www.odb.km.ua Відгуки та побажання
Натхненні любов’ю до дітей Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т. Г. Шевченка
Діти Хмельниччини читають! Приєднуйся!   Читати - це круто!   Читати - престижно!   Читай і будь успішним!   Будь в тренді: читай і знай!   Читають батьки - читають діти!   Читай! Формат не має значення!
    Електронний каталогЗведений електронний каталог БХООб’єднана віртуальна довідкаОнлайн послуги
      Про бібліотеку
      Ресурси бібліотеки
      Сторінка юного краєзнавця
      Проекти та програми
      Героїв пам’ятаєм імена
      Бібліотечному фахівцю
      Конкурси для дітей
      Електронна бібліотека
      Веб-уроки
      Здійснення закупівель
      Онлайн послуги
      Відкриті дані
      Карта сайту
      Аудіокниги


        Головна » Ресурси бібліотеки » Наші видання
      Натхненні любов’ю до дітей

      З історії дитячих бібліотек Хмельниччини

         Історія створення дитячих бібліотек в Україні та області пройшла багато етапів, реорганізацій та змін. Були періоди становлення, розквіту, підйому та зміни моделей.
         Дитячі бібліотеки в Україні почали створюватися ще у ХІХ столітті, особливо у великих містах. А на Поділлі створювались дитячі відділи при бібліотеках для дорослих. Але цього було недостатньо, щоб охопити читанням дітей.
         В 1930 р. було ухвалено рішення про створення мережі дитячих бібліотек і вже в ті роки на території області функціонувало 10 бібліотек. В 1937 р. в місті Кам'янець-Подільський була створена обласна бібліотека для дітей та юнацтва, яка відіграла значну роль у розвитку та вдосконаленні мережі бібліотек області.
         Друга світова війна перервала розвиток дитячих бібліотек. Вони були закриті, зруйновані та пограбовані. Бібліотекарі проявляли себе мужніми патріотами, боролися за збереження книжкових фондів.
         В 1944 р., після звільнення області від німецько-фашистських загарбників, відновила свою діяльність обласна бібліотека для дітей уже в м. Хмельницькому, Старокостянтинівська, Волочиська, Ярмолинецька районні бібліотеки. В повоєнні роки почали активно відроджуватися та відкриватися дитячі бібліотеки в районних центрах області. В 40-50-х роках в основному сформувалася мережа дитячих бібліотек. На кінець 50-х років їх діяло уже 35. Вони проводили значну виховну роботу, організовували цікаві масові заходи.
         Станом на 1 січня 1965 р. в області діяло 45 дитячих бібліотек, а в 1985 р. – уже 56. Запроваджено диференційоване обслуговування юних читачів відповідно до вікових та психологічних особливостей дітей. Бібліотеки поповнювались дитячою літературою, удосконалювались форми і методи індивідуальної та масової роботи.
         На 1 січня 1995 р. в області працювала 51 дитяча бібліотека, з них: 1 обласна бібліотека, 20 районних, 25 міських та 5 сільських.
         У 2015 р. мережа бібліотек для дітей складала вже 41, зокрема: 1 обласна бібліотека, 19 районних, 17 міських та 4 сільських. Дитяче населення обслуговувало також 33 міські бібліотеки та 762 сільські бібліотеки.
         У зв'язку з адміністративно-територіальною реформою суттєвих змін зазнала і мережа дитячих бібліотек. Станом на 1 січня 2019 р. існували наступні моделі спеціалізованих бібліотек для дітей: 1 обласна, 4 міських, 6 селищних, 2 сільських ОТГ, 10 районних, 13 міських, 1 сільська. Перестали діяти 4 бібліотеки для дітей, 12 бібліотек працюють в умовах ОТГ. Змінили свій статус в основному районні бібліотеки для дітей: 7 стали селищними та міськими.
         Станом на 1 січня 2023 р. дітей області обслуговує 26 спеціалізованих бібліотек для дітей та 9 відділів і секторів обслуговування користувачів-дітей. Мережу бібліотек для дітей складають: 1 обласна бібліотека для дітей, 16 бібліотек для дітей міських ТГ (Волочиської, Нетішинської, Городоцької, Полонської, Деражнянської, Кам'янець-Подільської (№ 6 та № 8), Славутської, Старокостянтинівської (2 бібліотеки),  Хмельницької (№№4, 10, 12, 14, 15), Шепетівської), 6 бібліотек для дітей селищних ТГ (Летичівської, Новоушицької, Понінківської, Старосинявської, Чемеровецької, Ярмолинецької), 3 бібліотеки для дітей сільських ТГ (Гвардійської, Плужненської, Улашанівської). Відділами та секторами обслуговування користувачів-дітей стали: Антонінська міська та Ямпільська сільська бібліотеки для дітей, Білогірська, Віньковецька, Кам'янець-Подільська, Ізяславська, Красилівська, Теофіпольська, Хмельницька районні бібліотеки для дітей. Судилківська сільська бібліотека для дітей реорганізована шляхом злиття із Судилківською сільською бібліотекою для дорослих.
         На сьогодні бібліотеки дуже змінилися в якісному відношенні. Це установи з новітніми технологіями, відремонтованими приміщеннями, де відкрито сучасні дитячі простори для розвитку, навчання і дозвілля. Повсюдно запроваджуються інформаційні технології, реалізується грантова та проєктна діяльність, адже саме це робить бібліотеки сучасними, затребуваними та цікавими для дітей. Бібліотеки мають власні веб-сайти, блоги, сторінки у соціальних мережах. 
         І ось на шляху розвитку та реформування бібліотек ще одна війна. Тепер це повномасштабне вторгнення російської федерації. І знову бібліотеки стають штабами по наданню допомоги, волонтерськими центрами, центрами незламності. Популяризують українське слово, українську книгу. Допомагають дітям, ВПО подолати психологічні стреси, страхи та навчають жити і перемагати в нових умовах.
         Сучасними та інноваційними роблять бібліотеки працівники та їх керівники. Вони створюють обличчя бібліотек. Наші розповіді про тих, хто у різні часи очолював бібліотеки для дітей, забезпечував діяльність, популяризував дитячу книгу та читання. Про тих, хто віддавав і віддає свої знання, творчість, натхнення і вміння на службу дитинству.

                                                                       Валентина ЧЕРНОУС, директор Хмельницької
                                                                  обласної бібліотеки для дітей імені Т. Г. Шевченка,
                                                                                    заслужений працівник культури України

      Районні бібліотеки для дітей

      Білогірська районна бібліотека для дітей

      ВІЛЬЧУК ТАМАРА ОЛЕКСІЇВНА
      Завідувачка Білогірської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Білогірської ЦБС по роботі з дітьми
      (1959-1983 рр.)

       

         Народилася в липні 1931 р. в смт Білогір'я (Шепетівський район з 2020 р.) Хмельницької області.
         У 1958 р. закінчила Кам'янець-Подільський технікум підготовки культурно-освітніх працівників та отримала кваліфікацію “Бібліотекар масової бібліотеки”. Після закінчення технікуму працювала секретарем Білогірського райкому  Компартії України.
         В 1959 р. призначена завідувачкою районної бібліотеки для дітей. В 1960 р. закінчила місячні курси завідувачів районних бібліотек для дітей при інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів Міністерства культури УРСР.
         У 1978 р. навчалася в Інституті підвищення кваліфікації працівників культури в групі заступників директорів районних ЦБС. Після централізації бібліотек з 1978 по 1983 рр. – заступник директора Білогірської ЦБС по роботі з дітьми.
         За період роботи Тамари Олексіївни Вільчук на посаді завідувачки районної бібліотеки для дітей організовувалися семінари з питань роботи з дітьми. Проводилася велика робота з питань популяризації дитячої книги, зокрема краєзнавчої, патріотичного таекологічного виховання, виховання поваги до історії та культури краю.

      СКОРОХОД ЛЮДМИЛА АНАСТАСІВНА
      Заступник директора Білогірської ЦБС
      по роботі з дітьми.
      (1985-2021рр.)

         Народилася 23 червня 1960 р. в с. Вікентове Білогірського району (Шепетівський район з 2020 р.) Хмельницької області. У 1984 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури та отримала кваліфікацію “Бібліотекар-бібліограф”.
         З 1981 р. працювала в Білогірській районній бібліотеці завідувачкою відділу обслуговування. У 1985 р. переведена на посаду заступника директора централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми. За роки роботи на цій посаді Людмила Анастасівна плідно займалася пошуковою, дослідницькою, краєзнавчою роботою. У бібліотеці постійно відбувалися зустрічі з краєзнавцями, відомими людьми краю, народними умільцями селища. Дитяча бібліотека тісно співпрацювала з дитячими садками та школою, Будинком культури та історико-краєзнавчим музеєм. Велика увага приділялася підвищенню якості бібліотечних послуг, впровадженню нових форм і методів роботи з читачами. Для читачів працювали клуби за інтересами “Джерельце” та “Юність і закон”. Читачі дитячої бібліотеки активно брали участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах дитячої творчості, в соціологічних дослідженнях та акціях.          
         З роками можливості бібліотек, їхнє місце в культурному та освітньому розвитку суспільства змінювалися. Дитяча бібліотека стала сучасним інформаційним, дозвіллєвим центром, що розвивається. Тут активно запроваджуються інформаційні технології та інновації. За роки праці на посаді заступника Скороход Л. А. зробила вагомий внесок в розвиток дитячої бібліотеки.
         З 2021 р. у зв'язку з реорганізацією бібліотеки для дітей працює бібліотекарем І категорії сектору обслуговування дітей КЗ “Білогірська центральна бібліотека” Білогірської селищної ради.

      Публікації  Скороход Л. А.:

      ♦ Скороход Л. В бібліотеці : [річниця Гідності та молитва за героїв Небесної сотні] / Л. Скороход // Життя і слово. – 2015. – 27 лют. – С. 5.
      ♦ Скороход Л. Визначено кращого читача : [про проведення Всеукр. конкурсу дит. читання “Книгоманія-2014”] / Л. Скороход // Життя і слово. – 2014. – 21 берез. – С. 1.
      ♦ Скороход Л. Діти проти війни! : [пізнавально-віртуальна зустріч] / Л. Скороход // Життя і слово. – 2022. – 4 листоп. – С. 1.   
      ♦ Скороход Л. Книгоманія-2019 / Л. Скороход // Життя і слово. – 2019. – 5 квіт. – С. 3.
      ♦ Скороход Л. На конкурсі книголюбів / Л. Скороход // Життя і слово. –  2019. – 26 квіт. – С. 8.
      ♦ Скороход Л. Нам пишуть / Л. Скороход // Життя і слово. – 2017. – 24 лют. – С. 8.
      ♦ Скороход Л. Напиши книгу пам'яті : [до 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 70-ї річниці Перемоги у Другій світовій війні] / Л. Скороход // Життя і слово. – 2015. – 3 квіт. – С. 1.
      ♦ Скороход Л. Січень. Сорок п'ятого / Л. Скороход // Життя і слово. – 2015. – 23 січ. – С. 2.
      ♦ Скороход Л. Солодкі привітання : [до дня Святого Миколая] / Л. Скороход // Життя і слово. – 2015. – 25 груд. – С. 5.
      ♦ Скороход Л. Тиждень дитячого читання / Л. Скороход // Життя і слово. – 2016. – 8 квіт. – С. 1.
      ♦ Скороход Л. Ходив світом Миколай / Л. Скороход // Життя і слово. –  2021. – 24 груд. – С. 8.

      Віньковецька районна бібліотека для дітей

      АНТОНЮК СОФІЯ ВАСИЛІВНА
      Завідувачка Віньковецької районної
      бібліотеки для дітей
      (1966-1985 рр.)

         Народилася 7 січня 1930 р. в смт Віньківці. Закінчила Віньковецьку середню школу та курси лаборантів при Дунаєвецькому ФЗО. У 1956 р. – Кам'янець-Подільський технікум підготовки культосвітніх працівників.  
         Працювала на посаді техсекретаря райкому партії, а в 1951 р. переведена на посаду бібліотекаря бібліотеки райкому партії. З 1955 р. – завідувачка читального залу районної бібліотеки для дорослих, у 1966-1985 рр. – завідувачка районної бібліотеки для дітей.
         С. Антонюк неодноразово нагороджувалася грамотами, подяками відділу культури. У 1977 р. була делегатом з'їзду працівників культури в Києві. Районна бібліотека для дітей – центр організаційно-методичної роботи в районі по обслуговуванню юних користувачів, а Софія Василівна була вмілим організатором бібліотечного обслуговування дітей району, здійснювала комплектування та збереження книжкових фондів.

      НЕТРЕБА ЛЮДМИЛА МОЙСЕЇВНА
      Заступник директора Віньковецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1985-1996 рр.)

         Народилася 11 липня 1960 р. в с. Покутинці Віньковецького району. У 1978 р. після закінчення Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища розпочала трудову діяльність у Віньковецькій районній бібліотеці на посаді старшого бібліографа. У 1984 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури. З 1979 р. працювала на посаді завідувачки відділу обслуговування, а з 1985 р. – заступник директора по роботі з дітьми.
         У 1987 р. бібліотека переведена в краще приміщення з великим читальним залом. Тут особлива увага приділялася відродженню культурно-історичних традицій нашого народу. При бібліотеці оформлено народознавчу світлицю “З народної криниці”. Світлиця стала місцем живого спілкування, обміну досвідом, центром відродження національної самобутності.
         Досвідчений спеціаліст, вмілий організатор, Людмила Мойсеївна розвивала традиції бібліотечного обслуговування дітей. Успішно працювали клуби за інтересами “Джерельце”, “Чомусики”, проводилися читацькі конференції, літературно-музичні вечори, захист читацького формуляра.

      Публікації Нетреби Л. М.:

      ♦ Нетреба Л. Бібліотеки Віньковеччини в еру інформаційного суспільства / Л. Нетреба // Віньковеччина в історії Поділля : матеріали наук. іст.-краєзн. конф. – Віньківці, 2015. – С. 160-167.

      * * *

      ♦ Нетреба Л. Бібліотеки користуються шаною / Л. Нетреба // Сільські новини. – 2009. – 25 верес. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. Бути здоровим – стильно і красиво / Л.Нетреба // Сільські новини. – 2013. – 24 трав. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. Платно, але необхідно / Л. Нетреба // Сільські новини. – 2003. – 21 берез. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. Працюємо для задоволення інформаційних потреб / Л. Нетреба // Сільські новини. – 2008. – 30 верес. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. Стартує проєкт скайп-консультацій / Л.Нетреба // Сільські новини. – 2014. – 21 берез. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. Центр регіональної інформації діє / Л.Нетреба // Сільські новини. – 2008. – 22 лип. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. Чи потрібні книги сьогодні / Л. Нетреба // Сільські новини. – 2012. – 9-10 лют. – С. 2.
      ♦ Нетреба Л. “Я – Книгар! Бібліотекар! На заздрість всім, всьому наперекір” / Л. Нетреба // Сільські новини. – 2003. – 26 верес. – С. 2.

      Література про Нетребу Л. М.:

      ♦ Воловник Л. Мій рідний край, моя земля / Л. Воловник // Сільські новини. – 1994. – 4 черв. – С. 2.
      Кірик Т. Торкнутися серцем до книги… / Т. Кірик // Подільські вісті. – 2019. – 3 трав. – С. 6.

      ДЗІКОВСЬКА ЖАННА ПЕТРІВНА
      Заступник директора Віньковецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1998-2015 рр.)

         Народилася 18 липня 1966 р. в с. Гута Віньковецького району. Закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище (1984 р.) та Київський державний інститут культури (1992 р.). Працювала в методично-бібліографічному відділі районної бібліотеки, з 1998 р. – заступник директора по роботі з дітьми.
         У бібліотеці оновлювалися і модифікувалися традиційні форми бібліотечної роботи, здійснювався пошук інноваційних і нетрадиційних форм пропаганди літератури. Масові заходи були направлені на виховання почуття патріотизму, інтересу до вивчення історичного минулого нашого народу, екології, краєзнавства, права, культури, естетичного виховання.
         Партнерами РДБ були психологи, вчителі, вихователі, методисти дошкільних закладів, батьківські комітети Віньковецького НВК, відділ сім'ї, молоді та спорту райдержадміністрації, який виступав спонсором конкурсів, які проводилися в бібліотеці та за її межами.
         Покращилась матеріально-технічна база бібліотеки. Благодійний фонд “Розвиток рідного Поділля” подарував РДБ три комплекти комп'ютерної техніки на суму 12000 гривень. Жанна Петрівна користувалася шаною серед працівників культури, неодноразово була нагороджена грамотами управління культури.

      Публікації Дзіковської Ж. П.:

      ♦ Дзіковська Ж. Юні волонтери відвідали малят : [актив корист. РДБ у старшій групі ДНЗ № 1 до Всесвітнього дня дитини] / Ж. Дзіковська // Сільські новини. – 2013. – 29 листоп. – C. 2.

      МАТКОВСЬКА ЛАРИСА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Віньковецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2016-2020 рр.)

         Народилася 29 березня 1989 р. в смт Віньківці. Закінчила Віньковецьку середню школу, Барський гуманітарно-педагогічний коледж (2012 р.) та Національний педагогічний університет ім. Михайла Драгоманова. Працювала вчителькою в Осламівській ЗОШ І-ІІІ ступенів (2012-2015 рр.).
         З ініціативи Матковської Л. створена бібліотечна англомовна студія “Jollylesson: let'sstudy english” – вивчення англійської мови та Biblio-Art майстерня з питань розвитку індивідуальних творчих здібностей, удосконалення навичок роботи з різними матеріалами: папером, картоном, тканиною, природними матеріалами тощо.
         Молода, енергійна, амбітна Лариса Анатоліївна стала учасником VІІІ Зимової школи молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації 14-17 лютого 2022 р. (смт. Ворохта Івано-Франківської області) та Міжнародної конференції “Бібліотеки як ключовий фактор для соціального  спротиву  та  демократії  в  часи  викликів безпеки” (Рига, Латвія).
         З 2020 р. у зв'язку з реорганізацією бібліотеки для дітей, працює провідним бібліотекарем відділу обслуговування дошкільників, учнів 1-9 класів, вчителів та керівників дитячого читання КЗ “Центральна бібліотека Віньковецької селищної ради”. Матковська Л.А. добре розуміє, що найкращий спосіб зацікавити будь-яку аудиторію бібліотеки, особливо дітей, потрібно залишати далеко позаду традиційні форми роботи, а йти в ногу з часом та активно впроваджувати все нове та креативне. І це їй успішно вдається.

      Публікації Матковської Л. А.:

      ♦ Матковська Л. Конкурс справжніх книголюбів : [підведені підсумки конкурсу дит. чит. “Книгоманія-2020”] / Л. Матковська // Сільські новини. – 2020. – 3 квіт. –  С. 5.
      ♦ Матковська Л. Одна з усієї України! : [участь у Міжнар. конф. у Латвії] / Л.Матковська // Сільські новини. – 2022. – 6 груд. –  С. 5.
      ♦ Матковська Л. ...Я буду вічно жити! : [захід у ВОД ЦБ до 150-річчя з дня народження Л. Українки] / Л. Матковська // Сільські новини. – 2021. – 12 берез. –  С. 4.

      Література про Матковську Л. А.:

      ♦ Костишен В. Англійською, PLEASE : [вивч. англ. мови у ВОД ЦБ] / В. Костишен // Сільські новини. – 2021. – 2 квіт. – С. 4.

      Волочиська районна бібліотека для дітей

      ПОЧИНОК ДІНА ТИМОФІЇВНА
      Завідувачка Волочиської районної
      бібліотеки для дітей
      (1962-1972 рр.)

      images (1)

         Народилася 15 січня 1925 р. в м. Боровичі Новгородської області. Закінчила Кам'янець-Подільський технікум підготовки культурно-освітніх працівників. Працювала на різних посадах у бібліотеках Хмельниччини: 1949 р. – бібліотекар читального залу Кам'янець-Подільської міської бібліотеки; 1952 р. – бібліотекар Славутської шкільної бібліотеки; 1957 р. – завідувачка Грицівської районної бібліотеки.
         У 1962 р. очолила Волочиську районну бібліотеку для дітей. Про роботу дитячої бібліотеки на кінець 1962 р. можна дізнатися з довідки про перевірку роботи бібліотеки завідувачки відділу комплектування обласної бібліотеки для дітей: “Працівники бібліотеки ініціативні, проводять багато цікавих масових заходів: диспут “Що означає бути культурним?”, тематичний вечір “Зірки стають все ближчими”, з батьками читачів – “Естетичне виховання дітей в сім'ї”. Багато зроблено по охопленню книгою юних читачів”.
         Роботу бібліотеки за  цей  період  було  відзначено Похвальною грамотою Хмельницького управління культури, виконкомом Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих. У 1963 р. Хмельницьким обласним управлінням культури Волочиській районній бібліотеці для дітей присвоєно звання  “Культурно-освітня  установа  відмінної роботи”.
         У 1964 р. бібліотека перейшла в нове приміщення, яке було збудоване завдяки зусиллям Діни Тимофіївни. Воно було оснащене спеціальними меблями, зручними стелажами. До послуг читачів – два читальних зали, два абонементи, краєзнавча кімната. Цікаво розкрито книжковий фонд, оформлено ілюстровані книжкові виставки, макети з популярних казок, для дітей був акваріум, живий куточок. У бібліотеці гарно та затишно. Батьки, які приходили з дітьми, цікавилися читанням своєї малечі. Для них організовувалися дні відкритих дверей. Включно із завідувачкою, колектив бібліотеки складався з 5 чоловік. Книжковий фонд нараховував 44859 примірників, обслуговувалось 1970 читачів з книговидачею в 59202 примірники.
         У 60-х роках бібліотека одержала чотири Похвальні грамоти за креативні форми роботи з дітьми, формування фондів. У 1966 р. на базі Волочиської районної бібліотеки для дітей проходив міжреспубліканський семінар бібліотечних працівників. Ось один із відгуків, залишений директором Державної республіканської бібліотеки Грузії Г.Канделакі: “Багато гарних бібліотек я бачив. Сам працюю у великій чудовій бібліотеці, але цього разу, перебуваючи в Україні, багато прекрасних бібліотек нам вдалось побачити. А ця дитяча бібліотека – одна чарівність. Стільки фантазії, любові, винахідливості – рідко де можна побачити. Люблю, поважаю таких працівників-патріотів”.
         За досвідом приїжджало багато колег з України. Усім подобалась і бібліотека, і робота. Свої враження у книзі відгуків залишили 63 делегації з Грузії, Молдови, Чехословаччини, Болгарії…
         У 1966 р. бібліотека була учасником ВДНГ СРСР (Свідоцтво учасника виставки за № 3477).
         У 1970 р. бібліотека стала переможцем Всесоюзного огляду, відзначена Дипломом І ступеня. В цьому ж році бібліотека для дітей занесена до районної Книги Трудової Слави (свідоцтво від 22.04.1970 р.).
         Трудова діяльність Починок Д. Т. на посаді завідувачки Волочиської районної бібліотеки для дітей являлась прикладом для наслідування в роботі з дітьми. Вона багато зробила для розбудови бібліотечної справи Хмельниччини. Біографія Діни Тимофіївни сплетена з героїчних і    трагічних подій, наповнена творчістю, самовідданим служінням людям і книзі.
         У 1968 р. за значні досягнення у бібліотечній сфері Діні Тимофіївні Починок, першій серед бібліотекарів області, присвоєно почесне звання заслуженого працівника культури України та звання “Відмінник Міністерства культури СРСР”.

      ТИХОНЮК МАРІЯ ПАНТЕЛЕЙМОНІВНА
      Завідувачка Волочиської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Волочиської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1972-1997 рр.)

      3

         Народилася 21 листопада 1936 р. в с. Ошитки Великодубечанського району Київської області. Закінчила Кам'янець-Подільський культурно-освітній технікум (інструктор-методист культосвітньої роботи) та Харківський державний інститут культури  (бібліотекознавець-бібліограф вищої кваліфікації).
         Трудову діяльність розпочала 3 серпня 1954 р. на посаді завідувачки Мануїльської сільської бібліотеки Теофіпольського району. У 1960-1962 рр. працювала завідувачкою сектору Теофіпольського РК ЛКСМУ, з січня 1962 по вересень 1963 р. – завідувачка загального сектору Волочиського комітету ЛКСМУ. З вересня 1963р. – методист, у 1969-1972 рр. – завідувачка абонементу Волочиської районної бібліотеки.
         У 1972 р. очолила Волочиську районну бібліотеку для дітей. У 70-ті роки колектив бібліотеки постійно в пошуках нового, передового. В усіх конкурсах, які оголошувала республіка чи область, бібліотека брала участь і часто виходила переможцем.
         У 1974 р. бібліотека обслуговувала 2452 читачі, книговидача становила 77810 примірників книг, книжковий фонд нараховував 45 тисяч примірників.
         У 1976 р. у Волочиському районі здійснено централізацію бібліотечної системи. До здійснення централізації дитяча бібліотека була самостійною, мала свій кошторис, самостійно комплектувався фонд, планувалась робота, надавалась методична допомога сільським бібліотекам. З введенням централізації посада завідувачки бібліотеки була перейменована в заступника директора по роботі з дітьми. Заступник директора і всі інші працівники перейшли в повне підпорядкування директора ЦБС.
         У 80-ті роки фонди бібліотеки поповнювалися кіно-фото-фонодокументами. У 1984 р. бібліотека передплачувала для юних читачів всі дитячі газети та журнали. Успішно працювали об'єднання за інтересами: клуб “Цікаві зустрічі” (7-8 класи) (частими гостями клубу були люди, які звільняли місто Волочиськ від німецько-фашистських загарбників), лекторій “В світі барв і мелодій”  (5-6 класи),  клуб  “Хочу все знати” (3-4 класи), гурток “Книга і лялька” (2-3 класи). Проводилися цікаві масові заходи з різними категоріям учнів: літературно-музичні вечори, літературні подорожі, цикли різних масових заходів, дитячі ранки, тематичні уроки, диспути, ігри-конкурси тощо.
         У 1982 р. бібліотека нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури та комітету профспілки працівників культури УРСР за активну участь у Республіканському огляді роботи дитячих бібліотек. В ці роки проводилась цікава робота з військово-патріотичного виховання, велася пошукова робота. Значна увага приділялася індивідуальній роботі, керівництву читанням дітей.
         При допомозі працівників районної дитячої бібліотеки в 36 бібліотеках-філіалах були створені кімнати юного читача.
         Бібліотека організовувала зустрічі дітей з письменниками: М. Сингаївським, І. Кульською, К. Грибом, М. Магерою, Г. Храпачем, М. Федунцем, Б. Грищуком, В.Маняком та іншими.
         Станом на 1 січня 1994 р. бібліотека обслуговувала 3736 читачів, книжковий фонд становив 56639 примірників. Зросла потреба в літературі українською мовою, в книгах з історії України. Бібліотека включилася в процес відродження українських традицій, історії краю, проводилися уроки народознавства та патріотизму.
         Читальний зал для учнів 1-4 класів у районній бібліотеці оформлено під кімнату казок; у фойє закладу створено куточок живої природи, постійними жителями якої були улюбленці дітей – папуги.
         Для читачів-учнів 5-9 класів діяло об'єднання за інтересами “Скарбничка”, для найменших створено куток “У світі дитинства”. Користувалися популярністю у малечі лялькові вистави, артистами і виконавцями яких були самі школярі. Із задоволенням діти прослуховували і улюблені грамплатівки через навушники.
         Бібліотека обслуговувала учнів чотирьох шкіл міста. При проведенні масових заходів бібліотекарі залучали дітей, намагалися, щоб вони вміли висловлювати свою думку, отримувати потрібну інформацію, вчитися, розвиватися, цікаво проводити вільний час.
         За підсумками роботи бібліотека постійно була в числі кращих. Тихонюк М. П. та бібліотека відзначалися Похвальними грамотами, Дипломами, преміями, перехідними вимпелами.

      Публікації Тихонюк М. П.:

      ♦ Тихонюк М.П. Думки крилаті : збірка поезій / М. П. Тихонюк. – Волочиськ : [б. в.], 2016. – 38 с.

      КОРОЛЮК ЛЮДМИЛА ВОЛОДИМИРІВНА
      Заступник директора Волочиської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1997-2010 рр.)

      4

         Народилася 22 лютого 1962 р.  в м. Коростень Житомирської області. Закінчила Житомирське культурно-освітнє училище та Київський державний інститут культури (бібліотекознавство і бібліографія). Трудову діяльність розпочала у  бібліотеці м. Коростень. З 1991 р. – у Волочиській районній бібліотеці для дітей (бібліотекар, провідний бібліотекар читального залу 5-9 класів).
         На посаді заступника директора по роботі з дітьми Королюк Л. В. працювала з 1997 по 2010 рр. У цей період бібліотека обслуговувала 3618 читачів, книжковий фонд нараховував 59165 примірників книг.
         Всі форми роботи з дітьми продумані так, щоб під час кожного масового заходу читачі могли одержати якнайбільше інформації. Бібліотека для дітей проводила роботу з усіх напрямків виховання підростаючого покоління: відродження історичних традицій, історії краю, мови, популяризація художньої та природничої літератури. Особлива увага приділялася моральному і правовому вихованню. Проводилися благодійні ранки для дітей-сиріт та дітей-інвалідів.
         У 2000 р. бібліотека була базою соціологічного дослідження “Соціальний портрет дитячого бібліотекаря України”, учасником Міжнародного конкурсу дитячого малюнка “Світ без мурів очима дітей”.
         У 2002 р. виповнилося 65 років з часу утворення Хмельницької області. В рамках відзначення цієї визначної події управління культури облдержадміністрації, обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка спільно з редакцією газети “Подільські вісті” проводили обласну вікторину “Мій рідний край, моє Поділля – земля, де маю щастя жить”. Волочиська районна бібліотека для дітей взяла активну участь у її проведенні.
         З метою активізації діяльності дитячих бібліотек з питань екологічного виховання підростаючого покоління, формування у читачів різних вікових груп екологічної свідомості проводився обласний огляд-конкурс дитячих бібліотек “Формування екологічної культури дітей і підлітків у бібліотеках”. Волочиська районна бібліотека для дітей зайняла І місце і була нагороджена Дипломом і призом.
         Під керівництвом Людмили Володимирівни працівники бібліотеки взяли участь у ІІІ раунді конкурсу “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету” в рамках програми “Бібліоміст”, що дало  можливість  отримати  комп'ютерне обладнання, ліцензійне програмне забезпечення та вільний доступ до Інтернету.
         Бібліотека завжди співпрацювала з районним Будинком культури, школою мистецтв, редакцією газети “Зоря”, школами міста, дитячими садками, краєзнавчим музеєм, будинком дитячої творчості, реабілітаційним центром.

      Публікації Королюк Л. В.:

      ♦ Королюк Л. Бібліотека – осередок духовності та знань / Л. Королюк // Зоря. – 2011. – 30 верес.
      ♦ Королюк Л. Вшанували Тараса Шевченка / Л. Королюк // Зоря. – 2009. – 17 берез.
      ♦ Королюк Л. Життя – освячене книгою / Л. Королюк // Зоря. – 2011. – 22 квіт.
      ♦ Королюк Л. Мова – душа народу / Л. Королюк // Зоря. – 2010. –12 листоп.
      ♦ Королюк Л. Привабливий світ книги / Л. Королюк // Зоря. – 2008. – 25 жовт.
      ♦ Королюк Л. Так! Я читаю! / Л. Королюк // Зоря. – 2011. – 9 верес.
      ♦ Королюк Л. Фестиваль дитячої книги / Л. Королюк // Зоря. – 2007. – 1 січ.

      ШИНКАРУК ЛІНА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Волочиської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2010-2016 рр.)

      5

         Народилася 17 вересня 1964 р. в с. Сергіївка Волочиського району. Закінчила Рівненський інститут культури зі спеціальності “Бібліотекознавство і бібліографія”. З 1986 р. працювала бібліотекарем у Волочиській центральній бібліотеці, з 2006 р. – провідний методист. У 2008-2010 рр. – директор Волочиської ЦБС.
         У 2010 р. призначена на посаду заступника директора Волочиської централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми. Під керівництвом Шинкарук Л. у дитячій бібліотеці зроблено капітальний ремонт. Завдяки дієвій роботі Ліни Анатоліївни, спонсорській допомозі меценатів було придбано 20 стільців для читального залу 5-9 класів та 10 столів для читального залу 1-4 класів.
         Проводилася активна методична робота з працівниками сільських бібліотек. Оновлювалися книжкові виставки, тематичні полиці, очищалися книжкові фонди від зношеної та застарілої літератури. До співпраці з бібліотекарями сіл залучалися депутати селищних рад. Завдяки   їхній   допомозі   бібліотеки   мали   можливість закупити необхідну нову літературу  і зробити  передплату періодичних видань для дітей.
         Волочиська бібліотека для дітей брала участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах: “Лідер читання”, “Найкращий читач року”, “Культурна спадщина України очима дітей”, моніторингу “Книга року”.
         В районній бібліотеці для дітей та бібліотеках району оформлені куточки “Для вас, батьки”, розкриті книжкові виставки “Книга. Сім'я. Дитина”, які інформували батьків про літературу з питань дитячої психології, родинного виховання, розвитку особистості. На допомогу організаторам дитячого читання видано методичні поради “Бібліотека. Книга. Сім'я”.
         В цей час бібліотека обслуговувала 3569 читачів, книговидача становила 74162 примірники книг, книжковий фонд нараховував 43952 примірники. У районній і сільських бібліотеках оформлені куточки юного читача; в читальному залі 5-9 класів впроваджено “нічний абонемент”, користувачів районної бібліотеки інформували про нові надходження до книгозбірні. З появою Інтернету ставлення до друкованої книги змінилося. Бібліотека намагалася забезпечити дітей книгами, які вони знаходять, промоніторивши сторінки Інтернету. 
         Вихованню любові до своєї “малої батьківщини”, гордості за її славне минуле сприяли уроки народознавства, історичні літописи, краєзнавчі читання, вікторини, родинні свята та ін.
         Бібліотека щороку проводила заходи в рамках обласного літературно-мистецького свята “Іду з дитинства до Тараса”. Популярністю у користувачів та організаторів дитячого читання користувалися видання районної дитячої бібліотеки із серії “Поети Волочищини – дітям”.
         Робота дитячої бібліотеки в літній період була чітко спланована, адже кожного року працівники розробляли програму літніх читань; оперативно вивчали зміни в шкільних програмах і більш конкретно співпрацювали з вчителями.
         Сьогодення вимагає від бібліотеки наповнення її роботи новим змістом, зокрема підвищення інформаційної, освітньої, культурологічної, пізнавальної, інтелектуальної функцій. Діяльність її спрямована на задоволення потреб користувачів, залучення дітей до читання і грамотного користування інформацією на всіх видах носіїв, надання доступу до інформаційних джерел.

      Публікації Шинкарук Л. А.:

      ♦ Шинкарук Л. Бібліотека – скарбниця мудрості і доброти / Л. Шинкарук // Зоря. – 2010. – 30 верес.
      ♦ Шинкарук Л. Два крила поетичної творчості / Л. Шинкарук // Зоря. – 2009. – 18 груд.

      Городоцька районна бібліотека для дітей

      КОЛЕСНИК ЛІДА МИКИТІВНА
      Завідувачка Городоцької районної
      бібліотеки для дітей
      (1950-1969 рр.)

         Народилася в 1914 р. Педагог за  освітою. Ліда Микитівна була призначена першою завідувачкою Городоцької дитячої бібліотеки (1950 р.). Працювала на даній посаді 19 років до виходу на пенсію у 1969 р. Книжкові фонди постійно зростали, кількість читачів збільшувалась, розширювалась структура бібліотеки.

       

       

      ЛЕВАНДОВСЬКА МАРІЯ КУПРІЯНІВНА
      Завідувачка Городоцької районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Городоцької ЦБС по роботі з дітьми
      (1970-1984 рр.)

         Народилася у 1934 р. на Старокостянтинівщині. В 1974 р. районна бібліотека для дітей ввійшла в Городоцьку ЦБС, яку очолила директор Гуменна О. З., а заступником директора ЦБС по роботі з дітьми була призначена Левандовська М. К.
         У 1982 р. бібліотека перейшла в новозбудоване триповерхове приміщення Городоцької ЦРБ і зайняла половину першого поверху. Тут набагато краще розгорнулася діяльність бібліотеки. За період роботи на посаді завідувачки бібліотеки для дітей М. К. Левандовська була ініціатором цікавих починань, робила вагомий внесок у виховання та розвиток дітей. Кількість користувачів постійно зростала, зросла і соціальна функція бібліотеки, розширилась сфера впливу бібліотеки на дітей і підлітків. У 1982 р. при бібліотеці відкрито кімнату мистецтв, де зібрана вся література з питань мистецтва, проводилися уроки мистецтва, майстер-класи, почав працювати театральний гурток “Книга і лялька”. Бібліотека повністю оновилась, придбано нові меблі, бібліотечні фонди поповнились новою сучасною літературою як українських, так і зарубіжних письменників.
         У 1984 р. Марія Купріянівна пішла з посади в зв'язку з переїздом до м. Старокостянтинів на постійне місце проживання.

      БУБЛЯСЬ РАЇСА ІВАНІВНА
      Заступник директора Городоцької ЦБС по роботі з дітьми.
      Завідувачка Городоцької районної бібліотеки для дітей
      (1984-2023 рр.)

         Народилася 2 січня 1957 р. на Городоччині. Після закінчення Одеського культурно-освітнього училища у 1976 р. почала трудову діяльність на посаді бібліотекаря абонементу 5-8 класів Городоцької районної бібліотеки для дітей, з 1979 по 1984 рр. – старший бібліотекар. У 1984 р. призначена на посаду заступника директора по роботі з дітьми. У 1985 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури.
         Бібліотека для дітей стала сучасним інфопростором, хобі-центром, що забезпечує інформаційні потреби дітей, надає можливість міжособистісного спілкування всім дітям зони обслуговування, організовує їхнє культурне дозвілля. Бібліотека  надавала  безкоштовні  послуги  та  працювала з соціально незахищеними верствами населення. Для дітей та підлітків із малозабезпечених сімей бібліотека – єдине місце, де вони могли одержати вільний доступ до інформації, культурного життя, онлайн-послуг.
         Дитяча бібліотека Городоцької ТГ – синтез книг, навчання, комп'ютерів, зустрічей, спілкування та ігор. Бібліотека розвивала свої “мережеві” послуги: веб-сайт, блог, сторінки та групи в соціальних мережах Facebook, Instagram, YouTube.
         Перший комп'ютер з доступом до мережі Інтернет дитяча бібліотека придбала у 2010 р. Для покращення матеріально-технічної бази та поповнення бібліотечних фондів запрошували до співпраці спонсорів. Бібліотека для дітей стала культурним центром, що забезпечував інформаційні потреби дітей, надавав можливість міжособистісного спілкування всім дітям зони обслуговування, організовував їхнє культурне дозвілля.
         Бібліотека мала власних партнерів, друзів, спонсорів. З часу утворення ТГ партнерами у проведенні різних заходів завжди були школи та позашкільні заклади: Будинок дитячої творчості, МБК, ДМШ, ДХШ, краєзнавчий музей, представники правоохоронних органів, відділи міської ради, рада ветеранів, громадські  організації.
         Співпрацюючи з бібліотекою, різні громадські організації, партнери не тільки допомагали у проведенні заходів, а й неодноразово виступали спонсорами та були джерелом позабюджетного фінансування, допомагали у придбанні необхідної літератури, призів для переможців.
         Особливо був тісним зв'язок з телерадіопресцентром, адже саме засоби масової інформації сприяють популяризації діяльності та підвищенню іміджу бібліотеки. Стало традицією: щотижня працівники дитячої бібліотеки виходили у місцевий радіоефір з новинками бібліотеки.
         Гордістю бібліотеки став театральний гурток “Книга і лялька” та Кімната мистецтв, де є широкий вибір літератури з питань мистецтва.
         Все робилося для збереження надбань бібліотеки. Збільшувалися книжкові фонди. Городоцька дитяча бібліотека як методичний центр передавала свій досвід сільським та шкільним бібліотекам. На базі бібліотеки часто проводилися семінари бібліотечних працівників з питань роботи з дітьми.
         У 2012 р. бібліотека зайняла ІІ місце в обласному огляді-конкурсі “Краща дитяча бібліотека року”.
         З часу повномасштабного вторгнення 24 лютого  2022 р. росії на територію України, робота бібліотеки стала ще більш згуртованою. Бібліотека працює в звичному режимі по обслуговуванню користувачів. Крім цього, працівники бібліотеки займаються волонтерством: долучаються до збору коштів, продуктів, одягу, ліків, засобів гігієни, посуду; готують обіди для військових та переселенців; плетуть маскувальні сітки, збирають книги для дітей-переселенців.
         За багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, збереження історичних і культурних традицій, зв'язки з громадськістю Бублясь Р. І. неодноразово нагороджувалася грамотами, цінними подарунками, подяками від обласного управління культури, органів районної та місцевої влади, громадських організацій та партнерів. У 2011 р. Раїса Іванівна одержала Грамоту від Президента Української асоціації працівників бібліотек для дітей, Героя України А. Кобзаренко за участь в організації та проведенні Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів обласних бібліотек для дітей, а також виховання етнічної толерантності юних громадян, залучення їх до скарбів культурно-мистецької спадщини національних меншин Городоччини.

      Деражнянська районна бібліотека для дітей

      САПОЖНІКОВА СОФІЯ ЯКІВНА
      Завідувачка Деражнянської районної
      бібліотеки для дітей та юнацтва
      (1949-1965 рр.)

         Народилася 29 лютого 1912 р. в м. Харбіні (Маньчжурія) в північно-східному Китаї. Закінчила педагогічний технікум у м. Салехард  Ямало-Ненецького автономного округу за спеціальністю “Вчитель історії”.
         Трудовий шлях розпочала на Деражнянщині в дитячому відділі районної бібліотеки. Саме завдяки наполегливості, організаційним здібностям Софії Яківни 25 січня 1949 р. була створена самостійна районна бібліотека для дітей та юнацтва. С. Я. Сапожнікова стала її завідувачкою. Дитяча бібліотека займала одну кімнату. Обладнання бібліотеки: 2 стелажі, стіл, стілець, етажерка. Бібліотека отримувала 7 назв газет і 5 назв журналів, обслуговувала 277 читачів. Книжковий фонд бібліотеки складав 2545 примірників. Основним джерелом його поповнення були книги, подаровані жителями тоді ще селища Деражня.
         Хто бував у Софії Яківни вдома, завжди були вражені  її  домашньою бібліотекою. В цій сім'ї книги і читання займали основне місце.
         За короткий час Софія Яківна домоглася переведення бібліотеки в приміщення з трьох кімнат. Уже наступного року бібліотека залучила до читання 543 читачі.
         Щороку бібліотека обслуговувала більше 2000 читачів. Читачами були учні 1-10 класів та педагоги. Велику допомогу в роботі бібліотеки надавали старшокласники: біля 30 чоловік складали актив бібліотеки. Вони допомагали в організації книжкових виставок, проведенні масових заходів, випуску стінної газети “Юний бібліотекар”. 
         Софія Яківна завжди була мудрим наставником для молодих фахівців, які приходили працювати в бібліотеку. Коли Софія Яківна перейшла працювати в районний архів, то ще довгий час брала участь у житті бібліотеки, була членом бібліотечної ради.

      НАГОРНА (КОВАЛЬЧУК) ОЛЬГА ГРИГОРІВНА
      Завідувачка Деражнянської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Деражнянської ЦБС
       по роботі з дітьми
      (1965-1992 рр.)

         Народилася і виросла 18 січня 1931 р. у старовинному мальовничому с. Хотьківці Красилівського району Хмельницької області.
         Отримавши професію бібліотекаря в Кам'янець-Подільському технікумі підготовки культурно-освітніх працівників і пропрацювавши у цьому навчальному закладі завідувачкою бібліотеки, у 1952 р. приїхала на роботу в с. Коричинці Вовковинецького району Хмельницької області.  Це село стало її другою малою батьківщиною, де протягом семи років успішно очолювала сільську бібліотеку, керувала народним театром та акапельним хором.
         Після закінчення у 1965 р. Харківського інституту культури, О. Нагорна протягом 27-и років очолювала Деражнянську районну бібліотеку для дітей. На цю посаду вона прийшла, маючи відмінний професійний досвід бібліотечної роботи. Як талановитий організатор і керівник О. Г. Нагорна брала участь в оформленні виставок, тематичних поличок, бібліотечних плакатів для читачів, адже мала неабиякі творчі та художні здібності.
         У 1969 р. Деражнянську районну бібліотеку для дітей перевели в нове приміщення, яке будувалося кілька років. Завдяки набутому простору та поліпшеним умовам, для юних читачів були створені абонемент та читальний зал, яскраво, дбайливо та професійно облаштовані бібліотекарями.
         На базі районної бібліотеки тоді відбувся не один обласний семінар. Ольга Григорівна надавала великого значення зміні та удосконаленню методичної роботи. Якщо раніше всі методичні матеріали зберігалися в “Методичному кутку”, то тепер для проведення методичних днів, практикумів, семінарів відвели велику кімнату, де стояли стелажі з потрібною літературою, були організовані робочі місця для індивідуальної роботи завідувачів сільських та шкільних бібліотек району. Тепер бібліотекарі могли тут раціонально працювати над потрібними матеріалами, набувати та передавати досвід роботи. В цей час активізувалися виїзди в сільські бібліотеки для надання практичної допомоги на місцях.
         У 1965 р. при сільських бібліотеках Деражнянщини почали створювати кімнати юного читача.
         Важливою подією у житті районної дитячої бібліотеки стало створення лялькового театру у відділі обслуговування молодших школярів. Тоді багато масових заходів проводилися спільно з музичною школою.
         У своїй щоденній роботі Ольга Григорівна та працівники бібліотеки всі зусилля спрямовували на популяризацію дитячої літератури, виховання у дітей поваги та любові до книги, підняття престижу закладу.
         Її творча і натхненна робота була відзначена Почесним значком Міністерства культури СРСР “За відмінну роботу” (1957 р.), знаком “Відмінник культури” та іменним золотим годинником (1970 р.), а також неодноразово нагороджувалася подяками та дипломами.
         У 1970 р. районна дитяча бібліотека отримала звання “Установа культури відмінної роботи”.
         У 2018 р. вийшла її перша книга “Дороги життя”, у якій О. Г. Нагорна описала історію власного роду, дитинство, юність, відтворила окремі сторінки життя односельців. У другій своїй книзі “Хутір Циганівка”, яка вийшла у 2021 р., представлено маловідому і трагічну історію життя мешканців маленького хутора, який був заснований вихідцями с. Згарок та с. Коричинці (на той час Летичівського повіту).  

      КАСПЕРСЬКА ЄЛИЗАВЕТА ВОЛОДИМИРІВНА
      Заступник директора Деражнянської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1992-2003 рр.)

         Народилася 3 квітня 1943  р.  в смт Сатанів Городоцького району в сім'ї робітника. У 1960 р. закінчила Сатанівську середню школу і в 1962 р. вступила на заочне відділення Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища, працюючи в Сатанівській бібліотеці для дорослих. З 1966 по 1972 рр. працювала бібліотекарем Сатанівської бібліотеки для дітей.
         У 1972 р. переїхала в Деражню і пішла працювати бібліотекарем в Деражнянську середню школу. У 1981-1992 рр. працювала старшим бібліотекарем відділу комплектування та обробки літератури Деражнянської ЦБС.
         У 1992 р. Єлизавета Володимирівна була призначена на посаду заступника директора Деражнянської ЦБС з виконанням обов'язків завідувачки Деражнянської районної бібліотеки для дітей. Це був саме той період, коли набирало обертів руйнування в усіх галузях народного господарства. Не оминуло таке явище і заклади культури: скорочували штати, зменшували посадові оклади, але бібліотеки не були закриті. Деражнянська районна бібліотека для дітей почала активно працювати в напрямку популяризації народознавства та краєзнавства: проводилися різноманітні масові заходи, краєзнавчі естафети, години фольклору та уроки народознавства. В читальному залі була оформлена розширена краєзнавча виставка-інсталяція “Земле Подільська – рідний мій краю”. Тісний контакт у своїй діяльності бібліотечний колектив підтримував із дошкільними закладами та закладами освіти районного центру.
         У 2003 р. Єлизавета Володимирівна пішла на заслужений відпочинок.

      CАЙПЕЛЬ ТЕТЯНА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Деражнянської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2003-2021 рр.)

         Народилася 22 жовтня 1970 р. в с. Новосілка Деражнянського району.
         Після закінчення Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища в 1988 р. почала працювати бібліотекарем Новосілецької сільської бібліотеки-філії Деражнянської ЦБС. У 1994 р. закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”, обіймала різні посади у Деражнянській ЦБС.
         У 2003 р. Т. А. Сайпель була призначена на посаду заступника директора по роботі з дітьми. Бібліотека стала однією з кращих в області. Підтвердженням цього були численні призові місця колективу бібліотеки та її читачів у різного роду акціях та конкурсах. Нові часи висували нові вимоги: бібліотека надавала нові послуги, пов'язані з формуванням у дітей комп'ютерної грамотності. Тетяна Анатоліївна важливе місце в своїй діяльності приділяла формуванню інформаційної культури читачів-дітей. В бібліотеці сформувався потужний духовний потенціал для розвитку дитини.
         Для утвердження  позицій  книги у розвитку дитини дошкільного віку під керівництвом Тетяни Анатоліївни в РДБ була розроблена та реалізована програма “Малюк в бібліотеці”. Як позитивний аспект програмної діяльності бібліотеки слід назвати покращення матеріальної бази закладу: було придбано 2 комп'ютерних столи, 2 дерев'яних куточки, 10 стільців для малят, проведено заміну дерев'яних вікон на пластикові. 
         Слід відзначити активну роботу лялькового театру “Книга і лялька”, який впродовж багатьох років відігравав важливу роль у залученні дітей до читання.
         На жаль, скрутні часи, коли було обмежене фінансування сфери культури, не обминули і дитячу бібліотеку: у 2014 р. бібліотечні фонди майже не поповнювалися новими книгами, скоротився штат працівників, втрачено частину так необхідного бібліотечного приміщення.
         Тетяна Анатоліївна завжди відповідально і творчо ставиться до своїх обов'язків, активно втілює в життя найсміливіші проєкти та  ідеї.
         Завдяки появі нових бібліотечних послуг бібліотека стала партнером Служби у справах дітей РДА у реалізації програми “Діти Деражнянщини на 2011-2015 роки”, в рамках якої районна бібліотека взяла на облік та обслуговувала дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
         Як методичний центр з питань обслуговування дітей району, бібліотека для дітей завжди на високому рівні проводила заходи з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників громади. Впроваджувалися в практику роботи бібліотек району такі форми підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, як Школи професійного спілкування, Дні професійного спілкування, Школи творчої майстерності тощо.
         Районна бібліотека для дітей стала центром відродження місцевих звичаїв і традицій: надзвичайно цікаво проводилися історико-культурні заходи, під час яких  діти  вчилися  любити  свій  край  та  поважати  свою історію.
         Основними напрямками краєзнавчої роботи були: формування краєзнавчого фонду; організація довідково-бібліографічного апарату; пошуково-дослідницька робота; обслуговування користувачів з питань краєзнавства; поширення краєзнавчих знань через систему соціокультурних заходів.
         Бібліотека завжди тісно співпрацювала з навчальними закладами міста та району.
         У червні 2016 р. бібліотека перейшла в оновлене приміщення з сучасним ремонтом, а отже створився новий бібліотечний простір, який забезпечував необхідне зберігання фондів, вільний доступ до інформаційних ресурсів та послуг і задовольняв потреби  користувачів. У бібліотеці встановлені 3 комп'ютери з вільним доступом до мережі  Інтернет, 2-ма з них користуються читачі. 
         Пріоритетними напрямками роботи Т. А. Сайпель є постійний пошук нових форм і методів роботи.
         В практику роботи бібліотеки ввійшло створення книжкових інсталяцій. Популярні серед учнів старших класів стали віртуальні бібліографічні огляди із циклу “Народжені Україною”.
         Була розроблена та успішно реалізована в РДБ програма “Юний читач” на період 2015-2018 рр. Програма передбачала комплексний підхід до виховання юних читачів, а саме єдність форм, методів і прийомів вихован-ня; єдність виховного впливу школи, сім'ї, бібліотеки; врахування вікових та індивідуальних особливостей.
         У 2019 р. Деражнянська РДБ зайняла І місце в обласному конкурсі серед бібліотек для дітей “Бібліотечний   простір:    нестандартне   рішення”.   У   своїй   роботі Т. Сайпель завжди прагне відповідати реаліям і вимогам часу.
         У квітні 2021 р. Тетяна Анатоліївна Сайпель призначена на посаду директора Деражнянської міської ЦБС.

      ЯВОРСЬКА ЛЮДМИЛА ГЕЛЯРІЇВНА
      Заступник директора Деражнянськоїміської ЦБС
      з питань обслуговуваннядітей
      (2021 р. – по даний час)

         Народилася  7  грудня  1964  р.  в м. Деражня Хмельницької області. Трудову діяльність на бібліотечній ниві розпочала в листопаді 2010 р. на посаді бібліотекаря-краєзнавця Деражнянської міської бібліотеки. 
         У 2015 р. закінчила Національну академію керівних кадрів культури і мистецтв за спеціальністю “Книгознавство,    бібліотекознавство,    бібліографознавство”.    З 2017 р. працювала на посаді бібліографа Деражнянської ЦБС.
         З вересня 2019 р. – бібліотекар відділу обслуговування читачів дошкільного та молодшого шкільного віку міської бібліотеки для дітей. А в травні 2021 р. Людмила Геляріївна призначена на посаду заступника директора міської ЦБС з питань обслуговування дітей.
         Більшість бібліотек системи змінили своє обличчя і методи роботи: зробили ремонти, внесли щось нове і креативне в оформлення, удосконалили інформаційне обслуговування користувачів-дітей.
         На жаль, з лютого 2022 р. бібліотекарі змушені працювати в особливих умовах, коли доступ відвідувачів до бібліотеки і проведення масових заходів були тимчасово заборонені або обмежені, тому довелося шукати нові форми роботи, нові можливості комунікації зі своїми користувачами. З перших днів ворожого нападу  бібліотеки громади прагнули бути корисними своїм маленьким читачам, організовуючи заходи в зручному для них режимі.
         У цей важкий час у міській бібліотеці для дітей відродили стару добру традицію сімейних читань. Колектив бібліотеки значну увагу приділяє розвитку творчих здібностей читачів-дітей.
         Любов до поетичного слова зібрала читачів бібліотеки у новоствореному літературному клубі “Мале перо”. Особливістю клубу є те, що він об'єднав не просто поціновувачів поезії, а й тих, хто пише власні вірші. Для багатьох з них у стінах бібліотеки відбувся літературний дебют. Бібліотека плідно співпрацює з місцевими поетами та письменниками. Читачі бібліотеки неодноразово ставали переможцями обласних та Всеукраїнських конкурсів.
         Ввійшло в практику проведення театралізованих масових заходів, на яких самі бібліотекарі виступають у ролі казкових героїв. Це допомагає малечі долучитися до чарівного світу казок.
         Людмила Геляріївна завжди ставить у центр уваги інтереси маленьких читачів, підтримує тісні зв'язки з навчальними закладами міста, дошкільними закладами, співпрацює з громадськими організаціями.
         Підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців – ключ до якісної зміни бібліотек. Тому як методичний центр з питань обслуговування дітей громади, міська бібліотека для дітей постійно вивчає інновації та допомагає впроваджувати їх в практику роботи сільських книгозбірень, приділяє багато уваги навчанню своїх колег. Для покращення роботи бібліотекарів системи в умовах війни розроблено методичні рекомендації “Дитяча бібліотека: нове бачення, нова якість обслуговування”.
         Важливими     напрямками     у     своїй     діяльності Л. Г. Яворська вважає постійне оновлення змісту та методів роботи для надання бібліотечних послуг нової якості.

      Дунаєвецька районна бібліотека для дітей

      ОСАДЧУК ВАЛЕНТИНА ІВАНІВНА
      Заступник директора Дунаєвецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (кінець 80-х-1985 р.)

         Працювала на посаді заступника Дунаєвецької районної бібліотеки з кінця 80-х по 2 грудня 1985 р. Стаж роботи понад 30 років. Охопила період децентралізації та створення Дунаєвецької централізованої бібліотечної системи. Зарекомендувала себе прекрасним організатором та відданим справі спеціалістом.

       

       

       

       

      ГЛОВІНСЬКА ГАЛИНА ІВАНІВНА
      Заступник директора Дунаєвецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1985-2000 рр.)

         2 грудня 1985 р. на посаду заступника директора Дунаєвецької районної централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми була призначена Гловінська Галина Іванівна. До того, з 1979 р. працювала на посадах бібліотекаря Заставської сільської бібліотеки-філії, абонементу міської бібліотеки, бібліографа. На посаді заступника директора по роботі з дітьми пропрацювала 14 років. За цей час було зроблено багато: облаштування дитячої бібліотеки, успішна участь у конкурсах, патріотично-виховна робота.

      КОРЖИНСЬКА ЛЮБОВ ЄВГЕНІВНА
      Заступник директора Дунаєвецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2000-2011 рр.)

         1 грудня 2000 р. на посаду заступника директора Дунаєвецької районної централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми призначена Коржинська Л. Є. Спочатку виконувала свої посадові обов'язки тимчасово, згодом постійно. В Дунаєвецьку ЦБС прийшла працювати одразу після закінчення Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища (1980 р.). З перших днів своєї діяльності працювала з дітьми: спочатку у відділі мистецтв, згодом бібліотекарем відділу обслуговування читачів-учнів 1-4 класів, далі заступником директора по роботі з дітьми. Багато років була керівником гуртка “Книга і лялька“, налагоджувала співпрацю з працівниками освітніх закладів району, гуртувала когорту юних читачів, прививала любов до книги та читання.

      БІЛОШИЦЬКА ОКСАНА ЮРІЇВНА
      Заступник директора Дунаєвецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2011-2014 рр.)

         Свій трудовий шлях розпочала бібліотекарем Заставської бібліотеки-філії Дунаєвецької районної централізованої бібліотечної системи у 1987 р. Згодом, у 1990 р. була переведена на посаду бібліотекаря відділу збереження та використання єдиного книжкового фонду. З 30 грудня 2011 р. по 28 лютого 2014 р. займала посаду заступника директора по роботі з дітьми. Всього стажу роботи у бібліотечній галузі понад 25 років.
         На посаді заступника по роботі з дітьми брала активну участь у реалізації проєкту “Бібліоміст“, впроваджувала інноваційні форми роботи з дітьми.

      Ізяславська районна бібліотека для дітей

      СОКИРКО ВАЛЕНТИНА ВІКЕНТІЇВНА
      Завідувачка Ізяславської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Ізяславської ЦБС по роботі з дітьми
      (1950-1982 рр.)

      Сокирко (1)

         Народилася в 1920 р. в с. Купин Городоцького району. Закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище. Сокирко В. В. – учасник Другої Світової війни.
         В 1950 р. призначена на посаду завідувачки Ізяславської районної бібліотеки для дітей. В цей період особлива увага приділялася вихованню підростаючого покоління. А тому із загального книжкового фонду був виділений книжковий фонд дитячої літератури. За часів керівництва Валентини Вікентіївни вперше у с. Васьківці в 1963 р. було відкрито кімнату з обслуговування юних читачів. Пізніше такі кімнати юного читача масово відкривалися майже в усіх бібліотеках району. Вона знала всі бібліотеки району, вивчала і популяризувала їх досвід. Завжди брала участь в обговоренні проблемних питань бібліотек області на семінарах та конференціях.
         В 1965 р. за хороші показники роботи Ізяславській районній   бібліотеці  для   дітей   було   присвоєно   звання “Культурно-освітня установа відмінної роботи”. За успіхи в організації бібліотечної справи і пропаганди книги районну бібліотеку для дітей нагороджено дипломом ІІ ступеня.

      Публікації Сокирко В. В.:

      ♦ Сокирко В. Хай завжди буде сонце : [дит. ранок в рай. б-ці для дітей, присвячений Дню Перемоги] / В. Сокирко // Колгоспне життя. – 1979. – 15 трав.

      ПОЛІЩУК НІНА ЮХИМІВНА
      Заступник директора Ізяславської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1982-1988 рр.)

