Черноус В.Ю.
м. Хмельницький
Бібліотека і книга в ареалі дитячої
культури
Діти – найбільша цінність кожної держави. Це категорія, яка має свої яскраво виражені інтереси, особливості та уподобання. Створити інформаційне, культурне та дозвіллєве середовище для розвитку особистості читача – основний пріоритет бібліотек Хмельниччини.
Історія Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г.Шевченка – це історія становлення дитячих бібліотек області. Це досвід і традиції попередніх поколінь, які зберігає і примножує сьогоднішнє покоління. Це найперші в Україні (після Закарпаття) кімнати юного читача при сільських бібліотеках, найперший серед обласних бібліотек (1973 р.) відділ мистецтв, який став центром естетичного виховання читачів, один із перших мистецьких клубів “Олімп” в обласних дитячих бібліотеках, одна із перших баз всесоюзного дослідження “Книга і читання в житті дітей сучасного села”, перша кімната дитячої технічної творчості.
Цей короткий екскурс у минуле показує, що бібліотека була завжди серед перших у нових починаннях. Підтвердженням цьому є нагороди бібліотеки, якими вона була відзначена: Почесна Грамота Президії Верховної Ради УРСР, Диплом ІІІ ступеня Виставки досягнень народного господарства СРСР, кришталевий пам’ятний знак Дитячого фонду України “Серце віддаю дітям”. Вони представлені у музеї бібліотеки, який, до речі, теж один із перших в бібліотеках України.
Здатність і відкритість бібліотек для дітей до змін закладено у самій специфіці закладу: необхідність найточніше реагувати на динамічні і мінливі запити користувачів, враховувати вікові рамки читацької аудиторії та психолого-педагогічні характеристики.
Саме бібліотеки для дітей мають можливості і засоби, щоб формувати дитячу культуру, високі літературні, естетичні смаки. І підтверджують це величезним арсеналом форм, методів і підходів. Обласна бібліотека для дітей щорічно обслуговує 15,7 тис. читачів (9,9 тис. за ЄРК), яким щорічно надає більше 325 тис. книг, періодичних видань, AВ-документів. Фонд бібліотеки становить 167 тис. документів. До бібліотеки щорічно надходить 4,5-5,0 тис. документів. Згідно з Обласною програмою поповнення бібліотечних фондів на 2008-2011 рр. щорічно виділяється 50,0 тис. грн. на придбання книг та періодичних видань. Бібліотекою використовується 5,0-7,0 тис. грн. спеціальних коштів щорічно для придбання літератури і періодичних видань. Обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка ставить перед собою такі основні завдання:
– зміцнення позицій бібліотеки як лідера у створенні інформаційного комунікативного середовища;
– підтримка і популяризація читання та книжкової культури;
– створення для кожної дитини рівних умов доступу до інформації;
– формування духовних та інтелектуальних цінностей підростаючого покоління.
Все це реалізовується бібліотекою через співпрацю з позашкільними закладами, творчими спілками, громадськими організаціями, серед яких:
– управління освіти, науки, молоді і спорту ОДА та міськвиконкому;
– обласне відділення Дитячого фонду України;
– обласна та міська ради ветеранів;
– обласний фонд соціальних гарантій військовослужбовців та ветеранів Збройних Сил;
– міський центр соціальних служб для молоді;
– міський центр зайнятості;
– музичне училище ім. В.Заремби;
– освітньо-виховні заклади міста;
– національно-культурні товариства “Хесед-Бешт”, “Арменія”.
Реалізації завдань бібліотеки сприяють творчі програми та проекти “Ти у світі не один” (спільно з обласним притулком для неповнолітніх), “Читаючі династії”, “Моя мала Батьківщина”, “Шевченко йде дорогами доби”, “Дивослово” (спільно з обласним літературним музеєм, обласним відділенням НСПУ).
Бібліотека з 1991 р. започаткувала в області літературно-мистецьке свято “Думи Тарасові, слово народнеє”, яке з 2004 р. носить назву “Іду з дитинства до Тараса”. У 1993 р. обласна бібліотека для дітей стала лауреатом обласної премії ім. Т.Г. Шевченка. Тому і виник такий літературно-мистецький проект, який об’єднує напрямок популяризації творчої спадщини Кобзаря:
– Шевченківські читання “Юнь шанує Кобзаря” (проводиться щорічно у травні з 2006 р. у сквері біля пам’ятника Т.Г. Шевченку);
– літературна карта “Перехрестя долі Кобзаря” (до 165-річчя перебування поета на Поділлі);
– віртуальна Шевченкіана;
– мистецька Шевченкіана.
Одним із факторів впливу на формування особистої культури читача, виховання позитивних літературних смаків є популяризація вітчизняної української книги. Тому, започаткувавши цикл заходів “Дітям Поділля – книгу ХХІ століття”, ми хотіли познайомити читачів не тільки з новими книгами, а й з видавцями, письменниками:
2006 рік – фестиваль дитячої книги за участю видавництв “Веселка”, “Богдан”, “Джура”, “Теза”;
2007 рік – бенефіс подільської книги “Українську дитячу книгу – юним хмельничанам” спільно з гуманітарно-педагогічною академією;
2008 рік – презентація видавництва “Грані-Т”, зустріч з київським письменником О. Ільченком;
2009 рік – Всеукраїнський тиждень дитячого читання. “Бібліовізит” за участю письменника О.Дерманського та директора видавництва “Теза” В.Брискіна;
2010 рік – Шевченківські дні у бібліотеці за участю директора Національного видавництва “Веселка” Я.Гояна.
Творча, плідна праця, особливо в останні роки, поєднує обласну бібліотеку та письменників Поділля. Вони не тільки презентують свої книги, а й беруть участь у літературно-мистецьких святах, які проводяться в області.
Вже стало доброю традицією відкривати Всеукраїнський тиждень дитячого читання на базі сільських бібліотек області:
2011 рік – с. Кадиївка Ярмолинецького району;
2010 рік – с. Юрківці Чемеровецького району;
2009 рік – с. Клубівка Ізяславського району;
2008 рік – с. Лисогірка Летичівського району.
Читачі сільських бібліотек мають унікальну можливість поспілкуватися з відомими письменниками.
Творчі взаємини з обласним літературним музеєм, обласним відділенням НСПУ переросли у літературний проект “Дивослово”:
– презентації книг подільських письменників;
– бібліотечний театр книги (ювілеї книг);
– видання біобібліографічних покажчиків за творчістю письменників, членів НСПУ Магери М.Н., Храпача Г.Я., Савчук Л.П., Шмурикової Н.М., Горбатюка В.І., Кравчука В.І.;
– ювілейні творчі вечори “Письменник зблизька”, “Їх життя пов’язане з Поділлям”.
Бібліотека долучилась до Національного проекту “Україна читає дітям”. Гостями бібліотеки були подільські письменники Н.Шмурикова, В.Горбатюк, а також відомі особистості: телеведучий міського каналу, учасник проекту “Шанс” А.Романіді, хореограф, учасник проекту “Танці з зірками” С.Костецький. Молоді люди розповідали про роль книги у їхньому житті, про улюблені книги, взаємини з підлітками, а також закликали дітей любити книгу.
Незважаючи не економічну кризу, бібліотеки залишаються місцем, куди може прийти кожен бажаючий. Ми прагнемо, щоб наша бібліотека була не тільки центром інформації, а й місцем зустрічей, спілкування дітей. І, особливо приємно, коли наші читачі через деякий час приводять до бібліотеки уже своїх дітей. У конкурсі “читацьких рекордів” у номінації “Читаюча сім’я” брала участь сім’я, в якій були читачі молодшого, старшого шкільного віку та немовля. Як виявилося, мама теж читала у нашій бібліотеці у 70-х роках. Були й інші сім’ї, які теж об’єднує наша бібліотека. Ці факти дали початок проекту “Читаючі династії”. На моє переконання, подібні проекти роблять велику справу. Це – допомога у духовному, інтелектуальному розвитку покоління, зміцнення сім’ї, об’єднання її навколо спільних інтересів.
Ми розуміємо, що сьогодні, щоб залишатись цікавими і потрібними, треба урізноманітнювати, створювати нові і постійно оновлювати традиційні послуги бібліотеки. Тому колектив бібліотеки знаходиться у постійному пошуку нових форм, ідей та підходів. Так з’явились такі починання, як літературний вікенд у парку, конкурс “Супербабуся”, батьківські збори у стінах бібліотеки, проект “Мій дідусь – Герой”. Удосконалюються форми спілкування з користувачами. Щоб підтримувати інтерес користувачів до бібліотеки, ми забезпечуємо наявність у книжкових фондах “рейтингових книг”, “книг року”. Ми відійшли навіть від традиційних книжкових стелажів і замінили їх різнокольоровими, які дуже сподобались нашим читачам, осучаснили кімнату казок, яка є найулюбленішою для користувачів і слугує для проведення різноманітних заходів, “космічних подорожей”. Тут поєднується казка традиційна і електронна. Це – простір дітей: для фантазій, для відпочинку, для обговорення книг.
Підтримка і розвиток творчих здібностей дітей у бібліотеці – основне завдання, яке реалізовується через організацію їхніх персональних художніх виставок, участь в обласних конкурсах “Кобзарики”, “Намалюй Травень, намалюй Перемогу”. Сприяють цьому і заняття клубу “Сходинки в прекрасне”, фан-клуб “Кумири і прихильники”, музичні концерти, які проводяться спільно зі студентами та викладачами музичного училища ім. В.Заремби, зустрічі з мистецькими родинами. Естетичне виховання у бібліотеці носить системний характер. Діють клуби за інтересами, розроблені окремі заходи для дітей молодшого та старшого шкільного віку.
У час інформаційного вибуху і наступу інформаційних технологій виникає закономірне запитання: можливо, бібліотеки стануть не потрібними? Навіщо йти до бібліотеки, якщо можна все знайти в Інтернеті? Але і в Інтернеті все “збите” і відоме. Молоді батьки все більше стали цікавитись бібліотеками і вбачають у них свого помічника через те, що не хочуть, щоб їхні діти багато часу проводили перед комп’ютером.
Так, дослідження, яке проводилось у бібліотеці “Книга чи Інтернет?”, показало, що 80% користувачів молодшого шкільного віку вважають, що Інтернет не зможе витіснити книгу, а 40% читачів середнього та старшого шкільного віку навпаки, думають, що Інтернет замінить книгу. Хоча серед улюблених занять 80% користувачів незалежно від вікової категорії вибрали читання книг.
Особлива увага у бібліотеці приділяється дошкільникам та дітям молодшого шкільного віку. Адже наскільки уважно ми поставимось до формування маленького читача, настільки активним він буде у майбутньому. Тому для найменших розроблена доступна і цікава форма наочного розкриття книжкового фонду, різноманітні тематичні книжкові виставки, ігровий майданчик. Проводиться систематична робота з батьками читачів з питань популяризації сімейного читання: дні сімейного спілкування, дні іменинника, дні малюка.
Запровадження інформаційних технологій позитивно вплинуло на імідж бібліотеки як дитячого закладу, забезпечило оперативний доступ до інформації. Найчастіше використовуються розділи “Наші видання”, “Віртуальна Шевченкіана”, покажчик “За знаннями – в електронний світ”. Оперативно оновлюється розділ новин, інформація про проведені заходи, анонси.
У бібліотеці діють Інтернет та медіа-центри, які щорічно відвідують біля 2000 читачів. Одним із найважливіших завдань діяльності бібліотеки є забезпечення інформаційних потреб юних користувачів, організаторів дитячого читання, вчителів, батьків. В ОДБ постійно удосконалюється інформаційний та довідково-бібліографічний сервіс. Обсяг власних баз даних складає 44 тисячі записів. Це БД “Книги, статті із збірників та періодичних видань”, “Бібліотека: теорія, практика, досвід”, “Ріднокрай: історія і сьогодення”, “Сценарії”, “АВ та електронні документи”.
На пропозицію НБУ для дітей бібліотека бере участь у створенні списку кращих Інтернет-ресурсів. На сайті бібліотеки створено міні-довідник юного краєзнавця.
Щорічно видається більше 10 бібліографічних матеріалів до ювілейних дат, з актуальних питань та проблем. Діє бібліографічна віртуальна електронна довідка.
Обласна бібліотека як науково-методичний центр забезпечує безперервне підвищення кваліфікації для бібліотечних працівників області, проводячи:
– щорічні творчі лабораторії завідуючих районними бібліотеками для дітей;
– дні керівника;
– щорічні творчі майстерні для працівників відділів роботи з читачами районних бібліотек для дітей;
– професійні навчання сільських бібліотечних працівників “Діти. Книга. Бібліотека”;
– щорічно 30 виїздів з наданням консалтингової допомоги та комплексним вивченням діяльності бібліотек.
Також здійснюється наукова та соціологічна робота. Соціологічні дослідження “Бібліотека очима дітей”, “Що читають діти області”, “Я читаю сучасну книжку українською мовою” та інші дають можливість вивчити стан обслуговування дітей в області та визначити перспективи розвитку.
З метою створення позитивного іміджу та реклами бібліотеки підтримуються тісні контакти з регіональними ЗМІ: телерадіокомпанією “Поділля-Центр”, “Місто”, “Ексклюзив”, часописів “Подільські вісті”, “Подільський кур’єр”, “Проскурів”, “Майбуття”. Питання розвитку обласної бібліотеки та дитячих бібліотек області піднімалось у рамках телепередач “Актуальна камера”, “На покуті”, “Актуальне інтерв’ю”, в яких брала участь директор бібліотеки.
Працівники обласної бібліотеки на обласному радіо ведуть сторінку у передачі для малят “Капітошка”, де знайомлять з новими надходженнями до бібліотеки та анонсом заходів.
Колектив обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г.Шевченка, розуміючи свою місію у вихованні підростаючого покоління, вихованні патріота і громадянина, інтелектуальної особистості, постійно шукає нетрадиційні підходи та інновації.
Великі завдання під силу тільки творчому колективу, який не боїться і готовий до змін. Саме такий колектив однодумців – в обласній бібліотеці для дітей, які працюють заради дітей та їхніх інтересів.