www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Децентралізація... Що це? Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Децентралізація... Що це?

      ЮНИЙ ДРУЖЕ!

         Кожен мешканець села чи міста має право на сучасну освіту, медицину, доступні та якісні адміністративні, комунальні, соціальні, культурні послуги, гарні дороги, чисті й освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг лише тоді, коли відповідальні за їх надання знаходяться близько. Найближчою до людей владою є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їхні виконкоми. Саме вони повинні мати широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати місцеві питання і нести за це відповідальність.
         Для цього в Україні відбувається децентралізація. Ми часто чуємо це довге і малозрозуміле слово.

      Що це?

         Децентралізація – це передача значних повноважень, ресурсів та бюджетних коштів від державних органів – органам місцевого самоврядування, і що дуже важливо – відповідальності. Так, щоб якомога більше повноважень мали ті органи, які ближче до людей, де такі повноваження можна реалізувати найуспішніше.
        Децентралізація – закономірна реформа, якщо країна обирає шлях прогресу. Така реформа успішно відбулася уже в Польщі, Словаччині, Литві, Латвії, Естонії, скандинавських країнах, що дало поштовх економіці, соціальному розвитку цих країн, особливо їхніх сільських територій. Реформа децентралізації передбачає створення об'єднаних територіальних громад (ОТГ).

      Навіщо об'єднувати громади?

        Проста і переконлива мова цифр: до початку реформи у 92% (!) сільських громад проживало менше 3000 жителів, майже 11% сільських територіальних громад мали менше 500 жителів. Водночас, у понад 50% сільських громад дотаційність складає понад 70%. 483 територіальних громади взагалі на 90% утримувались за рахунок дотацій.
       Чи зможе така адміністративна одиниця розвивати підприємництво? Чи зможе населений пункт з обмеженими ресурсами і територією, недостатньою для соціального та економічного розвитку, забезпечити гідний рівень життя людей? Не зможе.
         Чи зможе бути успішною країна з бідними територіями? Навряд чи.
         З проведенням адміністративно-територіальної реформи держава передає ресурси та повноваження згори вниз, передає засоби вирішення проблем на той рівень, де проблеми виникають. Але для цього необхідно створити потужну громаду, об'єднавши декілька невеликих громад, базуючись на географічних, історичних, економічних принципах.

      Коли почалась децентралізація
      в Україні? Як проходить?

         Революцією Гідності українці підтвердили, що вони європейці, що сповідують ті ж самі цінності демократії, народовладдя, що й громадяни європейських країн з гідним сучасної людини рівнем життя. Для цього треба реформувати країну. Ще у 2014 р. було ухвалено базові нормативні документи, окреслено певні бачення реформи територіально-адміністративного устрою та місцевого самоврядування, що й створило передумови для реальних кроків децентралізації, свідками якої ми стали вже у 2015 р.
         Кабінетом Міністрів України затверджено перспективні плани реформування територій громад всіх областей. Буде утворено 1470 територіальних громад. Дефакто відбулося завершення першого етапу адміністративно-територіальної реформи, що оцінюється позитивно. Зміна формату місцевого самоврядування, зміна форми місцевої влади з більшою передачею повноважень на місця змінює філософію і підхід до розвитку територій з боку самих громад. Вони чітко розуміють, що є господарями на своїй землі, тільки від них залежить розвиток тієї чи іншої території, вони вже не можуть кивати в сторону тієї чи іншої влади, що їм не дають це зробити. Всі базові послуги, які повинні бути наближені до людей, передаються на базовий перший рівень.
        Далі – другий етап реформи: формування територій нових укрупнених районів. Райдержадміністрації мають перетворитися на префектури. Всі повноваження районних рад перейдуть на базовий рівень – громади. А повноваження державні – на районний рівень.
         Принциповою є позиція, що жодне повноваження райрад не повинно дублюватися чи переплітатися з повноваженнями органів місцевого самоврядування територіальних громад. Завершиться реформа у 2020 р. проведенням восени місцевих виборів на новій територіальній основі.

      Децентралізація на Хмельниччині.

         Площа Хмельницької області складає 20 629 кв. км. Станом на 1.01.2020 р. в області мешкає 1 254 702 особи. Кількість територіальних громад на початок децентралізації – 348. Наразі в області створено 53 ОТГ.
         Перспективним планом реформування територій Хмельниччини, який у квітні 2020 року затвердив Кабінет Міністрів України, остаточно визначено: в області буде створено 60 об'єднаних територіальних громад, визначено їх межі та перелік. Частина громад в нашій області уже створена, частина доповниться декількома сільськими радами, частина створюватиметься з нуля.
         Другим етапом реформи у Хмельницькій області передбачено замість 20 створення 3 районів: Хмельницький, Кам'янець-Подільський, Шепетівський.
         Про реформу децентралізації в Україні ти зможеш більше дізнатися, познайомившись із такими ресурсами:

      *      *     *

      • Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області: розпорядження Кабінету Міністрів України, 12 черв. 2020 р. [Електронний ресурс] // Урядовий портал. – Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-viznachennya-administrativnih-centriv-ta-zatverdzhennya-teritorij-teritorialnih-gromad-hmelnickoyi-oblasti-727-120620 (дата звернення 12.08.2020 р.). – Назва з екрана.
      • Децентралізація: навіщо вона потрібна, які зміни вже є і чого слід чекати – пояснює аналітикиня VoxCheck[Електронний ресурс] // Українське радіо. – Режим доступу: http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=91899(дата звернення 27.05.2020 р.). – Назва з екрана.
      • Горбунова О. Найкраща агітація за децентралізацію – це успіх об'єднаних громад  / О. Горбунова // Голос України. – 2016. – 15 січ. – С. 1-2.
      • Короденко М. Центр громади : [створення освітньо-культурного простору у громадах] / М. Короденко // Освіта України. – 2016. – 28 листоп. – С. 8-9.
      • Матат Д. Стан освітньої мережі у громадах / Д. Матат // Освіта України. – 2019. –18 берез. – С. 12.
      • Пазюк С. З. Децентралізаціяосвіти в громаді: нові можливості та ризики! / С. З. Пазюк // Педагогічна майстерня. – 2017. – № 7. – С. 15-20.
      • Сорока В. Мережа, якість, дружність до дитини /         В. Сорока // Освіта України. – 2019. – 22 квіт. – С. 6-7.
      • Що таке децентралізація і навіщо вона всім нам?– простими словами про реформу [Електронний ресурс] // Децентралізація дає можливості. – Режим доступу: https://decentralization.gov.ua/news/1862(дата звернення 27.05.2020 р.). – Назва з екрана.
      • Децентралізація влади[Електронний ресурс] // Хмельницька обласна державна адміністрація. – Режим доступу: https://www.adm-km.gov.ua/?page_id=22902(дата звернення 27.05.2020 р.). – Назва з екрана.

      Матеріал підготували       Захаренко А.М.
                                                 Марчук Л.В.

      Компютерний набір          Богданова О.Г.

      Відповідальна за випуск  Черноус В.Ю.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 28 березня

      1. Руцький, Микола Миколайович -- 28.03.1961 р. народився Руцький М.М.
        До ювілею 7 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 63 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр