www.odb.km.ua Відгуки та побажання
ПАСІЧНИК Р.В. Просвітницька і комунікативна системи просування дитячого і сімейного читання. Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаВіртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Цікаві книжки з книжкового сховища
      ПАСІЧНИК Р.В. Просвітницька і комунікативна системи просування дитячого і сімейного читання.

      Пасічник Р.В.
      м. Хмельницький

      Просвітницька і комунікативна системи
      просування
      дитячого і сімейного читання

         Виховання громадянина розпочинається з самого дитинства. Воно значною мірою залежить від того, якими духовними цінностями живе дитина. Важливу роль у формуванні багатих духовних інтересів, морального ідеалу особистості дитини відіграє книга. Дитяча книга – це особливий світ, який дитина сприймає і розумом, і серцем. І дуже важливо, щоб книга увійшла у її життя якомога раніше, тому що вона незамінна у формуванні духовного світу. Нікому ще любов до читання не давалася від народження. Щоб дитина полюбила книжку, потрібні дорослі, які б показали дорогу до цього багатства. І це, в першу чергу, – батьки, бібліотекарі, вихователі, педагоги.
         Що ж робить Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка, щоб залучити, підтримати та стимулювати читання дітей дошкільного і молодшого шкільного віку? Одним з головних напрямків діяльності в цьому стала плідна співпраця бібліотеки з батьками, вихователями та методистами дитячих садків, педагогами початкових класів навчальних закладів міста. У відділі роботи з користувачами-дошкільниками та учнями 1-4 класів велика увага приділяється батькам дошкільників та учнів молодшого шкільного віку. Для поглибленої роботи з ними діє Служба інформаційного комфорту сім'ї. Вона успішно допомагає батькам в організації дитячого читання, збагачує їх знання про нові освітні та виховні технології, сприяє відродженню сімейного читання, спрямованого на інтелектуально-естетичний розвиток особистості дитини, допомагає відкрити для себе літературу для дітей, знайомить з новими дитячими книгами, формує та розвиває інформаційну культуру дітей і батьків. Особливу увагу приділено поповненню фонду бібліотеки книгами для батьків з питань сімейного виховання дітей та передплаті періодичних видань: “Дошкільне виховання”, “Світ виховання”, “Семья и школа”, “Мир семьи”, “Мама и я”, “Оленка+Сергійко”, “Ухмалюк” та ін. У бібліотеці розгорнуто виставку “Сім'я в книжковому інтер'єрі”, на полицях якої крім психолого-педагогічної літератури, представлено добірки журнальних матеріалів з найбільш актуальних проблем виховання, рекомендаційні бібліографічні списки, рекламний проспект періодичних видань для батьків “Трішки реклами для тата і мами”, пам'ятки для батьків, а також фотографії сімей, які активно читають та інша корисна інформація.
         Батькам пропонуються рекомендаційні списки літератури “Батькам про дитяче читання”, “Книжкові новини для всієї родини”, інформаційні досьє “Читаймо з пелюшок”, “Ваша дитина йде до школи”, поради “Як розвинути у дитини любов до книги, читання”, закладки, які розкривають цілі і завдання сімейного читання, інформацію про графік роботи бібліотеки.
         Особливе місце в діяльності з батьками посідає індивідуальна та масова робота. Ефективними формами роботи з підтримки дитячого читання стали дні відкритих дверей “Дивосвіт скарбів книжкових”, дні сімейного спілкування “Улюблена книга родини”, сімейна літературна гра “Читаємо всією сім'єю”, свято-конкурс “Супербабуся”, дні сімейного відпочинку у вихідні “Читаємо. Спілкуємось. Відпочиваємо”, конкурс сімей-ерудитів “Родинне сонцеколо” тощо. Інновацією бібліотеки із залучення батьків і дітей до читання стали заходи, проведені у літній період поза бібліотекою. Це – читання в парку “Книга збирає друзів”та літературний вікенд “Якщо ви не читали, ми йдемо до вас”. Вони особливо привернули увагу молодих мам та їхніх дітей-дошкільників. Бібліотекарі не тільки знайомлять їх з новинками літератури та періодичними виданнями для дітей та батьків, а й читають вголос казки, проводять різноманітні конкурси, ігри. Такі заходи значно підвищили імідж бібліотеки серед батьків, у бібліотеці збільшилась кількість читаючих сімей.
         Працюючи з батьками, ми виявили, що бібліотека об'єднує не одне покоління читачів. Тут читали бабусі і дідусі, мами і тати, читають їхні онуки і діти. Так народився проект “Читаючі династії”, який сприяє відродженню традицій сімейного читання, об'єднує сім'ї навколо спільних інтересів – книги і читання.
         Щоб охопити якомога більше батьків, і не тільки тих, хто вже приходить у бібліотеку, ми розпочали тісну співпрацю з вихователями і методистами  дошкільних дитячих закладів. Періодично у бібліотеці для них проводяться семінари на теми “Книга і бібліотека в житті дошкільників”. Вихователі дитячих садків спільно з батьками організовують екскурсії до бібліотеки з відвідуванням кімнати казок, в якій “живуть” Кіт у чоботях, механічний колобок, чарівна лампа Алладіна, робот Кібер та інші герої, працює космічний комплекс.
         Побачені експонати викликають підвищений інтерес у малюків до казки друкованої. Адже казка посідає найважливіше місце в читанні дітей 5, 6, 7, 8 років. У відділі створені всі умови для задоволення читацьких інтересів малюків. Переступивши поріг, їх охоплює атмосфера Казкового містечка. Казки розміщені на виставці-знайомстві “Десять сходинок до казки”у вигляді Казкового замку. Доповнена виставка “Галереєю казкових героїв”. Любителів казки об'єднує читацький клуб за інтересами “Подорож у казку”. Усі засідання проводяться в ігровій формі, супроводжуються музикою, демонстрацією мультфільмів, театралізацією окремих казок. Особливо дітям подобаються засідання у формі літературних фантазій, на яких вони, фантазуючи, моделюють відомі казки на новий лад, беруть участь у конкурсах на кращу перероблену казку.
         Не менш ефективною формою залучення дітей до читання є зустрічі дошкільників та молодших школярів з дитячими письменниками у літературній світлиці. Цікавими співрозмовниками малечі стали відомі українські письменники Олександр Дерманський, Олесь Ільченко та багато подільських – Людмила Савчук, Ніна Шмурикова, Василь Горбатюк, Олександр Відоменко, Микола Кульбовський, Петро Маліш, Галина Ісаєнко, Ольга Лихогляд. Зустрічі з ними перетворюються на цікаві бібліопрем'єри “Читайликам є нова книга”. Великою популярністю у юних читачів користуються також ювілейні творчі вечори подільських письменників, в яких вони беруть участь, читаючи вірші, співаючи пісні та інсценізуючи окремі твори.
         Заохочує дітей до читання і така нова цікава форма як бібліотечний театр книги, яка присвячується ювілеям книг. Вона включає театралізацію книг – ювілярів року, наприклад, “Іграшки” А.Барто, “Айболить”, “Муха Цокотуха” К.Чуковського, “Дюймовочка” Г.Х.Андерсена, “Малий і Карлсон, що живе на даху” А.Ліндгрен.
         Обласна бібліотека стала також активною учасницею Національного проекту “Україна читає дітям”, організаторами якого є Національна бібліотека України для дітей і газета “Комсомольська правда в Україні”. Маленькі читачі зустрілися з відомим хореографом Сергієм Костецьким, естрадним співаком, телеведучим Хмельницького ТБ Андрієм Романіді, відомими подільськими письменниками Ніною Шмуриковою та Людмилою Савчук, праправнучатим племінником Т.Г.Шевченка Олександром Відоменком. Такі заходи значно підвищують інтерес дитини до книги. Адже учасники проекту наголошували на важливості книги у їхньому житті, ділилися своїми роздумами, читали свої улюблені твори.
         Традиційними у бібліотеці стали літні читання “Літо, книга, я – друзі” (проводяться з 1998 року). Читачі-учні 1-4 класів стали активними їх учасниками. Для кожного класу розроблена програма літніх читань, враховуючи вікові і психологічні особливості. У травні відбувається театралізоване відкриття літніх читань, казкові герої знайомлять учасників з умовами їх проведення. Читання проводяться у конкурсній формі. Протягом літа діти змагаються у кількості прочитаних книг, відповідають на запитання вікторин, пишуть відгуки на прочитані книги, малюють улюблених героїв, роблять саморобки, ремонтують книги, приводять до бібліотеки своїх друзів. Кожного місяця підбиваються підсумки читання дітей, які відображаються у яскравому “Календарі літніх читань”. У вересні учасники літніх читань, діти та їхні батьки, збираються на закриття, яке проходить у формі літературного свята “Лідер літнього читання”. Визначаються переможці.
         Продуктивною формою залучення батьків і дітей до бібліотеки стало відкриття рубрики “Книжкові новини від Капітошки” у суботній дитячій передачі “Капітошка” по обласному радіо. Бібліотекарі знайомлять маленьких слухачів та їхніх батьків з новинками дитячої літератури, книгами для батьків, а також  анонсом масових заходів на наступний тиждень.
         Тільки спільна наполеглива праця бібліотекарів, батьків та педагогів з просування дитячого та сімейного читання дадуть змогу закласти в юних душах зернятка добра, любові, знань, щоб через певний період вони рясно проросли духовністю, інтелектом та загальнолюдськими цінностями.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 21 січня

      1. Мельник, Іван Олександрович -- 21.01.1921 р. народився Мельник І.О.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 104 років
      2. Музика, Олександр Федорович -- 21.01.1921 р. народився Музика О.Ф.
        До ювілею 6 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 104 років
      3. Косницька, Неоніла Ігорівна --
        До ювілею 7 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 63 років
      4. Монастирський, Борис Савелійович --
        з дати події минуло 48 років
      5. Хмельницький фаховий музичний коледж ім. В.І.Заремби -- 21.01.1959 р. заснований Хмельницький фаховий музичний коледж ім. В.І.Заремби
        До ювілею 4 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 66 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      bigmir)net TOP 100
      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2025 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр