www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Поділля у ХVІІІ-початку ХХ століття Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Проекти та програми » Міні-довідник юного краєзнавця
      Поділля у ХVІІІ-початку ХХ століття
          23 квітня 1793 року після возз'єднання Правобережної України з Лівобережною у складі Росії, було утворено Ізяславське і Брацлавське намісництва та Кам'янецьку область, а 1 травня 1795 року на цій території утворені Волинська, Брацлавська і Подільська губернії. У 1797-1803 роках відбулося укріплення повітів Подільської губернії.
          В кінці ХVІІІ ст. в м. Миньківці Ушицького повіту виникла перша суконна мануфактура. У 1845 році на території області діяло 65 суконних мануфактур. В тогочасній промисловості чимале місце займало ґуральництво, діяло 74 винокурні (в основному у Кам'янецькому і Проскурівському повітах), швидко розвивалося цукроваріння. З 1839 по 1849 рік в межах сучасної Хмельниччини виникло 13 цукроварень. Серед інших галузей виділялося пивоваріння, обробка шкіри, виготовлення свічок, тютюну, цегли. Виникають металообробні заводи в Славуті, Чижівці, Кропивній, Проскурові, Дунаївцях.
         У 40-х роках ХІХ століття поміщики тримали в своїх руках три чверті всієї землі. Напередодні реформи 1861 року у Подільській губернії була найбільшою в Україні питома вага кріпацького населення – воно становило 59,5 відсотків. Панщина доходила до 6 днів на тиждень.

          
      Пам'ятник Устиму Кармалюку у Летичеві.


          Найбільш яскравим виявом класової боротьби на Поділлі був рух селян, зв'язаний з іменем Устима Кармалюка, колишнього кріпака. В цьому русі взяли участь близько 20 тисяч селян.
         За перші 10 років після реформи 1861 року кількість промислових підприємств на території сучасної Хмельниччини зросла у 1,5 рази. У 1870 році налічувалося 476 промислових підприємств, однак за темпами промислового розвитку Поділля відставало від інших районів України.
          В 1870 році було завершено будівництво залізничної вітки Жмеринка-Волочиськ, а в 1873 році – Києво-Брестської залізниці, що пролягла через Полонне, Шепетівку, Славуту.
         Хмельниччина з середини ХІХ ст. стає одним із важливих центрів економічного ринку Росії, посідає друге місце серед 50 губерній (після Московської губернії) за кількістю населення. Найбільшими економічними і культурними містами стають Кам'янець-Подільський, Проскурів, Летичів, Нова Ушиця, Шепетівка, Теофіполь.
         На кінець ХІХ ст. Подільська губернія займала площу 36 921 квадратну версту, нараховувала 17 міст, 120 містечок, більше 7 тисяч населених пунктів, проживало 3 018 299 чоловік. У роки першої світової  війни у зв'язку з прифронтовим становищем Кам'янець-Подільського центр губернії перемістився до Вінниці.
         В період першої світової війни Подільська губернія стала прифронтовою. Селяни залучалися до риття окопів, військових перевезень. Погіршало становище робітників і селян. Наростало незадоволення війною. Поділля було охоплено антивоєнними виступами. За числом антивоєнних виступів воно посідало перше місце серед губерній України.
         Після перемоги Лютневої буржуазно-демократичної революції в Кам'янці-Подільському, Проскурові, Гречанах та інших містах і села краю відбулися демонстрації і мітинги. Перша рада робітничих і солдатських депутатів виникла в Проскурові 10 березня, в Кам'янці-Подільському – 12, до кінця місяця – в Дунаївцях, Летичеві, Новій Ушиці, Ізяславі, Старокостянтинові, Шепетівці та інших повітових містах і центрах.
        У вересні 1917 року зростають аграрні виступи селян. Найбільш активно виступало селянство в Кам'янецькому, Проскурівському і Летичівському повітах. У жовтні цей рух переріс у аграрну революцію. Йшла масова конфіскація поміщицьких маєтків, землі, худоби.
          Великі біди подолянам  принесла громадянська війна. Тільки в 1919 році шість різних армій, які воювали за різні політичні цілі, – українська, більшовицька, білогвардійська, польська, Антанти, анархістів вели бойові дії на Поділлі. Наприклад, у місті Проскурові за 1919-1920 роки влада змінювалась 17 разів.
        1920 року на всій території сучасної Хмельниччини було встановлено радянську владу. Подільська губернія поділялася на 6 територіально-адміністративних округів. На території сучасної Хмельницької області було створено 3 округи – Кам'янецький, (17 районів), Проскурівський (16 районів) та Шепетівський (14 районів). 1925 року були ліквідовані і губернії.
       
       
       

      Календар знаменних дат

      Знаменні події 27 грудня

      1. Завадський, Йосип Станіславович -- 27.12.2003 р. помер Завадський Й.С.
        з дати події минуло 21 років
      2. Літман, Олексій Давидович -- 27.12.1923 р. народився Літман О.Д.
        До ювілею 9 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 101 років
      3. Кірпа, Георгій Миколайович -- 27.12.2004 р. помер Кірпа Г.М.
        Ювілей цього року (інтервал 5 років), з дати події минуло 20 років
      4. Педа, Пантелеймон Михайлович -- 27.12.1937 р. помер Педа П.М.
        з дати події минуло 87 років
      5. Пажимський, Олександр Матвійович -- 27.12.1937 р. народився Пажимський О.М.
        До ювілею 3 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 87 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр