Ту подільську осінь 1846 р. Т.Шевченко буде згадувати пізніше на засланні, “в степу безкраїм за Уралом”, в далекому Орську. В його пам'яті спливатимуть маршрути колишніх подорожей по Україні, враження, зустрічі, знайомства, мальовничі краєвиди. Все це відбилось в повістях, написаних російською мовою, які у великій мірі є автобіографічними.
21 вересня 1846 р. співробітник Київської тимчасової комісії по розбору древніх актів художник Тарас Шевченко отримав розпорядження Київського, Подільського та Волинського генерал-губернатора Д.Г.Бібікова виїхати в різні місця Київської, Подільської та Волинської губерній для збору відомостей про історичні пам'ятки, могили, кургани, народні повір'я і перекази, пісні, пов'язані з ними, описи старожитностей. Виявлення різних історичних документів та малювання древніх знаменитих храмів.
Одержавши свою місячну платню та розписавшись в книзі про отримання грошей, Т.Шевченко виїхав на Поділля. Він ще не бував у цьому краї, але знав його багату, насичену подіями, історію. Подільська губернія була утворена у 1795 р. Вона включала нинішню Вінницьку, Хмельницьку та частину Тернопільської області. Центром було м. Кам'янець-Подільський.
Раніше на Поділлі побував добрий приятель поета – професор Київського університету Микола Костомаров, він же і міг запропонувати маршрут подорожі. До губернського міста Кам'янця-Подільського Шевченко виїхав не пізніше 30 вересня.
В повісті “Прогулка с удовольствием и не без морали” він згадує: “Нужно мне было съездить в Каменец-Подольский. Я и Трохима [слугу] взял с собой, а чтобы занять его чем-нибудь в дороге, я дал ему тетрадку и велел записывать все, что случится во время дороги, начиная с названия станций”.
Згадані в повісті населені пункти, а також поштовий дорожник 1846 року допомагають встановити маршрут: Київ – Віта Поштова – Васильків – Біла Церква – Сквира – Липовець – Брацлав – Могилів-Подільський – Яришів – Курилівці – Летіївці – Сцибори – Рахновецька – Кам'янець-Подільський.
2 жовтня Т.Шевченко вже був на місці. Саме цим днем датується лист-розпорядження Подільського єпископа Арсенія про сприяння художникові у виконанні покладеного на нього доручення. А 3 жовтня викладач Подільської гімназії Петро Чуйкевич – знайомий поета, записав йому в альбом три народні пісні: “Пливе щука з Кременчука…”, “Зійшла зоря із вечора…”, “Ой, Кармалюче, по світу ходиш…”.
Враження від подорожі на Поділля найбільше відбились в поемі “Варнак” та в однойменній повісті, написаних на засланні, де автор зустрічає свого героя, прототипом якого вважають Кармелюка.
У Кам'янці-Подільському Шевченко побув не більше тижня, виїхавши звідти по поштовому тракту Ярмолинці – Проскурів – Меджибіж – Летичів – Новокостянтинів – Хмільник – Уланів – Бердичів – Кодня – Житомир. Над самим цим шляхом у Меджибожі і Летичеві стоять старовинні замки, які могли привернути увагу художника.
Під час тієї подорожі, коли за його висловом він з'їздив Поділля та Волинь “вздовж і впоперек”, Шевченко виконав 4 малюнки Почаївської Свято-Успенської лаври. Тут же на Поділлі він намалював будівлю синагоги.
З любов'ю у повісті “Варнак” описано природу Поділля, картини побуту подолян та народні традиції. “Кімната була розділена на дві половини вузькою довгою пічкою замість перегородки. А пічка прикрашена ліпними арабесками домашнього малярства. Такі можна бачити на Волині та Поділлі”.
“Сиджу, бувало собі і любуюсь на прозорий невеликий ставок, увінчаний зеленим очеретом і греблею, обсадженою в два ряди старими вербами, що опустили свої віти в прозору воду. А нижче греблі старий, як і її господар, млин”.
Треба зважити на те, що тоді в художника не було досить часу на малювання, і він збирався повернутись на Поділля влітку наступного року. Про це, зокрема, дізнаємося з листа Петра Чуйкевича до Миколи Костомарова від 18 квітня 1847 р.
“Чи повернувся Шевченко, і чи буде він літом в Кам'янці? Коли цей лист прийшов до Києва, то адресат і сам поет вже були в Петербурзі. В казематі ІІІ відділу.
Торкаючись теми “Шевченко і Поділля” не можна не згадати про те, як на Поділлі шанували пам'ять поета. В 1914 р. подоляни брали активну участь у збиранні коштів на спорудження першого пам'ятника Т.Шевченку. У 1911 р. в Кам'янці-Подільському було видано листівку “На спомин 50-х роковин від смерті Тараса Шевченка”.
Список літератури:
♦ Бендюг В. У яку погоду Шевченко блукав Поділля / В.Бендюг // Проскурів. – 2006. – 25 трав., 15 черв.
♦ Бендюг В. Таємнича кома з Кобзаревого “Варнака” / В.Бендюг // Літерат. Україна. – 2010. – 20 трав.
♦ Відоменко О.А. Такий суперечливий “Заповіт” / О.А.Відоменко // Подільський кур'єр. – 2007. – № 8.
♦ Гнатюк В. Тарас Шевченко на Поділлі / В.Гнатюк // Подільські вісті. – 2011. – 6 груд.
♦ Гостинна Д. Він тут ходив. Шапки з голів! : до 170-річчя перебування Т.Г.Шевченка на Поділлі / Д.Гостинна // Подільські вісті. – 2016. – 24 листоп.
♦ Гуреїв Ю. “Ой, на горі та й женці жнуть!” : на Поділлі Т.Шевченко записав багато пісень / Ю.Гуреїв // Є Поділля. – 2007. – 22 лют.
♦ Жужа К. Тарас Шевченко і Поділля : дослідники висувають дві версії мандрівки Кобзаря під час експедиції Поділлям та Волинню / К.Жужа // Всім. – 2008. – 12 берез.
♦ Магера М.Н. Кам'янецькими стежками : повість / М.Н. Магера. – Хмельницький : Облполіграфвидав, 1989. – 158 с.
♦ Макаренко П. Поліськими трактами Шевченко ходив / П.Макаренко // Подільський кур'єр. – 2007. – № 40.
♦ Маншина А. Тарас Шевченко і Поділля / А.Маншина // Укр. літ. в загальноосв. школі. – 2013. – № 6. – С. 12-13.
♦ Назаренко Є. Відрядження Шевченка в Кам'янець, Житомир і Почаїв за документами / Є.Назаренко // Подільські вісті. – 2006. – 15 груд.
♦ Назаренко Є. Зустрічі Шевченка з подолянами на засланні / Є.Назаренко // Моя газета. – 2004. – № 11.
♦ Назаренко Є. Поділля і подоляни в перших виданнях “Кобзаря” / Є.Назаренко // Є! – 2003. – № 47.
♦ Назаренко Є. Чи малював Шевченко у місті над Смотричем / Є.Назаренко // Є! – 2003. – 21 серп.
♦ Назаренко Є. Шевченко в Кам'янці-Подільському / Є.Назаренко // Моя газета. – 2003. – № 44.
♦ Сваричевський А. Земля, яку сходив Тарас : Т.Г.Шевченко на Поділлі / А.Сваричевський // Педагог. вісник. – 2000. – № 2. – С. 4-6.
♦ Ходаківська Л. Подільськими дорогами Тараса Шевченка / Л.Ходаківська // Дивослово. – 2014. – № 7-8. – С. 34-38.
♦ Шевченко йде дорогами доби. Великий Кобзар на Подільській землі: крізь час і простір : збірник нарисів / упоряд.: В.Горбатюк, І.Гончарук. – Кам'янець-Подільський : Рута, 2014. – 175 с.