www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Творча палітра Миколи Кульбовського (до 75-річчя від дня народження краєзнавця) Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      Творча палітра Миколи Кульбовського (до 75-річчя від дня народження краєзнавця)

         Важко перелічити всі сфери діяльності цієї унікальної, енергійної, талановитої людини – музиканта, педагога, літератора, журналіста, краєзнавця.
         Народився Микола Михайлович Кульбовський 13 листопада 1935 року на Житомирщині. Закінчивши у 1954 році Христинівську середню школу Народицького району, пішов на строкову службу до війська.
         З 1955 року почав друкуватися в армійській пресі. По закінченні служби навчався у Львівському музичному училищі та консерваторії (1957-1964 рр.). Одночасно з навчанням керував аматорським хором та інструментальними ансамблями. Викладав клас баяна у Львівському училищі культури.
         З 1970 року він назавжди поєднав свою долю з Хмельниччиною. Відтоді й донині – викладач Хмельницького музичного училища імені В.Заремби (клас диригування). Нині Микола Михайлович – завідувач сектору практики цього навчального закладу.
         Як позаштатний методист Хмельницького науково-методичного центру, понад 30 років надавав професійну допомогу багатьом аматорським хоровим колективам області. Чоловіча хорова капела Хмельницького заводу ковальсько-пресового устаткування під керівництвом М.М.Кульбовського у 70-ті роки стала лауреатом Всесоюзного огляду-фестивалю художньої самодіяльності. Протягом десятків років керував багатьма хоровими колективами обласного центру.
         Диригентсько-хормейстерська робота спонукала Миколу Михайловича до створення власних обробок українських пісень та написання оригінальних музичних творів. Частина з них увійшла у збірку В.Крушельницького “Музично-пісенна творчість митців Хмельниччини” (видавництво “Поділля”, 1997 р.). Тернопільське видавництво “Підручники і посібники” видало збірку шкільних пісень на слова подільської поетеси Людмили Савчук “Сестричка Насточка”.
         Микола Михайлович Кульбовський як пристрасний патріот Поділля постійно вивчає літературно-мистецьке життя краю, досліджує його цікаві сторінки, пропагує серед учнівської і студентської молоді. Слугуючи вихованню молоді в дусі національної свідомості та гордості за видатних митців Поділля, написав понад 400 статей-розвідок, нарисів про хмельницьких письменників, художників, диригентів, артистів. Ці статті друкувалися в місцевих та всеукраїнських ЗМІ, в українських та міжнародних журналах. Його нариси-портрети про видатних подолян вміщені в книгах: “Хмельниччина: роки становлення та поступу” (Хмельницький, “Доля”, 1997), “Творче Поділля” (1998, 2003). Дві новели “Тополина віхола” і “Фас” вміщені у двох випусках “Антології сучасної новелістики та лірики України” (Київ, 2004, 2005).
         Микола Михайлович є автором п'ятьох книг “З подільського кореня” (1999, 2003, 2004, 2007, 2009), в яких знайомить читачів із життям та творчістю видатних подолян, із новими іменами, які своєю працею прославляють рідне Поділля, загалом вимальовує  культурно-духовний  портрет  рідного  краю,  творить  його мистецький літопис.
         Вагоме місце у творчому доробку письменника займає тема “Шевченко і Поділля”. Отож, у двох книгах “Подільська Шевченкіана” (2001, 2006) автор подає матеріали про подолян-лауреатів Національної премії ім. Т.Г.Шевченка, лауреатів обласної мистецької премії імені Т.Г.Шевченка та висвітлює надзвичайно цікаві  і важливі теми: “Т.Г.Шевченко на Поділлі”, “Вшанування Шевченка подолянами в ХІХ-ХХ століттях”, “Подільське Шевченкознавство”, “Образ Т.Г.Шевченка у творах подільських письменників”, “Образ Т.Г.Шевченка у творчості подільських митців” та інші. “…з-під пера автора вийшов не просто сухий довідник, а портретні нариси тих, які вважають своїм духовним обов'язком донести до народу, особливо молоді, Шевченкове слово, поезію, образотворчу спадщину, які мають попутній емоційно-виховний заряд”, – пише про ці книги подільський краєзнавець А.Сваричевський.
         Надзвичайно популярними стали і наступні книги М.Кульбовського: історична оповідь “Перлина Поділля” (2006), “Зерна” (2004), “Хмельницький кетяг калиновий” (мистецький путівник вулицею Проскурівською) (2004). А нещодавно з-під пера письменника-краєзнавця вийшов історичний роман “Веремія” (2008), в якому досліджується один із найдраматичніших, найсуперечливіших етапів історії України ХХ століття – період визвольних змагань 1918-1921 років у боротьбі з білими і червоними агресорами.
         Двадцять прозових творів, серед яких повісті “Вирва”, “Туркеня”, оповідання “Тополина віхола”, “Калинового цвіту дурман”, окремі глави історичного роману “Веремія”, новели “Партизанен фрау”, “Сповідь” та інші увійшли до збірки “Колесо долі”, яка побачила світ у 2010 році. Автор правдиво і трагічно-реалістично відтворює у цих творах нашу дійсність, показує правду життя.
         Микола Михайлович із задоволенням пише і для такої категорії читачів, як діти, підлітки. Він є автором книг “Тарасикові пригоди” (2007), “Воронець” (2004), “Тончик” (2009), які допомагають дітям пізнати цей непростий світ, вчать самостійності.
         М.Кульбовський – частий гість радіо, телебачення, бібліотек, де виступає з розповідями про видатних подолян – героїв його книг.
         А ще Миколі Михайловичу природа подарувала рідкісний талант – чути голос дерева, бачити природу очима поета. Тому і розкрилася так щедро нова грань його душі – скульптура, незвична, дерев'яна. Серед лісових скульптур М.Кульбовського – “Дон-Кіхот”, “Лілея”, “Романс”, “Предок”, “Запорозький козак”, “Той, що греблю рве”, “Перелесник і русалка”, “Журавлик”. Та хіба їх перелічиш…
         Більше 150 скульптурних робіт із дерева Миколи Михайловича експонувалося на персональних та колективних виставках. Роботи неодноразово відзначалися дипломами та грамотами.
         Пером майстра, який глибоко розуміється у мистецтві, написана його книга “Голос дерева”, яка і присвячена цьому чудовому виду мистецтва – скульптурі малих форм.
         Сьогодні Микола Михайлович Кульбовський – шанована на Хмельниччині людина – невтомний краєзнавець, митець, літератор, педагог. Він – член Національної Спілки журналістів України, лауреат обласної премії імені Т.Г.Шевченка та міської премії імені Б.Хмельницького.

      Твори М.М.Кульбовського:

       

       

       

      ● Кульбовський М. Веремія : історичний роман / М.Кульбовський. – Хмельницький : А.Цюпак, 2008. – 318 с.
        В цьому романі досліджується один із найдраматичніших, найсуперечливіших етапів в історії України ХХ століття – період визвольних змагань 1918-1921 років у боротьбі з білими і червоними агресорами.

       

       

       

       

       

       

       

       

      ● Кульбовський М. Воронець : лялькова вистава / М.Кульбовський. – Хмельницький : Міська друкарня, 2004. – 20 с.
         Ця лялькова вистава про трагічну долю коника Воронця у страшній війні, яка пронеслася над світом більш як 60 літ тому, та про хлопчика Миколку, який намагався врятувати його. Проте жорстока дійсність тих днів не дала здійснитися мріям хлопчика.

       

       

       

       


      ● Кульбовський М. Голос дерева : нариси / М.Кульбовський. – Хмельницький : Евріка, 2004. – 56 с.
         У книзі нарисів “Голос дерева” автор – педагог, музикант, публіцист, музикознавець розкриває ще одну грань своєї душі – захоплення створенням малої дерев'яної скульптури. У його творчому доробку більше 150 робіт “лісової скульптури”, які експонувалися на багатьох персональних виставках. У нарисах Микола Михайлович ділиться з читачем своїми роздумами про незвичайну красу рідної природи, необхідність шанобливого ставлення до неї, про те, як виникає задум створити певну скульптуру, різні техніки виконання таких робіт. Почитайте, перегорніть сторінки цієї книжки і, можливо, дехто із вас захоче сам творити прекрасне своїми руками.

       

       

      ● Кульбовський М. З подільського кореня / М.Кульбовський. – Хмельницький : Поділля, 1999. – 186 с.
      ● Кульбовський М. З подільського кореня. Кн. 2 : нариси / М.Кульбовський. – Хмельницький : Евріка, 2003. – 200 с.
      ● Кульбовський М. З подільського кореня. Кн. 3 / М.Кульбовський. – Хмельницький : Евріка, 2004. – 124 с.
      ● Кульбовський М. З подільського кореня. Кн. 4 / М.Кульбовський. – Хмельницький : А.Цюпак, 2007. – 248 с.
      ● Кульбовський М. З подільського кореня. Кн. 5 / М.Кульбовський. – Хмельницький : А.Цюпак, 2009.   – 240 с.
         Книжкова серія “З подільського кореня”, яка налічує п'ять книг, є надзвичайно цінним довідковим виданням. Адже вона містить довідковий матеріал про тих, хто прославляє наш край у культурі, у різних гуманітарних сферах. Герої цих нарисів, рецензій – видатні історичні постаті, літератори, художники, музиканти, співаки, архітектори, журналісти – ті, хто жив і живе на Хмельниччині, хто творить наш “храм духовності”. Загалом у цих книгах вимальовується культурно-духовний портрет нашого краю, його мистецький літопис.

       

       

       

      ● Кульбовський М. Зерна : повісті, оповідання, новели, есе / М.Кульбовський. – Хмельницький : Евріка, 2004. – 72 с.
         Це перша збірка прозових творів Миколи Кульбовського. В ній червоною ниткою крізь усі твори йде тема долі простих пересічних українців, щирі сповіді, незвичайні історії кохання, проблеми нашого непростого сьогодення.

       

       

       

       

       

       

       

      ● Кульбовський М.М. Колесо долі : вибране / М.М.Кульбовський. – Хмельницький : Цюпак А., 2010. – 174 с.
         Ця книга об'єднує двадцять прозових творів, серед яких повісті “Вирва”, “Туркеня”, оповідання “Тополина віхола”, “Калинового цвіту дурман”, “Крути” (окремі глави з історичного роману “Веремія”), новели “Партизанен фрау”, “Сповідь” та інші. Автор правдиво і трагічно-реалістично  відтворює в цих творах нашу  українську дійсність, показує правду життя, піднімає цілий пласт соціальних, морально-етичних проблем. Написана гарною українською мовою, ця книга буде цікавою як для дорослого, так і для читача-підлітка.

       

       

       

       

       

      ● Кульбовський М. Перлина Поділля : історична оповідь про село Баламутівку та його людей / М.Кульбовський. – Хмельницький : Поділля, 2006. – 204 с.
         Ця книга – історія одного із сіл Хмельниччини, а саме села Баламутівка Ярмолинецького району. Краєзнавець надзвичайно цікаво і щиро розповідає про людські долі, про радості і розчарування, про славу і звитягу наших земляків. Разом із героями цієї книги він переживає нелегкі процеси минувшини. Книга буде цікавою всім, хто хоче більше дізнатися про нелегку долю нашого краю.

       

       

       

       

       

       

      ● Кульбовський М. Подільська Шевченкіана : лауреати обласної премії імені Тараса Шевченка 1993-2000 / М.Кульбовський. – Хмельницький : Поділля, 2001. – 90 с. : ілюстр.
         До книги вміщено портретні нариси про лауреатів обласної премії імені Тараса Шевченка з 1993 по 2000 рік. Мистецтвознавець і краєзнавець Микола Михайлович Кульбовський розповідає про тих, хто своєю працею, талантом увічнює ім'я видатного сина України Т.Г.Шевченка.

