Найбільша мука для Віталька – стригтися. Так уже крутиться, так не хоче підставляти свою голову під машинку!.. Поки вмовлять його, поки вкостькають – мама геть із сил виб'ється, а тато й за ремінець хапається.
А це ще ніхто й не заїкався про стрижки – Віталько сам нагадав:
– Щось я, мамо, так заріс... – Де там заріс — недавно стриг дядько Гнат. – Та-а... на вуха вже лізе... І душно. – Ну добре, батько закличе його ввечері... І чого тобі забаглося? То мало не плаче завсіди, а це...
Увечері з батьком приходить дядько Гнат. Високий, з великими твердими руками. Розкриває картонну замаслену коробочку, дістає з квітчастої шматини (мабуть, від тітчиної блузки чи фартуха) блискучу машинку. Клацає нею в повітрі, прискалює око на принишклого Віталька. – Як його? – Під чубчика, – батько йому. – Можна й під чубчика. Сідай, мораче.
І тут починається!.. Дядько Гнат – комбайнер. Він добре знає, що чим менша стерня – тим більше соломи. Отож і на Вітальковій голові стриже якнайнижче, попри самий корінь бере. Пройшовся машинкою від “брехунки” до вихоринки, засміявся: – От і є перша загінка.
І далі чикрижить. Тисне так, ніби хоче зняти не тільки волосся, а й шкіру. Віталько совається на стільці, повискує від болю. – Легше б ви якось, Гнате, – жалісливо просить мама. – Ні-ч-ч-о-о... Хай терпить – мораком буде. Як я колись був... Хочеш – мораком? – Хо-о-о-ой-йой-йо-о!.. – аж пищить Віталько. – Терпи-и!.. – втискається в голову дядько. – Мор-р-раком... будеш...
А Віталькові вже й до того “морака” недалеко – ще притисне раз дядько Гнат – і біжи перевдягатись. Аж сичить під його руками, сльози на очі виступають...
Нарешті дядько Гнат проводить долонею по Вітальковій голові, задоволено примружує око: – От і всьо. Ні колоска, ні зернини!
Віталько – чимдуж надвір: обтріпати одежину та й самому відійти від дядькових “жнив”.
До хати зайшов лиш тоді, як громіздка постать дядька Гната пропливла повз освітлене вікно й зіллялася з густими тінями бузку понад дорогу.
Нашвидку повечерявши, пригнічений стрижками, Віталько мовчки ліг спати.