ЛИСЕНКО Н.І. Традиції та інновації екологічного виховання в роботі дитячих бібліотек Чернігівщини.
Лисенко Н.І.
м. Чернігів
Традиції та інновації екологічного
виховання в роботі дитячих
бібліотек Чернігівщини
Ми живемо в епоху бурхливого розвитку цивілізації, коли зростає експлуатація всіх природних ресурсів. Екологічні проблеми сьогодні є найактуальнішими як для всього людства, так і для окремих держав, народів, регіонів. Тому формування екологічної свідомості, екологічної культури дітей і підлітків традиційними формами і інноваційними заходами – провідний напрямок роботи бібліотек Чернігівської області. В цій роботі увага звертається, насамперед, на оперативне інформування дітей про головні екологічні проблеми сучасності, засвоєння ними прагматичних знань про навколишній світ і природу за допомогою книги (друкованої, електронної), різноманітних джерел інформації.
Ми вважаємо, що дитячі бібліотеки мають свою нішу – екологічне просвітництво дітей та їхніх батьків. Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М.О. Островського спільно з навчально-методичним центром цивільного захисту при обласному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України декілька років працює над проблемою екологічної безпеки, шукаючи шляхи формування екологічної культури дітей і підлітків. Вже проведені три загальноміські конкурси “Вчимося жити на Землі”. За участю міського управління освіти і шкіл міста до 25-річчя Чорнобильської трагедії в бібліотеці оформлено книжково-документальну виставку “Чорнобиль не має минулого часу” творчих робіт фіналістів ІІІ міського конкурсу “Вчимося жити на Землі”, в яких – роздуми про Чорнобильську трагедію та її наслідки, спроба проаналізувати її причини, своє ставлення до неї.
Відбулися хвилюючі зустрічі юних читачів з ліквідаторами аварії на ЧАЕС, зокрема, з полковником у запасі Бочкою С.В. На обласному радіо прозвучала спеціальна передача, підготовлена юними дикторами.
Під час останнього конкурсу, присвяченого 25-річчю Чорнобильської трагедії, діти розмірковували над тим, як зберегти довкілля, вижити людству, чи можна виправити шкоду, яку людина вже завдала природі. Учасники конкурсу прийняли звернення до своїх однолітків України, в якому закликали до практичних дій щодо розумного, екологічно свідомого ставлення до всього живого. А ще вони виробили Кодекс Громадянина Землі –своєрідний кодекс честі людини цивілізованої. Ці документи юних конкурсантів розміщені на сайті бібліотеки, і сподіваємось, зацікавлять небайдужих, адже тут – практичні пропозиції кожному мешканцю нашої планети щодо забезпечення виживання людства в майбутньому. Це – думки юних громадян, і нам, дорослим, слід прислухатися до них.
А що знають і думають про Чорнобильське лихо юні ровесники наших читачів у віддалених від Чорнобиля куточках України? Поспілкуватися про це можна за допомогою новітніх технологій, які бібліотека активно впроваджує в практику роботи. Напередодні річниці Чорнобильської трагедії бібліотека спільно з навчально-методичним центром цивільного захисту безпеки життєдіяльності Чернігівської області вперше спільно провели веб-міст з Кримською універсальною науковою бібліотекою ім. І.Я. Франка (м. Сімферополь) та навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Автономної Республіки Крим. Від Чернігова взяти участь в цьому інтерактивному заході запросили учнів 8-10 класів шкіл № 2, № 9, № 23, колегіуму № 11 та переможців ІІІ міського конкурсу “Вчимося жити на Землі”.
Двадцять п'ять років тому цих дітей ще не було на світі, але вони вже несуть страшний тягар цього лиха, адже у Чорнобиля немає минулого часу. У діалозі діти обговорили важливі теми, що хвилюють сьогодні всіх людей в Україні і на планеті, висловили свої думки про те, що ми повинні пам'ятати – людство лише частина світу, а не його володар.
Діти вважають, що творити технічний прогрес можна лише за умови його екологічної доцільності, прорахувавши негативні наслідки. Вони говорили про те, що події в Чорнобилі та на Фукусімі показали, що людство безсиле перед стихією навіть в такій технічно досконалій країні, як Японія. Саме тому дуже обережно треба ставитись до наслідків науково-технічного прогресу. Учаснику мосту впевнені, що треба починати із себе, якщо хочеш щось змінити на планеті на краще.
Учасники веб-мосту обговорили звернення юних чернігівців і прийняли рішення звернутися до однолітків України з пропозицією: кожного дня, кожному учню, кожному дорослому робити елементарні речі для того, щоб захистити планету. Під час мосту звучали вірші про Чорнобиль. Учасники діалогу домовились зустрічатися і надалі, спілкуватися і в діалозі шукати свої шляхи вдосконалення світу.
Обговорювали діти і складну дорослу проблему: можливість екскурсій до Чорнобиля. Проте, на їхню думку, це все треба робити дуже обережно, адже у всьому повинна бути як екологічна, так і моральна, етична доцільність.
В пам'ять про Чорнобильську трагедію учасники спілкування і в Чернігові, і в Сімферополі запалили свічки, вшанували хвилиною мовчання всіх жертв найбільшої техногенної катастрофи на планеті.
Атмосфера діалогу засвідчила, що діти сьогодні небайдужі до проблем життя на Землі, екологічної безпеки, адже їхнє майбутнє будується вже сьогодні.Майбутньому потрібні знання, минулому потрібна пам'ять.
Тест “Скільки планет треба людству?” допоміг учасникам конкурсу проаналізувати, який слід ми залишаємо на планеті своїм нащадкам, адже навіть при досить скромному способі життя людині мало однієї планети (природних ресурсів), а деякій частині людства треба і 3, і 4 планети для комфортного проживання. Ми намагаємось всіма засобами допомогти дітям зрозуміти, що і вони відповідальні за життя на Землі.
В екологічній роботі дуже корисною стала жива і розумна, на наш погляд, така форма роботи, як квест. Ми розробили літературно-екологічний квест, що допомагає зацікавити дітей проблемами екології, сприймати природу як невід'ємну частину свого життя. Його ідея – рятування людства від екологічної катастрофи завдяки своєчасно знайденій потрібній інформації.
Захоплююча подорож – пошук у книжках, періодиці, довідковому апараті, Інтернеті з підказками, пригодами – і мету досягнуто: потрібну інформацію знайдено! Що може бути радісніше за таку мандрівку?!
Основні больові точки людства: проблеми чистої води, лісів, енергозбереження – все це в полі зору учасників квесту. Поєднання гри, пригод та інформації, на наш погляд, – оптимальний варіант для сучасних підлітків.
Проблеми збереження живої природи – флори, фауни Чернігівщини сьогодні дуже актуальні. Проте останнє видання з цього питання вийшло в 1991 році. Відомості, зрозуміло, застарілі, життя і стан природних ресурсів змінився; школярам і викладачам не вистачає нової інформації. Тому Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М.О. Островського спільно з міським центром туризму та кафедрою екології Національного педагогічного університету ім.Т.Г. Шевченка готують до видання бібліографічний посібник “Червона книга Чернігівщини”, який стане корисним для учнів та вчителів нашого краю. Це – перший досвід спільної праці з науковцями, на нашу думку, дуже необхідної.
Чи є майбутнє у людства без вирішення проблеми енергозбереження? Екологічні дебати на таку тему запропонувала обласна дитяча бібліотека дитячим бібліотекам області. Під час дебатів пройшли дискусії з актуальних питань: “Чи варто нам перейматися проблемами води, адже сьогодні води в Україні достатньо?”, “Чи можуть допомогти в проблемі енергозбереження зусилля кожного із нас?”, “Чи впливають на вирішення проблеми енергозбереження деякі профілактичні і практичні зусилля?”, “З точки зору ресурсів, що корисніше людству в майбутньому: традиційна друкована книга або електронна, що економить місце, папір?”. Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М.О. Островського запропонувала інформаційні екологічні довідки “Чи знаєте ви, що…”, тест “Енергозбереження в побуті”, що допомагають дітям на конкретних прикладах засвоїти норми життя, зрозуміти, що цим можна не тільки заощаджувати гроші, а й зменшити забруднення довкілля.
Нові технології значно розширили діапазон можливостей бібліотеки в роботі з дітьми і підлітками. Наприклад, дізнатися про дива природи України, Чернігівщини, світу допомагає цикл віртуальних подорожей, під час яких діти знайомляться із заповідними місцями Чернігівщини, України (“Тростянецький дендропарк”, “Асканія Нова”, “Озеро Світязь” тощо), розуміють, що їх треба охороняти і зберегти для нащадків, саме з цього починається любов до Батьківщини, малої і великої.
Дуже подобаються дітям екологічні турніри з різноманітними екологічними ситуаціями, години екологічної інформації з переглядом дисків Дитячої колекції, застосуванням розвиваючих екологічних ігор, відеомандрівок “Ось вони які, метелики”, “Вода – це життя”, лялькові вистави “Не зашкодь природі”, “Не брудни криниці, бо схочеш напитись водиці”, книжково-ілюстративні виставки-попередження “Майбутнє планети в твоїх руках” із посиланнями на відповідні розділи каталогів, картотек, екологічні сайти в Інтернеті.
Враховуючи актуальність формування екологічної культури у дітей і підлітків, Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М.О. Островського створила на базі Корюківської дитячої бібліотеки обласний центр екологічного виховання юних користувачів, що діє вже п'ять років. Цікаві заняття, прогресивний досвід, зустрічі з відомими в області екологами, журналістами, перші в області екологічні дебати школярів – в арсеналі обласного центру екологічного виховання. Він і сьогодні є лідером, діє потужно, цікаво, ділиться своїм досвідом з бібліотеками усієї області.
Обмінятися цікавим досвідом допомагають щорічні обласні конкурси сценаріїв найбільш цікавих заходів в дитячих бібліотеках області, які ми практикуємо. В останньому конкурсі кращим було визнано сценарій рольової гри для учнів 7-9 класів “Людина, хто ти на Землі?”(суд над екологічним злочином), розроблений Корюківською дитячою бібліотекою, який було рекомендовано для впровадження в усіх дитячих бібліотеках області.
Форма не нова, але в ній – нові підходи до екологічних проблем, інтерактивні елементи. Байдужість, бездумне ставлення до природи засуджують Еколог, Суддя, Обвинувач, Біолог, Хімік, Гідролог, Географ, Технолог, Лікар. Вони аналізують події, факти, цифри і розмірковують, що сьогодні ще не пізно змінити.
На сайті бібліотеки представлена “Екологічна сторінка для сімейного читання”, на якій розкрито актуальні рубрики: “Зооресурси – все про тварин в Інтернеті”, “Словничок юного еколога”, “Це корисно знати”, “Сторінка чомучок”, “Екологія Чернігівщини”, “Адреси сайтів з екології”. На сторінці представлено інформацію про глобальні екологічні проблеми планети: виснаження озонового шару, винищення лісового покриву, опустелювання значних територій, забруднення світового океану, дефіцит питної води, вміщено інформацію про основні екологічні дати. Цю сторінку знають і люблять юні та дорослі користувачі, адже вона допомагає краще зрозуміти екологічні проблеми сучасності і місце кожної людини в розв'язанні цих проблем.
Поєднання друкованої продукції та електронних форм оптимізує зусилля бібліотекарів, зацікавлює дітей доступністю і формою подачі матеріалу, підвищує ефективність засвоєння екологічних знань. Дитячі бібліотеки Чернігівщини знаходяться в постійному пошуку дієвих сучасних форм формування екологічної культури дітей і підлітків.