www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Покровська церква-фортеця  у Сутківцях Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання » Сім чудес Хмельниччини
      Покровська церква-фортеця у Сутківцях

      Покровська церква-фортеця у Сутківцях

         Високохудожньою та унікальною пам'яткою середньовічної культово-військової архітектури ХV-ХVІ століття не лише на Поділлі, а й в Україні, є Покровська церква-фортеця в селі Сутківці, що на Ярмолинеччині. За своєю архітектурою і планувальною схемою Покровська церква не має аналогів в Україні.
         Історія цієї будівлі пов'язана з історією місцевого дворянського роду Сутковських, пращур яких Хотько Кроат, виходець із Угорщини, за вірну службу в 1407 році одержав ці землі від великого князя литовського Вітовта. Онук Хотька Кроата Федір став родоначальником сім'ї Сутковських.
         У першій половині ХVст., а точніше у 1427 році, на пагорбі над річкою Ушиця,  біля села Сутківці для захисту від частих набігів татар Сутковецькі побудували  невеликий замок. Згодом, у 1476 році, біля нього звели Покровську церкву-фортецю.
         Відомий краєзнавець, дослідник історії Поділля протоієрей Юхим Сіцінський (1859-1937) так описує Сутковецьку церкву-фортецю: “План цієї церкви – рівнораменний хрест із заокругленнями на чотирьох кінцях. На трьох кінцях хрестового плану стоять три муровані абсиди, що мають зовнішній вигляд замкових башт з амбразурами й стрільницями. На четвертому кінці хрестового плану стоїть дзвіниця – знизу мурована, а нагорі – дерев'яна, з двома поверхами українського типу. Весь будинок має два поверхи: у долішньому поверсі міститься власне церква, а горішній поверх правив для оборони”.
         Існує припущення, що замок і церква являли собою єдиний оборонний комплекс, адже, як вказують дослідники, спосіб викладки мурів замку і церкви – однаковий. І фортецю, що займала понад чверть гектара, і Покровську церкву вимуровано з вапняку. До речі, стіни церкви місцями сягають двометрової товщини. Є припущення, що обидві споруди з'єднував підземний хід, яким можна було дістатись аж до Кам'янця. 
         Будівля церкви-фортеці, конструкція її перекриттів і склепінь, окремі архітектурні деталі виразно свідчать про готичний характер цієї архітектурної пам'ятки. Центральна будівля церкви, як уже сказано, має два поверхи і перекрита двосхилою покрівлею з характерними для готичної архітектури високими ступінчатими фронтонами.
         Приміщення першого поверху церкви з круглими кріпосними вікнами і амбразурами перекрите складною системою склепінь з готичними нервюрами. Інтер'єр церкви скромний і затишний. Тут збереглися фрескові розписи ХVІ ст. Під час ремонту храму в ХVІ ст. портали дверних отворів були прикрашені білокам'яним різьбленням в стилі ренесанс. Верхній поверх, призначений для розміщення стрільців, має цілу систему стрільниць-амбразур. На обох поверхах влаштовано біля 20 бійниць. Завершуються стіни поясом машикулів з чотирма мініатюрними башточками на одного стрільця, розташованими по кутках.
         Первозданний вигляд храму порушили ще у 1903 році. Саме тоді гонтові стрімкі дахи були замінені на бляшані, на середині будівлі знищено барочну баню, замість якої поставили дерев'яну гранчасту баню. До 1958 року церква залишалася діючою, потім її закрили.
         Після проведення на початку 90-х років реставраційних робіт Сутковецька Свято-Покровська церква повернулася до життя. Зараз тут проводяться реставраційні роботи, які нададуть храму первозданного вигляду.


      Єдина вціліла вежа сутковецького замку.

         Що ж до самого замку-фортеці, то доля його значно сумніша. У 1567 році татари знищили фортецю, але згодом її відбудували. Потім її ще декілька разів перебудовували, а коли в ХVІІ ст. поселення втратило оборонне значення, вона занепала. Остаточно оборонне значення фортеця втратила у 1792 році, після останнього походу, організованого Катериною ІІ на Крим. Поступово, камінець за камінцем місцеве населення розбирало фортецю для власних потреб. Зараз око подорожнього милує лише одна башта, яка набула досить сумного вигляду.
         Проте, і ці залишки Сутковецького замку і старовинна Свято-Покровська  церква  є  неповторною  окрасою Подільської землі.

      Познайомся, прочитай:

      ● Сутковецька церква-фортеця// Українська радянська енциклопедія. Т. 11. Кн. 1. – К., 1984. – С. 81.
      Сутківці – час збирати каміння // Байдак І. Стежками рідного краю / І.Байдак. – Хмельницький, 2008. – С. 175-180.
      Єсюнін С. Церква-фортеця у Сутківцях / С.Єсюнін // Хмельниччина справжня : фотокнига. – Хмельницький, 2007. – С. 112.
      Церква-фортеця в Сутківцях // Низовський А.Ю. 100 великих чудес України / А.Ю.Низовський. – К., 2007. – С. 161-163.
      ● Сутківці// Сердюк О.В. Найцікавіші місця України / О.В.Сердюк. – Х., 2008. – С. 35.
      Пам'ятники минувшини// Слободянюк П.Я. Культура Хмельниччини / П.Я.Слободянюк. – Хмельницький, 1995. – С. 94.

      ***

      Бендюг В. Покровська церква в Сутківцях / В.Бендюг // Проскурів. – 2008. – 27 березня.
      Козак І. Мільйон для святої Покрови : уперше за п'ять століть на реконструкцію Сутковецької церкви-фортеці виділено такі кошти / І.Козак // Подільський кур'єр. – 2007. – 11-17 січня.
      Олійник І. Сутковецький унікальний храм-фортецю відрестав-рують, щоб показати його у всій красі, з держбюджету виділили мільйон гривень / І.Олійник // Є Поділля. – 2006. – 7 грудня.
      Подільський Г. Сімдесят розповідей про унікальну Хмельниччину / Г.Подільський // Є Поділля. – 2007. – 9 серпня.
      Сутковецька фортеця: храм віри і оборони // Подільський кур'єр. – 2010. – 20 травня.


      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр