Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
ВАЛЯ МАНУЇЛОВ
Спритний та сміливий хлопець із вулиці Островського в Шепетівці Валя Мануїлов теж став членом підпільної організації, яку очолював Остап Андрійович Горбатюк. Валя народився 27 грудня 1927 року в м. Шепетівці. Вчився у школі № 2. До війни закінчив 8 класів, мріяв і далі продовжувати вчитися. Коли розпочалася війна, родина Мануїлових пробувала евакуюватися. Але поїзд, в якому вони їхали, розбомбили, то ж сім'я повернулася назад в Шепетівку. Коли фашисти захопили місто, Валя разом із Стьопою Кищуком та Колею Труханом добував для партизанів і підпільників зброю і боєприпаси.
Одного разу брат Колі Трухана Борис Федорович, який влаштувався на залізниці змащувачем вагонів, розповів про те, що з фронту везуть багато битих фриців. Хлопці пішли подивитися. Коли німці вийшли із службового вагона, біля якого терлися юнаки, Микола шаснув у тамбур і витяг звідти шинель і дві санітарні сумки. В шинелі був пістолет.
Удача підбадьорила друзів, і вони пішли на пошуки зброї. На старому кладовищі, обнишпоривши всі кущі, склепи, окопи, знайшли засипаний землею ящик з гранатами, а в старому склепі – кулемет.
Якось на території цукрового заводу хлопці знайшли багато толу. Валя разом з друзями переправив його підпільникам і партизанам.
Коли нависла небезпека мобілізації на роботу в Німеччину, Валя Мануїлов разом з іншими молодими підпільниками відправився до партизанського загону. Разом із дорослими партизанами він боровся із ворогом, брав участь у багатьох небезпечних операціях.
11 лютого 1944 р. війська 60-ї армії 1-го Українського фронту штурмом оволоділи залізничним вокзалом і звільнили від фашистських загарбників місто Шепетівку. Хлопці раділи: тепер уже скоро вони повернуться додому. Але попереду ще чекали важкі бої, і найперший із них – за Ізяслав.
То був запеклий бій. Фашисти не хотіли віддавати місто, адже через нього проходила важлива колія Шепетівка – Тернопіль. Проте, ніщо не змогло зупинити рішучого наступу. Партизанські з'єднання С.Олексенка, А.Одухи, В.Кота разом з частинами діючої армії штурмом оволоділи містом Ізяслав. Партизанський загін, в якому був Валя, знищив багато живої сили ворога, 11 машин із боєприпасами, підірвав два танки. Але в цьому бою загинуло 37 партизан, в тому числі і чимало юних месників. Першим упав на вулицях Ізяслава Кишук Стьопа. В цьому непримиримому, відчайдушно хороброму бою двічі пораненим був і Валя Мануїлов. На жаль, безстрашний юнак помер у дорозі до партизанського шпиталю. Партизани поховали його в братській могилі в селі Плужне Ізяславського району.
Ім'я юного партизана і підпільника Мануїлова Валі стоїть сьогодні поряд з іменами шепетівчан Валентина Котика, Миколи Трухана, Степана Кищука. Вічна їм слава і пам'ять!
ПРОЧИТАЙТЕ ПРО ВАЛЮ МАНУЇЛОВА:
♦ Доманк А. Подвиг доктора Михайлова / А.Доманк, М.Сбойчаков. – М. : Сов. Россия, 1971. – 284 с.
Валя Мануїлов – с. 100, 267.
♦ Доманк А. Шепетовские подпольщики / А.Доманк, М.Сбойчаков. – М. : Политиздат, 1972. – 160 с.
Валя Мануїлов – с. 77-79, 89, 156.
♦ Их земля, их небо // Макухин М. Мартовские громы / М.Макухин. – Хмельницкий, 1995. – С. 150-155.
Валя Мануїлов – с. 151-152.
♦ Литвиненко Є. Естафета поколінь / Є.Литвиненко // Вічно живі. – К., 1975. – С. 245-250.
♦ Нескорений край // Гула А. Шепетівка : історико-краєзнавчий нарис / А.Гула. – Львів, 1973. – С. 44-59.
Валя Мануїлов – с. 53.
♦ Орлята // Мельников І. Їм не вручали повісток… : збірка документ. оповідань та повістей про дітей-героїв Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р. / І.Мельников. – Сімферополь, 2004. – С. 158-177.
Валя Мануїлов – с. 162.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: