним попитом серед них користуються: “Дитинство в Україні: права, гарантії та захист: збірник”
          – книги – “Права дітей та молоді”, “Права громадян України: запитання-відповіді”, “Знай свої права, дитино”;
          – підручники – “Правознавство”, “Основи правознавства”, “Основи конституційного права України”, “Теорія держави і права”, “Конституційне право України”, “Сімейне право”, “Міжнародне право”, “Історія держави і права зарубіжних країн” тощо;
          – довідкові видання – “Юридичний словник-довідник”, “Юридична енциклопедія”, “Римське право”, “Популярна юридична енциклопедія”, “Юридичні терміни: тлумачний словник”, “Кодекс Законів про працю”, “Кримінальне право України”;
          – періодичні видання – “Освіта України”, “Історія України”, “Урядовий кур'єр”, “Профспілковий вісник”, “Рада”, “Право України”.
          Література правової тематики, а також публікації з періодичних видань систематизовано та відображено у відповідних розділах систематичного каталогу та систематичної картотеки статей, в окремих розділах: “Право. Юридичні науки”. Тут для читачів-дітей виділено такі важливі рубрики, як:  “Закони України”, “Права людини”,  “Права дитини”,  “Держава і право окремих країн”, “Національна символіка”, “Державна символіка інших країн”, “Проблеми смертної кари”.
          Серед наданих довідок, консультацій читачам, значна частина їх правознавчого, морально-правового змісту. Зокрема, читачів цікавлять такі теми, як:
      –    “Охорона прав дитини у світі та Україні”;
      –    “Злочинність у підлітковому середовищі”;
      –    “Сучасний стан проблем усиновлення в Україні”;
      –    “Нове у законодавстві про працю”;
      –    “Міжнародні законодавчі акти про права дитини”;
      –    “Сімейний кодекс: основні аспекти та зміни”;
      –    “Останні укази Президента України В.Ющенка” тощо.
          Важливі запити користувачів-дітей правового характеру стають темою для підготовки попереджувальних довідок для проведення тематичних Днів інформації тощо. Проводиться ряд комплексних інформаційно-просвітніх заходів “Здоров'я тіла та душі”, “Дорога в безодню”, “Наркотики – проблема особистості, наркотики – проблема суспільства”, правові бумеранги “Умій сказати “ні”, “Біля небезпечної межі”, “СНІД – загроза людства”.
          В обласній дитячій книгозбірні читачі мають змогу використовувати можливості Інтернет-центру. Тут вони здійснюють пошук необхідної інформації на правових сайтах, а також нормативно-правові акти, закони, постанови тощо. В цьому їм постійно допомагають працівники центру, які здійснюють підбір необхідних матеріалів “на замовлення”, а також для написання рефератів, в підготовці до зустрічей з працівниками правоохоронних органів, які відбуваються в бібліотеці.
          Формуванню правової свідомості користувачів сприяє ряд бібліотечних заходів та нових форм роботи. Серед них:
      – диспути, правові години, виставки-вікторини, пізнавальні ігри, бібліотечні уроки права: “Історія державних символів України”, “Юнь осягає закони”, “Закон. Право. Обов'язок”, “У юристи б я пішов…”, “Мову закону вивчати і знати”, “Народження Закону”.
          Правовій тематиці присвячується цикл інформін “Юридичний компас – для тебе”, “Правовий орієнтир”, “Школа громадянина”,   проводяться  уроки  моралі  і  права  “Сумління.
          Порядність. Відповідальність”, “Хочу та треба!..”, “Скажи, хто твій друг…”, уроки міркування “Чи бувають права без обов'язків”, “слово по колу” “Твій життєвий ідеал: хто він?”.
          З 2007 року у відділі обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів ОДБ діє цільова комплексна програма “… І діти мають права”. Мета її – пояснити малюкам, чому у суспільстві всі громадяни повинні дотримуватись відповідних правил; у чому відмінність прав та обов'язків дорослих від прав та обов'язків дітей; формування у дітей громадянської свідомості.
          У рамках програми працівниками відділу проводяться різноманітні масові заходи:
          – правознавчі мандрівки “Абетка права”, години спілкування “Немає права без обов'язків”;
          – вікторини “Закон і право для всіх єдині”, “На щасливе дитинство ми маємо право” тощо.
          Проводять правові ігри, вікторини, конкурси “Правова відгаданка”, “Правовий Букварик”, “Зводимо Замок Закону”.
          Малюків постійно знайомлять з новинками літератури, що експонується на книжкових виставка “Подорож Країною Закону”, “Права та обов'язки дитини – сумлінно вивчай!”. Для дітей влаштовують виставки-вікторини “Правовий ключик”, виставки-інтерв'ю “Права людини – твої права”, виставки-кросворди “Перехрестя Мудрого Закону”, виставки-протести “Не порушуйте наші права!”. Працівники відділу готують методичні поради “Право для малюків”, для молодих батьків.
          Для маленьких читачів оформили “Букварик чемності” із розділами:
      –    Мудрі поради феї Доброради.
      –    …Давайте жити дружно!
      –    Прочитайте, лицарі.
      –    Прочитайте, панночки.
          Дієвими є уроки гарної поведінки “Поспішаймо творити добро”, “Озирнись на свій вчинок”, “Про чемність і гречність”, “Добринка й Помагайлик у школі та вдома” та багато інших заходів.
       

         Навчаючи та виховуючи дітей в системі правової культури, формуючи правовий статус людини, громадянина, обласна бібліотека для  дітей  плідно  координує  свою  роботу  з Головним управлінням юстиції у Тернопільській області, управлінням освіти і науки, відділом кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в Тернопільській області, іншими правозахисними органами, навчальними закладами юридичного спрямування  м. Тернополя. Про повагу до законів Держави, правил і норм співжиття, подолання правової некомпетентності дітей та співпрацю з батьками, а також про функціонування цільової комплексної програми “Бібліотека – центр правової освіти”, яка діє в ОБД з 2007 року, йшлося на черговому засіданні Міжвідомчої координаційно-методичної Ради з правової освіти населення Головного управління юстиції в Тернопільській області за участі директора ТОБД Надії Семенівни Новіцької. Програма, яка розроблена працівниками відділу обслуговування учнів 5-9 класів, передбачає підвищення рівня правової культури дітей, а також забезпечення їх інформацією щодо орієнтиру у світі права і закону. Її організовано за ініціативи та в координації з вчителями права шкіл міста Тернополя і залучено до співпраці:
      –    психологів психологічної служби (ЗОШ № 18);
      –    управління у справах неповнолітніх;
      –    управління юстиції;
      –    відділ кримінальної міліції міста Тернополя.
          Основний зміст функціонування цільової комплексної програми та проведення в її рамках бібліотечних заходів, бібліотекарі вбачають у поступовому формуванні у дітей внутрішніх бар'єрів щодо порушення закону і моральних норм, тобто формування правосвідомості школярів.
          Девізом програми є: “Ніщо ми так погано не знаємо, як те, що має знати кожен – Закон”.

         Напрямками і формами роботи є :
      –    зустрічі та консультації;
      –    виставки літератури;
      –    правові години;
      –    турніри та диспути;
      –    лекції;
      –    вечори запитань і відповідей;
      –    “круглі столи”;
      –    уроки права, юридичні лекторії тощо.

         Тематика заходів розкриває важливі аспекти правової культури та підвищує знання школярів у рамках цивільного права, морально-правових норм поведінки їх у суспільстві.
          Серед тем, що не залишили байдужими дітей, такі як: “Правопорядок – основа демократії”, “Дитинство в Україні: права, гарантії, захист”, “Що буде, якщо..?”, “Закон і ми”, “Статеве виховання підлітків на порозі дорослого життя” (спільно з фондом “Дар життя”), “СНІД обирає молодих”, “Ми (я) цього гідні?” та ряд інших.
       
       

         Саме в ключі морально-правового виховання було проведено диспут на тему: “Що означає відчути себе громадянином своєї Держави?” (для учнів 8-9 класів).
          Примірний перелік запитань:
      –    що значить для вас особисто бути патріотом своєї Батьківщини?
      –    Я є громадянином України, тому що…
      –    Ви знаєте слова гімну України? (процитуйте).
      –    Дбати про краще майбутнє – це обов'язок… Кого?
      –    Серед життєвих цінностей для вас найважливіші…
      –    Ваш ідеал Людини і Громадянина…
      –    Загальнолюдські цінності це…
      –    Як ви вважаєте, для того, щоб залишити слід на Землі, що потрібно встигнути зробити?..
      –    Відчуття гордості за власний народ, націю роз'єднує, чи , навпаки, об'єднує людей?
      –    Національна толерантність: за і проти.
          Велику роль у комплексі  правознавчих заходів бібліотеки відіграє робота з батьками, зокрема, бесіди і консультації,  обговорення багатьох важливих питань відносно моральної поведінки вдома, зокрема щодо:
      –    нецензурних висловів дітей і батьків;
      –    недоброзичливого ставлення до школи з боку батьків;
      –    залучення підлітків в антисуспільну діяльність батьками або родичами;
      –    сексуальне насильство;
      –    вживання спиртних напоїв, тютюнопаління, наркотики тощо.

         Бібліотекарі приймають участь у вчительських конференціях з обміну досвідом морально-правового виховання та родинної педагогіки.
         Зокрема, у 2007 році на базі гімназії ім. І.Франка проведено конференцію “Батьки і діти”, де розглядались питання:
      –    виховання дітей у сім'ї;
      –    антиалкогольне виховання в сім'ї;
      –    турбота батьків про використання дітьми вільного часу;
      –    заохочення та покарання дітей у сім'ї.

         А учасники-діти змогли обговорити проблеми “свободи”, “обов'язку”, “відповідальності”, взявши участь у правознавчій годині “Що буде, якщо…?”. Тут вони могли висловити власну думку з приводу таких питань:
      – Як ти вважаєш, до яких наслідків може призвести відсутність обов'язку, безкарності?
      –    Чи завжди тобі властиве почуття відповідальності?
      –    У чому полягає різниця між моральною і правовою відповідальністю?
      –    Де, на твою думку, закінчуються дитячі пустощі і починається злочин?
      –    У чому полягає високоморальний справедливий зміст правової, зокрема, кримінальної відповідальності?
          У заході взяв участь та виступив завідуючий відділу кримінальної міліції Тернопільського УМВС, по роботі з підлітками міста Тернополя.
          У проведенні бібліотечних заходів з правового виховання дітей використовуються такі форми, як бесіди, консультації співробітників правових органів та їх участь у бібліотечно-профілактичних заходах з вивчення правових актів та документів.
          Адже практика доводить – чим краще батьки і діти орієнтуються у нормах права, тим критичніше оцінюють свої вчинки, активно підпорядковуючи їх інтересам суспільства і, в кінцевому результаті, більш активно і дієво сприяють загальній справі – вихованню правосвідомої дитини.
      Цікавою у проведенні заходів з правового та морального виховання є робота дитячих бібліотек області, зокрема Шумської районної дитячої бібліотеки. Цього літа у дитячому оздоровчому таборі “Гайдарівець”, що на Шумщині, відбувся профорієнтаційно-правовий захід “Сприяння працевлаштуванню молоді – інструмент запобігання використанню дитячої праці і торгівлі дітьми”, організований фахівцями місцевого центру зайнятості та центральної районної бібліотеки для дітей. Майже півсотні юних знайомились з нормами законодавства, які забороняють використання дитячої праці, отримали поради щодо того, як правильно діяти на ринку праці і не потрапити до рук торговців людьми і дітьми.
         Фахівці дитячої бібліотеки  провели  огляд  літератури  та періодичних матеріалів “Соціальні проблеми дітей України. Соціальна робота”, де розповіли про необхідність орієнтуватись у нормативно-правових актах України щодо захисту прав дітей. А також звернули увагу присутніх на соціальні проблеми дітей Шумщини та про соціальну роботу різних служб, які займаються проблемами дитинства в Україні.
          Змістовний правознавчий клуб для підлітків створено при Збаразькій ЦДБ “Підліток і відповідальність”. Девізом клубу є: “Виховання правової культури – шлях до побудови правової держави”. Мета – ознайомити учнів із правами дітей в Україні, розкрити поняття законності, формування правової культури підлітків. Серед правових заходів у плані роботи клубу правові години “Конституція України в моєму житті”, “Я маю право”, “Азбука права”, “Конвенція ООН про права дитини”; правовий тренінг “Твої права та обов'язки, дитино!”, “круглий стіл” “Підліток і закон” тощо.
          Отже, бібліотеки для дітей Тернопільщини у своїй діяльності спрямовують чимало зусиль на формування правової свідомості і правової культури дітей-користувачів та сприяють бібліотечними заходами розвитку соціально-правової активності особистості. Адже у повсякденному житті школярам найбільш потрібні саме знання своїх прав і обов'язків.   
       

      Календар знаменних дат

      Знаменні події 29 березня

      1. Огієнко, Іван Іванович --
        з дати події минуло 52 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр