Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
Ольга Захарівна Лихогляд народилася в селі Червоний Степ Калинівського району на Вінниччині 24 січня 1942 року. Трудовий шлях Ольги Лихогляд розпочався у 1960 році у місті Хмельницькому. Працюючи у Хмельницькому підприємстві електрозв'язку “Укртелеком”, вона одночасно навчалася у Львівському технікумі електрозв'язку, який закінчила у 1966 році.
Ще у 1997 році вийшла перша збірка поезій Ольги Лихогляд “Весела вертушка”. В наступні роки письменниця порадувала молодших школяриків ще однією цікавою книжечкою віршів – “Киця-витівниця” (1998).
Наступні книги для дітей – “Новорічне коло”, “Р-р-рипулька”, “Свято хліба”, “Аялка”, “Моїй матусі” та “На щастя, на долю – українською мовлю”. В її творчому доробку чудова лірика для дорослих: збірки “Вінок сонетів”, “Пробудження весни”, “В саду надій”, “Люблю, молюсь, і плачу, і сміюся…”, “Політ крізь сутінь та осоння”.
ПОЕТИЧНІ ЗБІРКИ ОЛЬГИ ЛИХОГЛЯД ДЛЯ ДІТЕЙ
♦ Лихогляд О.З. Аялка : вірші для дітей / О.З.Лихогляд. – Хмельниць-кий : Цюпак, 2012. – 36 с.
Аялка – це поетичний парад літер від А до Я. Слово АЯЛКА – цікаве, незвичне – придумала сама авторка, на зразок того, як маленькі діти придумують якісь свої, лише їм зрозумілі слова. У цій книжечці – незвичайні вірші для дітей, написані на основі спеціального поетичного прийому, коли кожне слово починається з тієї літери, з якою авторка знайомить маленького читача і ця літера стає головною в іменному вірші. Нехай “Аялка”стане доброю помічницею як малятам, так і вихователям, і батькам..
♦ Лихогляд О.З. Весела вертушка : [вірші] / О.З.Лихогляд. – Хмельницький, 1997. – 28 с.
Це перша збірка віршів адресована дітям. Знайомлячи малят із барвистим і незвіданим ще навколишнім світом, письменниця виховує в них любов до всього живого, спонукає бути спостережливими, добрими, кмітливими. Цікаво, що до віршів цієї збірочки було написано музику і маленькі учасники ансамблю “Золотий ключик” співали їх у телевізійній програмі “Грайлик-читайлик”.
♦ Лихогляд О.З. Киця-витівниця : вірші для дітей / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Евріка, 1998. – 28 с. : ілюстр.
Веселі, дотепні, повчальні, легкі для запам'ятовування – ось такі вони віршики про кицю-витівницю. Здобрені цікавими малюночками, які намалювала сама авторка, вони гарно сприйматимуться найменшими читачами. Як розповідає письменниця, прототипом Киці-витівниці стала реальна весела киця, яка здійснила подвиг – ціною власного життя врятувала маленьких кошенят.
♦ Лихогляд О.З. Моїй матусі : вірші / О.З.Лихогляд. – Хмель-ницький : Цюпак, 2012. – 39 с.
Матусю кохана, матусю єдина
Ти сяєш, немов промінь сонця ясний.
В душі моїй ти – найдорожча людина,
Ти символ любові, тепла і весни.
Отож, ця книжечка присвячена найсвятішій та найдорожчій людині на землі – матері. Крім найвищого свого призначення бути матусею, кожна жінка має свою професію. Вірші цієї книжечки і серйозно, і жартома розповідають про фахові здібності наших славних, люблячих, мудрих і талановитих матусь. Ці вірші діти залюбки будуть читати і вивчати.
♦ Лихогляд О.З. На щастя, на долю – українською мовлю : двадцятій річниці Незалежності України присвячую / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2012. – 32 с.
“Так любо-мило розмов-ляти своєю рідною мовою – мовою дідів-прадідів і чути її звучання на рідній землі” – каже у вступі до книги письменниця. У цій книзі, яка є поетичним освідченням в любові рідній мові, кожен читач знайде саме той вірш (любисток), який його цікавить, яким коротко і чітко можна сказати більше, важливіше і яскравіше, аніж упродовж тривалої розмови. Ця книжечка обдаровує своїх читачів величезним багатством – пізнанням рідної мови.
♦ Лихогляд О.З. Новорічне коло : сценарій новорічного ранку : для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку / О.З.Лихогляд. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. – 24 с.
“Кожна книга покликана навчати дітей любити світ і робити його кращим та добрішим”, – каже у передмові письменниця. Запропоноване театралізоване прочитання книги “Новорічне коло”дає можливість не лише спостерігати, а ще й вивчати цей світ та осмислювати його. Граючи, діти вникатимуть у сутність таких загальнолюдських понять, як дружба, родина, держава. Це сприятиме духовному збагаченню та вихованню особистості. Отож, весела новорічна вистава буде цікавою не лише дітям, а й стане в нагоді вихователям дитсадків, вчителям.
♦ Лихогляд О.З. Р-р-рипулька : вірші для дітей / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2007. – 16 с.
Чимало дітей дошкільного віку не можуть швидко, чітко і виразно вимовляти звук “Р”. Подолати цю проблему допоможуть дітям легкі і веселі віршики, вміщені до даної збірки. Кожне слово в цих віршиках розпочинається з літери “Р”, що допомагає дітям тренувати чітку і виразну вимову. Книга знадобиться вихователям дитсадків, вчителям початкових класів, логопедам та батькам.
♦ Лихогляд О.З. Свято хліба : [поема для дітей] / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2008. – 32 с.
Щиро, просто і дохідливо поетичним словом розповідає письменниця наймолодшим читачикам про значення і важливість хліба. Розкриваючи дітям його сутність, розповіда-ючи якої праці вартує духмяна смачна паляниця, вона спонукає дітей до усвідомлення святості хліба, пошани до труда хлібороба, любові до рідної землі. “Батьківщино моя, хлібосольна моя Україно” – пише поетеса у пісні “Батьківщино моя”, якою закінчується книга. До речі, музику до цієї пісні теж написала Ольга Лихогляд.
КНИГИ ОЛЬГИ ЛИХОГЛЯД ДЛЯ ДОРОСЛИХ
♦ Лихогляд О.З. В саду надій : вінок сонетів / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2012. – 20 с.
В сонетному вінку, ніби крізь легку поволоку віків, проглядаються контури реального і напівтони міфічного, постають окремі історичні події та романтичні постаті, вив'язуючи цілісність сюжету. В основі сюжетної лінії: вона – вічно кохана і він – її вічний захисник та високе і вічне кохання, іменем якого твориться історія.
♦ Лихогляд О.З. Люблю, молюсь, і плачу, і сміюся… : поезії / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2005. – 115 с.
У п'яти розділах цієї поетичної збірки зібрані вірші громадянського звучання, пісенна, пейзажна лірика, фольклорні мотиви та лірика кохання. Такі вірші знайдуть своїх прихильників і серед дорослих, і серед юних, бо в них є всі відтінки життя: любов та молитва, смуток та радість. Лише поезією високої проби можна так щиро зізнатися в любові до рідної землі:
Тобі сказати хочеться – спасибі
За те, що п'ю красу твою до дна.
І барвам я молюсь, і чорній скибі,
Твоїй сльозі, бо в серці ти одна.
Твоїм роздоллям пісня лине лунко.
Ти крізь віки здолати все змогла.
Барвінком слів, неначе поцілунком,
Торкнусь тебе, як матері чола.
♦ Лихогляд О.З. Одвічна філософія любові : вінок сонетів / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2005. – 20 с.
Сонячні, дзвінкі, піднесені вірші-сонети вміщено до даної збірки. Вони оспівують “начало всіх божественних начал”– любов, духовну красу людини і віру поета в те, що любов і краса змінять наш світ на краще.
Злітай над Світом, музо, кожну мить,
Нехай смертельна зброя замовчить –
Нехай лунають сонячні сонети.
♦ Лихогляд О.З. Подільські телекомунікації : історія і сучасність / П.Я.Слободянюк, О.З.Лихогляд. – Кам'янець-Подільський : Медобори-2006, 2007. – 431 с.
На широкому історико-фактологічному матеріалі висвітлюються у книзі процеси розвитку різних галузей телекомунікацій – телефонної, телеграфної, телевізійної та радіофікації на Хмельниччині. З великою шаною і любов'ю письменниця пише про своїх колег-зв'язківців. Книга містить цифри, цікаві світлини.
♦ Лихогляд О.З. Політ крізь сутінь та осоння : вірші / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2011. – 130 с.
Вічна тематика кохання наповнює собою всі поетичні твори, включені до даної збірки. Тема любові проходить через всі художні образи та події: історичні, міфологічні, духовні, моральні. Це – і поетичні пастелі, і пісенна лірика, яка так і проситься в уявний музичний простір.
♦ Лихогляд О.З. Пробудження весни : вінок сонетів / О.З.Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2007. – 20 с.
Ще один “вінок сонетів”поетеси. Піднесений настрій, м'який ліризм, закоханість у світ непідробної краси, мелодійність – все це присутнє у кожному сонеті.
Весна іде! Яка жадана мить!
Весна! Весна! – Природа сповістила.
Всміхнулось сонце лагідно і мило,
І серце, повне радості, щемить.
Читайте, насолоджуйтесь справ-жнім поетичним словом!
♦ Лихогляд О.З. На подіум Історія виходить : вірші / О.З. Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак, 2012. – 36 с.
Цей альбом подільського вбрання незвичайний – поетичний. Письменниця поетичним словом розкриває перед читачем історію подільського одягу і доводить, що історія наша прочитується в кожному витворі, залишеному нам нашими попередниками і цим витвором може бути звичайна сукня, за фасоном якої можна уявити собі модну течію минулої епохи. І якими б модними не були сьогодні міні, максі.
Лиш строї праотчі – вічне!
Це подільське, автентичне.
Линуть ці скарби безцінні
З покоління в покоління.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: