Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
Шмурикова-Гаврилюк Ніна Миколаївна народилася 4 листопада 1953 року в с. Дацьки Чуднівського району Житомирської області. Закінчила філологічний факультет Ужгородського Державного університету. У 1978 році з родиною переїхала до міста Хмельницького, де працювала вчителем-словесником. У 2000 році Н.М. Шмурикова здобула визнання серед літераторів-професіоналів – її прийняли до Національної Спілки письменників України, у 2004 році вона стала лауреатом міської премії ім. Б. Хмельницького, а у 2007 році – лауреатом премії ім. М. Годованця. У 2008 році письменниця-подолянка Ніна Шмурикова стала переможницею першого Всеукраїнського конкурсу на кращі твори для дітей “Золотий лелека”, отримавши ІІ премію за збірку казок “Чарівна сопілка”.
Поетичні збірки Ніни Шмурикової
♦ Шмурикова Н.Н. Белоснежные птицы : стихи / Н.Шмурикова ; худож. Н.Н.Шмурикова. – Хмельницкий, 1999. – 32 с. : ил.
Хороші, свіжі, образні вірші, написані російською мовою, про природу, любов, людяність склали цю збірочку. Проілюстровані самою письменницею, вони глибоко западають в душу, запам'ятовуються своєю ліричністю, ніжністю, мелодійністю.
♦ Шмурикова Н. Езоп і Родопа : поема / Н.Шмурикова. – Хмельницький : ЦНТІ, 2007. – 36 с.
Будучи нещасливим у коханні, давньогрецький байкар Езоп постає перед нами у поемі безстрашним, вольовим, гуманним, самобутнім майстром художнього слова, як саме безсмертя. Кохання Езопа щире і природне, втрата коханої призводить до трагедії. Проте, як стверджує поетеса, “життя творців – воно безкрає”, дух Езопа – правдивий, чесний, непідкупний сьогодні витає в творіннях інших митців.
♦ Шмурикова Н. На грані століть і тисячоліть : поезії / Н.Шмурикова. – Хмельницький : Еврика, 2001. – 52 с. : ілюстр.
Афористичність мислення, незаперечна образність, м'який жіночий ліризм – все це приємно вражає у цій збірці. Пісенністю, джерельною чистотою, незайма-ністю української літературної мови, мов та фея-чарівниця, насолоджується автор та щедро поїть всім цим читача.
♦ Шмурикова Н.М. Пензлі дощу: лірика / Н.М.Шмурикова ; худож. Н.М.Шмурикова. – Хмельницький : Автограф, 1999. – 35 с. : ілюстр.
Вірші Ніни Шмурикової мелодійні, образні, пронизані світлим смутком і щемливою радістю-доброзичливістю. Доповнені малюнками поетеси, вони вводять читача у світ непідробної краси.
Пензлі дощу,
наче крила жар-птиці.
Помахом кличуть
у нові світи.
Чисті жадання,
зворушливі лиця –
Як же за мрією
серцю не йти?
♦ Шмурикова Н. Синь-камінь : поезії / Н.Шмурикова. – Хмельницький : Поділля, 1998. – 32 с.
Лейтмотивом цієї збірки послужила язичницька легенда про древній цілющий камінь, який нікому не вдалося приховати ні у землі, ні у воді. Невідома могутня сила щоразу виштовхувала його з небуття, і він ніс у душі людей добрий дух. І цей дух звався любов'ю. До вічної загадки любові тягнеться словом і лірична героїня збірки, яка прагне:
В гармонії із Богом, із душею
Хай тулиться життя моє свічею
До благодаті вищої – любові,
До святості поезії у слові,
До всіх, з ким доля поєднала світом,
Сплела в вінок єдиний різноцвітом.
♦ Шмурикова-Гаврилюк Н.М. Як сутінки у серці озовуться!.. : вінок сонетів / Н.М.Шмурикова-Гаврилюк. – Хмельницький : Еврика, 2003. – 20 с.
Як відомо, сонет – італійська форма вірша з чотирнадцяти рядків, що виникла на початку ХІІІ століття, вимагає від поета величезної винахідливості і майстерності. Та, судячи із даної книги, її авторка подолала і цю поетичну вершину.
Твори Ніни Шмурикової для дітей
♦ Шмурикова-Гаврилюк Н. Віронька-зіронька : віршики для малят / Н.Шмурикова-Гаврилюк ; худож. С.Якубовська. – Хмельницький, 2003. – 12 с. : ілюстр.
Скільки потрібно мати любові, доброти, щирості в серці, як глибоко знати дитячу душу, щоб писати такі щирі і теплі вірші для маленьких.
Гляньте: наша Віронька,
Наче ясна зіронька,
Вранці прокидається –
Весело всміхається
Татові й матусі,
Лагідній бабусі,
Дідусеві й киці,
Щиглику й вербиці,
Квітам при стежинці,
Сонечку й хмаринці!
♦ Шмурикова Н. Ганнуся у бабусі / Н.Шмурикова ; худож. О.В.Бабенко. – Хмельницький : Дерепа, 2005. – 14 с. : ілюстр.
Це ювілейна – десята книжечка письменниці, яка ніжно і трепетно розкриває дітям велику силу любові до всього оточуючого і, безумовно, до України, вчить їх берегти і розуміти красу. Головна героїня книги Ганнуся – добра, чуйна, ніжна дівчинка, плекає квіти на садибі у своєї бабусі, поводиться з ними як із живими істотами, бо переконана:
Усе живе добра чекає,
Привіту, ласки і любові.
У вчинку гарному, у слові.
♦ Гаврилюк Н. Де ти, Ясочко, бувала? : вірші / Н.Гаврилюк. – Хмельницький, 2001. – 16 с. : ілюстр.
Ненав'язливо, яскраво, напрочуд образною мовою привчає поетеса своїх юних читачів, невгамовних хлопчиків і дівчаток, до щоденного пізнання навколишнього світу.
До мурашника Мурашка
Тягне соломину,
Поспіша на допомогу
Вся руда родина!..
На мурах поглянув Боря,
Мамі стомленій говорить,
Ставши поряд на межу:
Дай тобі допоможу!
Бур'яни всі миттю зникли,
Ось що значить гарний приклад!
Особливу красу поетичній палітрі додали ілюстрації, зроблені художником С.Якубовською.
♦ Шмурикова-Гаврилюк Н. Зозульчині черевички / Н.Шмурикова-Гаврилюк ; худож. О.В.Бабенко. – Хмельницький, 2003. – 12 с. : ілюстр.
Хто не любив походжати лісом і милуватися маленькими синьоокими квіточками, що здавна звуться зозульчиними черевичками і не замислювався, чому їх так зовуть? Свою відповідь на цю загадку запропонувала подільська письменниця, написавши таку цікаву легенду.
♦ Шмурикова Н. Легенда про Добраду : поема / Н.Шмурикова ; худож. О.В.Скорупська. – Хмельницький : Окта, 2000. – 12 с. : ілюстр.
Більшості читачів – і дорослим, і дітям – знайома казка Ш.Перро “Попелюшка”. Але, на жаль, не всім знана стародавня українська легенда-казка про Добраду, яка, за переказами, жила колись поблизу Києва. В основі твору – доля юної дівчини, найменшої із сестер, котрій в усьому допомагала чаклунка Добрада. Ця поема написана образною, світлою мовою, вчить милосердю, доброті, любові до своєї рідної землі і до славної минувшини українського народу.
♦ Шмурикова Н. Ми вчимося і ростем : вірші / Н.Шмурикова. – Хмельницький : Поділля, 2005. – 22 с : ілюстр.
У цій книжечці реалізувався давній задум письменниці – відтворити на сторінках книги увесь калейдоскоп шкільного життя. Адже вона, вчитель із багаторічним стажем, має змогу щодня зустрічатися, спостерігати, уважно вивчати характери, уподобання, нахили юних героїв. Тому її поетичні твори насичені, як кажуть, по самі вінця яскравими живими образами.
♦ Шмурикова-Гаврилюк Н. Мисливець Сивоок : казка / Н.Шмурикова-Гаврилюк ; худож. О.В.Бабенко. – Хмельницький, 2002. – 12 с.
В народі кажуть: далека дорога до щастя. І це, безперечно, так. Якщо не вірите, то пропонуємо разом із мисливцем Сивооком, героєм цієї казки, помандрувати нелегкими, сповненими казкових пригод, шляхами. І,вистоявши увипробуваннях, знайти своє щастя. Чарівності казки “Мисливець Сивоок” додають і малюнки, виконані художником Оленою Бабенко.
♦ Шмурикова-Гаврилюк Н. Місячна царівна : казка / Н.Шмурикова-Гаврилюк ; худож. О.В.Бабенко. – Хмельницький : Поділля, 2003. – 12 с : ілюстр.
Хто із дітей не мріяв потрапити раптом у чарівний світ казки? Потрапити до нього, поблукати таємничими дивовижними стежинами разом із казковими героями та ще й із самою Місячною Царівною нам пропонує письменниця у казці “Місячна царівна”. Ця казка вчить дітей любити і поважати все живе: і рідну природу, і рідний край, і людей, які знаходяться поруч з ними.
♦ Гаврилюк Н. Познайомся з кольорами : вірші / Н.Гаврилюк ; худож. С.Якубовська. – Хмельницький, 2000. – 12 с : ілюстр.
У цій збірці коротенькими чотиривіршами поетеса яскраво подає сім основних кольорів веселки. Книга знайомить маленьких читачів не лише з основними, але й іншими барвами, які зустрічаються у повсякденному житті. Образну, живу мову автора чудово проілюструвала і доповнила художниця С.Якубовська.
♦ Шмурикова Н. У чім секрет? : вірші / Н.Шмурикова ; худож. О.В.Бабенко. – Хмельницький : Дерепа, 2008. – 16 с : ілюстр.
Ідейна спрямованість, художня досконалість, образна мова – все це присутнє у віршиках для дошкільнят та молодших школярів. Вони мелодійні, легко запам'ятовуються:
Україно, Україно!
В тебе пісня солов'їна,
В тебе врода веселкова,
Калинова, барвінкова.
Доповнені чудовими малюнками художниці О.В.Бабенко, такі вірші несуть лише добро і любов у дитячі душі.
♦ Шмурикова Н. Хитрий зайчик : вірші / Н.Шмурикова. – Хмельницький : Поділля, 1998. – 16 с : ілюстр.
Гарне літо на Поділлі!
Прудко линуть хмарки білі.
Далеч сонечком повита.
В золотих розливах – жито.
У садах – міста і села.
Річка котиться весела –
Чарівний Південний Буг.
Любо, хороше навкруг!.
Такі чудові, мелодійні віршики для маленьких читачів увійшли до цієї книжечки. Написані вони свіжо, дохідливо, легко запам'ятовуються. А ілюстрації до них намалювала сама авторка.
♦ Шмурикова-Гаврилюк Н. Царівна-пустельниця : казка / Н.Шмурикова-Гаврилюк ; худож. О.Бабенко. – Хмельницький, 2001. – 12 с : ілюстр.
Знову юні читачі мають нагоду зануритися у казковий чарівний світ, де поруч з добром панує зло, а пліч-о-пліч із любов'ю намагається човгати підступність. Цікавий зміст, образна мова казки допоможуть дітям стати добрішими, чуйнішими, лагіднішими, щиросерднішими до людей і до всього, що їх оточує. Адже й головна героїня казки царівна Арійдана, перебуваючи сім років у пустелі, “шляхом трудів і доброти” поборола хитрість, підступність і гордощі.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: