Лепілкіна О.Г.
м. Житомир
Бібліотека – ЗМІ: творчі грані
співробітництва
Ідея соціального партнерства не нова. Широкого розповсюдження вона набула ще на початку 90-х років минулого століття. Останнім часом все активніше учасниками та ініціаторами соціального партнерства виступають заклади культури, у тому числі бібліотеки, які значною мірою впливають на соціокультурний розвиток регіону та активно модулюють нові форми бібліотечної роботи. Спільна діяльність – найкращий засіб вирішення проблем в процесі плідного співробітництва, який продукує приплив до бібліотеки нових ідей, технологій, нових книг, нових читачів.
Природно, що кожна бібліотека має союзників, які з часом стають її однодумцями.
Партнерські стосунки з громадськими, освітніми та культурними організаціями міста, участь у спільних соціальних проектах, акціях, мистецьких заходах, безумовно, сприяють формуванню позитивного іміджу бібліотеки та активному обміну інформацією, ресурсами, творчими задумами.
Соціальне партнерство – один із пріоритетних напрямків у програмно-цільовій діяльності Житомирської обласної бібліотеки для дітей, яке має значний вплив на розвиток всіх форм і напрямків бібліотечної роботи.
Партнерські відносини, націлені на вирішення основних функцій бібліотеки просвітницького та виховного характеру, мають безліч граней. Зробимо акцент на одній з них. Це – “Бібліотека – ЗМІ: творчі грані співробітництва”.
Необхідна умова створення нового сучасного образу бібліотеки – рекламно-іміджева діяльність, реалізація якої сприяє всебічному розвитку зв'язків зі ЗМІ. Засоби масової інформації є інструментом, що забезпечують зв'язок між бібліотекою та усією соціальною інфраструктурою нашого міста: родинами, місцевою владою, закладами освіти та культури, позашкільними закладами, громадськими організаціями та ін. Зокрема, телебачення, висвітлюючи діяльність бібліотеки, стимулює інтерес глядачів, тобто наших потенційних читачів до бібліотеки та читання, сприяє популяризації видань місцевих авторів та активному просуванню сімейного читання в дитячій бібліотеці.
Наша співпраця починається з обговорення і узгодження спільних дій і продовжується в реалізації спільних проектів.
Житомирська обласна бібліотека для дітей працює сьогодні за проектом “За ефективне партнерство зі ЗМІ”, мета якого –підвищення громадського престижу книги та читання за допомогою засобів масової комунікації. Даний проект включає такі напрямки роботи:
− Ми –в зоні уваги ЗМІ: бібліотечні заходи, мистецькі акції, засідання за “круглим столом”–на радіо, телебаченні, у пресі;
− Ми – в ефірі: реклама інформаційно-бібліотечної діяльності на радіо та телебаченні за участю працівників бібліотеки;
− Інформаційний блокнот “ЗМІ – Бібліотека”: контактна інформація про партнерів: професійні свята, дні народження та ювілейні дати.
Кореспондентів радіо, преси, телебачення запрошують на всі масштабні масові заходи бібліотеки, багато з них входять у Союз інтелектуальної еліти міста (СІЕМ), створений у нашій бібліотеці, який збирається на свої зустрічі, круглі столи саме для обговорення та вирішення проблем дитячого читання, дозвілля, творчого розвитку юних особистостей, на спільні масові заходи з читачами бібліотеки та батьками.
Найкращі масові заходи, що відбуваються в бібліотеці, висвітлюються на обласному телебаченні в телепрограмах “Рідна школа”, “Новини Житомирщини”, “Ранкова студія”, “Мамина доля” та ін., у телерепортажах журналістів, наприклад, кореспондента Житомирської обласної телерадіокомпанії Оксани Ковальчук:
· свято книги до Міжнародного дня книги “Світлішає на світі, коли читають діти”(1-4 кл.);
· поетичне свято душі “Моєму роду і народу”у краєзнавчому театрі “Аркадія”пам'яті поета-земляка В. Грабовського;
· Всеукраїнський конкурс дитячого читання “Найкращий читач України 2011 року”;
· творча зустріч майстра поетичного слова – відомої української письменниці Марії Павленко та її учнів “Думки – це фарби нашого життя, якими розмальовуємо долю”;
· зустріч творчої інтелігенції Житомира та кращих читачів бібліотеки з творчою елітою м. Баранівки та з юними талантами міських шкіл в рамках проекту “БібліоАРТкараван”;
· літературно-музичне свято до 140-річчя від дня народження Лесі Українки з презентацією музичного альбому Л. Бойко “Живі струни для Лесі”;
· “Чорнобильський поетичний форум” до 25-ї річниці Чорнобильської трагедії;
· відкриття виставки творчих робіт членів малої академії мистецтв “Лелеченька”.
Особливо важливим і цікавим є те, що працівники нашої бібліотеки часто самі виступають у ролі журналістів. Хто, як не вони, можуть найкраще і найцікавіше розповісти про своїх читачів, бібліотечні заходи, презентувати нову книгу?
Ось уже два роки, як ми спільно із кореспондентом радіо Інною Власенко започаткували радіопрограму “Віконце у книжковий світ”, в якій щоквартально в театралізованій формі презентуються новинки дитячої художньої та краєзнавчої літератури, що надійшли до бібліотеки.
Працівники бібліотеки стали частими та бажаними гостями у прямому ефірі на обласному радіо, беручи участь в обговоренні актуальних проблем культурного життя місцевої громади. Наприклад, до Дня міста прозвучала радіопередача “Житомир – це твій Екодім”за участю завідуючих відділами обслуговування бібліотеки Радченко Е.С. та Данилевич Т.К. Змістовно пройшла розмова в прямому ефірі “Йти за читачем, чи вести його за собою”. Плідними були теми обговорень засідання за “круглим столом”“Книга, читання, суспільство: шляхи взаємодії”.
До Всеукраїнського дня працівників культури в телепрограмі “Ранкова зустріч”відбувся прямий ефір з директором бібліотеки на тему: “Що і як читають наші діти сьогодні?”.
Дуже вдалою, на наш погляд, формою спілкування наших читачів із членами СІЕМ в прямому ефірі стала відкрита радіостудія в програмі “Житомирська хвиля”: трансляція зустрічі дітей з поетами міста та прямий діалог з кореспондентами радіо “Твоя думка про поета та його твори”, що проходили у бібліотеці під час масових заходів. Нещодавно в рамках проекту “Літо з книгою” у бібліотеці відбулася відкрита радіостудія з нагоди виходу нової поетично-музичної збірки житомирської поетеси Л.М. Павловської “Моя колиска – мій Житомир”.
Наша діяльність, співпраця з партнерами періодично висвітлюється в місцевій пресі. Прес-релізи, репортажі, статті про події, що відбуваються в бібліотеці можна прочитати на сторінках місцевих видань “Житомирщина”, “Пульс”, “Місто”. В зоні особливої уваги були бібліоакції “Книжкова хвиля” та “В нашім місті всі читають”, щорічний Всеукраїнський конкурс “Найкращий читач України”; презентації двох випусків літературно-мистецького альманаху творів талановитих читачів, членів читацького об'єднання “Літературний передзвін” Житомирської обласної бібліотеки для дітей “Поліські перлинки”, “Веселі барви дитинства” та ін.
Тісне співробітництво бібліотекарів та журналістів збагачує атмосферу в бібліотеці, бо саме серед них багато творчих особистостей – літераторів, поетів, митців, краєзнавців. Наслідком спільної діяльності стало те, що за ініціативи нашої бібліотеки та за рішенням СІЕМ житомирську дитячу письменницю Марію Пономаренко було висунуто претендентом на здобуття Державної премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки в номінації “Літературні твори для дітей та юнацтва”, яку вона отримала в 2011 році.
То ж ми, як партнери, активно використовуємо можливості, творчий потенціал один одного.
В бібліотеці діє прес-студія “Журнальний столик”. У студії наші читачі можуть поспілкуватися з журналістами, кореспондентами, письменниками, поетами, з цікавими особистостями. Ми хочемо, щоб саме бібліотека стала місцем спілкування, центром єдиного духовного простору, який об'єднував би усіх книголюбів та прихильників бібліотеки незалежно від віку.
Для нашої співпраці з партнерами характерний активний зворотній зв'язок. Ми спілкуємося з партнерами як з близькими друзями. В інформаційний блокнот “ЗМІ – Бібліотека” ми вносимо не тільки контактну інформацію про партнерів, а й нотатки про їхню професійну та творчу діяльність. Святкуємо разом професійні, особисті свята, ювілейні дати, влаштовуємо творчі зустрічі, ретро-вечори. У краєзнавчому театрі “Аркадія”, наприклад, відбулися:
▪ святкова зустріч “А слово і діти – мої два крила” з поетесою, журналістом, членом Національної спілки письменників України Марією Павленко;
▪ презентація нової книги дитячої письменниці, журналіста, лауреата Державної премії імені Лесі Українки 2011р. Марії Пономаренко “Сонячна країна – моя Україна”;
▪ презентація виставки картин Марії Пономаренко “Це найбільше з моїх див”;
▪ творчий вечір “Поетичний автограф митця” письменника, журналіста обласної телерадіокомпанії, члена Житомирської обласної організації журналістів, лауреата премії імені І. Огієнка Володимира Савченка.
У майбутньому плануємо провести акцію спільної дії зі ЗМІ “Запрошуємо до читання” з метою популяризації творів молодих житомирських авторів та талановитих читачів нашої бібліотеки, членів читацького об'єднання “Літературний передзвін”.
Висвітлення бібліотечного життя, наших бібліотечних проблем, цікавих подій і заходів під час радіо- і телепрограм сприяє популяризації книги як джерела духовного розвитку дитини, підвищенню ролі бібліотеки у становленні особистості наших читачів-дітей – майбутнього нашої держави, збереженню, підтримці та розвитку дитячого читання в системі дитячого дозвілля, підняттю професійного іміджу самої бібліотеки, визнанню її творчого потенціалу.
Сьогодні ми з впевненістю можемо стверджувати, що робота бібліотекаря і працівника ЗМІ має бути спільною, бо вона є взаємовигідною, живим потоком інформації, емоцій, постійних знахідок у світі книг та людських взаємин.
Ми – природні союзники в інформаційному полі.
Ми – команда однодумців, які постійно прагнуть оновлення. Про нас чують, нас бачать, нашу діяльність обговорюють, нас підтримують. Ми відчуваємо, що ми не одні у вирішенні поставлених перед нами завдань. А це додає нам рішучості і впевненості та багато чого вартує.