Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
БОГАЧ
Петро
Григорович
Фізіолог, біофізик, академік АН України.
Народився П.Г.Богач у 1918 році в селі Соколівка Ярмолинецького району в сім'ї селянина. Початкову школу закінчив у рідному селі, а середню – в Ярмолинцях. У дощ і хуртовину приходилось долати щодня вісім кілометрів, щоб добратися до школи.
У 1937 році здобув вищу освіту у Ніжинському педагогічному інституті і став працювати вчителем на Вінниччині.
Своїми дослідженнями, неординарними підходами до викладання матеріалу молодий учитель привернув увагу вчених Київського університету. У 1939 році його було запрошено на посаду старшого лаборанта кафедри фізіології людини і тварин університету.
Невдовзі розпочалася війна, молодого вченого призвали до війська. Офіцер-розвідник Богач П.Г. зазнав всіх злигоднів війни, був важко поранений, переніс кілька операцій, втратив обох братів.
По війні повернувся до Києва, став асистентом кафедри фізіології ветеринарного інституту. Закінчивши аспірантуру, отримав посаду директора інституту фізіології державного університету ім. Т.Г.Шевченка.
У 1960 році успішно захистив докторську дисертацію, яка була присвячена функціям органів травлення. Цією найважливішою проблемою в забезпеченні життєдіяльності людського організму Богач займався фактично все життя.
У 1961 році написав наукову працю “Механізм нервової регуляції моторної функції тонкого кишечника”, яка набула широкого розголосу у світі. У 70-х роках став проректором інституту фізіології, академіком АН України. Плідно працює, написав більше трьохсот наукових праць. Академік Богач П.Г. відкрив ряд невідомих рефлексів травного тракту, сформулював основний закон рефлекторної регуляції моторної діяльності, створив нову теорію періодичності його функціонування.
Вперше в Україні він організував кафедру біофізики травного тракту. Академік Богач П.Г. був членом Президії Академії Наук України, академіком-секретарем відділення біохімії, фізіології і теоретичної медицини Академії Наук. На жаль, доля виміряла талановитому вченому лише 63 роки, у 1981 році він помер.
Прочитайте:
♦ Богач Петро Григорович // Енциклопедія Сучасної України. Т. 3. – К., 2004. – С. 122.
♦ Богач Петро Григорович // Позакласний час. – 2010. – № 8. – С. 75.
♦ Цимбалюк М.П. Вірність обраній меті / М.П.Цимбалюк // Подільської землі сини. – Хмельницький, 1993. – С. 11-13
– http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%87_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE_
%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
– http://physiology.org.ua/bogach.html
– http://biology.univ.kiev.ua/ru/kafedra-fiziologiji-lyudini-i-tvarin-vidatni-diyachi-kafedri/1048-bogach-petro-grigorovich.html
– http://biology.univ.kiev.ua/ru/kafedra-biofiziki-vidatni-diyachi-kafedri/336-vidatni-diyachi-kafedri.html
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: