ЄВРЕЇ
Історична довідка
Історія євреїв на Поділлі налічує майже п'ять століть. На території Поділля євреї почали заселятися в епоху феодалізму, рятуючись від релігійних війн, що вирували в Європі. Вже в ХІ-ХІІІ ст. у Київській Русі існували громади слов'яномовних євреїв. У ХІІ ст. з Південної Німеччини і Чехії у Галицько-Волинське князівство переселяються євреї-ашкенази, що розмовляли мовою ідиш. Міграція євреїв продовжувалась і у ХVІ-ХVІІ ст. А в кінці ХVІІІ ст. їх чисельність у Подільській губернії становила 44,1 тис. чол. (3,8% всього населення).
.jpg)
Залишки Сатанівської синагоги (ХVІ ст.)
Тенденції росту єврейського населення на Поділлі продовжувались і у ХІХ-початку ХХ століття. У таких містечках, як Дунаївці, Зіньків, Деражня, Гриців, Проскурів, Меджибіж, Сатанів, Віньківці на початку ХХ століття євреї становили половину населення.
Більшість єврейського населення займалася ремісництвом, дрібним підприємництвом, малярством. Євреї належали, в основному, до міщанського і купецького станів. Незважаючи на обмеження з боку правлячих кіл щодо участі євреїв у сільськогосподарському виробництві, серед них було чимало землевласників. В кінці ХІХ-на початку ХХ ст. відбулася значна еміграція єврейського населення за кордон, однак, у 30-х роках на території сучасної Хмельниччини їх проживала значна кількість.

Пам'ятник жертвам погрому 1919 року м. Хмельницький
У 1919 році, враховуючи стратегічне значення Проскурівського залізничного вузла, у місті було сконцентровано велику кількість військ Директорії Української Народної Республіки. На початку лютого в місто ввійшла козача бригада на чолі з отаманом Семесенко і третій гайдамацький полк, відомий єврейськими погромами. 15 лютого вони швидко придушили, спровоковане більшовиками, збройне повстання проти Директорії, а потім почали по-звірячому розправлятися із єврейським населенням. В історичній літературі ця страшна подія названа Проскурівською кривавою банею, яка забрала життя 1600 євреїв. Сиротами залишились 960 дітей. Пам'ятник жертвам погрому встановлено у 1925 році (м. Хмельницький вул. Л.Толстого). В останні роки пам'ятник реставровано.
У роки другої світової війни, внаслідок впровадження на окупованій території фашистськими загарбниками масового геноциду, єврейське населення Поділля було майже повністю винищено. Страшні 1941-1944 роки забрали 214 тисяч життів євреїв Кам'янець-Подільської області та євреїв, депортованих із Європи. Це були жінки, діти, підлітки, літні люди.
За даними “Книги Пам'яті України Хмельницька область” на фронтах Великої Вітчизняної війни полягло 2696 воїнів-євреїв – уродженців Кам'янець-Подільської (тепер Хмельницької області).
Навіки вкарбовано в історію імена подолян-євреїв, героїв Великої Вітчизняної війни: Лазаря Паперника (уродженець м. Славути), Володимира Вайсера (народився в м. Проскурові), Мойсея Шахновича (народився і виріс у м. Старокостянтинові), Ісаака Пресайзена (народився і виріс у м. Проскурові), Нахмана Гізіса (народився у м. Меджибіж) – повного кавалера ордена Слави.
Чи знаєте ви, що…
● Хасидизм – одна із течій в іудаїзмі, що базується на Торі у сукупності з тим, що можна назвати містичним підходом до її вивчення. Засновник хасидизму Баал-Шем-Тов учив про любов до Бога через любов до людини. Якщо людина буде милосердною, милосердним буде й Бог. У цьому суть вчення Бешта, що відродив у середині ХVІІІ ст. на землі Поділля традиції благочестя древнього Ізраїлю.
Народився Баал-Шем-Тов (“Володар Благого Імені”, скорочено БЕШТ) у містечку Окуп (тепер Тернопільська область) у 1700 році. Залишившись сиротою, тривалий час жив усамітнено, вивчав святі книги, досліджував лікарські властивості трав, мінералів. Досягнувши знань, вів мандрівне життя цілителя-каббаліста. Останні двадцять років життя прожив у Меджибожі, який на той час був значним центром єврейського життя на околицях Речі Посполитої. Безліч людей приходило до нього: одні шукали зцілення, інші прагнули знань на шляху до таїн Тори. Тисячі людей передавали одне одному його слова, намагалися зробити своє життя одухотвореним і радісним, наслідуючи Бешту і його учнів. Пішов із життя Баал-Шем-Тов у 1760 році, похований у Меджибожі.

Єврейське кладовище у Меджибожі (XVІ-XVІІІ ст.)
● Одним із великих єврейських релігійних центрів протягом століть вважалося місто Полонне – місто тисячолітньої історії. У Полонному протягом багатьох років, починаючи із 1791 року діяла єврейська друкарня Шмуля Берковича, що випускала переважно хасидську літературу, збірки молитов, біблійні книги та коментарі до них.
● Про долю єврейського народу талановито повідав у своїх творах видатний єврейський поет Перец Маркіш (1895-1952 рр.), який народився і виріс у Полонному. Неабиякий талант допоміг Перецу створити численні художні твори, що ввійшли до скарбниці єврейської і світової культури.
● Наш край пишається своїми земляками: знаменитими художниками Хоскелем Сандлером (1910-1983) та Мироном Зімою (1902-1999), скульптором Ханною Орловою. Музичних висот сягнули уродженці міста Проскурова Михайло Мішаков (Михайло Фішберг) (1896-1981) та Берта Марант (1907-1998). Відома у світі співавтор одинадцятитомної “Історії цивілізації” Аріель Дюран (Хая Кауфман) (1898-1981) теж родом із нашого краю. У місті Проскурові народилися відомі вчені: в галузі медичної техніки Олександр Перельмутр (1908-1975) та в галузі радіофізики і радіотехніки Вольф Штеншлейгер (1918). У Хмельницькому жили і працювали: видатний педагог-математик Лев Лаповок та легенда подільської філології Євгенія Гінзбург.
Варто знати
● За підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року на Хмельниччині проживало 1410 чоловік єврейської національності.

Хупа – традиційне єврейське весілля
● Значну роботу по збереженню національної історії, культури, традицій, релігії проводить єврейська спільнота. В області працюють єврейські культурно-освітні, релігійні, благодійні громадські організації. Найбільш потужною з них є Хмельницький обласний благодійний фонд “Хесед Бешт”, який створено у вересні 1999 року.
.jpg)
Єврейський танець Фрейлахс
● Фонд “Хесед Бешт” охоплює різні аспекти національного відродження, культурного життя, соціальної допомоги. Фонд проводить велику культурно-освітню, пам'яткоохоронну та історико-краєзнавчу діяльність. Благодійна організація опікується людьми різних вікових та соціальних груп, дбає не лише про фізичне, матеріальне благополуччя, а й про духовне здоров'я нації, її моральний і культурний розвиток.
● Велику культурно-освітню роботу проводить Хмельницький культурно-общинний центр “Тхія”. При центрі працює недільна школа, дитячий садок, жіночий клуб, є гарна бібліотека, створено гуртки художньої самодіяльності, танцювальний ансамбль “Нахес”. Тут проводять лекції і консультації лікарі, юристи, психологи, проходять виступи камерного оркестру і шахматні турніри, кіновечори, засідання дискусійного клубу, постійно відбуваються зустрічі представників національних общин. У 2009 році було відкрито відреставровану синагогу у м. Хмельницькому, яка має вікову історію.
.jpg)
Синагога м. Хмельницький
● “Шолом-Алейхем!”– кажуть євреї, вітаючись один з одним. У перекладі з івриту – “Мир вам!”. Саме так – “Шолом-Алейхем!”називається єврейська газета, яка виходить на Хмельниччині з 1995 року. Часопис висвітлює життя єврейської громади області, її традиції та культуру.

● На Хмельниччині створено музейно-меморіальний комплекс “Світло душі”, який складається з єврейського цвинтаря, меморіалу пам'яті, присвяченого воїнам-євреям, які загинули на фронтах Другої світової війни, пам'ятника жертвам Холокосту, музею мацев та сектора запалення поминальних свічок (знаходиться у Хмельницькому, на розі вулиць Кам'янецької і Л.Толстого).