       

       

       

      ● Кульбовський М. Подільська Шевченкіана. Кн. 2 / М.Кульбовський. – Хмельницький : А.Цюпак, 2006. – 134 с. : ілюстр.
         Це надзвичайно цінне історико-краєзнавче видання, де всебічно висвітлюється тема шевченкознавства на Хмельниччині. Тут узагальнено наявний науковий і літературно-публіцистичний матеріал, автор значну вагу приділяє подільському науково-краєзнавчому шевченкознавству, тобто літературознавчим, мистецтвознавчим, історичним дослідженням життя, творчості і громадської діяльності Т.Шевченка. Окремий розділ книги присвячено подільським шевченкознавцям, де висвітлюється їх творча науково-дослідницька діяльність. Автор знайомить читача із життєвим шляхом і творчими здобутками подолян – лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка, а також лауреатів обласної премії імені Т.Шевченка.
         Отож, як каже сам автор у слові до читача: “Висвітлення образу Генія українського народу подільськими шевченкознавцями та митцями – і є метою цієї книги”.

       

       

       

      ● Кульбовський М.М. Подільські мудринки / М.М.Кульбовський. – Хмельницький : Цюпак А.А., 2009. – 96 с.
         Закоханий в українське слово, народну мудрість, письменник зібрав за своє життя чимало народних афоризмів. Прислів'я, приказки, примовки різноманітної тематики – про життя-буття, звернені до Бога, весільні, родинні, календарно-обрядові розкривають сутність, дух українця, багатство рідної мови.

       

       

       

       

       

       

       

      ● Кульбовський М.М. Пустили Дуньку в Європу : (Тижневі усмішки сатиричного дуету) / М.М.Кульбовський. – Хмельницький : Евріка, 2001. – 24 с.
         В цій одноактній п'єсі письменник висвітлює наше вітчизняне невігластво, неосвіченість, відсталість, байдужість та інертність у ставленні до загальнолюдських проблем.

       

       

       

       

       

        

      ● Кульбовський М. Сестричка Насточка : пісні в супроводі фортепіано для дошкільнят та школярів початкових класів / М.Кульбовський, Л.Савчук. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2006. – 32 с.
         Гарний настрій та задоволення несуть дітям пісні, написані Миколою Кульбовським. Ця збірочка пісень, укладена на слова подільської поетеси Людмили Савчук, є хорошою підмогою для музичних керівників, вихователів дитячих садків, вчителів музики, шанувальників пісні. Основа дитячих пісень наближена до народно-пісенних зразків – колискових, співаночок, коломийок,  хороводів. Пісеньки легкі, доступні дитячому сприйняттю. Вони об'єднані образом дівчинки Насточки й розкривають мінливий за настроєм дитячий світ захоплень та уподобань.
       

       

       

      ● Кульбовський М. Тарасикові пригоди : книжка-розмальовка / М.Кульбовський ; худож. М.Андрійчук. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2007. – 32 с.
         Ці невеличкі оповідання із задоволенням читатимуть дошкільнята та молодші школярики. Цікаві вони будуть і батькам, адже піднімають величезний пласт проблем виховання. У передмові автор звертається до дорослих: “Запитаймо ж себе, чи достатньо часу приділяємо своїм школярикам? Чи граємося з ними, чи вчимо їх господарювати, шити, вишивати, майструвати, готувати їжу? Чи часто буваємо з ними на природі, навчаючи шанувати кожне деревце, кожну рослину, пташину та звірятко?”. Отож, ці оповідання – прекрасний приклад того, як доброзичливо, цілеспрямовано і цікаво потрібно допомогти дитині пізнати світ, знаходити привальні і розумні рішення.

       

       

        

       

       

      ● Кульбовський М. Тончик : читаємо з батьками / М.Кульбовський. – Хмельницький : А.Цюпак, 2009. – 67 с. : ілюстр.
         Міський хлопчик Тончик, який зростав на асфальті, біля телевізора і комп'ютера, приїхав на відпочинок у село до своєї бабусі і дідуся. Ось тут і розпочалося його справжнє пізнання навколишнього світу, знайомство із сільським життям, спілкування із новими друзями. Життєва мудрість дорослих допомагає дитині швидше освоїтися в новому середовищі, краще зрозуміти природу, набути гарних навичок спілкування із друзями.
       

       

       

       

      Матеріали про життя і творчість М.М.Кульбовського:

      Високий дух мистецтва // Сваричевський А. Зустрічі далекі і близькі : нариси / А.Сваричевський. – Хмельницький, 2003. – С. 37-39.
      Палітра його творчості // Дмитрик В. Прообраз / В.Дмитрик. – Хмельницький, 2002. – С. 12-16.
      Сваричевський А. Кульбовському М.М. – 70 / А.Сваричевський // Календар знаменних і пам'ятних дат Хмельниччини. – Хмельницький, 2004. –  С. 47-49.

      *     *     *

      Вакулович Д. Нова книга Миколи Кульбовського [про книгу “Веремія”] / Д.Вакулович // Українець. – 2008. – № 8-9. – С. 8.
      Вакулович Д. Повернення до природи : думки, винесені з виставки / Д.Вакулович // Проскурів. – 2000. – 1 грудня.
      Горбатий Ю. Усі лауреати – під однією обкладинкою / Ю.Горбатий // Моя газета. – 2001. – 13 грудня.
      Дмитрик В. “З подільського кореня”/ В.Дмитрик // Склянка часу. – 2005. – № 34. – С. 136-137.
      Дмитрик В. Забуває історія – береже культура / В.Дмитрик // Проскурів. – 2005. – 26 травня.
      Дмитрик В. Палітра його публіцистики / В.Дмитрик // Проскурів. – 2000. – 1 грудня.
      ● Дмитрик В. “Перлина Поділля” : [про книгу М.Кульбовського “Перлина Поділля”] / В.Дмитрик // Проскурів. – 2006. – 20 квітня..
      Дмитрик В. Повернення до природи / В.Дмитрик // Проскурів. – 2000. – 1 грудня.
      Зеленко Т. Нові видання у “Просвіті”/ Т.Зеленко // Проскурів. – 2004. – 24 червня.
      Іваненко В. Духовні скарби Поділля / В.Іваненко // Подільські вісті. – 1999. – 23 вересня.
      Кабачинська С. Вісім іпостасей творчості / С.Кабачинська // Проскурів. – 1995. – 18 листопада.
      Кравчук В. Коли в душі поезія живе / В.Кравчук // Подільські вісті. – 1995. – 7 березня.
      Куземський М. “З подільського кореня” : презентація книги / М.Куземський // Хмельницький вечірній. – 1999. – 1 жовтня.
      Миколі Кульбовському – 70! // Проскурів. – 2005. – 17 листопада.
      Небесна Я. Про Поділля – з любов'ю / Я.Небесна // Хмельницький вечірній. – 2005. – № 1-2.
      Олько В. Мелодія і пластика лісової феєрії / В.Олько // Проскурів. – 1995. – 5 квітня.
      Пакулько Н. Листи із кореня одного /Н.Пакулько// Молодь України. – 2003. – 4 листопада.
      Русанівська Т. Печать душі / Т.Русанівська // Подільські вісті. – 1995. – 30 листопада.
      Русанівська Т. Подільська шевченкіана: семирічний підсумок / Т.Русанівська // Подільські вісті. – 2002. – 7 березня.
      Сваричевський А. “Коли в душі поезія живе” / А.Сваричевський // Подільські вісті. – 2000. – 28 грудня.
      Сівач В. Микола Кульбовський: “З Подільського кореня” – це моя книжкова серія, як сповідь перед рідним Поділлям / В.Сівач // Проскурів. – 2009. – 24 вересня.
      Слободянюк П. “Подільська Шевченкіана”Миколи Кульбовського / П.Слободянюк // Проскурів. – 2007. – 6 вересня.
      Щегельська О. Світ захоплень Миколи Кульбовського / О.Щегельська // Є Поділля. – 2005. – 17 листопада.
      Яницька Н. Професія – подвижник / Н.Яницька //  Проскурів. – 2000. – 10 листопада.

              

       

               Матеріал підготувала                         Суховірська О.А.

               Комп'ютерний набір                           Марчук Л.В.

                                                                           Богданова О.Г.

               Відповідальна за випуск                    Черноус В.Ю.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 28 листопада

      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр