Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
ЛЕНДЕР
Франц
Францович
Вчений-винахідник зенітної гармати.
Народився у 1881 році в м. Дунаївці у багатодітній чеській родині, яка на початку ХІХ століття прибула сюди для виробництва сукна.
Після закінчення у Дунаївцях початкової школи, п’ятнадцятирічного Франца відправили у Санкт-Петербург, де він вступив у ремісниче училище Російського Технічного Союзу. Через чотири роки він став студентом Петербурзького технологічного інституту. Одночасно заробляв на життя – був креслярем Артилерійської контори Путилівського заводу. Закінчивши інститут, отримав посаду технічного керівника контори на заводі, де підробляв.
Ще у 1902 році, будучи студентом, Франц Лендер зробив свій перший винахід: нову конструкцію стопора затвора польової гармати.
У 1908 році Лендер розробив перший у світі автоматичний клиновий затвор до гармат малого і середнього калібру, що стало справжньою сенсацією в артилерійській техніці. Затвор забезпечував 26 пострілів за хвилину! Першість Лендера у винаході механізму автоматичного затвора визнали патентні служби Англії, Франції, США, Німеччини, Австрії.
У 1909-1913 роках інженер посилено працював над проектом першої в Росії зенітної гармати. Вже в серпні 1914 року всі креслення були готові і восени зенітка успішно пройшла всі випробування і була прийнята на озброєння російської армії. Гармати Лендера стали масово поступати на озброєння.
Після подій 1917 року Лендер вирішив продовжувати свою інженерну роботу. У грудні 1918 року його призначили головним конструктором Артилерійського Комітету Червоної Армії, а з вересня 1919 року запросили в Артилерійську Академію, де він став професором. Перейшовши на адміністративно-викладацьку роботу, вчений продовжував займатися науковими винаходами.
У той час працювати було дуже важко: холод, голод, відсутність електрики. Проте, у 1923 році Лендер завершив робочі креслення автоматичного прицілу, спроектував оптичний висотомір.
Активну роботу Лендера перервала невиліковна хвороба, операція. Лендер став прикутим до ліжка, але навіть в такому стані продовжував працювати. Проте, у 1927 році, у 46 років його земний шлях закінчився.
Справу батька продовжив його син Володимир (1910-1981). Він був автором численних винаходів у ракетній та космічній галузі. Став лауреатом Державної премії СРСР.
Прочитайте:
♦ Гуменюк С. Сузір’я видатних : наші славні земляки / С.Гуменюк // Радянське Поділля. – 1987. – 29 травня.
♦ Єсюнін С. Винахідник зенітки з Поділля / С.Єсюнін // Є Поділля. – 2011. – 9 червня.
♦ Лендер Франц Францович (1881-1927) // Прокопчук В.С. Дунаєвеччина в іменах : біобібліографічний довідник / В.С.Прокопчук, Т.К.Прокопчук, С.В.Олійник. Вип. 1. – Дунаївці, 2006. – С. 34.
♦ Прокопчук В.С. Творець першої зенітки / В.С.Прокопчук // Подільської землі сини. – Хмельницький, 1993. – С. 67-70.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: