Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
НІМЦІ
Історична довідка
Німецькі поселення на Поділлі з'явилися в кінці ХVІІІ ст. – після переходу цих земель під панування Австрії. Колонізація заохочувалася урядовим фінансуванням і різними пільгами.
У другій половині ХІХ ст. на Поділлі зустрічаються підприємства, засновані німцями. За переписом 1926 року найбільше німців було зафіксовано у Вінницькому та Кам'янецькому округах (відповідно 704 і 373 чоловіки). Німці були розселені разом з українцями в етнічно-змішаних поселеннях.
Чи знаєте ви, що…
● Наш земляк, український поет Юрій Клен, добре знаний в українському зарубіжжі, був німець за походженням. Справжнє прізвище його Освальд Бургардт. Народився він на Поділлі, у мальовничому селі Сербинівка (нині Старокостянтинівського ра-йону) 4 жовтня 1881 року в сім'ї купця Фрідріха Бургардта та Каттіни Сідомії Тіль.
Батьки виховували його в атмосфері шанування рідної мови і звичаїв і, водночас, в дусі любові до України, що стала для них другою батьківщиною. Складним і тернистим був його життєвий і творчий шлях. Входив до рядів неокласиків, серед яких Максим Рильський, Микола Зеров, Михайло Драй-Хмара. Писав вірші українською мовою. Вони склали основу збірки “Каравели”. Найвідоміші його твори – поеми “Прокляті роки” та “Попіл імперії”. Значне місце в його творчості знайшла і подільська тематика. Жив в еміграції. Помер у 1947 році в Австрії.
● Одну з найстаріших цукроварень України побудував у Городку барон Гейсмар Ф.К. – нащадок старовинного німецького роду. Саме завдяки Гейсмару містечко Городок стало набувати ознак промислового міста, були побудовані інші промислові підприємства.
● У Проскурові наприкінці ХІХ століття завдяки капіталовкладенням відомого на Поділлі пивовиробника, дворянина німецького походження Л.Г.Кляве, було побудовано великий пивоварний завод. Нині підприємство має назву “Хмельпиво”, успішно працює, виробляє високоякісне пиво.
Німецький народний танець
Варто знати
За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на території області мешкало 365 чоловік німецької національності. Ними створено “Хмельницький обласний центр німецької культури, центр зустрічей”, метою якого є надання можливості вільного вивчення німецької мови всім бажаючим, соціальної допомоги етнічним німцям, які проживають в області та популяризація звичаїв, традицій, що відображають споконвічну історію німецького народу.
Діє обласна організація “Німецька молодь Хмельниччини “Фройндшафт”, основною метою якої є поширення німецької культури серед молоді. В організації існує своя команда КВК, виступи якої відбуваються німецької мовою. Цікаво відзначались традиційні свята та національні – Вальпургієва ніч, День збору врожаю та інші.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: