Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
ГРИЩУК Броніслав Антонович народився 1 квітня 1940 р. в с. Сергіївка Волочиського району Хмельницької області. У 1967 році закінчив Львівський університет ім. І.Франка. Лауреат обласної премії ім. М.Годованця, лауреат року журналів “Україна”, “Дніпро”, газети “Літературна Україна”. Нагороджений дипломами “Золоте перо” НСПУ, дипломом Всеукраїнського фестивалю телепрограм “Україна – диво дивовижне”. Заслужений журналіст України. Член Національної спілки письменників України з 1975 року.
♦ Грищук Б.А. Античний гондольєр : поезії різних років / Б.А.Грищук. – Хмельницький, 1999. – 63 с. – (Духовні витоки Поділля).
О, світе мій,
Гірка моя молитво,
Скудель скорбот,
Ілюзій та дощів!
Я птаха твоя сива перелітна,
Сліпий підранок серед комишів…
Такі безцінні вірші-перлини складають збірник поезії різних років Броніслава Антоновича Грищука. В цих віршах все: щирі одкровення, всеосяжність журби і щастя, роздуми над сутністю буття, щемкі спогади та уселенська любов до всього сущого на землі.
♦ Грищук Б.А. Блюз у джазових тонах : проза поета, поезія прозаїка : вибрані твори різних років / Б.А.Грищук. – Хмельницький : Поділля, 1998. – 248 с.
Ця книга письменника вже двадцята. У ній зібрані його кращі твори так званої малої форми – оповідання, новели, поезії, написані в різні роки. Всі ці твори позначені глибиною змісту, тонким психологізмом, проникливою ліричністю письма – якостями, що завжди були притаманні письменнику Грищуку.
♦ Грищук Б.А. Вечірні поїзди : повість, оповідання / Б.А.Грищук. – Київ : Радянський письменник, 1977. – 222 с.
“Вечірні поїзди” – це одна із перших книг прозаїка. В ній переплелися лірика і публіцистика, “монументальна фотографія” і зосереджений роздум на фактом. Кожен твір – то вихоплена із життя земляків колоритна сценка, картинка, непроста ситуація, спостерігаючи які ми то радіємо, то сумуємо, то замислюємося над сутністю буття.
♦ Грищук Б.А. Голос нічної ластівки : книжка прози / Б.А.Грищук ; передм. М.Ф.Слабошпицького. – Київ : Український письменник, 2009. – 673 с.
Ця чудова книга єдино репрезентує подільську прозу у всеукраїнському вимірі, адже її включено до 10-томної серії “Золотої української прози”, куди увійшли твори найкращих сучасних літераторів. У передмові до книги відомий український письменник і літературний критик Михайло Слабошпицький зазначає: “Броніслав Грищук належить до першорядних українських прозаїків. Цікаві, часом парадоксальні сюжети, яскрава стилістика, буфонада, містифікація – “паспортні” ознаки цієї прози”.
♦ Грищук Б.А. Двоє в березні : повісті, оповідання, етюди / Б.А.Грищук. – Київ : Молодь, 1980. – 198 с.
Основу книжки складають дві повісті. У повісті “Двоє в березні” йдеться про своєрідну подорож колишнього партизана у своє героїчне, важке і непросте минуле. Спогади його переплітаються із подіями сьогоднішніми, роздумами Гонтаря і його доньки над своїм життям.
А друга повість “Початок” відзначається чітко вираженим морально-етичним звучанням, піднімає ряд проблем тогочасного життя, становлення молодої людини.
♦ Грищук Б.А. Звуки гармони : повести, рассказы / Б.А.Грищук. – Москва : Советский писатель. 1986. – 286 с.
До книги ввійшли ліричні повісті та оповідання про село семидесятих, сільських трударів, про тих, хто відстояв село в роки Другої світової війни, тих, на кому споконвіку трималася українська земля.
♦Грищук Б.А. Зелений борщ для принцеси : роман, повісті, новели, драма / Б.А.Грищук. – Хмельницький : Поділля, 2002. – 300 с.
“Письменницьке ремесло мусить бути зухвалим, бо інакше що нового можеш ти сказати цьому консервативному лицемірному світові? І чи почує він тебе?” – риторично запитує Броніслав Антонович в епіграфі до книги з романтичною назвою “Зелений борщ для принцеси”.
Дивним чином тут поєдналися сатира й філософічність, психологізм і еротика, візерунки примхливої уяви і неприкрашена реальність буття… Це цілком нова проза, цілком новий, несподіваний авторський погляд на світ. Відображена у трагедії одна із сторінок античної доби (“Нерон”), іронічна спостережливість та колоритні, примітивні типажі (“Житіє Незрівняного Веспасіана”), насичені інтригою сюжети, житейські драми та колізії (повісті, новели) – все це захоплює, переконує, спонукає до роздумів.
♦ Грищук Б.А. Кинджал милосердя : повісті та оповідання / Б.А.Грищук. – Київ : Радянський письменник, 1991. – 316 с.
Гостросюжетні, захоплюючі повісті та оповідання цієї збірки викликають бажання задуматися над сутністю життя. Головною темою, що проходить через усі твори, є тема гаданого і справжнього милосердя, віри і безвіри, справедливої кари і всепрощенської любові.
♦ Грищук Б.А. Колія : повісті, оповідання / Б.А.Грищук. – Львів : Каменяр, 1982. – 286 с.
Будується нове село, створюється штучне водосховище, освоюється нова техніка, ставиться новий спектакль, очищається старий колодязь… В усіх випадках автор намагається показати не тільки те, що робить його герой, але й те, як він діє, мислить, відчуває, намагається проникнути у суть творчої місії людини.
♦ Грищук Б.А. Мемуари / Б.А.Грищук. – Хмельницький : Цюпак А.А., 2011. – 126 с.
“Якось ні з того, ні з сього почав я згадувати свою юність, школу, армію, університет, роботу в газетах і видавництвах, усякі пригоди, кумедні і сумні, із цими пригодами пов'язані. І подумав собі: може воно й нікому не потрібно, але треба усе це записати… І поквапся, старий, запиши бодай дрібочку із того всесвіту, що живе в тобі”. Отож, читайте цікаві сторінки із життя письменника, його щемливі й сумні, із нотками гумору спогади.
♦ Грищук Б.А. По Троянській війні… : нова проза / Б.А.Грищук. – Хмельницький : Поліграфіст, 2002. – 222 с.
“Нова книга Б.Грищука – це своєрідний світоглядний і авторський маніфест людського життєвого досвіду. У цьому досвіді три речі мають місце: минуле, сучасне і майбутнє – триєдина сутність Часу, яка визначає і духовний сенс життя людини на землі і генетичну спадкоємність цих вічних категорій” – так пише про нову прозу письменника відома журналістка Т.Слободянюк. Отож, три повісті, три новели, роман-метафора, два діалоги – в них його запитання до себе, до часу, до нас такі пронизливо відверті… За цю книжку письменнику було присуджено премію ім. Олеся Гончара.
♦ Грищук Б.А. Поділля – колиско і доле : роман / Б.А.Грищук. – Львів : Каменяр, 1988. – 294 с. : ілюстр.
У цьому романі-ессе, романі-колажі олюднена, одухотворена історія рідного краю в особах, подіях, документах і в художніх образах. Поряд з авторською уявою тут ми зустрінемо і листи подолян із фашистської неволі, і історичні постаті, і дивакуватого персонажа Івана Сажотруса, а ще – надзвичайно цікавого оригінала подільської минувшини графа Мархоцького, володаря так званої Миньковецької держави, який ще наприкінці ХVІІІ століття, скріплюючи Актом своїм подаровану кріпакам волю, проголошував, що найвище благо, дароване Творцем – це воля…
Читайте, ближче пізнайте рідне Поділля, насолоджуйтеся художнім ремеслом Броніслава Антоновича Грищука.
♦ Грищук Б.А. Ріка пам'яті : публіцистичні роздуми / Б.А.Грищук. – Львів : Каменяр, 1989. – 120 с.
Чи можна любити людство і водночас жорстоко ставитися до рідних, сусідів, знайомих? Чи можна дбати про здоров'я планети і водночас забруднювати річку в своєму селі? Яка різниця між моїм, нашим, нічиїм? Над цими та іншими непростими питаннями, пов'язаними з історичною пам'яттю людини, станом її моралі, її духовної культури і розмірковує в публіцистичних нарисах відомий подільський письменник.
♦ Грищук Б.А. Станція сподівань : роман / Б.А.Грищук. – Київ : Радянський письменник, 1984. – 255 с. – (Сучасний роман).
Головна тема цього гостросю-жетного роману – друге становлення людини, творчої особистості в праці. Саме в трудовому колективі робітників художник Петро Найда знаходить і вірних друзів-товаришів, своє коріння, справжнє кохання і нову мистецьку снагу. Боротьба за чистоту природи і помислів людини, її внутрішнього світу – головний мотив книги.
♦ Грищук Б.А. Там, за обрієм, – Єрусалим : варіація на тему Йосифа Флавія / Б.А.Грищук. – Хмельницький : Цюпак, 2012. – 179 с.
Центральна подія цієї книжки – знамените народно-визвольне пов-стання, що увійшло в історію як Іудейська війна у І ст. н.е. “Як не згадати мені в цю мить людей, – пише у передмові до книги письменник, – чиє існування так чи інакше відображене у цій книжці – життя єврейсько-римського історика Йосифа Флавія, римського полководця Антонія, його жони єгиптянки Клеопатри, імператора Августина (Октавія-Октавіана), Юдейського царя Ірода з преславною дружиною Маріамною, воєначальника Веспасіана, його спадкоємця Тита”.
Автор проводить у книзі паралелі між історією єврейською та українською, закликає нації до непроминальної єдності, вбачаючи у ній запоруку нашої подальшої спільної долі.
♦ Грищук Б.А. Танець на пуантах : романи, повість / Б.А.Грищук. – Київ : Дніпро, 1990. – 480 с.
Книга містить одні із кращих того періоду творів письменника: два цікавих гостросюжетних романи та повість. В однойменній повісті йдеться про молоду сім'ю, яка зіткнулася із морально-психологічними проблемами.
Про місце митця в суспільстві, становлення його як особистості розповідається в романі “Станція сподівань”. У далеке героїчне та буремне минуле поринемо ми, читаючи сторінки роману “Поділля – колиско і доле”. Перед нами постане окупований турками середньовічний Кам'янець, дивовижна Миньковецька держава, заснована Ігнатієм Мархоцьким, тяжкі лихоліття землі Подільської.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: