Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
Український поет Степан Руданський шість років – з 1849 до 1855-го – навчався в Кам'янець-Подільській семінарії. Саме в місті над Смотричем він написав свій перший вірш, а далі й такі перлини, як “Ти не моя”, “Мене забудь”, що згодом стали народними піснями. В 1852 р. допитливий юнак уклав збірку етнографічних матеріалів у двох частинах. Записи народних пісень цієї збірки і досі цікаві для народознавців.
В 1855 році Степан Руданський, успішно закінчивши семінарію, назавжди залишив Кам'янець-Подільський і всупереч волі батька вступив не до духовної, а медико-хірургічної академії. В Кам'янці йому більше не довелося бути. Саме в роки навчання в медико-хірургічній академії Руданський написав поему “Лірникові думи”, в якій яскраво описав прощу (храмове свято) в місті над Смотричем, але враження від міста в нього залишилося негативне. Для нього Кам'янець “сумний”, “убогий”.
Бідне місто, тільки війни
Тяжкі споминає,
А само в собі ні виду,
Ні краси не має.
І все місто комашнею
К скалі припадає,
Ніби згубленого щастя
На нії шукає.
Много в Кам'янці народу,
Та життя немає.
І від рання до смеркання
Кам'янець дрімає.
Ці рядки стали відомими, як майже вся творчість поета, вже після його смерті. Віршований лист “До дядька Прохора-Коваля” зберігався у протоієрея Новицького, який довго жив і помер в Кам'янці-Подільському. Його в паперах Новицького знайшов вже на початку ХХ віку краєзнавець Юхим Сіцінський, який 5 лютого 1990 р. надіслав автограф у Львів в редакцію “Літературно-наукового вісника”. Через рік він був надрукований.
Популярність співомовок та приказок Руданського на Поділлі спонукала Кам'янець-Подільське видавництво “Дністер” у 1911 р. почати видання творів Руданського в 7-ми томах. Та вийшов лише перший том обсягом 217 сторінок. За відсутності коштів друкування припинили.
В 1918 р., ймовірно, в Кам'янці-Подільському з'явилась книга “Степан Руданський. Лірика. Співомовки та байки”. Знизу на титульній сторінці був напис: “Увесь прибуток од видання піде на відкриття “Просвіти” в селі Глібові на Поділлі. 1918”.
В 1919 р. видавництво “Дністер” видрукувало книжечку Руданського “Твори з історії України” обсягом в 15 сторінок. В ній були історичні поеми Руданського. В 1919 р. це ж видавництво надрукувало книгу “Козацька вдача” обсягом в 19 сторінок, куди ввійшли козацькі співомовки С.Руданського. В подальшому книги Руданського в Кам'янці-Подільському вже не друкувалися. Лише газети, і то дуже рідко, в дні ювілеїв поета подавали окремі співомовки, приказки.
Список літератури:
♦ Назаренко Є. Доля однієї співомовки Степана Руданського / Є.Назаренко // Подолянин. – 1994. – 3 листоп.
♦ Назаренко Є. Кам'янець-Подільський і Руданський / Є.Назаренко // Подільські вісті. – 2009. – 27 січ.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: