Великий майстер слова (до 155-річчя від дня народження Шолом-Алейхема).
Пам'ятник Шолом-Алейхему в Біробіджані
ДОРОГИЙ ДРУЖЕ!
Мабуть тобі доводилося чути сумні та веселі історії про хлопчика Мотла, або про Тев'є-молочника. Це персонажі творів одного з найвидатніших та найпопулярніших єврейських письменників Шолом-Алейхема (Шолома Нохумовича Рабиновича). У перекладі з мови ідиш “Шолом-Алейхем” означає: “Мир вам!”. Вибір цього псевдоніма був невипадковим, адже твори Шолом-Алейхема – повісті, романи, новели, оповідання, п'єси – із щирою посмішкою йдуть до читачів, як слова вітання і доброзичливості, вчать людей стійко переборювати найважчі випробування в житті.
Батьки Шолом-Алейхема
Народився майбутній письменник 2 березня 1859 року в Україні, в містечку Переяславі (тепер Переяслав-Хмельницький) у родині крамаря Рабиновича. Батько його був поважною людиною в місті, цікавився світською культурою та просвітницькою літературою. Він мав м'який характер, любив свою сім'ю і особливо маленького Шолома. Згодом Шолом-Алейхем присвятив батькові чимало сторінок, написаних з великою любов'ю. Після народження Шолома, родина Рабиновичів переїхала з Переяслава до містечка Воронково (це містечко виступатиме потім у творах Шолом-Алейхема під назвою “Ксерилівка”). Там і промайнуло дитинство письменника. Як усі діти єврейського містечка, Шолом навчався у хедері – приватній школі. У своїх творах він не раз згадував убогість і сумні умови навчання в цій школі.
Блискучою пам'яттю та допитливим розумом відрізнявся маленький Шолом від своїх ровесників. У ранньому дитинстві він цікавився казковим і фантастичним, захоплювався і українським фольклором. На його неабияку уяву великий вплив мали казки та легенди, українські пісні.
Хоч батько Шолома і мав свою справу: вів торгівлю зерном, мав лавку, орендував земську пошту, все ж, матеріальне становище великої родини ставало все гіршим, прибутки падали. У пошуках кращих заробітків родина Рабиновичів знову переїздить до Переяслава, де відкриває заїжджий дім.
У 13 років хлопчик втратив матір. Хає-Естер померла від холери. Це було великим ударом для родини Рабиновичів. Згодом батько оженився вдруге. Мачуха була сварливою та злою жінкою. Діти постійно чули її лайки та прокляття, тому першим літературним твором спостережливого хлопчика став славнозвісний “лексикон” мачушиних лайок. Батько випадково прочитав ці записи і схвалив їх. Так Шолом почав пробувати писати свої перші пригодницькі твори. Прочитавши Д.Дефо “Робінзон Крузо”, написав роман “Єврейський Робінзон Крузо”.