      Безымянный

         Народилася 11 березня  1951  р.  в с.   Лютарка   Ізяславського    району.    В 1974 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”.
         Розпочала трудовий шлях у липні 1968 р. на посаді бібліотекаря Лютарської сільської бібліотеки. Завжди культурно і компетентно обслуговувала читачів, постійно дбала про підвищення свого професійного рівня, а також про комплектування бібліотечного фонду. Коли Ніна Юхимівна почала працювати в бібліотеці, була одна шафа з книгами, а вже через рік – 6,8 тисяч книг. Незадовго на базі її закладу було проведено обласний семінар, в якому взяли участь бібліотекарі Хмельниччини.
         Ніну Юхимівну як здібного працівника запросили в районну бібліотеку на посаду бібліографа, потім методиста. З 1982 р. – заступник директора  Ізяславської ЦБС по роботі з дітьми. Вона зарекомендувала себе високопрофесійним, творчим працівником, хорошим організатором. Було налагоджено ефективну систему інформаційно-бібліотечного обслуговування підростаючого покоління, співпраця з багатьма організаціями міста. Ніна Юхимівна була добре обізнана з усіма процесами бібліотечної роботи. Користувалася авторитетом і повагою серед колег.
         Щира у спілкуванні, молода душею, грамотний фахівець, мудрий керівник, творча натура. Активна учасниця фольклорного ансамблю української пісні “Терниця”, який діє при районному Будинку культури.
         За багаторічну сумлінну працю Ніна Юхимівна неодноразово відзначалася Почесними грамотами, подяками. У 1998 р.її портрет занесено на районну Дошку пошани “Кращі люди Ізяславщини”.

      Література про Поліщук Н. Ю.:

      ♦ Гурська  Г.  Нелегко  бути   феєю  :  [про  Н. Ю. Поліщук] / Г. Гурська // Зоря Надгориння. – 2000. – 16 листоп.

      КУЧЕРУК МАРІЯ ПЕТРІВНА
      Заступник директора Ізяславської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1991-2003рр.)

      Безымянный

         Народилася  2  квітня  1961  р.  в с. Радошівка Ізяславського району. В 1995 р. заочно закінчила Харківський державний інститут культури за спеціальністю  “Бібліотекар-бібліограф вищої категорії”.
         Розпочала трудовий шлях у серпні 1980 р. художнім керівником Радошівського сільського Будинку культури. З лютого 1981 р. – на посаді бібліографа Ізяславської центральної районної бібліотеки. В березні 1983 р. призначена на посаду інспектора Ізяславського районного відділу культури. З лютого 1991 р. – заступник директора Ізяславської ЦБС по роботі з дітьми.
         Вмілий організатор і досвідчений спеціаліст. За роки її роботи на цій посаді районна бібліотека для дітей перетворилася на сучасний просвітницький та культурно-дозвіллєвий центр. Марія Петрівна вивчала і популяризувала досвід своїх колег району та області. Свою діяльність спрямувала на покращення бібліотечно-бібліографічного обслуговування дітей та підлітків, оновлення книжкового фонду.
         Щира у спілкуванні, молода і творча душею, активна учасниця художньої самодіяльності.

      Публікації Кучерук М. П.:

      ♦ Кучерук М. Вогонь добрих сердець : [акція “Подаруй бібліотеці книгу”] / М.Кучерук // Зоря Надгориння. – 2001. – 18 січ.
      ♦ Кучерук М. Кращий читач року : [традиційний щорічний конкурс] / М. Кучерук // Зоря Надгориння. – 2001. – 11 січ.

      СОЛОВЕЙ ОЛЬГА АНДРІЇВНА
      Заступник директора Ізяславської ЦБС
       по роботі з дітьми
      (2004-2018 рр.)

         Народилася  5   січня   1957   р.   в м. Потсдам (Німеччина). У 1987 р.  заочно закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю  “Бібліотекар-бібліограф вищої категорії”.
         Розпочала трудовий шлях у вересні 1983 р. на посаді бібліотекаря відділу обслуговування Ізяславської центральної районної бібліотеки. З лютого 2004 р. – заступник директора Ізяславської ЦБС по роботі з дітьми.
         Ольга Андріївна як досвідчений, енергійний і творчий керівник визначила основні напрямки роботи з дітьми. Було запроваджено нові форми роботи, чимало зусиль було докладено, аби районна бібліотека для дітей стала сучасним просвітницьким закладом для підростаючого покоління, центром дозвілля і відпочинку. Вона – ініціатор створення кімнати для дітей 1-4 класів “Катрусин кінозал”, веб-сайту та забезпечення вільного і безоплатного доступу користувачів-дітей до Інтернет-ресурсів. За роки керівництва О. Соловей покращилась матеріально-технічна база, зроблено сучасний косметичний ремонт районної бібліотеки для дітей. Ольга Андріївна багато років була головою профспілки працівників культури.

      Публікації Соловей О. А.:

      ♦ Соловей О. Вітаємо переможців : [конкурс “Дитячі історії про найголовніше”] / О. Соловей // Зоря Надгориння. – 2013. – 10 жовт. – С. 5.
      ♦ Соловей О. Найкращий читач України-2011 / О. Соловей // Зоря Надгориння. – 2011. – 5 трав.
      ♦ Соловей О. Насильству – ні! : [захід в рамках акції “16 днів проти насильства”] / О.Соловей // Зоря Надгориння. – 2009. – 31 груд.
      ♦Соловей О. Творіть – ви талановиті! : [участь в обл. конкурсі юних дарувань “Кобзарики”]/ О. Соловей // Зоря Надгориння. – 2010. – 16 груд.
      ♦ Соловей О. Соціальне забезпечення громадян, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО / О. Соловей // Зоря Надгориння. – 2014. – 14 жовт. – С. 11.

      Кам'янець-Подільська районна
      бібліотека для дітей

      КОВАЛЬЧУК ЄВГЕНА ОПАНАСІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської районної бібліотеки
      для дітей. Заступник директора Кам'янець-Подільської
      районної ЦБС по роботі з дітьми
      (1965-1990 рр.)

         Народилася 4 серпня 1935 р. в смт Чорний Острів Хмельницького району. Закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф вищої кваліфікації”.
         Працювала на посаді завідувачки Кам'янець-Подільської   районної   бібліотеки  для   дітей  з   1965   по 1990 рр. За період роботи Ковальчук Є. О. в бібліотеці зроблено капітальний ремонт, добудовано службові приміщення (зокрема, для зберігання фондів), введено диференційоване обслуговування читачів, створено відділи обслуговування учнів 1-4 та 5-8 класів.
         Діяли клуби за інтересами “Книга і лялька” та “Чомучка”, працювала агітбригада, яка виїжджала у віддалені села, де проводили концерти, масові заходи і діяли пункти видачі книг.
         Активно проводилась індивідуальна та масова робота  з   читачами-дітьми,   урізноманітнювалися   форми масової роботи. Цікаво і змістовно відбувалися захисти читацьких формулярів, читацькі конференції, конкурси веселих і винахідливих “Конкурс ерудитів”, усні журнали, свята тощо.

      ФІЛІПЕНКО ЄВГЕНІЯ ГРИГОРІВНА
      Заступник директора Кам'янець-Подільської
      районної ЦБС по роботі з дітьми
      (1994-1998 рр.)

         Народилася      17      листопада 1944 р. в с. Вільховець Кам'янець-Подільського району. Закінчила Кам'янець-Подільський педагогічний інститут. У 1994 р. призначена на посаду заступника директора Кам'янець-Подільської районної ЦБС по роботі з дітьми.
         За період роботи Євгенії Григорівни у бібліотеці зроблено капітальний ремонт, впорядковано прилеглу територію. Велася активна робота по впровадженню нових форм і методів роботи з користувачами. Читачі бібліотеки брали активну участь в обласних та Всеукраїнських конкурсах дитячої творчості. Активізувалась робота клубу за інтересами “Книга і  лялька”.  Налагоджено  партнерську роботу з Довжоцькою школою,  ДНЗ   “Веселка”,   Кам'янець-Подільською  ЗОШ № 11. Бібліотека активно проводила краєзнавчу роботу з користувачами. Створено альбом “Історія села Довжок”, краєзнавчі теки “Легенди нашого краю”, “Кам'янеччина – земля моїх батьків”, “Шевченко і Поділля” тощо. Проводилися зустрічі з письменниками Хмельниччини та видатними діячами краю.

      ГАРАЩУК ЛЮДМИЛА ВІКТОРІВНА
      Заступник директора Кам'янець-Подільської
      районної ЦБС по роботі з дітьми.Завідувачка
      Довжоцької сільської бібліотеки-філії
      Кам'янець-Подільської міської ЦБС
      (2002 р. – по даний час)

         Народилася  14  липня 1971 р.  в с. Нагоряни Кам'янець-Подільського району. Закінчила Київський державний інститут культури (1994 р.) за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф вищої кваліфікації”.
         Працювала на посаді завідувачки Кам'янець-Подільської районної бібліотеки для дітей з 2002 по 2020 рр. За період роботи в бібліотеці зроблено ремонт, встановлено енергозберігаючі вікна, замінено двері.
         Бібліотеку комп'ютеризовано, підключено до мережі Інтернет, створено сайт бібліотеки, сторінки у соціальних мережах. У бібліотеці працюють два клуби за інтересами “Творча скарбничка” та “Золотий ключик”.
         Читачі бібліотеки беруть активну участь  та  стають переможцями Всеукраїнських та обласних конкурсів: “Нащадки пам'ять бережуть” (2004), “Кобзарики” – конкурс дитячої творчості (2007, 2010, 2012, 2014), “Моя сім'я – мій світ” – обласний конкурс постерів (2014). У 2009 р. бібліотека перемогла в конкурсі професійної майстерності “Краща бібліотека Року дитячого читання” та “Кращий бібліографічний покажчик”. У 2012 р. бібліотека виборола друге місце серед районних бібліотек для дітей в обласному конкурсі “Краща дитяча бібліотека року” (2012). Щорічно у бібліотеці організовувались та проводились районні тури обласних конкурсів дитячого читання “Книгоманія”, “Лідер читання”, Шевченківські читання тощо. Запроваджено проєкти “Літо з книгою”, “Бібліотворчість: захоплюйся і твори”, “Кам'янеччина читає дітям”.
         Змінено бібліотечний дизайн, закуплено нові меблі. В бібліотеці створено школу інформаційної грамотності “Смайлик”, де діти мають змогу навчатися Інтернет-грамотності. Налагоджено партнерські зв'язки з Довжоцьким ЗДО “Веселка”, Довжоцьким НВК, НПП “Подільські Товтри”, Центром надання безоплатної допомоги, мистецькими закладами, подільськими письменниками. Проводяться цікаві соціокультурні заходи.
         У 2021 р. у зв'язку з адміністративною реформою Кам'янець-Подільський район реорганізовано, ліквідовано всі районні заклади. Районну бібліотеку для дітей реорганізовано в Довжоцьку сільську бібліотеку Кам'янець-Подільської міської ЦБС. Робота продовжується.

      Публікації Гаращук Л. В.:

      ♦ Гаращук Л. В. Юний читач у бібліотеці / Л. В. Гаращук // Інноваційна місія дитячих бібліотек у формуванні духовного потенціалу нації : матеріали наук.-практ. конф., присвячені  70-річчю   Хмельниц.   обл.   б-ки    для    дітей ім. Т. Г. Шевченка (5-6 груд. 2007 р.). – Хмельницький, 2007. – С. 98-101.

      Красилівська районна бібліотека для дітей

      ПАВЛОВСЬКА ПОЛІНА ОЛЕКСАНДРІВНА
      Завідувачка Красилівської районної
      бібліотеки для дітей

         Народилася в 1922 р. Освіта вища: закінчила бібліотечний факультет Харківського педагогічного інституту.
         Під час роботи Поліни Олександрівни у бібліотеці зросла кількість книжкового фонду, працівники спрямовували свою роботу на популяризацію літератури з різних напрямків, брали активну участь в районних заходах, організовували виставки. Після звільнення з даної посади працювала завідувачкою міської бібліотеки. Свій трудовий шлях завершила на посаді завідувачки бібліотеки районної лікарні.

      КИРИЧУК ОЛЕНА ОЛЕКСІЇВНА
      Завідувачка Красилівської районної
      бібліотеки для дітей
      (1971-1974 рр.)

         Народилася  21 жовтня  1938  р.  в с. Бабино Старосинявського району. Після закінчення Пилявської середньої школи в 1957-1959 рр. навчалася в Кам'янець-Подільському технікумі підготовки культурно-освітніх працівників. В 1959-1966 рр. – інструктор-методист Старосинявського, Ізяславського та Красилівського Будинків культури. З 1966 р. – на бібліотечній роботі: бібліотекар, завідувачка Красилівської районної бібліотеки для дітей. В 1974 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури.
         Досвід, творчість, енергійність та вимогливість Олени Олексіївни давали можливість бібліотеці йти в ногу з часом. Під її керівництвом у бібліотеці проводилися цікаві масові заходи, оновлювався книжковий фонд, надавалася методична допомога сільським бібліотекам району.
         В 1976 р. Киричук О. О. перейшла у Хмельницьку обласну бібліотеку для дітей: головний бібліограф, заступник директора, 1983-2004 рр. – директор бібліотеки. Всі знання, творчість та неспокійну вдачу Олена Олексіївна віддала бібліотечній роботі з читачами-дітьми та її величності – Книзі.
         Киричук О. О. присвоєно звання “Заслужений працівник культури України”, нагороджена Почесною відзнакою Міністерства культури України “За досягнення у розвитку культури і мистецтв”.

      Література про Киричук О. О.:

      ♦ Захаренко А. М. Імена в історії бібліотеки : штрихи до портретів  директорів  Хмельниц.  обл.  б-ки  для  дітей   ім. Т. Г. Шевченка / А. М. Захаренко // Світ дитячих бібліотек. – 2003. – № 3. – С. 23-24.
      ♦ Киричук Олена Олексіївна (1938-2004) // Дитячі бібліотекарі України. Сто кращих.– Київ, 2012.– С. 168-169.
      ♦ Про присвоєння Киричук О. О. почесного звання Заслуженого працівника культури УРСР : указ Президії Верховної Ради УРСР // Рад. Поділля. – 1988. – 3 січ.

      ЯКОВЛЕВА РАЇСА АНТОНІВНА
      Завідувачка Красилівської районної
      бібліотеки для дітей
      (1974-1979 рр.)

         Народилася в 1937 р. Освіта вища: закінчила Київський державний інститут культури.
         За період керівництва Яковлевої Р. А. районна бібліотека для дітей була школою передового досвіду з питань роботи з читачами-дітьми. Працівники бібліотеки неодноразово нагороджувалися грамотами та іншими відзнаками. У бібліотеці значно поліпшилась краєзнавча робота, яка стала одним з пріоритетів бібліотечної діяльності. У бібліотеці зросла кількість різноманітних масових заходів: літературні подорожі, ранки, усні журнали, обговорення книг та інші.

      АНАКІНА НАДІЯ АНДРІЇВНА
      Заступник директора Красилівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1979-2014 рр.).

      Изображение 474

         Народилася  26 червня  1950 р.  в м. Сквира Київської області.
         У 1984 р. закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”. Професійну діяльність Надія Андріївна розпочала з посади бібліотекаря профспілкової бібліотеки цукрового заводу. У квітні 1977 р. перейшла працювати в читальний зал районної бібліотеки для дітей, а в 1979 р. була призначена на посаду заступника директора Красилівської ЦБС по роботі з дітьми.
         За час своєї діяльності на цій посаді Надія Андріївна проявила себе високопрофесійним, творчим працівником і керівником. Завдяки її організаторським здібностям у районній бібліотеці для дітей згуртувався творчий колектив, який зробив вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи району, виховуючи в юних читачів почуття гідності, розуміння істинних цінностей, повагу до історії нашої держави.
         У  цей  період  відбувалося  удосконалення  бібліотечного читання дітей в місті та районі. Свою діяльність дитяча бібліотека пов'язувала з навчально-виховним процесом в школах, здійснювалася різноманітна за формою і змістом робота з дітьми, батьками, вчителями шкіл та вихователями дитячих садків.
         Анакіна Н. А. нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури і туризму України, управління культури обласної державної адміністрації.

      Публікації Анакіної Н. А.:

      ♦ Анакіна Н. Бібліотечні програми – комплекс дій, пошук невикористаних   резервів   у   роботі   дитячих  бібліотек  / Н. Анакіна // Інноваційна місія дитячих бібліотек у формуванні духовного потенціалу нації : матеріали наук.- прак. конф. (5-6 груд. 2007 р.). – Хмельницький, 2007. – С. 138-141.
      ♦ Анакіна  Н.  “З  ручаїв  –  ріки,   з   книжок   –   знання”   / Н. Анакіна // Красилівський вісник. – 2001. –  29 квіт.
      ♦ Анакіна Н. Спільна діяльність бібліотек і школи по відродженню і  вивченню  витоків  подільської  культури  / Н. Анакіна // Культура Поділля: історія і сучасність : матеріали другої наук.-практ. конф., 23-29 серп 1993 р. –   Хмельницький, 1993. – С. 203-206.

      Література про Анакіну Н. А.:

      ♦ Гжимайло Ю. Берегиня духовного скарбу / Ю. Гжимайло // Не хлібом єдиним… – Хмельницький, 2004. – С. 63.
      ♦ Киричук О. Духовні скарбниці – для дітей / О. Киричук  //  Світ дитячих бібліотек. – 2003. – № 3. – С. 20.
      ♦ Цимбалюк В. Н. А. Анакіна / В. Цимбалюк //  Від гімназії – до ліцею : столітня історія навч. закладу. – Біла Церква, 2009. – С. 183.

      БЕЗСМЕРТНА ОЛЬГА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Красилівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2014-2018 рр.)

         Народилася  17  липня 1963 р. (республіка Дагестан). Закінчила Красилівську середню школу № 2.
         Трудову діяльність розпочала у 1981 р. з посади бібліотекаря бібліотеки-філії № 2 Красилівської централізованої бібліотечної системи. У 1982 р. переведена у відділ комплектування, збереження книжкових фондів та організації каталогів, де пропрацювала до 1996 р. Працюючи в бібліотеці, закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище та Київський державний інститут культури (1993 р.).
         В лютому 1996 р. була переведена у районну бібліотеку для дітей на посаду провідного бібліотекаря. У квітні 2014 р. призначена на посаду заступника директора по роботі з дітьми. На цей період припадає удосконалення роботи з дітьми, впровадження інноваційних форм роботи. Серед них: години пізнання історії, діалоги на стіні, квести, челенджі та ін. Бібліотека брала участь у впровадженні програми сімейного читання “Бебі-сіті” (містечко молодих батьків), в проєкті “Бібліоковоркінг “Читаємо з татусем”, місцевому екологічному проєкті “Природа – найкращий вихователь душі”.
         Ольга Анатоліївна – організатор клубу знавців права “Ми і закон”. Юні читачі бібліотеки брали активну участь у різних конкурсах, де здобували призові місця. У вересні 2015 р. бібліотека була нагороджена Почесною грамотою за І місце в обласному конкурсі проєктів “Бібліовідкриття” (“Бібліоковоркінг “Читаємо з татусем”). У 2016 р. брала участь у IV Всеукраїнській літній школі адвокації “Нова хвиля”, яка проходила у смт Лазурне Скадовського району Херсонської області. Організатор Школи – Українська бібліотечна асоціація.
         З 2018 р. Ольга Анатоліївна працює провідним методистом центральної бібліотеки ім. В. Булаєнка Красилівської міської ради Хмельницької області.

      Летичівська районна бібліотека для дітей

      МАЛІЦЬКА ДАРІЯ ДМИТРІВНА
      Завідувачка Летичівської районної
      бібліотеки для дітей
      (1948-1964 рр.)

         Народилася в 1912 р. в с. Завовк Летичівського району Хмельницької області в сім'ї службовців. Навчалася вдома під наглядом батьків до 5 класу і продовжувала навчання в Летичівській трудовій школі, після закінчення якої  вступила до Проскурівського педагогічного училища. В 1929 р. працювала вчителем іноземної мови у Давидківській середній  школі.
         В 1932 р. вступила до Одеського університету (хімічний факультет), після закінчення якого працювала вчителем хімії в середніх школах.
         Її чоловік, інженер-будівельник, був мобілізований у військово-технічні війська з будівництва різних точок оборони. Сім'ї доводилось часто переїжджати. Дарія Дмитрівна разом з госпіталем евакуювалася в Керч, а потім у звільнене місто Генічеськ, де працювала вчителем хімії в середній школі.
         В 1946 р. переїхала до батьків і пішла працювати вчителем  хімії  в  Летичівську   профтехшколу.   З   червня 1948 р.  Проскурівським  обласним  управлінням  культури  була призначена завідувачкою Летичівської районної бібліотеки для дітей. Книжковий фонд тоді нараховував 707 примірників. Приміщення бібліотеки знаходилось у двох кімнатах при Будинку культури. Але і в цьому пристосованому приміщенні Д. Д. Маліцька зуміла проявити себе як здібний працівник, організатор роботи з дітьми, добре оволоділа бібліотечною справою. У бібліотеці систематично проводилися читацькі конференції, літературні ранки, вікторини, зустрічі з ветеранами Другої світової війни, ветеранами праці, обговорення книг тощо.
         Стало завданням і необхідністю будівництво нового приміщення дитячої бібліотеки і в 1956 р. розпочато будівництво теперішнього приміщення бібліотеки. При її наполегливості 1 липня 1960 р. було відкриття цієї бібліотеки. В новому приміщенні було облаштовано просторий читальний зал, абонементи 1-4 та 5-9 класів. Під вмілим керівництвом Д. Маліцької дитяча бібліотека стала методичним центром для сільських і шкільних бібліотек району.
         На базі Летичівської районної бібліотеки для дітей проводились районні, обласні семінари бібліотечних працівників, гостями яких були бібліотечні працівники з Болгарії, Чехословаччини та інших країн.
         Д. Д. Маліцька брала активну участь у житті району. Неодноразово обиралася депутатом селищної ради. За сумлінну працю їй оголошувались подяки обласного управління та районного відділу культури.
         В 1964 р. Дарія Дмитрівна передала завідування бібліотекою молодому спеціалісту Слободянюк (Луцюк) Ніні Олександрівні, а сама залишилась працювати завідувачкою читального залу цієї бібліотеки.      
         В червні 1967 р. Дарія Дмитрівна вийшла на заслужений відпочинок, віддавши бібліотечній справі понад 20 років.

      ЛУЦЮК НІНА ОЛЕКСАНДРІВНА
      Завідувачка Летичівської районної
      бібліотеки для дітей
      (1964-1966 рр.)

         Народилася  3  квітня   1941   р.   в с. Свердлівка Липовецького району Вінницької області. Закінчила бібліотечне відділення Самбірського технікуму підготовки культурно-освітніх працівників та Харківський державний бібліотечний інститут. На посаду завідувачки Летичівської районної бібліотеки для дітей була призначена у 1964 р., де працювала до 1966 р.
         Життя та робота були надзвичайно цікавими та складними. У той час були укрупнені райони і Летичівський район був великим: до його складу входили села Старокостянтинівського, Деражнянського та Хмельницького районів. Основна увага в бібліотеці приділялась індивідуальній роботі з дітьми, вихованню любові до книги та читання.
         В той час у бібліотеці працювала Маліцька Д. Д., Немченко М. С., Чернецька Л. Це була чудова команда, працівники якої добре доповнювали одна одну. Завдяки їхнім зусиллям за рік бібліотека стала однією з кращих в області. Проводилися цікаві заходи з дітьми, які часто транслювалися по місцевому радіомовленню та висвітлювались у місцевій пресі.
         Процвітанню бібліотеки сприяла участь у Всесоюзному семінарі працівників бібліотек для дітей, який проводився у 1966 р. в Україні на базі бібліотек міста Києва та Хмельницької  області.  Бібліотеці  були  виділені додаткові кошти на оформлення та обладнання.
         Бібліотека також була районним методичним центром з питань роботи бібліотек з дітьми. Налічувалось понад 80 бібліотек. І за порівняно недовгий період роботи Ніна Олександрівна відвідала багато з них, допомагала у створенні дитячих кімнат. Однією з кращих була дитяча кімната при Голосківській сільській бібліотеці, в якій в той час працював Володимир Шевченко, відомий журналіст і письменник.
         У 1966 р., у зв'язку із змінами в особистому житті, Ніна Олександрівна переїхала до міста Хмельницького, де працювала заступником директора та директором обласної бібліотеки для дітей. У 1983 р. обрана секретарем обкому профспілки працівників культури, з 1995 р. стала головою обласної організації профспілки працівників культури.

      КЛІМАНСЬКИЙ АНТОН ЛУК'ЯНОВИЧ
      Завідувач Летичівської районної
      бібліотеки для дітей
      (1966-1975 рр.)

         Народився 15 лютого 1923 р. в с. Рудня Летичівського району. Закінчив 9 класів Летичівської середньої школи. Під час окупації в березні 1944 р. був вивезений до Німеччини, де працював на сільськогосподарських роботах.  В  лютому  1945 р.  був звільнений і по серпень 1945 р. брав участь у бойових діях на фронтах Другої світової війни. В серпні 1945 р. демобілізований після поранення. Працював секретарем, а потім і головою Руднянської сільської ради, завідувачем клубу в селі Рудня.
         Трудова біографія на бібліотечній ниві почалася в 1959 р. в селі Подільське. Закінчив Харківський державний інститут культури зі спеціальності “Бібліотечна справа” та в 1965 р. Кам'янець-Подільський педагогічний інститут.
         В 1961 р. переведений на посаду завідувача районної бібліотеки для дорослих, а з 1966 р. – завідувач районної дитячої бібліотеки. На цій посаді працював до 1975 р. До виходу на заслужений відпочинок працював у шкільній бібліотеці Летичівської ЗОШ № 1. Загальний стаж бібліотечної роботи становить 24 роки.

      СОБОЛЕВА ВАЛЕНТИНА ІЛЛІВНА
      Завідувачка Летичівської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Летичівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1978-1996 рр.)

         Народилася 6 грудня 1933 р. в смт Летичів Хмельницької області в сім'ї службовців. Всю свою трудову діяльність присвятила культосвітній   діяльності. У 1949 р. після закінчення Летичівської середньої школи вступила до Кам'янець-Подільського технікуму підготовки культосвітніх працівників.
         В серпні 1952 р. Соболева В. І. починає працювати бібліотекарем Летичівської районної бібліотеки для дорослих, а з червня 1958 р. – завідувачка цієї бібліотеки. Через три роки призначається на посаду завідувачки Летичівського відділу культури. Через рік у вересні 1962 р. повертається на свою посаду завідувачки районної бібліотеки для дорослих і працює тут до липня 1978 р.
         За цей час Валентина Іллівна зростає як особистість і як керівник: здобуває вищу бібліотечну освіту, навчаючись заочно в Харківському державному бібліотечному інституті, який закінчила у 1958 р.
         Енергійна, ділова, активна вона перебувала у вирі культосвітньої роботи. Провела капітальний ремонт районної бібліотеки, запроваджувала в практику роботи однією з перших в області відкритий доступ до книжкового фонду, вміло організовувала проведення масових заходів, активна в громадському житті райцентру. Обиралась депутатом Летичівської селищної ради, була учасницею районного самодіяльного народного хору.
         За час роботи в районній бібліотеці виховала багато працівників, яким передавала свій досвід роботи.
         В 1978 р. була утворена централізована бібліотечна система і В. І. Соболева призначається на посаду заступника директора централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми. На заслужений відпочинок пішла у 1997 р. Нагороджена медаллю “Ветеран праці”.

      БЕРЕЗА ГАЛИНА СЕМЕНІВНА
      Заступник директора Летичівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1996-2010 рр.)

         Народилася 6 листопада 1944 р. в с. Суслівці Летичівського району в сім'ї робітника. В 1963 р. закінчила Летичівську середню школу та пішла працювати завідувачкою клубу села Буцни. 10 липня  1964   р.   була   переведена  на  посаду  завідувачки Чаплянської сільської бібліотеки.
         В 1965 р. вступила до Кам'янець-Подільського училища культури, де здобула спеціальну бібліотечну освіту. З 1 червня 1970 р. призначена бібліотекарем районної дитячої бібліотеки. З переходом на централізацію в 1978 р. була призначена на посаду старшого бібліотекаря Летичівської бібліотеки для дітей.    І    після    виходу    на     заслужений     відпочинок
         Соболевої В. І., яка займала посаду заступника директора по роботі з дітьми, Березу Г. С. призначають на цю посаду 13 травня 1996 р. Тут вона пропрацювала до 14 листопада 2010 р.
         Галина Семенівна була активна у проведенні масової роботи, у громадському житті. Колеги кілька скликань обирали її головою профкому бібліотечних працівників, очолювала і районну профспілкову організацію. 

      ВАСИЛИК ЛЮДМИЛА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Летичівської ЦБС по роботі з дітьми.
      Т. в. о. директора бібліотеки для дітей
      Летичівської селищної ради
      (2010 р. – по даний час)

         Народилася 19 лютого 1966 р. в с.   Ревуха   Летичівського    району.    У 1982 р. закінчила Снітівську середню школу. В серпні 1987 р. призначена на посаду старшого бібліотекаря Летичівської міської бібліотеки.
         З цього часу Людмила Анатоліївна працює в бібліотечній сім'ї. Спеціальну бібліотечну освіту здобула в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому училищі. Короткі перерви в роботі були пов'язані лише з народженням дітей.
         У 2010 р. Л. А. Василик призначено заступником директора Летичівської ЦБС по роботі з дітьми.
         Однією з перших, створених на Хмельниччині ОТГ, є Летичівська селищна об'єднана територіальна громада, яка почала свій відлік з квітня 2016 р. До складу громади увійшла і бібліотека для дітей Летичівської селищної ради як окремий структурний підрозділ. Затверджено Статут бібліотеки як юридичної особи, штат бібліотеки в кількості 4 працівників. Директором призначена Василик Людмила Анатоліївна, яка за підтримки селищного  голови  зробила бібліотеку сучасною установою культури. Розуміючи місію і роль бібліотеки для дітей в громаді, сприяє розвиткові бібліотеки, робить її такою, щоб дітям було комфортно, цікаво і хотілося ще і ще сюди завітати.
         3 часу перебування бібліотеки в ОТГ, відбулися якісні зміни в роботі. Першим успіхом стало проведення капітального ремонту приміщення: замінено дах, стелю, вікна, двері, відремонтовано підлогу, вуличні сходи, пофарбовано стіни, підключено до водопроводу і водовідведення, проведено електричне опалення. Осучаснено інтер'єри, придбано сучасні меблі. Ще один успіх – комп'ютеризація бібліотеки. Закуплено мультимедійну техніку.
         Людмилою Анатоліївною налагоджено тісну плідну співпрацю з органами влади та установами, що займаються вихованням дітей: дошкільними навчальними закладами, ліцеями, центром творчості дітей та юнацтва, музичною школою, Будинком культури, центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, відділом поліції, бюро безоплатної правової допомоги, громадськими організаціями. Поліпшується також комплектування книжкового фонду новою літературою.

      Новоушицька районна бібліотека для дітей

      ЛАЗАРКЕВИЧ МАЙЯ СЕРГІЇВНА
      Завідувачка Новоушицької районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Новоушицької ЦБС

      по роботі з дітьми
      (1974-1997 рр.)

         Народилася  8   січня  1933  р.   в смт Нова Ушиця в сім'ї вчителів. Після закінчення школи навчалася в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому технікумі, де здобула професію бібліотекаря. У 1952 р. направлена на посаду завідувачки Білогірської районної бібліотеки для дітей, де пропрацювала три з половиною роки.
         В  1955  р.  повернулася   у  рідну  Нову   Ушицю.  У 1956 р. прийнята на роботу в Новоушицьку бібліотеку для дорослих. У 1974 р. закінчила Київський державний інститут культури. У цьому ж році переведена на посаду завідувачки районної бібліотеки для дітей, пізніше – на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми, де пропрацювала до 1997 р. Саме тут Майя Сергіївна сформувалася як високопрофесійний фахівець. На базі бібліотеки неодноразово проводилися районні та обласні семінари. Майя Сергіївна завжди приділяла велику увагу створенню та вихованню високопрофесійного згуртованого і дружного колективу бібліотеки.
         Поряд завжди працювали вольові і сильні розумом, начитаністю, творчістю фахівці: З. Гоголь, Н. Петровська, А.    Німчук, Л. Баранецька, Л. Крива, Т. Глушко, Л. Вашеняк, О. Суткович та ін. Постійно працювала над підвищенням свого професійного рівня, започаткувала районні семінари шкільних бібліотекарів. 
         Майя Сергіївна була і залишається природженою наставницею бібліотечної молоді, своїм колегам вона терпляче, не шкодуючи часу і сил, послідовно прищеплювала навички бібліотечної професії, відповідального ставлення до роботи. Була великим авторитетом у дітей та їхніх батьків за знання фонду бібліотеки, дитячої літератури, інформаційних ресурсів, вміння передавати знання, закладені в документах, здатність враховувати інтереси юних читачів. Вона формувала протягом багатьох десятиліть позитивну думку про національну культуру, забезпечувала духовну єдність поколінь, виховувала у дітей повагу до старших, до рідної мови, історії та культури України та інших народів. Вихованню підростаючого покоління віддала понад 45 років.
         За багаторічну працю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово нагороджувалася грамотами, подяками обласного управління культури, обласних бібліотек, районної Ради, адміністрації, районного відділу культури. Багато років друкувалася в районній газеті “Наддністрянська правда” з досвідом роботи бібліотеки для дітей, з популяризації дитячої книги, про роботу сільських і шкільних бібліотек. Нагороджена грамотами за багаторічну плідну допомогу редакції у творенні газети.
         Перебуваючи на заслуженому відпочинку, Майя Сергіївна постійно підтримує контакти з колегами, цікавиться справами бібліотеки для дітей, щиро радіє її новим здобуткам, намагається бути корисною для її працівників порадами у складних робочих і життєвих ситуаціях.

      БЯЛКОВСЬКА ВАЛЕНТИНА ОЛЕКСАНДРІВНА
      Заступник директора Новоушицької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1999 р. – по даний час)

         Народилася  8  лютого  1975  р.  в с. Заміхів Новоушицького району. Після закінчення школи навчалася в Кам'янець-Подільському училищі культури. В 1993 р. прийнята на роботу в Новоушицьку районну бібліотеку на посаду методиста. У 1999 р. переведена на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми. У 2004 р. закінчила Київський національний університет культури і мистецтв.
         Свою діяльність у бібліотеці Валентина Олександрівна розпочала зі зміни зовнішнього вигляду відділів. Розвантажувалися та були придбані більш зручні стелажі, дитячі меблі для читачів старшого та  молодшого шкільного віку, сучасне технічне обладнання. Створено зони комфортного відпочинку для користувачів-дітей.
         Сьогодні Новоушицька бібліотека для дітей – це інформаційно-дозвіллєвий центр, де  традиційні послуги органічно поєднуються з різного роду заходами, які дозволяють дітям та їх родинам заповнити своє дозвілля, задовольнити освітні потреби. Бібліотека займає особливе місце у вихованні творчої особистості, створенні умов для повноцінного    фізичного,    інтелектуального,   духовного розвитку дитини, для піднесення культури і духовності. У бібліотеці використовують традиційні та інноваційні форми популяризації книги і читання. Серед них: книжкові виставки-інсталяції, свята, інформаційна підвіска, краєзнавча студія, інформ-колаж, хронограф-історії,    лабораторія читацького смаку, літературне дежавю, казкова карусель, творча мозаїка, інтерактивна подорож, художня майстерня та багато інших за формою і різноманітних за тематикою заходів. Реалізація такої діяльності дитячої бібліотеки відбувається із залученням громадських та навчальних закладів. 
         Індивідуальний, уважний підхід до кожного читача – головний пріоритет заступника директора бібліотеки та її колективу. Дитяча бібліотека постійно в пошуку нових інноваційних ідей, ефективних форм обслуговування. Колектив прикладає максимум зусиль, щоб вона відповідала вимогам часу і була потужним центром інформації, освіти, дозвілля.
         Новоушицька бібліотека для дітей активно долучається до участі у Всеукраїнських, обласних і районних конкурсах, що стимулює розвиток читацької активності та популяризації читання, а також сприяє розвитку творчих здібностей читачів. Все задумане поступово втілюється в життя, адже поруч із заступником директора наполегливо, творчо і натхненно створювали авторитет бібліотеки її колеги: О. Суткович, А. Німчук, Л. Слиз і Т. Тернавська.
         Під керівництвом В. Бялковської в бібліотеці впроваджуються  нові  перспективні   напрями   діяльності, узагальнюється кращий досвід роботи з книгою.Чуйність, любов до книги і читача, відповідальність, активність і творчість допомагають працювати, вдосконалювати знання і вміння.
         Бялковська В. О. неодноразово відзначалася почесними грамотами та подяками. За багаторічну працю у  2007 р. її прізвище занесено на районну Дошку пошани.

      Полонська районна бібліотека для дітей

      ЗАК ФРІДА ЛАЗАРІВНА
      Завідувачка Полонської районної
      бібліотеки для дітей
      (1946-1970 рр.)

         Полонська дитяча бібліотека була заснована в 1946 р. Ініціатором була Зак Фріда Лазарівна. Спочатку бібліотека знаходилась в одній кімнаті при Полонській СШ № 1. Приміщення було мале, непристосоване, книг було обмаль. Книжковий фонд бібліотеки нараховував 1005 примірників. В перший рік було обслужено 600 користувачів, яким було видано 12790 примірників книг. Цікаво, що для того, щоб записатися в бібліотеку, діти приносили з собою книжку. В 1947 р. бібліотека була переведена в Будинок піонерів. Районна рада народних депутатів подарувала бібліотеці 500 книг.
         Поліпшенню комплектування сприяло отримання книг з бібліотечного колектора, книжкового магазина. І вже на кінець 1959 р. книжковий фонд становив 18300 книг. Ось як згадувала цей період засновник дитячої бібліотеки Зак Ф. Л. “На все життя я запам'ятала, яким радісним завжди було свято книги. До нас приїжджали відомі  письменники  Н.  Забіла,  М.  Познанська,  як  радо зустрічали їх діти. З  яким  захопленням  слухали  їх  оповідання, скільки було радощів”.
         В 1949 р. Фріда Лазарівна закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище. Знання, набуті в училищі, надали впевненості в собі, в своїх знаннях, у правильному виборі професії. Свою любов до книг та знання передавала дітям. Зак Ф. Л. згадує, що особливо популярними в цей період були подорожі по книгах, читацькі конференції, обговорення книг, голосні читання, дитячі ранки.
         За сумлінну працю неодноразово нагороджувалась грамотами обласного управління культури і районного відділу   культури.   Завідувачкою   бібліотеки    для    дітей Зак Ф. Л. пропрацювала до 1970 р., а потім до виходу на пенсію була  бібліотекарем.

      СКУТСЬКА СОФІЯ ІЛЛІНІЧНА
      Завідувачка Полонської районної
      бібліотеки для дітей. Заступник директора
      Полонської ЦБС по роботі з дітьми
      (1975-1997 рр.)

         Народилася 9 травня 1937 р. у бідній єврейській багатодітній сім'ї. Під час Другої світовоївійни мати з дітьми були евакуйовані до Узбекистану, де всі від малого до великого були залучені до роботи по збору бавовника.  
         Після    закінчення     школи     у 1953 р. вступила до Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища на бібліотечнийфакультет. Пізніше працювала бібліотекарем в смт Сатанів, а згодом повернулась до рідного міста і була прийнята на роботу в районну бібліотеку для дітей, в якій пропрацювала  все  своє  життя  до   виходу   на   пенсію   у 1997 р. Софія Іллінічна у 1973 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури. В 1975 р. призначена завідувачкою Полонської районної бібліотеки для дітей. А з утворенням централізованої бібліотечної системи зайняла посаду заступники директора ЦБС по роботі з дітьми.
         За роки керівництва значно покращився матеріальний стан бібліотеки, приміщення було обкладено плиткою, оновлено огорожу території. Збільшилася кількість користувачів та книжковий фонд. За час своєї діяльності Скутська С. І. неодноразово обиралася головою профспілки бібліотечних працівників.

      ДОРФМАН ОЛЕНА ЗІНОВІЇВНА
      Заступник директора Полонської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1997-2015 рр.)

         Народилася 8 серпня 1961 р. у сім‘ї бібліотекаря і технолога хлібзаводу. У 1978 р. успішно закінчила Полонську середню школу і була прийнята на посаду бібліотекаря відділу дошкільників та учнів 1-4 класів Полонської районної бібліотеки для дітей. У 1984 р. заочно закінчила бібліотечний факультет Київського державного інституту культури.
         Олена Зіновіївна креативно проводила соціокультурні заходи для наймолодших читачів. Її розповіді про книги діти слухали з величезним задоволенням, а конкурс “Найкращий читач” був організований ще задовго до того, як став Всеукраїнським. Цей конкурс працівники Полонської районної бібліотеки для дітей проводили як для читачів своєї книгозбірні, так і для читачів сільських бібліотек.
         У 1997 р. Дорфман О. З. змінила на посаді  заступника директора ЦБС по роботі з дітьми свою маму Скутську Софію Іллінічну.
         Олена Зіновіївна організувала при бібліотеці гурток “Малючок”, який діяв 16 років і здійснював підготовку дітей до школи, надавав допомогу з розвитку мовлення, оволодіння технікою читання та письма, сприяв розвитку логічного мислення, інтелекту. З членами гуртка та їх батьками проводилися цікаві соціокультурні заходи: “На балу у Попелюшки”, посвята в читачі, Свято мами, спортивні змагання “Котигорошки”. Гурток працював на платній основі, приносив чималі платні послуги.
         За час діяльності на посаді Дорфман О. З. було проведено капітальний ремонт приміщення бібліотеки: перекрито дах, підведено газ та встановлено котел для опалення, підведено воду та обладнано внутрішній санітарний вузол, зроблено ремонт всіх приміщень.
         У 2006 р. колектив бібліотеки під керівництвом Дорфман О. З. був нагороджений грамотою Полонської районної ради за плідну працю по вихованню підростаючого покоління. У 2013 р. Дорфман О. З. була нагороджена почесною грамотою Хмельницької обласної ради за значний внесок у розвиток бібліотечної справи та виховання підростаючого покоління.

      СОЛОДКА НАТАЛІЯ ПЕТРІВНА
      Завідувачка бібліотеки для дітей Полонської ТГ
      (2015 р. – по даний час)

         Народилася 16 червня 1961 р. Після     закінчення     середньої     школи (1978 р.) навчалася в Рівненському державному інституті культури за фахом “Бібліотекар-бібліограф”. З 1982 р. працювала в Полонській районній бібліотеці для дітей. Займала посади: старший бібліотекар відділу обслуговування учнів 5-9 класів, провідний бібліотекар районної бібліотеки для дітей. З 2015 р. – завідувачка бібліотеки для дітей Полонської ОТГ.
         За цей період зарекомендувала себе як знаючий та високопрофесійний працівник. Виявляє високі професійні та організаторські здібності у питаннях формування книжкових фондів, поліпшення обслуговування читачів-дітей, змістовно проводить різноманітні заходи з читачами-дітьми. За час роботи Солодкої Н. П. на посаді завідувачки читачі бібліотеки для дітей брали активну участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах, займаючи призові місця.
         Солодка Н. П. бере участь у семінарах, методичних днях, які організовує центральна бібліотека Полонської ТГ, проводить заняття школи професійного розвитку “Бібліотечне обслуговування користувачів-дітей: актуальні та результативні форми роботи”, організовує методичну роботу серед сільських бібліотекарів з питань обслуговування читачів-дітей.
         Нагороджувалась грамотами і подяками відділу культури, районної державної адміністрації.

      Славутська районна бібліотека для дітей

      КУЛІНЕНКО МАРІЯ МАТВІЇВНА
      Завідувачка Славутської районної
      бібліотеки для дітей
      (1950-1953 рр.)

         10 жовтня 1945 р. відкрилася Славутська районна дитяча бібліотека. Завідувачкою працювала Куліненко Марія Матвіївна.  
         Свого приміщення бібліотека не мала, а книжкова шафа стояла в коридорі середньої школи № 1. Всього було 209 примірників книг. Протягом 1945-1946 рр. діти міста Славути принесли в бібліотеку власні книжки – 233 примірники.
         З 1946 р. бібліотека почала комплектуватись через Хмельницький бібколектор. На 1 січня 1947 р. в бібліотеці було 587 книг, 112 читачів і 601 книговидача.
         В 1947 р. бібліотека для дітей отримала окреме приміщення, яке складалось з 2 кімнат: абонемента і книгосховища.
         У 1950 р. в бібліотеці з'явилася друга штатна одиниця і Марія Куліненко стала першою завідувачкою бібліотеки для дітей.
         Маючи вищу педагогічну освіту, Марія Матвіївна грамотно формувала фонд бібліотеки, який збільшився з 209 до 8986 примірників. Куліненко М. М. в бібліотеці працювала до 1953 р.

      ГОРОБЕЦЬ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА
      Завідувачка Славутської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Славутської ЦБС по роботі з дітьми
      (1953-1984 рр.)

         Народилася 4 вересня  1928  р.  в с. Берестовенька Красноградського району Харківської області. В 1949 р. закінчила середню школу і вступила до Харківського бібліотечного інституту. Після закінчення в 1953 р. отримала направлення в м. Проскурів Кам'янець-Подільської області. За направленням обласного управління культури Козлова Олена очолила Славутську районну дитячу бібліотеку.
         У 1955 р. бібліотека перейшла в інше приміщення, в якому займала 4 кімнати, отримала нові меблі. Згодом для юних користувачів відкрився читальний зал на 15 місць.
         Поряд із традиційними формами розкриття фонду – плакатами, виставками, тематичними полицями бібліотечні працівники запроваджували нові форми роботи з читачами: голосні читання, бесіди, обговорення книг, огляди новинок літератури, літературні вечори, усні журнали. Завідувачка бібліотеки займалася ще й бухгалтерською роботою.
         З 1968 р. розпочався розквіт бібліотечної справи на Славутчині: в селах будувалися та відкривалися бібліотеки, збільшувався їх книжковий фонд. Постало   питання про розширення приміщення районної бібліотеки. Розпочалось будівництво нового приміщення районної бібліотеки для дорослих та дітей.
         Завідувачка районної бібліотеки для дорослих Барахман Т. Д. та завідувачка районної бібліотеки для дітей Козлова О. В. всі зусилля направляли на будівництво. У 1973 р. обидві бібліотеки переселилися в нове приміщення. Оновилися бібліотечні меблі.
         В 1976 р. відбулася централізація масових бібліотек. Посаду завідувачки дитячої бібліотеки перейменували на посаду заступника директора по роботі з дітьми. В бібліотеці оформлена нова наочна агітація, поповнювалися каталоги і картотеки новими надходженнями.
         Колектив бібліотеки для дітей під керівництвом Олени Василівни організовував заходи для популяризації читання дітей, пробуджуючи і направляючи їхні інтереси. Рекомендуючи для читання кращі в ідейному, науковому і художньому змісті книги, вносили свій вклад у виховання підростаючого покоління.
         Олена Василівна проявила себе як вмілий, досвідчений, енергійний і творчий керівник, визначила стиль роботи бібліотеки на багато років.

      Публікації Горобець О. В.:

      ♦ Горобець  О.  Виховуємо   патріотів-інтернаціоналістів   / О. Горобець // Трудівник Полісся. – 1981. – 13 лип. – С. 3.
      ♦ Горобець О. Книжкові виставки / О. Горобець // Трудівник Полісся. – 1981. – 19 верес. – С. 3.

      ПАСТЕРНАК СВІТЛАНА ІВАНІВНА
      Заступник директора Славутської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1984-2006 рр.)

         Народилася 15 вересня 1941 р. в м. Бродоколмак Челябінської області в сім'ї військовослужбовця. В 1948 р. пішла в 1 клас Теофіпольської середньої школи, а середню школу у 1958 р. закінчила вже в Славуті. Цього ж року вступила до Львівського культурно-освітнього технікуму на бібліотечний факультет. Після закінчення технікуму працювала завідувачкою бібліотеки с. Перемишель, що на Славутчині.
         У 1962 р. була переведена бібліотекарем в Славутську дитячу бібліотеку. З 1967 р. – завідувачка читального залу. Біля книжкових виставок, поличок, бібліотечних плакатів Світлана Пастернак проводила бесіди, бібліографічні огляди. Згодом вона стала бібліотекарем відділу обслуговування читачів 1-4 класів.
         У 1984 р. на заслужений відпочинок пішла заступник директора по роботі з дітьми. На цю посаду призначається Пастернак Світлана Іванівна.
         1997 рік. Гостра фінансово-економічна криза боляче вдарила по установлених процесах. Основним завданням бібліотеки було вижити, втриматись, зберегти фонди, читачів, приміщення. Тому бібліотекарі змушені звертатися за спонсорською допомогою до підприємств і організацій міста. Бібліотека надавала платні послуги, щоб зароблені кошти спрямувати на придбання літератури та канцтоварів.
         Діяльність бібліотеки здійснювалась у співпраці з Будинком дитячої творчості, екологічним центром, дитячою школою мистецтв, загальноосвітніми школами. Бібліотека брала участь у щорічних Всеукраїнських і регіональних конкурсах, де юні користувачі неодноразово займали призові місця.
         Для покращення культури читання бібліотека видавала бібліографічні посібники, пам'ятки читачам, тематичні рекомендаційні та інформаційні списки.
         За час роботи Пастернак С.І. проявила себе як досвідчений, ерудований спеціаліст, творчий працівник, здібний керівник, який розвивав традиції бібліотечного обслуговування дітей.
         У 2006 р. з посади заступник директора по роботі з дітьми переведена на посаду бібліотекаря районної бібліотеки для дітей.
         За свою трудову діяльність неодноразово була нагороджена грамотами Славутського районного відділу культури, районної державної адміністрації, обласного управління культури.

      Публікації Пастернак С. І.:

      ♦ Пастернак С. Велика правда маленької дитини / С. Пастернак // Пульс. – 2009. – 4 черв. – С. 3.
      ♦ Пастернак С. Герої живуть серед нас : урок мужності / С. Пастернак // Трудівник Полісся. – 1995. – 4 трав.
      ♦ Пастернак С. За вікном – рік книги / С. Пастернак // Трудівник Поділля. – 2007. – 8 трав. – С. 6.
      ♦ Пастернак С. Із народних джерел / С. Пастернак // Трудівник Полісся. –1992. – 23 квіт. – С. 4.
      ♦ Пастернак С. ЇЇ величність Книга : [тиждень дит. книги] / С. Пастернак // Пульс. –2009. – 23 квіт.
      ♦ Пастернак С. На крилах поезії : до Тижня дит. та юнацької книги / С. Пастернак // Трудівник Полісся. – 2005. – 8 квіт.
      ♦ Пастернак С. Новини культурного життя / С. Пастернак // Славутчина. – 1994. – 3 груд.

      ПЕНЧУК ТЕТЯНА МИХАЙЛІВНА
      Заступник директора Славутської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2006-2019 рр.)

         Народилася 9 січня 1967 р. в м. Славута Хмельницької області. Навчаючись у школі, вже знала, що її майбутня професія неодмінно буде пов'язана з книгами. Очевидно ця любов до професії передалася їй від мами, котра багато років працювала в рідній книгозбірні завідувачкою відділу обслуговування. В сім'ї Калініних вважалися святими слова “книга” та “бібліотека”.
         Після закінчення школи прийшла працювати у відділ комплектування Славутської ЦБС. У 1985 р. вступила заочно до Рязанського культурно-освітнього училища на факультет бібліотекознавства. Одночасно працювала, набувала бібліотечного досвіду і отримувала освіту.
         Багато років працювала у відділі комплектування та обробки літератури, потім на абонементі для юнацтва. У травні 2006 р. естафету керівництва дитячою бібліотекою бувша заступник директора передала в руки молодої, енергійної, завзятої Тетяни Михайлівни Пенчук. І вже цього ж року колектив районної бібліотеки для дітей було нагороджено грамотою відділу культури і туризму Славутської РДА за підсумками роботи за рік.
         У 2013 р. у читальному залі для учнів 5-9 класів районної бібліотеки для дітей відбулося відкриття Інтернет-центру для юних користувачів. Завдячуючи організаторським здібностям заступника директора, в дитячій бібліотеці відбувалося поєднання традиційних форм роботи з новими формами популяризації книги – вебінарами, скайп-конференціями, онлайн-зустрічами. Працівники бібліотеки отримали можливість для реклами своїх послуг активно використовувати сайт бібліотеки, сторінки у соціальних мережах, власні блоги.
         Тетяна Михайлівна багато років поспіль надихала колектив бібліотеки для дітей на проведення свята читання – конкурсу “Кращий читач”, про що завжди звітувала в місцевій пресі. РДБ була незмінною локацією проведення районного етапу конкурсу. Тетяна Пенчук завжди розвіювала міф, що нібито молодь не читає. Вона наголошувала, що наші діти і молодь надзвичайно яскраві, натхненні, креативні. Вони з книгою, вони читають, вони ходять до книгозбірні.

      Старокостянтинівська районна бібліотека
      для дітей

      ЛЮБЧИК ОЛЕНА ВАСИЛІВНА
      Завідувачка Старокостянтинівської районної бібліотеки
      для дітей. Заступник директора Старокостянтинівської
      ЦБС по роботі з дітьми

      (1962-1981 рр.)

         Народилася 2 лютого 1926 р. в Шепетівському районі. В 1941 р. закінчила школу, в 1945 р. вступила до Кам'янець-Подільського технікуму підготовки культурно-освітніх працівників. Після закінчення технікуму працювала завідувачкою пересувного фонду в Шепетівській районній бібліотеці для дорослих. За сімейними обставинами деякий час працювала в Білогірській та Антонінській дитячих бібліотеках. У 1952 р. переїхала до Старокостянтинова та була призначена на посаду завідувачки пересувного фонду районної бібліотеки для дорослих. В 1955 р. перейшла до міської дитячої бібліотеки на посаду бібліотекаря читального залу.
         В 1962 р. була призначена завідувачкою Старокостянтинівської районної дитячої бібліотеки. У 1976 р. переведена на посаду заступника директора по роботі з дітьми. На даній посаді пропрацювала до виходу на пенсію, тобто до 1981 р. За період трудової діяльності проведено чимало реформ і методів бібліотечної роботи: перехід на відкритий доступ до книжкових фондів, міжобласні семінари-практикуми, створення дитячих кімнат у сільських бібліотеках, створення довідково-бібліографічного апарату. Олена Василівна завжди була в пошуку нових форм роботи, сприяла створенню кімнат юного читача у сільських бібліотеках, організувала гуртки “Умілі ручки”, “Друзі книги”, “Краєзнавці”.

      БОРТНИК НІНА ВАСИЛІВНА
      Заступник директора Старокостянтинівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1981-1998 рр.)

         Народилася 7 листопада 1942 р. в м. Старокостянтинів. В 1958-1961 рр. навчалася в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому технікумі, після закінчення якого працювала в сільській бібліотеці с. Чернятин (на період декретної відпустки Пивоварчук О. А.). У 1962 р. кілька місяців працювала бібліотекарем середньої школи № 8.
         З квітня 1962 р. розпочала трудову діяльність в Старокостянтинівській районній бібліотеці для дорослих на посаді бібліотекаря абонементу. Спілкування з читачами та книгою приносило найбільше задоволення. Вивчались інтереси, запити читачів, їх індивідуальність. Не зважаючи на зовсім юний вік, читачі покладались на смак бібліотекаря, прислухались до порад і це було для молодого бібліотекаря найбільшою подякою.
         Ніна Василівна досконало вивчала книжковий фонд бібліотеки, прислухалась до порад своїх наставників, про яких дуже гарно відгукувалась. У 1971 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури. У 1976-1981 рр. працювала завідувачкою методичного відділу районної бібліотеки. З 1981 р. – заступник директора по роботі з дітьми Старокостянтинівської ЦБС. Була дуже ініціативним керівником, постійно в пошуках нового. З її ініціативи в районній бібліотеці для дітей працювали клуби “Родослав”, “Дзвіночок”, “Книга і лялька”.
         Ніна Василівна була шанованою людиною, з нею були знайомі безліч старокостянтинівців. А шанували її за те, що вона знала що робить, віддана своїй професії душею, просто добра людина. Неодноразово була нагороджена грамотами, преміями, занесена до обласної і районної Книги пошани. Поряд із своїми безпосередніми обов'язками постійно виконувала багато громадських доручень.

      Публікації Бортник Н. В.:

      ♦ Бортник Н. Бібліотека і юний читач / Н. Бортник // Світло Жовтня. – 1990. – 1 лют.
      ♦ Бортник Н. Відгукнутись на добро / Н. Бортник // Життя Старокостянтинівщини. – 1995. – 5 серп.
      ♦ Бортник Н. Допоможімо бібліотеці / Н. Бортник // Життя Старокостянтинівщини.  – 1995. – 19 квіт.
      ♦ Бортник Н. Книга – юним природолюбам / Н. Бортник // Світло Жовтня. – 1989. – 13 трав.
      ♦ Бортник Н. “Мій рідний край, моя земля” / Н. Бортник // Життя Старокостянтинівщини. – 1994. – Квіт.
      ♦ Бортник Н. Нехай сім'я сміється! / Н. Бортник // Життя Старокостянтинівщини.  – 1994. – 9 квіт.
      ♦ Бортник Н. Обереги пам'яті / Н. Бортник // Життя Старокостянтинівщини. – 1993. – 26 трав.
      ♦ Бортник Н. Про тих, хто вистояв і переміг / Н. Бортник // Світло Жовтня. – 1987. – 14 трав.
      ♦ Бортник Н. У шані звичаї природи / Н. Бортник // Світло Жовтня. – 1991. – 12 бер.
      ♦ Бортник Н. Щоб книга завжди була з дітьми / Н. Бортник // Життя Старокостянтинівщини. – 1997. – 1 листоп.

      Література про Бортник Н. В.:

      ♦ Наскалова С. Її життя – книга : [про Бортник Н.В.] / С. Наскалова // Життя Старокостянтинівщини. – 1999. – 3 берез.

      БІЛОУС ГАЛИНА ЄВСТАФІЇВНА
      Заступник директора Старокостянтинівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1998-2021 рр.)

         Народилася 3 лютого 1960 р. в с. Олександрівка Старосинявського району. В 1975-1978 рр. навчалася в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому училищі, де отримала професію бібліотекаря. З 1998 р. працювала заступником директора Старокостянтинівської ЦБС по роботі з дітьми.
         Галина Євстафіївна зарекомендувала себе як здібний керівник, сумлінний працівник. Під її керівництвом районна бібліотека для дітей була одним з найкращих закладів області, базою для проведення обласних семінарів для заступників директорів ЦБС, місцем проведення обласних та Всеукраїнських свят. У 2012 р. центральна районна бібліотека для дітей стала переможцем ІІІ раунду конкурсу, оголошеного програмою “Бібліоміст”. За умовами конкурсу програми, оголошеної фундацією Білла і Мелінди Гейтс, у жовтні 2012 р. бібліотека отримала 5 комп'ютерів, 5 веб-камер, сучасне обладнання, ліцензійне програмне забезпечення.
         Сумлінне ставлення до своїх обов'язків, трудова активність, впровадження нових форм бібліотечної роботи принесли їй шану багатьох поколінь юних читачів. У Галини Євстафіївни завжди була своя думка, яку вона не боялася висловити. В колективі її цінували за прямоту. Була добрим організатором, прекрасною відповідальною людиною, порадником та щирим товаришем. Завжди втілювала в практику роботи цікаві ідеї та задуми. За сумлінну працю неодноразово нагороджувалась грамотами та подяками.

      Старосинявська районна бібліотека для дітей

      ТЕНЦЕР ЦІЛЯ ЯНКЕЛІВНА
      Завідувачка Старосинявської районної бібліотеки для
      дітей. Заступник директора Старосинявської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1956-1989 рр.)

         Народилася 23 жовтня 1938 р. в смт Стара Синява Хмельницької області. Бібліотечну освіту здобула в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому училищі. У 1956 р. стала першою завідувачкою Старосинявської районної бібліотеки для дітей. Працювала на цій посаді понад 25 років. В 1979 р. переведена на посаду заступника директора по роботі з дітьми. За період роботи в бібліотеці Ціля Янкелівна розвивала і продовжувала традиції бібліотеки, удосконалювала діяльність районної бібліотеки як методичного центру. Досвідчений спеціаліст, вмілий організатор, небайдужа людина.
         У бібліотеці була запроваджена диференційована система обслуговування читачів. Започатковані такі форми роботи, як прес-конференції, захист читацького формуляра. В практику роботи бібліотеки було запроваджено випуск друкарським способом інформаційно-бібліографічних видань. При бібліотеці створений ляльковий театр та гурток “Умілі руки”, працювала “Книжкова лікарня”.

      ПОЛЮЛЯК ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА
      Заступник директораСтаросинявської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1990-1999 рр.)

         Народилася 14 січня 1959 р. в смт Стара Синява. Навчалася в Калушському культурно-освітньому училищі на факультеті “Бібліотечна справа”. Заочно закінчила Київський державний інститут культури.
         Полюляк Т. В. прийнята на посаду заступника директора Старосинявської ЦБС по роботі з дітьми 1 грудня 1990 р. За період роботи на цій посаді проявила себе відповідальним, діловим, принциповим працівником. Тетяна Василівна багато зусиль докладала для зміцнення матеріально-технічної бази бібліотеки, придбання якісної нової техніки та сучасних меблів, оновлення інтер'єрів, сприяла автоматизації бібліотечних процесів. Започаткувала поетичне свято “Старосинявська весна”, яке переросло в районне. Брала активну участь в обласному літературно-мистецькому святі “Іду з дитинства до Тараса”, обласному конкурсі юних дарувань “Кобзарики”, краєзнавчо-етнографічній експедиції “Мій рідний край, моя земля”.
         У бібліотеці успішно вирішувалась проблема “Батьки і діти”: проводилися дні сімейного спілкування та батьківські збори у стінах бібліотеки. Чільне місце в роботі бібліотеки посідала краєзнавча робота. Творчим збагаченням культурно-масової роботи стала мистецька вітальня та клуб любителів рідного слова “Джерелинка”. Діти мали можливість спілкуватися з місцевими письменниками, художниками, народними умільцями.
         Постійна увага приділялася оперативному та якісному задоволенню запитів читачів. Кардинальні зміни відбулися і в організаційно-методичній роботі, значна увага зосереджувалася на соціологічних вивченнях, започатковано професійні навчання для сільських бібліотекарів.

      ГРОМ ЛЮДМИЛА ПЕТРІВНА
      Заступник директора Старосинявської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1999-2002 рр.)

         Народилася  30  грудня  1960  р.  в с. БабиноСтаросинявського району. Закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище, отримавши професію бібліотекаря.
         В 1999 р. Людмила Петрівна переведена з посади бібліотекаря відділу обслуговування учнів 5-9 класів на в. о. заступника директора по роботі з дітьми. За період роботи в бібліотеці проявила себе відповідальним, принциповим працівником. Вона свою роботу спрямовувала на активне залучення дітей селища до читання, змістовну організацію їх дозвілля, запровадження нових форм роботи. Брала активну участь у конкурсі малюнка “Світ без мурів очима дітей”, літературному конкурсі юних талантів “О, мово моя, душа голосна України”, літературно-мистецькому конкурсі сімей-ерудитів “Від роду до народу”.
         У бібліотеці працювали клуби за інтересами: екологічний “Джерельце”, народознавчий “Калинонька”та гурток “В нас умілі рученята”. Любов до книги, її популяризація, постійне підвищення професійного рівня проходить через все життя Гром Л. П.

      ЗВАРИЧУК ЛЮБОВ ВАСИЛІВНА
      Заступник директора Старосинявської ЦБС
      по роботі з дітьми.
      Завідувачка Старосинявської бібліотеки для дітей
      (2002 р. – по даний час)

         Народилася 12 серпня 1967 р. в смт Нова Ушиця Хмельницької області. Закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище та отримала професію бібліотекаря.
         У жовтні 2002 р. прийнята на посаду завідувачки/заступника директора Старосинявської районної ЦБС по роботі з дітьми. Високопрофесійний, творчий та ініціативний керівник. Під її керівництвом бібліотека стала сучасним інформаційним, освітнім та дозвіллєвим центром. У бібліотеці активно запроваджуються нові інформаційні технології. Створено локальну комп'ютерну мережу, працює Інтернет-центр для юних користувачів, який дає можливість забезпечити їм вільний доступ до інформації, оперативно та ефективно задовольняти інформаційні потреби. Відкрито і постійно оновлюється WEB-сайт бібліотеки, створено сторінку в соціальній мережі Фейсбук. Багато уваги приділяється організації змістовної культурно-просвітницької діяльності  бібліотек.
         З ініціативи Л.В. Зваричук впроваджуються флешмоби, літературні проєкти, акції, Дні бібліотеки в дошкільному закладі. Вона вільно володіє теоретичними основами бібліотечної справи, творчо застосовує в роботі свої знання та навички, оперативно розв'язує поставлені завдання. В практику роботи сільських бібліотеках району ввійшли інноваційні форми роботи: літні читання, Шевченківські читання, конкурс “Кращий читач року”.
         Портрет Зваричук Л.В. занесений на районну дошку пошани, неодноразовонагороджуваласяграмотами за сумлінну працю.

      Теофіпольська районна бібліотека для дітей

      АРХИПОВИЧ НАДІЯ СТЕПАНІВНА
      Завідувачка Теофіпольської районної бібліотеки для дітей.
      Заступник директора Теофіпольської ЦБС

      по роботі з дітьми
      (1968-1998 рр.)

      Безымянный

         Народилася 3 червня 1941 р. в с. Буцні Летичівського району. Після закінчення школи у 1955 р. вступила до Кам'янець-Подільського технікуму підготовки культурно-освітніх працівників, який закінчила в 1958 р. за спеціальністю “Бібліотекар масової бібліотеки”.
         Трудову діяльність розпочала у 1958 р. на посаді завідувачки Гальчинецької сільської бібліотеки Базалійського району Хмельницької області. У 1960-1963 рр. – завідувачка читального залу Теофіпольської районної бібліотеки для дітей. У 1963 р. була звільнена з роботи в зв'язку з реорганізацією Теофіпольського району. У 1963-1968 рр. працювала на підприємствах росії. У 1968 р. повернулась в Україну і знову почала працювати на посаді завідувачки Теофіпольської районної бібліотеки для дітей. З вересня 1978 р. Надію Архипович призначено на посаду заступника директора по роботі з дітьми Теофіпольської централізованої бібліотечної системи, яку вона обіймала до 1998 р.
         Досвідчений спеціаліст, вмілий організатор, Надія Степанівна була вимогливою до себе і до своїх колег по роботі. Надавала методичну та практичну допомогу бібліотечним працівникам системи з питань бібліотечного обслуговування дітей, залученню їх до читання. Працювала в тісному контакті з загальноосвітніми школами та дошкільними закладами.
         У 1987 р. районну дитячу бібліотеку перевели в нове приміщення новозбудованої музичної школи, де для бібліотеки для дітей  було  відведено  6  кімнат:  абонемент 1-4 класів, абонемент 5-9 класів, читальний зал і 3 кімнати для підсобного книжкового фонду.
         Велику увагу Надія Степанівна приділяла поліпшенню матеріально-технічної бази бібліотеки, комплектуванню фонду, популяризації літератури про рідний край, з питань відродження національної культури, індивідуальній та масовій роботі з читачами. Покращилась робота існуючих нестаціонарних форм обслуговування. При бібліотеці запрацювали: гурток “Книга і лялька”, клуби за інтересами “Чомучки”, “Подолянчик”, “Довір'я”. Створено клуб “Ти і Закон”,у засіданнях якого брали участь працівники суду, прокуратури, районного відділу внутрішніх справ.
         Працювала Надія Степанівна у тісному зв'язку з районним Будинком культури, дитячою музичною школою, виконкомами сільських рад. Брала активну участь у громадській роботі.

      КОНВАЛЮК НАДІЯ ВІТАЛІЇВНА
      Заступник директора Теофіпольської ЦБС
      по роботі з дітьми.
      (2001-2021 рр.)

      Безымянный

         Народилася 24 січня 1961 р. в с. Борщівка Теофіпольського району. У 1979 р. закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”.
         Трудову діяльність розпочала у 1979 р. старшим бібліотекарем відділу обслуговування учнів 1-4 класів Теофіпольської районної бібліотеки для дітей. Вмілий організатор роботи з наймолодшими читачами-дітьми. Вела активну пропаганду по їх залученню до бібліотеки з дошкільного віку. Масові заходи, проведені Надією Віталіївною, відзначалися активністю, масовістю і  цікавістю. Підтримувала тісні зв'язки з дошкільними закладами райцентру та середньою школою, педагогами та вихователями груп продовженого дня. Вміло пропагувала книгу, запроваджуючи при цьому нові форми і методи роботи. Систематично підвищувала свій професійний рівень. В 1987 р. закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”.
         У 2001 р. Надію Конвалюк призначено на посаду заступника директора по роботі з дітьми. Глибока професійність, знання, досвід, творчість, енергійність, вимогливість Надії Віталіївни дали можливість бібліотеці іти в ногу з часом. Читачів ставало все більше, книжковий фонд інтенсивно поповнювався. Велика увага приділялась національно-патріотичному та духовному вихованню підростаючого покоління, вихованню системи цінностей, загальнолюдської моралі, людяності і доброти, естетичному вихованню читачів-дітей.
         Надія Конвалюк надавала практичну допомогу сільським бібліотекам-філіалам в організації роботи з читачами-дітьми, приділяла велику увагу організації бібліотечного обслуговування підростаючого покоління, підвищенню професійного та фахового рівня бібліотечних працівників системи.
         Конвалюк Н.В. підтримувала тісний зв'язок з педагогічним колективом школи, часто виступала на педрадах, в дитячих садках про значення читання в житті дитини. Всі заходи проходили спільно з працівниками районного Будинку культури, відділу молоді та спорту райдержадміністрації, дитячої музичної школи, загально-освітніми школами, краєзнавцями, правоохоронними органами, релігійними громадами, центром сім'ї та молоді. Більш ефективною стала співпраця бібліотеки з владними структурами, громадськими організаціями, школами, ЗМІ. Активно запрацював клуб “Підліток і закон”.
         За багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи Надію Конвалюк неодноразово нагороджено грамотами районної ради, районної державної адміністрації, районного відділу культури, центральної районної бібліотеки.
         З 2021 р. у зв'язку з реорганізацією бібліотеки для дітей, працює бібліотекарем відділу обслуговування дітей 1-4 класів Теофіпольської центральної бібліотеки Теофіпольської селищної ради.

      Публікації Конвалюк Н. В.:

      ♦ Конвалюк Н. Болить і досі всім Афганістан : [зустріч з воїнами-афганцями] / Н. Конвалюк // Життя Теофіполь-щини. – 2015. – 18 лют.
      ♦ Конвалюк Н. Відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів : [урок мислення у природі “У царстві пернатих друзів”] / Н. Конвалюк // Життя Теофіпольщини. – 2018. – 26 квіт.
      ♦ Конвалюк Н. Гіркої пам'яті ковток Афганістану : [зустріч   читачів-учнів  з   воїнами-інтернаціоналістами]   / Н. Конвалюк // Життя Теофіпольщини. – 2019. – 14 лют.
      ♦ Конвалюк Н. Година права : [в РДБ проведено годину права “Неповнолітні у правовому просторі”] / Н. Конвалюк // Життя Теофіпольщини. – 2019. – 12 груд.
      ♦ Конвалюк Н. Наш вічний сучасник : [про обл. поет. онлайн-марафон   “Хмельниччина    читає    Шевченка”]    / Н. Конвалюк // Життя Теофіпольщини. – 2017. – 9 берез.
      ♦ Конвалюк Н. Наші серед переможців : [Всеукр. конкурс дит. малюнка “Книги і діти, екологія і світ”] / Н. Конвалюк // Життя Теофіпольщини. – 2021. – 27 трав.

      Хмельницька районна бібліотека для дітей

      СТЕПАНОВА ОЛЬГА МИТРОФАНІВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1981-1982 рр.)

         Народилася 6 липня 1946 р. в м. Новокузнецьк Кемеровської області. Навчалася на бібліотечному факультеті в Липецькому культурно-освітньому училищі, а професію вчителя історії здобула у Воронезькому педагогічному інституті.
         До 1981 р. проживала в росії і працювала в різних організаціях. Після переїзду в м. Хмельницький у 1976-1981 рр. – завідувачка Хмельницької міської бібліотеки № 3. У 1981-1982 рр. – заступник директора Хмельницької районної централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми. Небайдужа, ініціативна, енергійна вона залишила помітний слід у роботі Хмельницької районної бібліотеки для дітей. У 1983 р. перейшла працювати завідувачкою відділу роботи з користувачами-учнями 5-9 класів Хмельницької обласної бібліотеки для дітей.

      ГУРА АДЕЛІЯ БРОНІСЛАВІВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1982-1992 рр.)

         Народилася 20 листопада 1955 р. в м. Хмельницький. Закінчила філологічний факультет Чернівецького державного університету ім. Юрія Федьковича. У 1982-1992 рр. – заступник директора Хмельницької районної централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми. У ці роки проводилося багато масових заходів і в бібліотеці, і в ЗОШ № 19: диспути, захист читацького формуляра, літературні ранки, конференції тощо. Працювала також в Державному архіві Хмельницької області, у Хмельницькій міській раді, музеях міста.
         Під час роботи у Хмельницькій РДБ за ініціативою Аделії Броніславівни було зроблено оформлення відділу обслуговування читачів молодшого шкільного віку у стилі казкових мотивів. Багато уваги приділялося наданню методичної і практичної допомоги бібліотекам-філіям району. Аделія Броніславівна – високоерудована,  яскрава, ініціативна особистість, досвідчений бібліотекар.
         Зараз працює завідувачкою бібліотеки Хмельницького інституту соціальних технологій Університету “Україна”.

      НОВІКОВА ГАЛИНА МАР'ЯНІВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2003-2005 рр.)

         Народилася 24 квітня 1941 р. в смт Чорний Острів Хмельницького району в сім'ї службовців. Педагог за освітою, багато років віддала навчанню дітей.
         У 2003 р. призначена на посаду заступника директора Хмельницької районної ЦБС по роботі з дітьми. На посаді заступника директора створювала комфортні умови для  користувачів-дітей, впроваджувала нові форми і методи роботи з дітьми. Велику увагу приділяла краєзнавчій роботі, для читачів-дітей діяли клуби за інтересами. У січні 2005 р. звільнена з посади заступника директора по роботі з дітьми Хмельницької районної ЦБС за власним бажанням.

      ГРИСНЮК ВАЛЕНТИНА ІВАНІВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2005-2007 рр.)

         Народилася 5 серпня 1968 р. в смт Чорний Острів Хмельницького району. У 1989 р. закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище за спеціальністю “Бібліотечна справа”.
         Трудову діяльність розпочала у 1985 р. бібліотекарем Чорноострівської бібліотеки для дорослих. У січні 2005 р. переведена на посаду заступника директора Хмельницької центральної районної бібліотеки по роботі з дітьми. Працюючи на посаді заступника директора по роботі з дітьми, підтримувала попередні традиції та напрацювання. Велика увага приділялася краєзнавчій роботі: проводилися різноманітні заходи із знатними людьми краю, місцевими поетами та письменниками, народними умільцями.
         У квітні 2007 р. переведена на посаду бібліографа Хмельницької районної бібліотеки.

      Публікації Гриснюк В. І.:

      ♦ Гриснюк В. І. З метою покращення роботи бібліотек… / В. І. Гриснюк// Прибузька зоря. – 2011. – 8 квіт. – С. 5.
      ♦ Гриснюк В. І. Книгижиття Людмили Кірик-Радомської / В. І. Гриснюк  // Прибузька зоря. – 2018. – 21 черв. – С. 5.

      ВІЗНЮК ЛЮДМИЛА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2008-2014 рр.)

         Народилася 15 червня 1985 р. в с. Ляпинці Хмельницького району. У 2011 р. закінчила Хмельницьку гуманітарно-педагогічну академію і отримала повну вищу освіту за спеціальністю “Дошкільне виховання”.
         У травні 2008 р. призначена на посаду заступника директора Хмельницької центральної районної бібліотеки по роботі з дітьми. Людмила Анатоліївна була переповнена новими ідеями і творчими задумами, вивчала та впроваджувала передовий досвід роботи з дітьми. За період її керівництва бібліотека брала участь у Всеукраїнських, обласних і місцевих конкурсах. Свою теплоту і знання вкладала в організацію і діяльність клубів за інтересами “Читацький вулик”, “Правовик” та ін.
         Візнюк Л.А. брала участь у виїзних масових заходах для дітей в населених пунктах Хмельницького району. У серпні 2014 р. звільнена з посади заступника директора Хмельницької районної ЦБС по роботі з дітьми за власним бажанням.

      РИМАР ЛЮДМИЛА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2011-2014 рр.)

         Народилася 1 лютого 1976 р. в с. Антонівка Хмельницького району. У 1995 р. закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище за спеціальністю “Режисер”. Працювала викладачем у Чорноострівській дитячій музичній школі. З 2000 р. – директор Антонівського Будинку культури. У 2001 р. вступила до Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Після закінчення університету працювала вчителем української мови та літератури в Антонівській ЗОШ I-II ступенів.
         У серпні 2011 р. призначена на посаду заступника директора Хмельницької районної ЦБС по роботі з дітьми (на період декретної відпустки Візнюк Л.А.).
         Людмила Римар – чудовий організатор, професіонал у бібліотечній справі, справжній генератор ідей. Активно працювала з користувачами-дітьми, брала активну участь у Всеукраїнських, обласних та районних конкурсах.
         У квітні 2014 р. переведена з посади заступника директора Хмельницької районної ЦБС по роботі з дітьми в Чорноострівський селищний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

      Публікації Римар Л. А.:

      ♦ Римар Л. Бібліотека – джерело знань / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2012. – 28 верес. – С. 7.
      ♦ Римар Л.  Відзначаючи 90-річчя від дня народження М. Магери / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2012. – 28 верес. – С. 5.
      ♦ Римар Л. “Грими набатом, 45-й рік” / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2012. – 11 трав. – С. 5.
      ♦ Римар Л. 21 лютого на базі Давидковецької ЗОШ відбулась музично-поетична композиція “Рідна мова милозвучна, чарівна і лучна” / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2013. – 1 берез. – С. 7.
      ♦ Римар Л. Дитинство – щаслива країна / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2012. – 8 черв. – С. 3.
      ♦ Римар Л. ...І лине над землею слово Кобзаря / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2013. – 15 берез. – С. 8.
      ♦ Римар Л. “Природи неповторную красу я серцем, словом, пензлем захищу” / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2013. – 31 трав. – С. 5.
      ♦ Римар Л. Хмельницька районна бібліотека для дітей запрошує до участі у конкурсі / Л. Римар // Прибузька зоря. – 2013. – 1 лют. – С. 6.

      САЯНОК ЮЛІЯ МИКОЛАЇВНА
      Заступник директора Хмельницької районної ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2014-2019 рр.)

         Народилася 5 лютого 1986 р. в смт Муровані Курилівці Мурованокуриловецького району Вінницької області. У 2007 р. закінчила Хмельницьку гуманітарно-педагогічну академію за спеціальністю “Педагогіка. Музика. Етика. Естетика”.
         З 16 жовтня 2014 р. призначена на посаду заступника директора Хмельницької районної ЦБС по роботі з дітьми. З жовтня 2019 р. – директор  Хмельницької центральної районної бібліотеки (у 2020 р. Хмельницька центральна районна бібліотека перейменована на Комунальний заклад “Центральна бібліотека Чорноострівської селищної ради”).
         Її цілеспрямованість, професійний розвиток, вміння бачити перспективу стали запорукою перетворень у бібліотеці. Велику увагу приділяла створенню комфортних умов для користувачів та впровадження нових форм і методів роботи з читачами.
         Саянок Ю. М. – член Української бібліотечної асоціації.

      Публікації Саянок Ю. М.:

      ♦ Саянок Ю. Книга – джерело знань / Ю. Саянок // Прибузька зоря. – 2015. – 23 квіт. – С. 7.
      ♦ Саянок Ю. Книга пам'яті мого роду / Ю. Саянок // Прибузька зоря. – 2015. – 14 трав. – С. 5.
      ♦ Саянок Ю. “Кобзарики” – 25-річчю Незалежності / Ю. Саянок // Прибузька зоря. – 2016. – 18 серп. – С. 7.
      ♦ Саянок Ю. Планшет у щасливу родину / Ю. Саянок // Прибузька зоря. – 2016. – 31 берез. – С. 7.
      ♦ Саянок Ю. Про обласний конкурс юних обдарувань / Ю. Саянок // Прибузька зоря. – 2016. –  28 лип. – С. 8.

      Чемеровецька районна бібліотека для дітей

      СОРОЧАН (ЯЩУК) ЛЮБОВ КИРИЛІВНА
      Завідувачка Чемеровецької районної
      бібліотеки для дітей
      (1978-1981 рр.)

         Народилася 28 листопада 1928 р. в с. Бейзими Антонінського (тепер Ізяславського) району Хмельницької області у багатодітній сім'ї. В 1941 р. закінчила 7 класів Ліщанської неповної середньої школи.
         В 1945 р. вступила в Кам'янець-Подільський культурно-освітній технікум, після закінчення якого розпочала трудову діяльність в с. Калюс Новоушицького району завідувачкою сільської бібліотеки.
         З червня 1948 р. по серпень 1971 р. Любов Кирилівна на бібліотечні роботі. В 1971-1977 рр. – завідувачка Чемеровецького районного відділу культури. Потім знову на бібліотечній роботі в Чемерівцях, Кам'янці-Подільському.
         З травня 1988 р. по жовтень 2001 р. Любов Кирилівна була бібліографом бібліотеки Чемеровецького медичного училища. Працюючи на бібліотечній ниві, вона проявила себе здібним організатором. За короткий період зуміла організувати в дитячій бібліотеці відділ обслуговування, налагодила процес обслуговування дітей в сільських та шкільних бібліотеках. Саме в період її роботи Чемеровецькій районній дитячій бібліотеці було присвоєно звання “Бібліотека відмінної роботи”.
         За сумлінну працю Любов Кирилівна нагороджена значком Міністерства культури УРСР та іменним годинником. Її неодноразово нагороджували грамотами обласного управління та районного відділу культури.
         В 1970 р. вийшла ілюстрована брошура “Книга вчить рідну землю любити” (автори Н.О. Луцюк, З.І. Воронцова). В ній розповідається про досвід роботи працівників Чемеровецької районної дитячої бібліотеки з питань трудового виховання юних читачів. Добрим словом тут згадується завідувачка  Л.К. Сорочан.

      КРАСНОСЕЛЬСЬКА ОЛЬГА ЛЮДВІГІВНА
      Заступник директора Чемеровецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1981-1983 рр.)

         Народилася 14 вересня 1957 р. у селянській родині в с. Кутківці Чемеровецького району. З 1965 по 1975 рр. навчалася в Кутковецькій середній школі. Після закінчення школи в 1975 р. вступила до Хмельницького педагогічного училища на факультет дошкільного виховання. В 1977 р. молода та енергійна Ольга Людвігівна була направлена на роботу до Кутковецького дитячого садка.
         В 1977 р. призначається на посаду старшого бібліотекаря відділу обслуговування 1-3 класів Чемеровецької районної бібліотеки для дітей. Прикипівши душею до бібліотечної справи, в 1980 р. Ольга Людвігівна вступила на заочний факультет Київського державного інституту культури та уже в 1981 р. була призначена заступником директора по роботі з дітьми. Нагороджена знаком “Відмінник освіти України”.
         Сталий розвиток та репутація кожної установи залежать від умілого та мудрого керівника-професіонала, який володіє хорошим авторитетом і здатний спрямовувати колектив на виконання поставлених завдань. Такою завідувачкою була Красносельська Ольга Людвігівна, яка більшу частину свого життя присвятила книзі та бібліотеці.

      КРОПЕЛЬНИЦЬКА СВІТЛАНА ВОЛОДИМИРІВНА
      Заступник директора Чемеровецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1983-2003 рр.)

         Народилася 16 вересня 1935 р. в с. Липова Долина Липово-Долинянського району Сумської області. Згодом сім'я переїхала в м. Кам'янець-Подільський. З 1959 по 1961 рр. навчалася в Кам'янець-Подільському технікумі культурно-освітніх працівників.
         Після закінчення технікуму спочатку працювала методистом Грицівської районної бібліотеки. Нелегко було дівчині з міста жити життям далекого сільського району. Проте молодість, ентузіазм, бажання працею своєю принести людям користь, вели молодого спеціаліста від Грицева пішки до найвіддаленіших сіл району.
         Після укрупнення району працювала в інших бібліотеках. З 5 липня 1982 р. – старший бібліотекар відділу обслуговування Чемеровецької районної дитячої бібліотеки. У 1983 р. Світлана Володимирівна переведена на посаду заступника директора по роботі з дітьми.
         Відвідувачі дитячої бібліотеки поважали Світлану Володимирівну за енциклопедичні знання та вміння допомогти їм підібрати необхідну літературу, за людяність і доброту.
         В 1991 р. в республіканському конкурсі “На кращий сценарій” зайняла 3-є призове місце за історико-краєзнавчу літературну подорож “Тобі розкаже сива давнина, як край наш жив, боровсь і розвивався”. Світлана Володимирівна носить почесне звання “Ветеран праці”.

      Публікації Кропельницької С. В.:

      ♦ Кропельницька С. Дітям про Великий Жовтень / С. Кропельницька // Нове життя. – 1987. – 31 жовт.
      ♦ Кропельницька С. Дітям про з'їзд партії / С. Кропельницька // Нове життя. – 1986. –16 груд.
      ♦ Кропельницька С. Для юних читачів / С. Кропельницька // Нове життя. – 1992. – 18 берез.
      ♦ Кропельницька С. До юних сердець / С. Кропельницька // Нове життя. –1984. – 12 лип.
      ♦ Кропельницька С. Могутній засіб впливу / С. Кропельницька // Нове життя. – 1989. – 17 серп.
      ♦ Кропельницька С. Об'єднання за інтересами / С. Кропельницька // Нове життя. – 1990. – 16 серп.

      Література про Кропельницьку С. В.:

      ♦ Назарчук М. “… І щирі відверті розмови” / М. Назарчук // Нове життя. – 1986. – 3 жовт.
      ♦ Скарбниця  знань  для  дітей  //  Нове  життя.   –   1988.   – 27 лют.
      ♦ Соколенко К. В клубі “Пізнання” / К. Соколенко // Нове життя. – 1993. – 4 груд.
      ♦ Тісні зв'язки // Нове життя. – 1988. – 8 берез.

      КУЛЬПІНСЬКА МАРІЯ МИХАЙЛІВНА
      Заступник директора Чемеровецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2003-2008 рр.)

         Народилася 12 березня 1975 р. в с. Раковець Богородчанського району Івано-Франківської області. В 1990 р. вступила в Кам'янець-Подільське училище культури на бібліотечний факультет. Закінчила училище з відзнакою і прийшла працювати в Чемеровецьку районну бібліотеку для дітей у відділ обслуговування 1-4 класів. У 2003 р. переведена на посаду заступника директора по роботі з дітьми.
         Марія Михайлівна, працюючи заступником директора по роботі з дітьми, проявила себе професіоналом, який вміє в будь-якій справі досягати конкретних позитивних результатів. Гарні організаторські здібності, велика працездатність та відданість улюбленій справі завжди дозволяли їй забезпечувати належне виконання обов'язків у колективі, що проявлялося конкретними справами.
         З 2008 р. по даний час Кульпінська М.М. обіймає посаду директора Чемеровецької центральної бібліотеки. На всіх ділянках роботи зарекомендувала себе хорошим організатором, вмілим та ініціативним працівником. Багато уваги приділяє забезпеченню реалізації державної політики в галузі культури на території району, доступності всіх видів бібліотечних послуг. Сприяє загальнонаціональній культурній консолідації суспільства, відродженню та розвитку традицій і культури української нації, етнічної, культурної і мовної самобутності національних меншин, збереженню культурної спадщини.
      Кульпінська М.М. вміло поєднала в собі принципо-вість і вимогливість з поміркованістю і людяністю. Завжди проявляє ініціативу у громадських справах. Користується заслуженим авторитетом серед колег та керівництва району.

      Публікації Кульпінської М. М.:

      ♦ Кульпінська М. “Бережи довкілля – сортуй сміття” : [проєкт] / М. Кульпінська // Нове життя. – 2021. – 28 трав.
      ♦ Кульпінська М. З родини починається наш рід / М. Кульпінська // Нове життя. – 2022. – 15 лип.
      ♦ Кульпінська М. Захоплююча гра з серйозними завданнями / М. Кульпінська // Нове життя. – 2022. – 4 серп.
      ♦ Кульпінська М. “Лідер читання” / М. Кульпінська // Нове життя. – 2020. – 7 серп.
      ♦ Кульпінська М. “Моя громада – мій добробут” / М. Кульпінська // Нове життя. – 2020. – 18 верес.
      ♦ Кульпінська М. Парк Софіївка : [відвідали бібліотекарі громади] / М. Кульпінська // Нове життя. – 2021. – 15 жовт.

      ЗАДВОРНА ТАМАРА ВАСИЛІВНА
      Заступник директора Чемеровецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2008-2012 рр.)

         Народилася 5 травня 1974 р. в с. Кугаївці Чемеровецького району. У 1981 р. пішла навчатися в Чемеровецьку середню школу № 1. У 1989-1992 рр. навчалася в Чемеровецькому медичному училищі. Після закінчення училища працювала на різних посадах в Чемеровецькій центральній районній лікарні. За обставинами, які склалися на той час, була змушена переїхати до м. Воркута.Після повернення на батьківщину, з січня 2005 р. почала працювати на бібліотечній ниві Чемеровеччини на посаді бібліотекаря відділу обслуговування користувачів 1-4 класів. Уже в 2007 р. з відзнакою закінчила навчання в Кам'янець-Подільському училищі культури за спеціальністю “Бібліотечна справа”. А в серпні 2008 р. була призначена на посаду заступника директора по роботі з дітьми та працювала тут до 2012 р.
         Під час роботи в бібліотеці Тамара Василівна навчала дітей любити книгу, сприймати її як невичерпне джерело пізнання світу, прищеплювала навички бібліотечно-бібліографічної грамотності, адже вважала, що це першочергові обов'язки бібліотекаря. Тамара Василівна – зважений, розсудливий, тактовний та високопрофесійний фахівець.

      Публікації Задворної Т. В.:

      ♦ Задворна Т. ”Книжкові іменини” / Т. Задворна // Нове життя. – 2012. – 24 лют.
      ♦ Задворна Т. “Коханням дорожити вмійте…” / Т. Задворна // Нове життя. – 2010. – 19 лют.
      ♦ Задворна Т. Найкращий читач – 2011 / Т. Задворна // Нове життя. – 2011. – 25  берез.
      ♦ Задворна Т. Увага!  Конкурс! / Т. Задворна  // Нове життя. – 2010. – 5 лют.

      ГАЛАК ОЛЬГА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Чемеровецької ЦБС по роботі з
      дітьми. Завідувачка центральної бібліотеки для дітей
      Чемеровецької селищної територіальної громади

      (2012 р. – по даний час)

         Народилася 19 листопада 1988 р. Свій професійний шлях розпочала у 2010 р., ще під час навчання на історичному факультеті Кам'янець-Подільського університету ім. Івана Огієнка, який закінчила у 2011 р., обійнявши посаду директора Чемеровецького районного історико-краєзнавчого музею. На даній посаді пропрацювала до грудня 2012 р.
         У 2012 р. Галак О.А. отримала пропозицію очолити районну бібліотеку для дітей. З початком її роботи бібліотека взяла курс на розвиток національно-патріотичного виховання, збереження матеріальної та нематеріальної культурної спадщини та проєктну діяльність.
         Визначившись з напрямками розвитку, у 2018 р. бібліотека брала участь в польсько-німецько-українському проєкті “Молоді лідери Європи – обмін досвідом, побудова діалогу – UkraineCalling”, який був унікальним шансом для переосмислення питання побудови демократичного суспільства. Продуктом участі став ряд заходів даної тематики та віртуальна виставка з презентації матеріалів проєкту для юної аудиторії.
         Згодом, уже в 2019 р.був ще один не менш важливий досвід участі в міжнародному проєкті “Збереження культурної та історичної спадщини. Досвід Німеччини”. Проєктом було передбачено навчальний візит до м. Берлін, де була можливість познайомитися з історичною та культурною спадщиною Німеччини. Наступним етапом даного проєкту стало проведення заходів з питань збереження культурної спадщини своєї громади. Проєкт дав можливість імплементувати отримані знання та досвід під час організації та проведення ivent-заходів для різних вікових категорій, метою яких було популяризувати серед молоді культурні об'єкти місцевого значення, історію, культуру і традиції регіону. Перейнявши досвід Німеччини, було розроблено “План змін бібліотечної галузі”, який дав можливість Ользі Анатоліївні стати лідером команди Чемеровецької ТГ під час участі в “Академії культурного лідера”.
         Варто також згадати інші не менш важливі досягнення бібліотеки на чолі Ольги Анатоліївни останніх двох років: реалізація проєкту “Дитяча платформа розвитку” – облаштування дитячої площадки, яка покращила дозвілля та створила більше умов для всебічного розвитку дітей смт Чемерівці, участь у воркшопі для культурних менеджерів, організований у партнерстві CultureBridges та ГО “Інша Освіта”, участь в регіональному Форумі “Хмельниччина в контексті реалізації Цілей Сталого Розвитку ООН” та нагородження бібліотеки дипломом за активну участь в обласному Конкурсі кращих практик “Змінюй світ: досягай цілей сталого розвитку” від Програми розвитку ООН в Україні.
         Не менш значимою для Ольги Анатоліївни стала роль координатора Всеукраїнського заняття “Не вірр – перевіррр” – в умовах актуалізації теми медіаграмотності. Після отримання досвіду за кордоном та в Україні стало зрозуміло, що бібліотеці потрібен новий вектор розвитку. Рішення прийшло само по собі після отримання міні-гранту на реалізацію проєкту “Краплинка творчості дитячого серця” – для дітей з особливими потребами. Бібліотека стала поєднувати свою роботу з реалізацією проєктів соціального спрямування. Тому наступним кроком стала участь в програмі “Децентралізація на практиці:  вчимося  один в одного”.
         Пізніше були перемоги: регіональний конкурс проєктів “Мистецтво створювати бібліотеку…”, отримання стипендії для професіоналів сектору культури та креативних індустрій від HouseofEurope, перемога в регіональному конкурсі проєктів “Майстерня з промоції читання”, участь у програмі-проєкті “Табір Активних Громадян” та в його рамках реалізація проєкту соціальної дії “ОсобливаЯ” та дві номінації в конкурсі “Золотий фліпчат” – “Проєкт року” та “Активістка року”, під час якого “ОсобливаЯ” отримує заслужену нагороду “Проєкт року”. Цього ж 2020 р. – участь в мегакрутій молодіжній програмі “Молодь змінить Україну” та за її підсумками реалізація на базі бібліотеки проєкту “Мобільна школа фінансової грамотності “Шлях грошей”.
         Не менш важливим та актуальним став реалізований у 2021 р. адвокаційний проєкт “Бережи довкілля – сортуй сміття”, улюбленим і традиційним є бібліотечний проєкт літературне кафе “Book& кава” – простір  для хороших книг та поціновувачів ароматної кави. У даних проєктах Ольга Анатоліївна виступала співавтором та координатором. Під її керівництвом бібліотека трансформується відповідно вимог час, не стоїть осторонь проблем та потреб, які виникають у громаді з підтримки ЗСУ та внутрішньо переміщених осіб.

      Публікації Галак О. А.:

      ♦ Галак О. Бібліотечний простір для дітей / О. Галак // Нове життя. – 2016. – 24 черв.
      ♦ Галак О. Вітання зі святом! : [користувачами ЦДБ Героїв ЗСУ] / О. Галак // Нове життя. – 2022. – 8 груд.
      ♦ Галак О. “Вічно буде поміж нас – України син Тарас” / О. Галак // Нове життя. – 2020. – 6 берез.
      ♦ Галак О. Дитяча бібліотека на службі дітей / О. Галак // Нове життя. – 2020. – 14 лют.
      ♦ Галак О. “Книгоманія – 2020” : [ІІ етап Всеукр. конкурсу дит. читання] / О. Галак // Нове життя. – 2020. – 28 лют.
      ♦ Галак О. “Лютнева DanceRevolution” / О. Галак // Нове життя. –2016. – 19 лют.
      ♦ Галак О. Майстер-клас “Наші дитячі ручки творять солодкі штучки” : [проведено ЦДБ в дит. садку] / О. Галак // Нове життя. – 2021. –  30 лип.
      ♦ Галак О. Могутнє, вічне слово Кобзаря / О. Галак  // Нове життя. – 2014. – 7 лют.
      ♦ Галак О. “Найкращий читач 2014” / О. Галак // Нове життя. – 2014. – 11 квіт.
      ♦ Галак О. Народознавчий урок / О. Галак // Нове життя. – 2014. – 26 груд.
      ♦ Галак О. “Несе Франко нащадкам хліб щоденний, несе у серці вистражданий вірш” / О. Галак // Нове життя. – 2014. – 19 серп.
      ♦ Галак О. “16 днів проти насилля” / О. Галак // Нове життя. – 2022. – 8 груд.

      Шепетівська районна бібліотека для дітей

      ОСТРОВСЬКА ГАЛИНА АНДРІЇВНА
      Заступник директора Шепетівської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1984-2002 рр.)

         Народилася 21 січня 1953 р. в м. Шепетівка Хмельницької області. Закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекознавство та бібліографія”. 
         У 1984 р. Галина Андріївна переведена з бібліотеки № 2 в Шепетівську районну бібліотеку для дітей на посаду заступника директора Шепетівської ЦБС по роботі з дітьми. Саме на початку 90-х років у дитячій районній бібліотеці зайнялися пошуком нових форм популяризації книги. Тоді, у 1986 р. привертав увагу досвід наших колег бібліотекарів, які на базі бібліотеки створювали дитячі лялькові театри, бо саме вони цікаво і дуже результативно допомагали пропагувати книгу. Ідея створення такого театру оволоділа і працівниками районної дитячої бібліотеки, зокрема заступником директора по роботі з дітьми Островською Г.А. 
         Довгий час Галина Андріївна була іні­ці­атором ство­рен­ня Шепетівського то­ва­рис­тва “Прос­ві­та” іме­ні Та­ра­са Шев­ченка і до сьогоднішнього дня є його головою. Саме під керівництвом Галини Андріївни проводилися цікаві зустрічі та літературні читання з письменниками-земляками. Дитяча бібліотека має багато нагород і дипломів, що свідчить про високий професіоналізм її працівників – освічених, грамотних ентузіастів своєї справи, людей, закоханих у свою професію, котрі працювали в дитячій бібліотеці в різні роки її існування і кожний з яких зробив свій неоціненний внесок у розвиток бібліотеки.
         За період керівництва Островської Г.А. районна дитяча бібліотека стала методичним центром для сільських бібліотек-філій системи. Галина Андріївна брала активну участь у підготовці і проведенні семінарів, ділилася досвідом роботи з дітьми з молодими бібліотекарями системи. Розробляла та проводила масові заходи для дітей району. У 2002 р. перейшла завідувати загальним відділом у Шепетівську міську раду.

      ШКЛЯРУК АЛЛА ФЕДОРІВНА
      Заступник директора Шепетівської ЦБС по роботі з
      дітьми. Завідувачка бібліотеки-філії № 1 для дітей
      Шепетівської ТГ

      (2002 р. – по даний час)

         Народилася 19 липня 1959 р. в смт Білогір'я Хмельницької області. Закінчила Київський державний інститут культури, отримавши спеціальність бібліотекаря. В Шепетівській міській бібліотеці для дітей працює з 1981 р., на посаді завідувачки бібліотеки з 2002 р. З січня 2004 р. бібліотека стала комунальною власністю міста і змінила назву на “Шепетівська міська бібліотека для дітей”.
         Багато років бібліотека отримувала звання “Краща бібліотека для дітей Хмельницької області”. Рік за роком бібліотека модернізувалася, перетворюючись у справжню скарбницю знань. Сьогодні Шепетівська міська бібліотека для дітей не лише книгозбірня, а заклад, у якому діти творчо розвиваються і навчаються.
         Алла Федорівна – високопрофесійний, творчий та ініціативний керівник. Під її керівництвом сьогодні бібліотека стала сучасним інформаційним, освітнім та дозвіллєвим центром. Щороку послугами бібліотеки користуються понад 3 тисячі дітей містаі більше 100 керівників дитячого читання. Щоденно бібліотеку відвідує близько 100 дітей.
         Вже багато років бібліотека є ініціатором діалогу між усіма суб'єктами соціального партнерства. Вона – основний канал, через який все більше представників різних верств населення приєднуються до процесу співробітництва. А. Шклярук підтримує постійний діалог та співпрацю з владою. Дякуючи їй, бібліотека стала одним із новітніх культурних центрів, в якому постійно вирує життя.
         Саме завдяки тандему з владою, спільному бажанню створити нові сучасні умови для дозвілля, навчання, цілеспрямована робота з формування сприятливого соціально-комунікативного клімату навколо діяльності бібліотеки дає значні результати: про бібліотеку знають не тільки її читачі, росте коло її друзів та партнерів, у неї доброзичливі відносини з суспільними структурами, позитивна репутація в ЗМІ, їй довіряють батьки, педагоги та інші групи користувачів.
         Бібліотека на чолі Шклярук А.Ф. бере активну участь в урочистостях з нагоди всіх державних свят, влаштовуючи в холі Будинку культури, на площі Т. Г. Шевченка, у фойє міської ради, в міському парку відпочинку книжково-ілюстративні виставки, оригінальні інсталяції. Працівники бібліотеки завжди охоче беруть участь у місцевих заходах, долучаючись до флешмобів, онлайн-марафонів, квестів.
         Співпраця бібліотеки з меценатами, благодійними фондами, представниками соціально-відповідального бізнесу перетворилася на взаємовигідні партнерські стосунки, головною метою яких є сприяння діяльності бібліотеки, просування дитячого читання.
         Шклярук А.Ф. користується заслуженою повагою та авторитетом серед працівників культури і мистецтв міста та району. Вона активно рекламує бібліотеку в друкованих виданнях, засобах масової інформації, соціальних мережах. Робота бібліотеки постійно висвітлюється в мережі Facebook, на власній сторінціта блозі.

      Ярмолинецька районна бібліотека для дітей

      РАТНІКОВА ЄВГЕНА ГРИГОРІВНА
      Завідувачка Ярмолинецької районної
      бібліотеки для дітей
      (1962-1978 рр.)

         Народилася 17 травня 1933 р. Спочатку працювала інспектором відділу культури. В 1962 р. закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище і перейшла працювати завідувачкою Ярмолинецької районної бібліотеки для дітей.
         Під час централізації в 1978 р. Євгена Григорівна очолила відділ комплектування та обробки літератури Ярмолинецької централізованої бібліотечної системи, де працювала по 1991 р. Користувалась заслуженою шаною та повагою в колективі.

       

       

      КУДРЯШОВА ТЕТЯНА МИХАЙЛІВНА
      Заступник директора Ярмолинецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1978-1980 рр.)

         Народилася 16 квітня 1948 р. Закінчила Київський державний інститут культури. У 1978 р. була призначена на посаду заступника директора Ярмолинецької ЦБС по роботі з дітьми.
         Деякий час працювала у відділі обробки літератури та Ярмолинецькому районному Будинку культури. Тетяна Михайлівна була ведучою на всіх районних заходах та урочистостях. Чудово декламувала вірші, гарно співала. Брала участь у концертних програмах. У 1988 р. очолила методичний відділ, який надавав всебічну допомогу та підтримку сільським бібліотекам району. В 1997 р. була затверджена на посаду директора Ярмолинецької ЦБС.

      ТРАЧУК ЄВДОКІЯ ФЕДОРІВНА
      Заступник директора Ярмолинецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1980-2013 рр.)

         Народилася 8 листопада 1955 р. в с. Гулі Барського району Вінницької області. В бібліотеку прийшла у 1973 р. і почала працювала на абонементі. У 1978 р. заочно закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”.
         У 1980 р. призначена на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми. Цілеспрямована і наполеглива в своїй роботі Євдокія Федорівна започаткувала в дитячій бібліотеці клуби за інтересами, які залюбки відвідували діти.
         У 1982 р. дитячу бібліотеку нагороджено Почесною грамотою Міністерства культури та комітету профспілки працівників культури України за активну участь у Республіканському огляді роботи дитячих бібліотек з питань пропаганди книги серед дітей, присвяченого 60-річчю Всесоюзної піонерської організації.
         З 1990 р. при бібліотеці працює клуб з профорієнтації “Орієнтир”. У 1991 р. на базі районної бібліотеки для дітей проводився  обласний семінар бібліотекарів відділів обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів. У 1994 р. бібліотека включилася в обласну краєзнавчо-етнографічну експедицію “Мій рідний край, моя земля”. 
         У 1995 р. на базі Сутковецької бібліотеки-філії відбулося відкриття обласного Тижня дитячої та юнацької книги. З 1996 р. за ініціативи Євдокії Федорівни розпочав свою роботу гурток “Книга і лялька”, працюють клуби за інтересами “Берегиня”, “Джерельце”, “Первоцвіт”.
         У 2001 р. виходить книга “Ярмолинецькі самоцвіти”, матеріали до якої зібрала і впорядкувала Євдокія Федорівна.
         У 2003 р. бібліотека брала участь в обласному конкурсі юних дарувань “Кобзарики”. Цього ж року фото заступника директора ЦБС по роботі з дітьми Є. Ф. Трачук занесено на районну Дошку Пошани.
         У 2005 р. за активне проведення обласної естафети пам'яті “Вклонімося великим тим рокам” почесною грамотою нагороджено районну бібліотеку для дітей. Бібліотека брала участь у конкурсі дитячої творчості “Моя мала Батьківщина”,  де учениця Соколівської ЗОШ І-ІІІ ступенів  Ястремська А. виборола 5-е місце і була нагороджена грамотою та цінним подарунком.
         У 2007 р. за 2-е місце в обласному конкурсі на кращий бібліотечний захід для дітей “Хмельницькій області – 70” за сценарій до Дня рідного краю “З Хмельниччиною в серці” колектив бібліотеки нагороджено цінним подарунком.
         Починаючи з  2008 р., бібліотека щорічно долучається до Всеукраїнського конкурсу “Найкращий читач України”. У цьому ж році виходить з друку книжка легенд Ярмолинецького краю “Ярмолаєва земля”, упорядником якої стала Трачук Є. Ф.
         У 2010 р. в обласному конкурсі дитячого малюнка “Намалюй травень, намалюй Перемогу” дитяча бібліотека під керівництвом Трачук Є. Ф. зайняла 3-є місце. Цього ж року бібліотека включилася в обласну заочну читацьку конференцію “Україно, ти моя молитва...” (до 75-річчя від дня народження В. Симоненка). Учениця 9-го класу Ярмолинецького НВК Міщинська  А. стала однією з переможців і посіла ІІІ призове місце.
         У 2011 р. за активну участь в Інтернет-вікторині “Леся Українка – зірка української поезії” учениця Новосільської ЗОШ Яковенко Марія нагороджена грамотою обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка.
         У 2012 р. бібліотека здобула перемогу в проєкті “Бібліоміст-Україна”.
         2013 рік – переможницею обласного конкурсу “Найкращий читач” стала учениця 6 класу Ярмолинецького НВК Дереш Юлія, яка отримала першість і поїздку до м. Львів.

      ПАСІЧНИК РАЇСА ВОЛОДИМИРІВНА
      Заступник директора Ярмолинецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1988-1989 рр.)

         Народилася 17 березня 1955 р.в смт Шумськ Тернопільської області. В 1972 р.закінчила середню школу, апрофесію бібліотекаря здобулав Кам'янець-Подільському культурно-освітньому училищі. Трудову діяльність розпочалав 1974 р.на посаді завідувачки абонементу Білогірської районної бібліотеки для дорослих. Пізніше працювала в бібліотеках області: Теофіпольській районній бібліотеці для дорослих, бібліотеці с.Ладиги Старокостянтинівського району, Старокостянтинівській районній бібліотеці для дітей, обласній бібліотеці для дітей ім. Т.Г. Шевченка.
         У 1986 р. Пасічник Р. В. починає працювати в Ярмолинецькій районній бібліотеці для дітей. Спочатку старшим бібліотекарем, а в 1988-1989 рр. – заступник директора по роботі з дітьми (на період декретної відпустки Трачук Є.Ф.). Працюючи на цій посаді, Раїса Володимирівна організувала роботу клубу за інтересами “Орієнтир”, спрямованого на профорієнтацію старшокласників, започаткувала цикл народознавчих заходів. Ефективно здійснювала також методичну допомогу бібліотекам району з питань роботи з читачами-дітьми. Сприяла придбанню екрану та проектора для районної бібліотеки для дітей. Особливо в цей період було покращено матеріально-технічну базу бібліотеки, придбано книжкові вітрини, підключено бібліотеку до центрального опалення. Пасічник Р. В. очолювала районну профспілкову організацію бібліотечних працівників.
         Після виходу з декретної відпустки Трачук Є. Ф. Раїса Володимирівна до 1992 р. працювала на посаді старшого бібліотекаря районної бібліотеки для дітей.

      ЧЕРЕВУЛЯ АЛЛА ЛЕОНІДІВНА
      Заступник директора Ярмолинецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2013-2017 рр.)

         Народилася 22 червня 1967 р. в смт Ярмолинці. В 1991 р. закінчила Кам'янець-Подільське училище культури за спеціальністю “Бібліотечна справа”.
         Працювати в дитячу бібліотеку прийшла в 1996 р. на посаду бібліотекаря читального залу. Організовувала та проводила масові заходи, вела роботу клубів за інтересами “Правознавець” та “Орієнтир”. Надавала методичну та практичну допомогу бібліотекам-філіям.
         У 2013 р. була призначена на посаду заступника директора Ярмолинецької ЦБС по роботі з дітьми. У цьому ж році бібліотеку для дітей переведено в нове, сучасне приміщення районного Будинку культури.
         Підвищувала кваліфікацію в Хмельницькому регіональному тренінговому центрі для бібліотекарів за курсом “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету”.
         За час керівництва Черевулі А. Л. читачі бібліотеки брали активну участь в обласному конкурсі дитячої творчості “Кобзарики” та написанні обласної Книги пам'яті “Війні немає забуття” (2014, 2015), зайняли призові місця та отримали грамоти обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка.А за участь у конкурсі “Книга пам'яті мого роду”у 2014 р. бібліотека нагороджена Почесною грамотою Ради Хмельницької обласної організації ветеранів.
         У 2017 р. Алла Леонідівна  переведена на посаду методиста Ярмолинецької центральної бібліотеки.

      БОЖИК СНІЖАНА АНАТОЛІЇВНА
      Заступник директора Ярмолинецької ЦБС
      по роботі з дітьми
      (2017-2020 рр.)

         Народилася 15 січня 1976 р. в смт Чемерівці Хмельницької області. Закінчила Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет.
         У травні 2017 р. призначена на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми. У цьому ж році бібліотека взяла участь у Всеукраїнському літературному конкурсі “Творчі канікули”, “Booksummer”, а учениця Граб Анастасія взяла участь в третьому етапі обласного квесту “Відома і невідома Хмельниччина”. 
         У 2018 р. дитяча бібліотека взяла участь у Всеукраїнському літературному конкурсі “Творчі канікули”, мовознавчому конкурсі “Мово моя українська”, “Книгоманія 2018”, “Лідер читання 2018”. У 2019 р. бібліотека взяла участь у Всеукраїнському літературному конкурсі “Творчі канікули”, мовознавчому конкурсі “Мово моя українська”, “Книгоманія 2019”, “Лідер читання 2019”. Також стали учасниками проєкту “Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні” від Представництва ЄС в Україні та проєкту від фундації І. Жолдак “Як приборкати Книжкозавра”. Учасниця клубу за інтересами “Первоцвіт” Войцехівська Олександра взяла участь у “Конкурсі дитячих рукописів”.

      Міські бібліотеки для дітей

      Кам'янець-Подільська міська
      бібліотека-філія № 6 для дітей

      КРЕЧЕТ НІНА ВОЛОДИМИРІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 6 для дітей
      (1944-1952 рр.)

         Кам'янець-Подільську міську бібліотеку-філію № 6 Кречет Ніна Володимирівна очолила одразу після звільнення міста Кам'янця-Подільського від німецько-фашистських загарбників (26 березня 1944 р.).
         Вже 1 квітня 1944 р. відчиняє двері бібліотека для дорослих. На посаду завідувачки призначено саме Ніну Володимирівну Кречет.
         Бібліотека була розташована в приміщенні по вул. Резервуарній, 4 (пізніше – вул. Уральська). Книжок в бібліотеці майже не було і працівники на чолі з завідувачкою почали збирати їх по всьому місту. Допомагали їм солдати робочою силою та машинами. Безумовно, ці книги були в жахливому стані, їх потрібно було чистити, сушити, клеїти. Цим і займались бібліотекарі та актив. На прохання міської ради почали приносити до бібліотеки книги і жителі міста.
         А 30 травня 1944 р. був виданий наказ по бібліотеці про переведення окремих працівників з бібліотеки № 1 до бібліотеки для дітей.
         Таким чином, датою утворення дитячої бібліотеки в місті Кам'янці-Подільському слід вважати 1 квітня 1944 р. Із звіту про роботу дитячої бібліотеки за 1945 р. завідувачкою дитячої бібліотеки була Кречет Ніна Володимирівна за сумісництвом, адже вона ще очолювала бібліотеку для дорослих. В штаті дитячої бібліотеки працювали: Зикіна Н. А. та Ковалевська О. В.
         В  перший  рік  існування  дитячої  бібліотеки  було зараховано 1700 читачів, до 16 років – 1640, книговидача становила 25394 примірники. Було передплачено 7 газет і 4 журнали, на комплектування виділено 2600 крб.
         В 1951 р. міська бібліотека для дорослих одержала нове приміщення, а дитяча отримала додатково великий зал для читання та кімнату для фондів. Виділені кошти на ремонт та придбання літератури, столів, стільців, дивана, штор. Штат бібліотеки – 3 чоловіки, а також було 42 книгоноші і 10 пересувок. За рік було 3500 читачів, яким видано 63000 книг. Урізноманітнилася масова робота, більше стало наочної агітації.
         В 1952 р. штат бібліотеки складався з 4-х працівників, а читачами були учні шкіл міста з 1 по 10 клас та дошкільнята. Працювали окремо абонемент для учнів молодших та старших класів і читальний зал. Періодичні видання та література в бібліотеці була різнопрофільною: з мистецтва, технічна, сільськогосподарська, природнича, суспільно-політична, дитяча, а також багато художньої.
         У бібліотеці створені каталоги та картотеки, працювали пункти видачі книг у віддалених школах. Колектив бібліотеки підтримував тісні зв'язки з шкільними бібліотеками, разом готували масові заходи, діти охоче брали участь і просили підготувати щось нове.

      ШАБАНОВА ЄВГЕНІЯ ПАНТЕЛЕЙМОНІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 6 для дітей
      (1977-1993 рр.)

         Народилася 13 жовтня 1936 р. в смт Стара Ушиця Кам'янець-Подільського району. Закінчила Ленінградський інститут культури (1967 р.). З 1977 по 1993 рр. очолювала бібліотеку-філію № 6 для дітей. У 80-ті роки колектив бібліотеки приділяв багато уваги моральному та правовому вихованню читачів. Адже на базі бібліотеки працювала школа передового досвіду з цього питання та створено клуб “Юний правознавець”. На заняття клубу запрошувалися спеціалісти різних професій: прокурор, адвокат, суддя, судмедексперт, працівник дитячої кімнати міліції.
         Робота з питань краєзнавства у великій пошані як бібліотекарів, так і читачів. Біля книжкових виставок проводилися огляди літератури, вікторини, бесіди про історичне минуле рідного краю, сучасність рідного міста. На заходи запрошували працівників історичного музею – діти з цікавістю слухали їхні розповіді про Устима Кармелюка, Поділля в часи суворих випробувань.
         При бібліотеці працював літературний гурток “Витоки”. Його відвідувачі – діти, які займалися літературною творчістю. На засіданнях клубу вони читали і обговорювали свої вірші, оповідання, дізнавалися про новинки літератури, ділилися своїми враженнями від прочитаного. Заняття проходили в різних формах: літературні години, бесіди, конкурси, вікторини та ранки.
         У 1988 р. в бібліотеці запрацював гурток “Книга і лялька”. З великим ентузіазмом колектив підходив до проведення лялькових вистав, які з захопленням сприймалися дітьми. В читальному залі для старшокласників працював клуб “Що? Де? Коли?”, який очолювала Барабаш Л. Т.

      ЖМУЙДА (ЛЕЩИНСЬКА) РІТА ГРИГОРІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 6 для дітей
      (1993-2002 рр.)

         Народилася 13 серпня 1956 р. в смт Теофіполь Хмельницької області. Закінчила Київський державний інститут культури (1977 р.) за спеціальністю “Бібліотекознавство і бібліографія” та здобула кваліфікацію бібліотекаря-бібліографа.
         З 1977 р. працювала у відділі технічної літератури обласної наукової бібліотеки. У 1978-1981 рр. – бібліотекар читального залу Теофіпольської районної бібліотеки. 1989-1992 рр. – методист профспілкових бібліотек міста Кам'янця-Подільського.
         У 1993-2002 рр. Жмуйда Р. Г. очолювала Кам'янець-Подільську бібліотеку-філію № 6 для дітей. Колектив бібліотеки проводив роботу з дітьми з вивчення історії рідного краю, відродження народних традицій та обрядів. Була створена кімната народознавства. Виховання дітей на народних традиціях проводилося спільно з музичною, художньою, хоровою школами та Центром дитячої творчості.

      ГАЛЕНКО ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 6 для дітей
      (2002 р. – по даний час)

         Народилася 18 червня 1975 р. в м. Кам'янець-Подільський. Навчалася в Харківській державній академії (1997-2002 рр.) за спеціальністю “Бібліотеко-знавство і бібліографія” та здобула кваліфікацію бібліотекаря-бібліографа. З 1993 по 2002 рр. працювала у бібліотеках-філіях Кам'янець-Подільської міської ЦБС.
         З 1 грудня 2002 р. і дотепер – завідувачка бібліотеки-філії № 6 для дітей Кам'янець-Подільської МЦБС. За час керівництва Галенко О.М. у бібліотеці відбулось ряд важливих подій. У 2003 р. за фінансової підтримки Держдепартаменту США та посольства США в Україні в рамках проєкту “Інтернет для читачів публічних бібліотек” відкрито “Інтернет-центр”, який налічує 2 комп'ютери. У 2011 р. у Всеукраїнському конкурсі “Найкращий читач України – 2011” читач бібліотеки Василь Ракочий отримав перемогу і приз – поїздка на Фестиваль дитячого читання “Книгоманія” у Львові.
         У 2012 р. бібліотека під керівництвом О. М. Галенко зайняла І-е місце в обласному огляді-конкурсі “Краща дитяча бібліотека року”.
         У 2013 р. – у Всеукраїнському конкурсі буктрейлерів “Оживають герої на екрані у рекламі” бібліотека здобула І-е місце на обласному рівні, створивши буктрейлер за повістю Астрід Ліндгрен “Малюк і Карлсон, що живе на даху” і ІІІ-є місце – на Всеукраїнському рівні.
         В березні 2015 р. розпочав роботу Хмельницький регіональний піар-офіс сучасних бібліотек. Це проєкт, реалізація якого стала можливою завдяки перемозі Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи в конкурсі проєктів “Регіональні піар-офіси сучасних бібліотек” за фінансової підтримки програми “Бібліоміст” та експертної підтримки громадської організації “Центр Медіареформ”. Завдання піар-офісів – регулярна робота з журналістами для донесення до широкої аудиторії інформації про модернізацію бібліотек регіону. Команда Хмельницького піар-офісу, у складі якої була і Олена Галенко, перемогла та стала кращою серед сильних конкурентів.
         Бібліотека-філія № 6 для дітей у 2013-2015 рр. працювала відповідно до бібліотечної програми “Юні таланти Кам'янеччини”, організовуючи змістовне, цікаве і комфортне дозвілля, розкривала творчі здібності дітей, співпрацюючи з різними організаціями.
         У 2016 р. Кам'янець-Подільською МЦБС започатковано Всеукраїнський поетичний фестиваль “Поділля ОРЕN”. В рамках фестивалю в різні роки в бібліотеці були проведені зустрічі з письменниками: Іваном Андрусяком, Сергієм Пантюком, Сашком Дерманським, Мариною Павленко, Андрієм Кокотюхою, Лесею Ворониною.
         В 2016 р. – за участь у конкурсі “Бібліотека як сучасний інформаційний центр” отримала заохочувальний приз.
         В 2017 р. – перемога та отримання сертифікату на 1000 грн. на реалізацію соціального проєкту “Бебі-сіттер” від Агенції сталого розвитку АСТАР в рамках “17 мікрогрантів на підтримку 17 принципів сталого розвитку ООН”.
         У 2018 р. – у Всеукраїнському конкурсі “Лідер читання” перемогу та приз (поїздка до Херсонської обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки) отримав читач бібліотеки – учень 7 класу Тимур Касапчук.
         2019 р. – за результатами першого туру у Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі “Творчі канікули-2019” в номінації “І в кожному із нас уже живе філософ!” перемогу здобула читачка бібліотеки Маргарита Фошина.
         У 2021 р. – колективна робота “Моя барвиста Україна” читачів бібліотеки – учнів 5-8 класів ПС ЗОШ I-III ст. “Нова школа” перемогла у номінації “Аплікація. Інші техніки” у Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості “Незалежна і єдина – моя Україна!”, присвяченому 30-й річниці Незалежності України.
         У 2022 р. читачі бібліотеки стали учасниками Всеукраїнського онлайн-конкурсу “Конституція для всіх: і великих, і малих”. Діти отримали дипломи та подарунки, а читач бібліотеки Дзик Артем став лауреатом конкурсу та отримав цінний подарунок від організаторів.
         2022-2023 рр. – бібліотека стала партнером в проєкті “Смарт Хаб “Вітрила твоєї Мрії”. Проєкт спрямовано на психологічну адаптацію та відновлення економічної активності внутрішньо переміщених осіб у громаді м. Кам'янця-Подільського. За весь період було проведено близько 70 різноманітних майстер-класів для дітей віком від 5 до 14 років. Учасниками майстерок були як місцеві діти, так і діти ВПО. Проєкт впроваджується ГО “ПРОЛІСОК-БЕРДЯНСЬК” у рамках проєкту ПРООН “ЄС за діалог: Зміцнення стійкості України для реагування на нагальні потреби центральної і місцевої влади, а також населення, що постраждало внаслідок війни” за фінансової підтримки Європейського Союзу.
         Колектив бібліотеки на чолі з Галенко О.М. багато уваги приділяє вихованню патріотизму, формуванню правових знань, відродженню духовно-культурних традицій, історії та сучасного краю, популяризації літератури з різних галузей знань.

      Публікації Галенко О. М.:

      ♦Галенко О. М. Моя мала Батьківщина: досвід краєзнавчої діяльності бібліотеки / О. М. Галенко // Бібліотека для дітей: нове бачення, нові орієнтири та соціальне партнерство : матеріали Всеукр. наук-практ. конф. директорів обл. бібліотек для дітей, 19-23 верес. 2011 р. – Хмельницький, 2011. – С. 224-229.

      Кам'янець-Подільська міська
      бібліотека-філія № 8 для дітей

      МАЛЯРЧУК ЛАРИСА СЕМЕНІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 8 для дітей
      (1968-1980 рр.)

         В 1968 р. у Кам'янці-Подільському створено широку мережу культурно-освітніх закладів. При постійній турботі культурно-освітніх діячів в цьому році була організована і відкрита бібліотека № 3 для дітей.
         Відразу розпочали свою роботу два відділи бібліотеки: відділ обслуговування дошкільнят та учнів 1-3 класів (абонемент та читальний зал) та відділ обслуговування учнів 4-8 класів (абонемент та читальний зал). Очолювала бібліотеку Малярчук Лариса Семенівна. Працівники бібліотеки прийняли своїх перших читачів. На той час бібліотеку відвідували учні шкіл мікрорайону №№ 9, 14, 15.
         Основною метою бібліотеки було сприяння реалізації державної політики в галузі культури та освіти, допомога навчально-виховному процесу, виховання в читачів-дітей глибокої відповідальності, національної свідомості,  формування в них потреби саморозвитку і самовдосконалення. Кожен бібліотекар навчав читачів користуватися книгою, фондами бібліотеки та довідковим апаратом. Форми бібліотечно-бібліографічної роботи були різними: бесіди (індивідуальні та групові), Дні інформації, Дні бібліографії, книжкові виставки, презентації книг, відкриті перегляди літератури та бібліотечні уроки.
         У 1968 р. книжковий фонд бібліотеки № 3 для дітей становив 2892 примірники книг. Було обслужено 1620 читачів-дітей.
         В ці роки для розвитку дитячої бібліотеки на першому етапі стало формування основ інформаційної культури. Потрібно було зацікавити читачів книгою, викликати в них інтерес до читання, заохотити їх до здобуття та поповнення своїх знань. Тому під час проведення масових заходів бібліотекарі формували у читачів-учнів (особливо молодших класів) загальне уявлення про бібліотеку як скарбницю людських знань, невичерпного джерела інформації. Для учнів 1-3 класів проводилися екскурсії, літературні подорожі організовувалися масові заходи у вигляді свят, зустрічей з книгою. Використовувались ілюстровані плакати про книги, книжкові виставки, на яких були представлені найкращі, найцікавіші гарно ілюстровані книги. Саме так працівники бібліотеки формували в читачів вміння вибирати книги для самостійного читання відповідно до рівня своїх можливостей, вчили дітей орієнтуватися в бібліотеці.
         У 1976 р. бібліотека стала однією з філій загальної системи бібліотек міста. Тепер вона стала міською бібліотекою-філією № 8 для дітей централізованої бібліотечної системи.
         В цей період в місті стрімко зростали нові будівлі. Саме в мікрорайоні бібліотеки № 8 збільшується приріст населення. Тепер бібліотека почала обслуговувати учнів шкіл №№ 9, 14, 15, 16. Збільшилась кількість читачів та фонд бібліотеки.
         Працівниками бібліотеки проводилися різноманітні подорожі, конкурси, вікторини, літературні ігри, ранки, конференції. Вони тісно працювали з вчителями шкіл мікрорайону, залучали до бібліотеки батьків своїх читачів.

      ОСАДЧУК ГАННА МИХАЙЛІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 8 для дітей
      (1980-1985 рр.)

         Народилася 23 жовтня 1954 р. в с. Жабинці Чемеровецького району. У 1977 р. закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф”. В цьому ж році розпочала трудову діяльність.
         З червня 1980 р. Осадчук Г. М. прийшла на посаду завідувачки бібліотеки-філії № 8 для дітей. Бібліотека стала дитячим інформаційним центром мікрорайону міста.
         У 1981-1985 рр. ще більшого розвитку набула діяльність бібліотек в межах культурно-спортивних комплексів. Працівники бібліотеки творчо використовували свої можливості. Вони урізноманітнювали популяризацію книги, надавали їй більш конкретного і цілеспрямованого характеру, залучали до читання більше читачів. Поширення набули об'єднання та клуби за інтересами.
          В 1981 р. у відділі 1-3 класів розпочав роботу гурток “Умілі руки”. Члени гуртка виготовляли різні поробки, допомагали ремонтувати книги. На початку 1984 р. розпочав роботу клуб за інтересами “Дружба” для дітей 11-14 років. Мета клубу: більше дізнатися про життя дітей інших країн. Читачі, які відвідували клуб, листувалися з дітьми Болгарії.

      КУЛЬЧИЦЬКА ГАЛИНА МИХАЙЛІВНА
      Завідувачка Кам'янець-Подільської
      бібліотеки-філії № 8 для дітей
      (1986 р. – по даний час)

         Народилася 14 березня 1963 р. в м. Кельменці Чернівецької області. Закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище за спеціальністю “Бібліотечна справа”та Харківський державний інститут культури за спеціальністю “Бібліотекознавство та бібліографія”.
         У 1986 р. розпочала трудову діяльність на посаді завідувачки Кам'янець-Подільської бібліотеки-філії № 8 для дітей. Успіхи бібліотеки за період керівництва завідувачки залежали від високого професіоналізму всього колективу.
         У 1988 р. розпочав роботу клуб за інтересами “Азбука прекрасного” для учнів 4-5 класів, керівником якого була Кульчицька Г. Мета клубу – естетичне виховання школярів середнього шкільного віку.      
         Для дошкільнят та учнів 1-3 класів у 1990 р. відкрито кімнату казок. Читачі молодших класів мали можливість пограти у настільні ігри, подивитися діафільми, послухати грамплатівки та почитати улюблені казки.
         В 1991 р. у бібліотеці розпочали роботу гуртки за інтересами: “Юні чомусики” (для читачів-учнів 2-4 класів) та “Коли відкривається завіса” (для читачів-учнів 5-6 класів). З великою активністю працював також театр ляльок.
         1994 рік вніс зміни в систему роботи бібліотеки. У бібліотеці знову розпочали свою роботу два читальних зали: для дошкільників та учнів 1-4 та для 5-9 класів.
         Читачі дитячої бібліотеки-філії в 1996-2000 рр. росли і розвивалися в атмосфері шанування загально-людських цінностей і здобутків, адже саме в дитинстві закладаються основи особистості. Дитяча бібліотека різними формами та методами впливає на становлення дитини. Її працівники через відповідний інтер'єр, наочне розкриття фонду, проведення масових заходів формували у юних читачів літературні, естетичні смаки та духовні цінності.
         У 2001-2005 рр. у бібліотеці приділялася велика увага розвитку національної культури. З різними категоріями читачів було проведено багато масових заходів. Національно-культурне відродження неможливе без відродження рідної мови. Багато уваги приділялося природничій та екологічній освіті. Змістовні книжкові виставки, виставки дитячих малюнків, літературні подорожі допомагали юним читачам глибше пізнати світ природи.
         В червні 2005 р. місцева влада виділила нове приміщення для бібліотеки-філії № 8 для дітей і перевела з аварійного, підвального приміщення в сухе та світле.
         У 2012 р. за сприяння міського голови Михайла Сімашкевича (проєкт Програми “Бібліоміст”) відбулося урочисте відкриття Пунктів безплатного доступу до мережі Інтернет: бібліотека отримала 3 комп'ютери, принтер, сканер та відеокамери. Реалізуючи Програму, бібліотека сфокусувала свою роботу з дітьми з різними вадами та надавала нові послуги з використанням вільного доступу до Інтернету.
         У 2016 р. Кам'янець-Подільська МЦБС стала ініціатором і організатором поетичного фестивалю “Поділля OPEN”. Зустрічі в рамках фестивалю були організовані і в бібліотеці-філії № 8 для дітей. Зокрема слід згадати зустрічі з дитячими письменниками Мариною Павленко (2019), Сергієм Вдовенком (2021), Сашком Лірником (2023) та іншими письменниками.
         На бібліотечній сторінці Facebook для користувачів представлені веб-інформини, віртуальні виставки, віртуальні екскурсії бібліотекою, віртуально-краєзнавчий вернісаж “Цікаві куточки рідного міста”, віртуальна прем'єра нових книг “Читач сказав “Браво!” та багато інших заходів.

      Нетішинська міська бібліотека для дітей

      ПИЛИПЧУК ЛІЛІЯ МИКОЛАЇВНА
      Завідувачка міської бібліотеки для дітей Нетішинської
      міської ЦБС. Завідувачка бібліотеки-філії № 1 для дітей КЗ
      “Публічна бібліотека Нетішинської

      міської територіальної громади”
      (2002 р. – по даний час)

         Народилася 18 серпня 1974 р. в с. Шевченкове Броварського району Київської області. У 1995 р. розпочала трудову діяльність у новоствореній Нетішинській централізованій бібліотечній системі на посаді бібліотекаря міської бібліотеки для дітей. У 2001 р. заочно закінчила Київський національний університет культури та мистецтв за спеціальністю “Бібліотекознавство та бібліографія”.
         З 1 січня 2002 р. призначена на посаду завідувачки бібліотеки для дітей, яку очолює і донині. Лілія Миколаївна впроваджує в практику роботи інноваційний бібліотечний досвід, нові форми та методи роботи з дітьми.
         Досвідчений спеціаліст та вмілий організатор вона приділяє велику увагу підвищенню соціальної ролі бібліотеки в Нетішинській ТГ, співпраці з закладами міста, які працюють з дітьми. За період її керівництва читачі бібліотеки неодноразово були призерами та переможцями різних Всеукраїнських та обласних конкурсів.
         У 2012 р. бібліотека здобула перемогу в конкурсі програми “Бібліоміст”. Завдяки реалізації даного проєкту відбулися радикальні перетворення у бібліотеці: відкритий Пункт вільного доступу до мережі Інтернет з 2-ма комп'ютерами та принтером. Розпочалося впровадження та використання інформаційних технологій в роботі бібліотеки. Співпраця з керівництвом управління культури сприяла покращенню та зміцненню матеріально-технічної бази бібліотеки.
         За роки своєї роботи Пилипчук Л. М. була нагороджена грамотами виконавчого комітету Нетішинської міської ради та управління культури.

      Публікації Пилипчук Л. М.:

      ♦ Пилипчук Л.М. Співпраця формує імідж бібліотеки / Л.М. Пилипчук // Інноваційна місія дитячих бібліотек у формуванні духовного потенціалу нації : матеріали наук.-практ. конф., присвяченої 70-річчю Хмельниц. обл. б-ки для дітей ім. Т.Г. Шевченка (5-6 груд. 2007 р.). – Хмельницький, 2007. – С. 176-178.

      Славутська міська бібліотека для дітей

      ЛЕОНОВА НІНА ПЕТРІВНА
      Завідувачка Славутської міської
      бібліотеки для дітей
      (1973-1986 рр.)

         Народилася 27 серпня 1930 р. в с. Кривин Славутського району. З 1952 р. розпочала трудову діяльність у бібліотеці Кривинського сільського клубу. У 1962 р. закінчила Харківський державний бібліотечний інститут за спеціальністю “Бібліотекознавство” та здобула кваліфікацію бібліотекаря-бібліографа вищої кваліфікації.
         До 1973 р. працювала завідувачкою читального залу Славутської районної бібліотеки для дорослих. З серпня того ж року прийнята завідувачкою Славутської дитячої бібліотеки. Звільнена з посади у 1986 р. у зв'язку з виходом на пенсію.
         Під керівництвом Ніни Петрівни склався працелюбний, дружний колектив. Штат бібліотеки складався з 3-х працівників.
         За час її роботи бібліотека активно співпрацювала зі школами та позашкільними закладами міста. У бібліотеці працювали об'єднання за інтересами, регулярно проводилися культурно-мистецькі заходи з дітьми.

      КОРОВЕНКО (ДЕЙНЕКА) НАДІЯ СЕМЕНІВНА
      Завідувачка/бібліотекар І категорії
      Славутської міської бібліотеки для дітей
      (1986-2000 рр.)

         Народилася 4 лютого 1945 р. в м. Богодухів Харківської області. У 1979 р. закінчила Кам'янець-Подільське культурно-освітнє училище за спеціальністю “Бібліотечна справа”.
         Трудову діяльність розпочала з січня 1973 р. в дитячій бібліотеці на посаді бібліотекаря. Згодом з квітня 1986 р. до 2000 р. працювала на посадах старшого бібліотекаря, бібліотекаря І категорії, завідувачки бібліотеки.
         Велику увагу Надія Семенівна приділяла обслуговуванню юних читачів, налагодженню активної співпраці з вчителями, батьками у популяризації читання і книги.
         Активно працювала над поповненням книжкового фонду, поліпшенням матеріальної бази бібліотеки, зокрема були придбані нові стелажі і стільці для облаштування читального залу та абонементу.

       

      РИБАЧУК ЛЕСЯ ВІТАЛІЇВНА
      Завідувачка Славутської міської
      бібліотеки для дітей Славутської міської ТГ
      (2010 р. – по даний час)

         Народилася 23 грудня 1975 р. в м. Славута Хмельницької області. Після закінчення в 1997 р. Рівненського інституту культури за спеціальністю “Бібліотекознавство і бібліографія” розпочала трудову діяльність у Славутський міській бібліотеці для дітей на посаді бібліотекаря ІІ категорії. З 2000 р. – бібліотекар І категорії, а з 2010 р. і по теперішній час працює завідувачкою міської бібліотеки для дітей.
         Леся Віталіївна активно працює над поповненням книжкового фонду, створенням нових комфортних зон обслуговування користувачів, поліпшенням матеріально-технічної бази бібліотеки.
         За підтримки місцевої влади та управління культури у 2009 р. дитячу бібліотеку переведено в нове з сучасним ремонтом приміщення, придбано нові меблі, комп'ютерну техніку.
         Леся Віталіївна вивчає та впроваджує в практику роботи бібліотеки інноваційний бібліотечний досвід, нові, цікаві форми роботи з користувачами, а такожновітні інформаційні технології в бібліотечному обслуговуванні дітей міста. У бібліотеці реалізовуються бібліотечні соціокультурні заходи та проєкти, спрямовані на залучення дітей до систематичного читання, виховання творчого та ерудованого підростаючого покоління. 
         Бібліотека стала центром збереження та популяризації матеріалів про рідний край, зокрема творів для дітей місцевих авторів. Налагоджено міцні  творчі зв'язки з установами культури, освіти, позашкільними закладами, місцевими письменниками, творчою молоддю в реалізації різноманітних проєктів (“Поетичні голоси Славути” та ін.), в популяризації знань з історії та культури свого краю.
         Читачі дитячої бібліотеки неодноразово займали призові місця у Всеукраїнських, обласних та міських конкурсах (“Найкращий читач України”, “Кобзарики”, “Незалежна та єдина – моя Україна”, “Зимові історії”).
         За час роботи Лесі Віталіївни дитяча бібліотека бере активну участь у різноманітних творчих і благодійних акціях, конкурсах, програмах. У 2019 р. бібліотека отримала відзнаку в обласному конкурсі серед бібліотек для дітей “Бібліотечний простір: нестандартне рішення”. У 2021 р. проєкт бібліотеки “Майданчик “Бібліотека у форматі 3D” отримав перемогу в конкурсі проєктів Громадський бюджет Славутської міської ТГ.
         За успіхи в роботі Леся Віталіївна нагороджувалася почесними грамотами.

      Публікації Рибачук Л. В.:

      ♦ Рибачук Л. В. Краєзнавча діяльність дитячої бібліотеки: нове бачення / Л. В. Рибачук // Формування національно-патріотичної свідомості дітей в бібліотечному просторі Хмельниччини : матеріали наук.-практ. конф., присвяченої 80-річчю Хмельниц. обл. б-ки для дітей ім. Т.Г. Шевченка, 28-29 лист. 2017 р. – Хмельницький, 2017. – С. 159.

      Хмельницька міська бібліотека № 4 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

      ГАЗЕЦЬКА ОЛЕНА СТАНІСЛАВІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
       бібліотеки № 4 для дітей
      (1969-1980 рр.)

         Народилася 28 липня 1940 р. в с. Гвардійське Хмельницького району. У 1958 р. закінчила Кам'янець-Подільський культурно-освітній технікум. У 1959 р. почала трудовий шлях завідувачкою бібліотеки с. Хмелівка Городоцького району, де працювала до грудня 1960 р. Наступного року її перевели в дитячу бібліотеку с. Гвардійське. А з липня 1963 р. – секретар заочного відділення в Хмельницькому кооперативному технікумі.
         У 1970 р. закінчила Київський державний інститут культури та отримала професію “Бібліотекар-бібліограф”. У 1969 р. почала працювати на посаді завідувачки Хмельницької міської бібліотеки № 4 для дітей. За період керівництва Олени Станіславівни здійснювалася значна бібліотечно-бібліографічна робота, постійно проводилися різноманітні масові заходи. З метою популяризації літератури у бібліотеці регулярно оформляли тематичні книжкові виставки. Були розроблені бібліотечні уроки для дітей молодшого та старшого  шкільного віку. Особливу увагу приділяли навчанню школярів користуватися каталогами та довідковими виданнями.

      МЕЩЕРЯКОВА ІРИНА ГЕОРГІЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (1980-1984 рр.)

         Народилася 27 липня 1941 р. в білоруському місті Могильов у сім'ї викладачів. У 1955 р. після закінчення семи класів вступила до Гродненського культурно-освітнього училища, яке закінчила у 1958 р. Згодом за розподілом поїхала працювати в Янчуковський СБК, обійнявши посаду бібліотекаря-масовика. З 1960 по 1965 рр. навчалася (заочно) в Ленінградському інституті культури (спеціальність “Бібліотекознавство та бібліографія наукових і масових бібліотек”). Працювала бібліотекарем обласної лікарні у цьому ж місті, а потім перейшла в юнацьку бібліотеку.
         У 1967 р. стала завідувачкою читального залу міської бібліотеки, а в наступному – старшим бібліотекарем обласної дитячої бібліотеки. З 1974 р. – завідувачка дитячої бібліотеки № 2, ще за рік – завідувачка бібліотеки хіміко-біологічного технікуму в місті Гродно. В 1975 р. стала завідувачкою бібліотеки заводу “Автоагрегат”, в наступному, у зв'язку з переведенням чоловіка-військового, переїхала в місто Свободний Амурскої області. Через два роки стала завідувачкою ДСК військової частини.
         У 1980 р. переїхала в м. Хмельницький. Тут почала працювати старшим бібліотекарем Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки. В цьому ж році перейшла на посаду завідувачки бібліотеки-філії № 4. За два роки керування бібліотекою Ірина Георгіївна вміло організувала роботу філії, здійснювала формування, облік і збереження книжкового фонду, складала каталоги, картотеки, бібліографічні списки, проводила інформаційно-бібліотечну роботу з обслуговування користувачів.
         У 1984 р. за станом здоров'я переведена на посаду бібліотекаря цієї ж філії.

      ПЕТРОВСЬКА ЛІДІЯ МАРКІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (1982-1984 рр. на період декретної відпустки
      основного працівника)

         Народилася 23 травня 1940 р. в с. Новий Стародуб Петрівського району Кіровоградської області. У 1957 р. закінчила місцеву школу. У 1959 р. здобула спеціальність “Організатор-методист клубної роботи”в Кримській обласній культурно-просвітницькій школі міста Сімферополя.
         Згодом переїхала до міста Гвардійськ Калінінградської області. Роботи за спеціальністю не було, тому працювала на різних роботах. У 1965-1968 рр. – завідувачка бібліотеки військової частини. У 1968 р. переїхала в м. Хмельницький, де почала працювати бібліотекарем міської бібліотеки № 3, пізніше – завідувачка читального залу.
         В 1971 р. – бібліотекар бібліотеки-філії № 4. У тому ж році – завідувачка бібліотеки середньої школи № 9, де пропрацювала три роки. З 1977 по 1981 рр., у зв'язку переведенням чоловіка, виїхала за кордон, де працювала в іншій сфері.
         У 1981 р. повернулася у бібліотеку-філію № 4 міста Хмельницького на посаду бібліотекаря. У 1982 р. у зв'язку з перебуванням завідувачки Мещерякової І. Г. в декретній відпустці, обійняла посаду завідувачки філії. За два роки роботи на посаді Лідія Марківна довела, що вона кваліфікований спеціаліст. Першочерговим завданням вважала прищеплення дітям любові до книги. Застосовувала анкетування читачів, щоб зрозуміти та задовольнити їхні інтереси.

      ПАСТУШИНА ГАЛИНА МИХАЙЛІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (1984 р.)

         Народилася 14 березня 1948 р. в Амурскій області. У 1961 р. переїхала в м. Краматорськ Донецької області. В 1964 р. закінчила школу та наступного року вступила до Благовіщенського державного педагогічного інституту. З 1969 по 1975 рр. працювала директором очно-заочної вечірньої школи. Пізніше перейшла на посаду вчителя при СППУ-2 на станиці Томичі Білогірського району Амурської області. В липні 1975 р. у зв'язку з переведенням чоловіка, проживала в м. Комсомольськ-на-Амурі. З лютого 1978 по серпень 1983 рр. – в м. Хабаровськ-43. Працювала бібліотекарем в Таєжненській середній школі № 14, а потім – вчителем російської мови і літератури.
         У серпні 1983 р. переїхала на постійне місце проживання в м. Хмельницький. Працювала завідувачкою бібліотеки-філії № 4 з лютого по серпень 1984 р. Звільнилася, адже почала працювати педагогом.

      РОЖОК ГАЛИНА АНТОНІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (1984-1994 рр.)

         Народилася 2 вересня 1958 р. в с. Масівці Хмельницького району Хмельницької області в сім'ї робітників. У 1977 р. закінчила Львівське культурно-освітнє училище, отримавши диплом з відзнакою за спеціальністю “Бібліотекар середньої кваліфікації”.
         В цьому ж році прийшла працювати в Хмельницьку міську ЦБС на посаду бібліографа, з 1978 р. – методист. У 1984 р. закінчила Київський державний інститут культури, здобувши спеціальність “Бібліотекар-бібліограф”.
         Почала працювати у бібліотеці-філії № 4 на посаді завідувачки з 1 серпня 1984 р. За десять років роботи продемонструвала себе справжнім спеціалістом своєї справи. Вела облік діяльності бібліотеки, забезпечувала обслуговування читачів, проводила активну масову та індивідуальну роботу. Здійснювала комплектування бібліотечних фондів. У 1994 р.звільнилася за власним бажанням.

      АКИМЕНКО ЛЮДМИЛА ЗІНОВІЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (1990-1992 рр.)

         Народилася 12 серпня 1959 р. в с. Джурин Шаргородського району Вінницької області. У 1976 р. закінчила середню школу № 23 м. Вінниці. У Харківському державному інституті культури здобула кваліфікацію “Бібліотекар-бібліограф”. У 1980 р. переїхала за місцем служби чоловіка – у м.Алейськ Алтайського краю. У 1985 р. повернулася на рідну Вінниччину, згодом переїхала до м. Хмельницького, де почала працювати завідувачкою бібліотеки-філії № 4 (на період декретної відпустки Рожок Г. А.). У 1992 р. звільнилася у зв'язку з переведенням чоловіка на нове місце роботи.

      СТАРІКОВА НІНА ВІТАЛІЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (1994-2004 рр.)

         Народилася 10 вересня 1947 р. в м. Кунгур Пермської області в сім'ї військовослужбовця. Після закінчення школи навчалася в політехнічному інституті м. Свердловськ (нині Довжанськ). Трудовий шлях розпочала у 1967 р. вихователькою дитячого садка у рідному місті, пізніше – інженером-технологом ПТО на Пермському ремонтному заводі.
         У 1977 р. переїхала в м. Хмельницький, де  працювала старшим бібліотекарем у бібліотеці-філії № 5, бібліотекарем школи № 9.
         У 1984-1986 рр. навчалася в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому училищі й отримала кваліфікацію бібліотекаря.
         Трудовий шлях у бібліотеці-філії № 4 почала з посади старшого бібліотекаря, а в 1994 р.стала завідувачкою. Ніна Віталіївна велику увагу приділяла масовій роботі з читачами. Вона розробляла нові форми роботи, враховуючи запити дітей та вчителів шкіл мікрорайону. Для читачів середнього та старшого шкільного віку проводила “Поле чудес”, вікторини, огляди літератури. Особисто розробила цикл бесід з мистецтва, де відкривала дітям творчість художників різних періодів. Бесіди ілюструвала підбірками репродукцій знаменитих картин. Ніна Віталіївна організовувала обговорення творчості митців і спонукала дітей до поглибленого вивчення мистецтва.
         За час своєї роботи Ніна Віталіївна була нагороджена почесними грамотами та подяками Хмельницької міської ЦБС та міського управління культури.    

      БАБАНОВА НІНА ЯКІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (2004 р.)

         Народилася 10 березня 1955 р. в с. Ленське Туринського району. Закінчила Пермський державний університет. З 1978 по 1979 рр. працювала викладачем у школі, з 1980 по 1982 рр. – бібліотекар ЦМБ у місті Оренбург.
         У Хмельницькій міській ЦБС розпочала свою діяльність у 1987 р. на посаді бібліографа, а з 1988 р. – бібліотекар читального залу в міській бібліотеці-філії № 5. 28 квітня 1988 р. була переведена до бібліотеки-філії № 4 бібліотекарем  молодшого відділу, де пропрацювала 17 років. У 2004 р. після виходу на пенсію Старікової Н. В. 9 місяців була в. о. завідувачки бібліотеки.
         Вона активно співпрацювала з ЗОШ № 7 та № 14, де регулярно проводила цікаві масові заходи.

      ДРАЙНА ІРА ОЛЕГІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (2004-2022 рр.)

         Народилася 27 квітня 1961 р. в Казахстані. Батьки родом з Кам'янеччини, тому повернулися сюди у 1962 р. У 1985 р. закінчила філологічний факультет Кам'янець-Подільського педагогічного інституту.
         Повернувшись в Україну, у 2004 р. прийшла працювати у бібліотеку-філію № 4 Хмельницької міської ЦБС.
         Іра Олегівна за час роботи завідувачкою відповідально ставилася до своїх обов'язків та наданих доручень. Продемонструвала чудові організаторські здібності. Постійно підвищувала свій фаховий рівень. Брала участь у семінарах та практикумах.
         У 2007 р. в Інституті післядипломної освіти ДАКККМ пройшла курс “Модернізація бібліотечного обслуговування юнацтва в контексті сучасних реалій”.
         У 2014 р. читач філії Михайло Махлай (вперше в історії ЦБС) став переможцем Всеукраїнського конкурсу “Книгоманія – 2014”.
         Розташування книгозбірні незручне: далеко від житлового масиву та шкіл. Основний відсоток користувачів – діти віком до 15 років. Саме тому Іра Драйна організовувала роботу так, щоб постійно підтримувати тісні зв'язки зі школами мікрорайону, працювати з педагогічними колективами навчальних закладів та разом проводити масові заходи, аби охопити якнайбільше дітей і залучити їх до читання, а також налагодила роботу з різними громадськими організаціями міста.
         За багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово була нагороджена грамотами Хмельницького міського голови та управління культури і туризму Хмельницької міської ради.

      ВЕНГРОВА ТЕТЯНА ЮРІЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 4 для дітей
      (2022 р. – по даний час)

         Народилася 2 травня 1982 р. у м. Хмельницький. Закінчила місцеву ЗОШ № 14 та Кам'янець-Подільське училище культури за спеціальністю “Бібліотечна справа”.
         Свій трудовий шлях розпочала у 2001 р.в бібліотеці-філії № 4. Тут вона працювала по 2011 р. З березня 2012 р. по 2021 р. – у різних філіях Хмельницької міської ЦБС.
         У 2021 р. – завідувачка методично-бібліографічного відділу ЦБС Хмельницької міської територіальної громади. У цьому ж році переведена до бібліотеки-філії № 4 на посаду бібліотекаря читального залу. А з 1 січня 2022 р. Тетяна Юріївна завідувачка бібліотеки-філії № 4.
         2022 рік був нелегким для бібліотеки. 24 лютого почалася повномасштабне вторгнення росії в Україну. За ініціативи завідувачки колектив навчався на курсах Товариства Червоного Хреста з надання першої домедичної допомоги в умовах війни. Також працівниці книгозбірні волонтерили у міському Центрі видачі одягу у приміщенні Хмельницької торгово-промислової палати. У бібліотеці надавали консультації ВПО щодо правильного заповнення заяв для надання допомоги від міжнародних організацій, поповнення е-квитків та створення електронного кабінету на порталі “МyСity”.
         Попри перебої з електропостачанням, які виникли через обстріли, у бібліотеці розпочали штрихкодування активного книжкового фонду. З 1 квітня 2023 р. на абонементі 5-9 класів для читачів вже здійснюється електронна книговидача.
         За керівництва Тетяни Юріївни книгозбірня бере активну участь у різних Всеукраїнських конкурсах. Наприклад, в онлайн-конкурсі з правового просвітництва “Конституція для всіх: і великих, і малих”у 2022 р. переможницею стала саме читачка бібліотеки Діана Хомишена.
         Завідувачка є ініціатором проведення серії ігротек у бібліотеці. У квітні 2023 р. на базі бібліотеки-філії № 4 відбувся виїзний майстер-клас на тему “Онлайн-сервіси для створення інтерактивних ігор”, на якому Тетяна Юріївна презентувала роботу книгозбірні зі створення віртуальних навчальних та розважальних ігор на різних онлайн-платформах.
         Тетяна Юріївна – самокритична, принципова, відповідальна, порядна і чуйна людина. Її поважають колеги. За багаторічну працю, особистий внесок у розвиток бібліотечної справи нагороджена грамотами Хмельницького міського голови, управління культури і туризму Хмельницької міської ради та Хмельницької міської ЦБС.

      Хмельницька міська бібліотека № 5 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

      РУДОВА ВАЛЕНТИНА МИКОЛАЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 5 для дітей
      (1959-1965 рр.)

         Першою завідувачкою, яка організовувала роботу Хмельницької міської бібліотеки № 5, була Валентина Миколаївна Рудова. Саме вона сприяла переміщенню бібліотеки у 1959 р. в нове приміщення площею 220 м2 біля центральної площі міста (нині вул. Соборна, 75). Книгозбірню облаштували на першому поверсі будинку Цукротресту. Бібліотека мала добре укомплектований фонд дитячої літератури, розділений на два відділи: відділ обслуговування учнів 1-4 класів та відділ обслуговування учнів 5-8 класів. В обох відділах були абонемент та читальні зали. Під керівництвом Рудової В.М. в цей час у бібліотеці працювали Бєлова М.І., Тощева І.О., Билинка Л. І., Хрущова Л.М., пізніше – Журавчук Т.В., Воскобойнікова Б.І., Ходот Г.Ф., Распопіна Г.Ф., Титарчук М.А.

      БИЛИНКА ЛЕОКАДІЯ ІВАНІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської бібліотеки № 5
      для дітей. Заступник директора Хмельницької міської ЦБС
      по роботі з дітьми.

      (1965-1978 рр.)

         Народилася 23 червня 1935 р. в поселенні Піндуші (Карелія).
         У 1956 р. з відзнакою закінчила Кам'янець-Подільський культурно-освітній технікум та отримала призначення в м. Городок, де працювала три роки на посаді інспектора райвідділу культури. Після переведення до м. Хмельницького у 1958-1959  рр. працювала інспектором обласного управління культури, один рік – завідувачкою бібліотеки передмістя Гречани. У 1960 р. переведена в міську дитячу бібліотеку № 5 на посаду завідувачки читального залу. В жовтні 1965 р. Леокадія Іванівна призначається  на  посаду  завідувачки  бібліотеки № 5.
         Для залучення до читання більшої кількості учнів та з виховною метою працівники дитячої бібліотеки багато співпрацювали з вчителями та батьками, виступаючи на батьківських зборах у школах та дитячих садках з порадами про те, як привчити дітей до читання, що краще читати. Батьки та вчителі входили до складу бібліотечної ради, на якій книгозбірня щороку звітувала про свою роботу.
         Невеличкий колектив працював творчо, використовуючи різні форми й методи роботи з дітьми. Багато заходів було присвячено краєзнавчій тематиці, зокрема для молодших читачів проводили усні подорожі містом тощо.
         До централізації бібліотека № 5 вважалася центральною міською дитячою книгозбірнею, була методичним центром для дитячих бібліотек міста, зокрема і для шкільних бібліотек. Активно співпрацюючи з міським відділом освіти, вона приймала й опрацьовувала звіти про роботу шкільних книгозбірень, брала участь у комплектуванні їхніх фондів, організації та перевірці роботи, систематично проводила для працівників шкільних бібліотек семінари та практикуми.
         Стаж бібліотечної роботи Леокадії Іванівни становить понад 40 років. Більше 30 років вона пропрацювала в системі міських книгозбірень, керувала бібліотеками №№ 3, 5, 1, очолювала ЦБС (з 01.12.1978 до 03.03.1986 рр.). Багато років поспіль Билинка Л.І. разом із директором ЦБС Орловою З.І., завідувачем Хмельницьким міським відділом культури Слободянюком П.Я. активно сприяла розбудові бібліотечної мережі міста до і після централізації. За час роботи Леокадії Іванівни на керівних посадах у 1965-1986 рр. в місті було відкрито 10 нових бібліотек: у мікрорайонах Дубове (№№ 9, 15), Ракове (№№  13, 14), Виставка (№№ 8, 12), Західний (№№ 7, 10), в центрі (№ 11), в Гречанах (№ 16). Відкриття нових бібліотек потребувало підбору та ремонту приміщень, їхнього оформлення, облаштування сучасними меблями, забезпечення бібліотек технічними засобами, комплектування літературою, кадрами, організації роботи та багато іншого.

      БЄЛОВА МАЙЯ ІВАНІВНА
      Заступник директора Хмельницької міської ЦБС
      по роботі з дітьми.
      (1979-1986 рр.)

         Народилася у 1931 р. в смт Меджибіж. З початком Другої світової війни разом з батьками була евакуйована в Новосибірськ. У 1947 р. повернулася до Проскурова. Закінчила школу та вступила до Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища на бібліотечний факультет. Після закінчення була направлена на роботу в м. Луцьк, де працювала в бібліотеці до 1954 р. А в Хмельницькій міській бібліотеці № 5 розпочала роботу з 1958 р. Після призначення Билинки Л. І. директором ЦБС очолила бібліотеку і виконувала обов'язки заступника директора ЦБС по роботі з дітьми.
         Майя Іванівна багато зусиль доклала до перебудови роботи бібліотек в нових умовах господарювання. Особливу увагу приділяла формуванню та поповненню книжкового фонду, надаючи перевагу відновленню традицій та закупівлі книг письменників, які не видавалися раніше. Головним в удосконаленні бібліотечної діяльності для неї було надання практичної допомоги в поглибленні роботи з читачами, пошук найбільш ефективних її форм.
         Серед нововведень: запроваджено цикл лекцій “Культура і релігія”, відкрито заняття в Школі правознавців “Право. Закон. Мораль”, розпочала діяльність Школа передового досвіду “Робота з юними читачами”. Так, на базі кращих бібліотек системи, зокрема: бібліотеки № 5 – обласна школа передового досвіду з бібліографії, бібліотеки № 12 – з керівництва читанням.

      ЛЕСЬКОВА (ЖУРАВЧУК) ТАМАРА ВАСИЛІВНА
      Заступник директора Хмельницької міської ЦБС
      по роботі з дітьми.
      (1986-1987 рр.)

         Народилася 10 січня 1937 р. у м. Первомайськ Одеської області. У 1951 р. закінчила 7 класів і вступила до Одеського культурно-освітнього технікуму, який закінчила в 1954 р. Після закінчення технікуму була направлена на роботу в с. Табаки Болградського району Одеської області, де працювала до 1959 р.
         Переїхавши в м. Хмельницький, в 1960 р. розпочала роботу в міській дитячій бібліотеці № 4. Тамара Василівна працювала в читальному залі, багато часу приділяла організації та проведенню масових заходів.
         В 1965 р. вступила на бібліотечний факультет Харківського інституту культури. В 1967 р. переведена в дитячу бібліотеку № 5 на посаду завідувачки абонементу. Сумлінна в роботі, хороша організаторка.
         У березні 1986 р. Тамара Василівна переведена на посаду заступника директора по роботі з дітьми, а в березні 1987 р. звільнилася з посади у зв'язку з переходом на інше місце роботи.

      ВОЛОСОВА ЛЮДМИЛА ОЛЕКСАНДРІВНА
      Заступник директора Хмельницької міської ЦБС
      по роботі з дітьми.
      (1987-1988 рр.)

         Народилася 23 травня 1952 р. в м. Хмельницький. В 1969 р. закінчила середню школу №  15. В 1970 р. вступила до Київського державного інституту культури на факультет масових бібліотек, який закінчила в 1976 р.
         З 1969 р. працювала в Хмельницькій науковій медичній бібліотеці, з 1980 по травень 1984 рр. – в обласній бібліотеці для юнацтва. З 1987 по серпень 1988 рр. – заступник директора Хмельницької міської ЦБС по роботі з дітьми.

      Хмельницька міська бібліотека № 10 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

      САВЧЕНКО НІНА ПОРФИРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 10 для дітей
      (1968-1983 рр.)

         Народилася в 1936 р. у м. Сочі Краснодарського краю. З 1939 по 1951 рр. проживала в с. Стуфчинці Хмельницького району. Після закінчення школи навчалася в Кам'янець-Подільському культурно-освітньому технікумі за спеціальністю “Підготовка культосвітніх працівників” (1951-1954 рр.). В 1954 р. була направлена на роботу в м. Старокостянтинів. А вже через рік, за сімейними обставинами переїхала в Луганську область, де і працювала до 1968 р. За 13 років очолювала декілька публічних і шкільних бібліотек.
         З 1968 р. очолювала новостворену бібліотеку-філію № 10 у м. Хмельницькому. Тоді це була невелика дитяча бібліотека, фонд якої налічував близько 2500 примірників книг. Знаходилася вона у приміщенні школи № 5 (зараз – ТБЛ № 4 ім. Артема Мазура). Користувачами бібліотеки були діти Південно-Західного мікрорайону міста.
         За час керівництва Ніни Порфирівни бібліотека користувалася популярністю серед навчально-виховних закладів і плідно співпрацювала з ними. Тоді ж у книгозбірні почав діяти гурток “Юний краєзнавець”. Він гуртував навколо себе дітей, котрі цікавилися історією міста та краю.
         З 1976 р., після централізації бібліотек міста, книгозбірня стала структурним підрозділом Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи – бібліотекою-філією № 10.
         5 грудня 1983 р. Ніна Порфирівна була звільнена з посади завідувачки у зв'язку з переходом на роботу в іншу установу. Але саме вона дала бібліотеці прекрасний старт для розвитку.

      ЛОБОДА ЛЮБОВ ІВАНІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 10 для дітей
      (1983-1994 рр.)

         Народилася в 1950 р. в с. Ліщани Ізяславського району. У рідному селі навчалася в місцевій школі. В 1961 р. її батька призначили на керівну посаду та перевели в с. Правдівка Ярмолинецького району, де Любов Іванівна в 1968 р. закінчила середню школу. В 1973 р. вступила до Кам'янець-Подільського культурно-освітнього технікуму.
         У 1974 р. сім'я Любові Іванівни у зв'язку з новим призначенням чоловіка переїхала в Угорську Народну Республіку.
         Попри переїзди, Любов Іванівна з 1973 р. почала свою бібліотечну кар'єру. Спочатку була бібліотекарем у військовій частині. А вже з 1981 р. – бібліотекар читального залу у Хмельницькій міській центральній бібліотеці.
         З 1983 р. очолювала бібліотеку-філію № 10, яку рішенням Хмельницької міської ради було перенесено у приміщення на вулиці Тернопільській, 32 (площею 150 м2).
         Маючи за плечима 11 років стажу на посаді завідувачки бібліотеки, Любов Іванівна звільнилася у 1994 р. та переїхала в Італію, де проживає і дотепер.

      ЗОЗУЛЯ ЛІЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 10 для дітей
      (1995-2012 рр.)

         Народилася 30 травня 1971 р. в  м.  Шепетівка  Хмельницької  області.  У  1994 р. закінчила Кам'янець-Подільський педагогічний інститут.
         На посаді завідувачки бібліотеки № 10 Лілія Володимирівна працювала з 1995 по 2012 рр. За час її керівництва книгозбірня налагодила тісні зв'язки з загальноосвітніми, музичними та художніми школами, позашкільними та громадськими організаціями, які пов'язані з вихованням дітей. Вона проводила масові заходи до знаменних і пам'ятних дат, організовувала відпочинок дітей у бібліотеці.
         У 2003 р. згідно з наказом директора ЦБС бібліотека була перейменована у бібліотеку-філію № 10 для дітей ім. Д. Брилінського на честь місцевого письменника, художника, публіциста, краєзнавця та філософа Д. М. Брилінського. Родиною поета було передано більше 40 книг автора та багато інших матеріалів, у тому числі й особисті речі. Це стало важливою подією в житті книгозбірні, адже Дмитро Брилінський здобув славу не тільки в області, а й за її межами. 
         У 2009 р. бібліотека отримала технічне обладнання (комп'ютер, принтер), а з березня цього ж року і доступ до мережі Інтернет. Це дало змогу значно покращити інформаційне обслуговування користувачів.
         Лілія Володимирівна за час керування книгозбірнею постійно працювала над підвищенням свого професійного рівня, ділової кваліфікації, брала участь у семінарах, практикумах та у загальноміських заходах. Була активним членом профспілкового комітету бібліотечної системи, зокрема скарбником профспілкової організації.
         За сумлінну працю, особистий творчий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово нагороджена грамотами та подяками Хмельницького міського голови, управління культури і туризму Хмельницької міської ради та централізованої бібліотечної системи. Має авторитет і повагу серед працівників ЦБС.

      ДРОЗДОВА ОЛЕНА ВОЛОДИМИРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 10 для дітей
      (2012-2013 рр.)

         Народилася 8 жовтня 1969 р. в м. Картали. З 1988 р. працювала у бібліотеці № 10 на посаді бібліотекаря абонементу 5-9 класів. Очолювала  бібліотеку  з  2012  по  2013  рр.  За  час роботи Олена Дроздова продемонструвала себе сумлінною та старанною працівницею, яка добре знала бібліотечну справу та виконувала свої посадові обов'язки на високому професійному рівні.
         За невеликий період свого керівництва бібліотекою № 10 Олена Володимирівна брала активну участь у всіх соціокультурних заходах та конкурсах, які проводилися в місті, та активно залучала до них користувачів бібліотеки. Завдяки ініціативі Олени Володимирівни у 2012 р. читачка бібліотеки Аліна Грушецька посіла другемісце у ІІ міському етапі Всеукраїнського конкурсу “Найкращий читач України – 2012”, а Вероніка Кучер перемогла в конкурсі “Читацький щоденник”. Читач бібліотеки Максим Горячок став переможцем ІІ етапу конкурсу дитячого читання “Найкращий читач Хмельниччини – 2013” серед читачів-учнів 6-х класів, а в номінації “Читацький щоденник” серед учнів 7-х класів переміг читач бібліотеки Ярослав Венгер.
         Завдяки цікавим зустрічам та яскравим майстер-класам у бібліотеці з'явилася справжня творча спільнота. Вона об'єднала користувачів для спілкування, проведення спільного дозвілля, а також надихнула на створення неповторних та оригінальних виробів, які учасники презентували не лише своїм рідним та близьким, а й улюбленій бібліотеці. Невдовзі книжкові полиці наповнилися незвичними мистецькими предметами, починаючи від яскравих ваз та нестандартних пляшок, закінчуючи рамочками для фотографій та дитячими меблями, що перетворило бібліотеку на креативне місце.
         За сумлінну працю, особистий творчий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово нагороджувалася грамотами та подяками управління культури і туризму Хмельницької міської ради та міської бібліотечної системи.

      ГЕРМАН ІННА ВАСИЛІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 10 для дітей
      (2013-2022 рр.)

         Народилася 29 січня 1990 р. в с. Іванківці Городоцького району. У 2008 р. закінчила Кам'янець-Подільське училище культури за спеціальністю “Бібліотечна справа”. Одразу почала працювати бібліотекарем:   спочатку   –   в   ПТУ   №   24 м. Хмельницького на посаді бібліотекаря читального залу, пізніше – у шкільній бібліотеці с. Іванківці.
         З 2013 р. – у читальному залі бібліотеки № 10, пізніше обійняла посаду завідувачки.
         Інна Василівна змінила вектор роботи бібліотеки: реорганізувала бібліотечний гурток на клуб художньо-естетичного спрямування “Яскрава палітра”, учасниками якого були діти 5-9 класів. Мета роботи клубу – розвиток здатності створювати прекрасне в житті та мистецтві після прочитання художніх творів. Водночас, у бібліотеці відбувалися різноманітні майстер-класи, конкурси малюнків, зустрічі однодумців.
         У 2014 р. у книгозбірні створена музейна кімнатаД. М. Брилінського, де представлено рукописні та друковані видання письменника. А ще є власноруч створені    альбоми, репродукції картин, нагороди та особисті речі, які були зібрані з допомогою рідних автора.
         Інна Василівна активно налагодила роботу з Хмельницькою міською радою. Так, у 2016 р. в бібліотеці відкрито громадську приймальню. Під час очікування прийому відвідувачі знайомляться з роботою книгозбірні, переглядають періодичні видання та книги. Багато з них стають користувачами бібліотеки, згодом приводять сюди своїх дітей та онуків. У такий спосіб також відбувається залучення нових користувачів, зростає імідж бібліотеки.
         Продовжуючи плідно працювати з мешканцями мікрорайону, бібліотека разом з патрульною поліцією міста взяла участь у проєкті “Безпечний будинок”. Бібліотекарі надавали допомогу жителям прилеглих будинків у написанні письмових звернень, проведенні соціокультурних заходів. У 2018 р. завдяки співпраці з представниками виконавчих органів влади на фасаді приміщення бібліотеки з'явився яскравий банер, який інформує про роботу книгозбірні. Оновили також прибудинкову територію, з'явилися нові сучасні та зручні тротуарні доріжки, які стали справді комфортними для користувачів бібліотеки та жителів прилеглих будинків.
         У 2018 р. в бібліотеці-філії № 10 ім. Д. Брилінського завдяки користувачам з'явився Wi-Fi. Це сприяло майбутній підготовці книжкового фондудо запровадження електронної книговидачі.
         Досить продуктивним став 2019 рік. Тоді під керівництвом Інни Герман бібліотека брала активну участь у Всеукраїнських, обласних, міських конкурсах, займалася проєктною діяльністю. Книгозбірня стала переможницею “Бюджету міських ініціатив” з проектом  “SMALL-TOWN – у бібліотеці”. Мета проєкту: створення бібліотеки нового формату шляхом зонування бібліотечного простору, де діти можуть поєднувати пізнання з дозвіллям та розвитком творчих здібностей, спілкуватися, навчатися, грати, проводити тут більше вільного часу. В межах проєкту бібліотеку було забезпечено відповідним технічним обладнанням та новими меблями.
         У тому ж році Інна Василівна налагодила співпрацю з волонтером Вадимом Басистим, завдяки якому бібліотека взяла участь у проєкті “EnglishforEveryone” (“Англійська для всіх”). Волонтер безоплатно у тренінговій формі займався розмовною англійською мовою з читачами, організовував зустрічі з іноземцями – носіями мови. А вже завдяки проєкту “DarienBookAidPlan” (“План допомоги Дарієна”) бібліотека отримала з США 36 примірників книг англійською мовою. Їх презентував американець Карл Тайлер – волонтер Корпусу Миру. Згодом волонтери організували збір книг для бібліотеки-філії № 10. У 2021 р. вона отримала близько 500 примірників видань польською мовою.
         Завдяки ефективній роботі керівниці, бібліотека-філія № 10 три роки поспіль (2019, 2020, 2021) перемагала в конкурсі за звання “Краща бібліотека-філія Хмельницької міської ЦБС”.
         За сумлінну працю, особистий творчий внесок у розвиток бібліотечної справи Інна Герман неодноразово нагороджувалася грамотами та подяками Хмельницького міського голови, управління культури і туризму Хмельницьких міської ради та централізованої бібліотечної системи. Адже завдяки її роботі дитяча книгозбірня перестала бути просто місцем, де зберігаються книги, а стала затишним та комфортним центром спілкування.

      СЛОБОДЯН ГАННА ІГОРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 10 для дітей
      (2022 р.– по даний час)

         Народилася у 1992 р. в с. Ластівці Кам'янець-Подільського району. У 2011 р. закінчила Кам'янець-Подільський коледж культури і мистецтв за спеціальністю “Бібліотечна справа”. У тому ж році почала працювати у бібліотеці-філії №  10 на посаді бібліотекаря читального залу, пізніше – бібліотекаря абонементу 5-9 класів. А вже у 2015 р. закінчила Національну академію керівних кадрів культури і мистецтв.
         З 2022 р. працює на посаді завідувачки бібліотеки. За понад 10 років бібліотечної роботи брала активну участь у всіх соціокультурних заходах, які проводилися в місті, популяризувала бібліотеку та її послуги на сторінках соціальних мереж, очолювала бібліотечний клуб “Яскрава палітра”.
         Наполегливо підвищує свою професійну кваліфікацію шляхом відвідування обласних та Всеукраїнських семінарів, вебінарів та конференцій. У 2022 р. стала учасницею VІІІ Зимової школи молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації. Результатом поїздки є набуті знання та навички. Зустрічі з однодумцями дали корисний та позитивний досвід, можливість детально познайомитися з роботою УБА, представниками бібліотечної справи та успішно реалізованими проєктами.
         На посаді завідувачки продовжує втілювати бібліотечні ініціативи, які запровадили попередниці. У 2023 р. не лише завершено штрихкодування всього книжкового фонду, а й розпочато електронну автоматизовану книговидачу.
         Ганна Слободян інтенсивно працює над поповненням бібліотеки книгами, слідкує за конкурсами та акціями видавництв у соціальних мережах, закликає користувачів до дарування книг. Вона з великою відповідальністю ставиться до своїх обов'язків, творчо, з урахуванням сучасних вимог підходить до розв'язання питань бібліотечного обслуговування користувачів. Завжди керується загальнолюдськими моральними цінностями.
         За сумлінну працю, особистий творчий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово нагороджувалася грамотами та подяками управління культури і туризму Хмельницької міської ради та бібліотечної системи.

      Хмельницька міська бібліотека № 12 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

         У мікрорайоні Виставка працювала ЗОШ № 11, яку очолював В. М. Хохлич. Паралельно в школі було по 6-8 класів. Бібліотека-філія  № 8, яка діяла з 1967 р. і розташувалася по проспекту Миру, 76/2, обслуговувала доросле населення. Тому виникла потреба у відкритті книгозбірні для дітей. Цю справу доручили молодому методисту обласної бібліотеки для дітей Купратій Ганні Григорівні. Отже, бібліотеку відкрили у вересні 1970 р. за адресою: проспект Миру, 76/2.

      КУПРАТА ГАННА ГРИГОРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 12 для дітей
      (1970-1975 рр.)

         Купрата Ганна Григорівна стала першою завідувачкою бібліотеки № 12 для дітей. Народилася 10 серпня 1937 р. в с. Давидківці Хмельницького району. У 1944-1954 рр. навчалася у Давидківській школі. В 1954 р. вступила до Кам'янець-Подільського культурно-освітньогоучилища, яке закінчилау 1956 р.
         З 1 березня 1956 р. працювала інспектором Хмельницького районного відділу культури, а згодом – бібліотекарем при РТС. У 1959  р. вступила до Харківського бібліотечного інституту, який закінчила у 1964 р. Певний час перебувала за кордоном (за місцем служби чоловіка). Після повернення, у 1968 р. працювала методистом в обласній бібліотеці для дітей. З 1970 по 1975 рр. була завідувачкою бібліотеки № 12 для дітей.
         Ось як згадує про період створення бібліотеки Ганна Григорівна: “Виділили частину приміщення під дитячу бібліотеку, три металевих стелажі, перекладених тирсоплитою. Книжковий фонд – майже 1000 примірників – немає на чому розмістити. Звернулася до директора кінотехпрому Д. Широкого. Там замовила 10 пристінних стелажів та каталожні ящики. У відділі культури взяла рахунок, але начальник відділу культури П.А. Гевал насварив за те, що багато використовую грошей на свою бібліотеку. Від образи рахунок порвала. Але з часом все владналося. Коли бібліотеку більш-менш облаштувала, пішла до директора ЗОШ № 11 В. М. Хохлича та запропонувала проведення екскурсій, заходів. Він відповів: “На що у вас дивитись, на три поломані стелажі?”. Я запропонувала йому прийти та самому подивитись на бібліотеку. Коли він зайшов, був приємно вражений. На той час у бібліотеці працювали Алісеніцер Г.М., Кокурова В.С., Ільченко Г.І. Так почалася співпраця нашої бібліотеки зі школою № 11. В 1972 р. вже відкрили ЗОШ № 21. Незабаром приміщення стало замалим. Начальник відділу культури П. А. Гевал допоміг перелаштувати частину коридору на приміщення для абонементу 1-4 класів, знайшлось місце для кабінету завідувачки”.

      ІЛЬЧЕНКО ГАЛИНА ІВАНІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 12 для дітей
      (1975-1984 рр.)

         Народилася 31 липня 1939 р. в с. Россава Старченківського району Київської області. Там минули дитячі роки, там закінчила семилітню школу. В 1953 р. вступила до Бердичівського педагогічного училища, яке закінчила в 1957 р. В 1958 р. стала студенткою історичного факультету (заочне відділення) Чернівецького державного університету, який закінчила в 1964  р. Працювала в школах України вчителем історії та географії. З 1964 по 1969 рр. перебувала за кордоном (за місцем служби чоловіка).
         У жовтні 1973 р. почала працювати бібліотекарем. У листопаді 1975  р. призначена на посаду завідувачки бібліотеки № 12 для дітей.
         У цей час було дуже багато читачів, велика книговидача, висока обертаність. За день бібліотеку відвідувало понад 100 дітей. Діяв клуб за інтересами “Юні історики”, де учні 5-8 класів вивчали історію рідного краю, міста. На абонементі 4-8 класів – гурток “Книголюби”, а на абонементі 1-3 класів бібліотекарі працювали з групою дітей, які мали погану техніку читання.
         У книгозбірні працювали: Л.Й. Бас, Г.О. Кучер, О.П. Пасєукова, О.В. Стельмах, Н.М. Мокрецова.
         Галина Іванівна налагодила співпрацю зі школами мікрорайону. Її поважали бібліотекарі міста. Звільнилася з посади в червні 1984 р. (у зв'язку зі зміною місця роботи).

      НІГУЛАС ГАЛИНА МИХАЙЛІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 12 для дітей
      (1984-1994 рр.)

      зав №3.jpg

         Народилася 13 серпня 1955 р. у м. Хмельницький. У 1962-1972 рр. навчалася у середній школі № 10, після закінчення якої в 1973 р. вступила до Ленінградського інституту культури.
         З травня 1975 р. почала працювати бібліотекарем у бібліотеці № 12 для дітей. 15 серпня 1984 р. призначена на посаду завідувачки бібліотеки № 12 для дітей. За цей період у книгозбірні створено нові гуртки: “Джерельце”, “Юні помічники бібліотеки”, клуб “Юний еколог”, які продовжують свою роботу й сьогодні.
         У 80-х рр. бібліотеки велику увагу приділяли довідково-бібліографічній та інформаційній діяльності. Серед популярних форм роботи були літературні ігри-вікторини, конференції, перегляди літератури, літературні ранки. Щомісячно проводили дні нової книги, кілька разів у рік – дні інформації та дні бібліографії.
         Звільнилася Галина Нігулас з посади у вересні 1994 р. (у зв'язку з виїздом за кордон). Зараз проживає у США (м. Сан-Франциско) і працює в юридичній бібліотеці, разом з тим не забуває і про рідну книгозбірню.

      НОВОСЕЛЬСЬКА НАДІЯ ЯКІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 12 для дітей
      (1994-1996 рр.)

         Народилася 18 травня 1952 р. в с. Магнишівка Ярмолинецького району. В 1963 р. родина переїхала до Хмельницького, де Надія навчалася у середній школі № 3. У 1968 р. закінчила школу. В 1970 р. вступила до Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища на відділ народних інструментів. З 1973 р. працювала вчителем музики та співів у школі в с. Шаровечка. З 1976 по 1982 рр. перебувала за кордоном. Після повернення працювала художницею в ОДЮСШ у м. Хмельницькому.
         У вересні 1985 р. – бібліотекар у бібліотеці № 12 для дітей. Відповідальна, мала гарний підхід до читачів-дітей. З серпня 1990 р. – старший бібліотекар відділу 5-9 класів. У 1994-1996 рр. – завідувачка бібліотеки № 12. Популярними тоді були заходи з народознавства, краєзнавства, поширення української мови, традицій, народних звичаїв.

      ЛЮБЕНЧУК ТЕТЯНА ВОЛОДИМИРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 12 для дітей.
      Заступник директора Хмельницької міської ЦБС
      по роботі з дітьми
      (1996 р. – по даний час)

         Народилася 9 серпня 1967 р. в м. Хмельницький. З 1974 по 1984 рр. навчалася в Хмельницькій середній школі № 20. Після закінчення школи вступила до Хмельницького педагогічного училища (спеціальність “Дошкільне виховання”), яке закінчила у 1986 р. З серпня 1986 р. по січень 1989 р. працювала вихователькою в дитячому садку № 49. У 1988 р. вступила на заочне відділення Кам`янець-Подільського педагогічного інституту на філологічний факультет, який закінчила у 1993 р.
         З лютого 1989 р. Тетяна Володимирівна працює у бібліотеках Хмельницької міської ЦБС: спочатку в бібліотеці-філії № 3, а з липня 1996 р. – завідувачкою бібліотеки-філії № 12 для дітей. Здобуті тут знання знадобилися їй у подальшій роботі. У 1998 р. стала заступницею директора ЦБС по роботі з дітьми.
         Тетяна Володимирівна разом зі своїм колективом прагне донести до дітей багатий світ книги, застосовуючи для цього різні форми бібліотечної роботи. Вона знає читацькі потреби та робить все для того, аби діти знову й знову поверталися до бібліотеки. А щоб вони мали що читати, Тетяна Володимирівна шукає додаткові джерела комплектування. І їй це вдається.
         Тетяна Володимирівна професійно співпрацює із вчителями ЗОШ № 21, початкових шкіл №№ 2, 3, гімназії № 2. Учні класами відвідують бібліотеку.
         У 2011 р. проведено літні майданчики “Бібліотечна парасолька”для дітей мікрорайону. В 2013 р. бібліотека № 12 стала переможцем 5-го раунду конкурсу з організації нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету від програми “Бібліоміст”.
         За підсумками роботи серед бібліотек-філій Хмельницької міської ЦБСбібліотека № 12 стала переможцем конкурсу “Краща бібліотека-філія 2015 року” та вдруге “Краща бібліотека-філія 2016 року”.
         У 2017 р. бібліотека стала переможцем Громадського проєкту “Бюджет міських ініціатив”. Тут реалізовано проєкт “Інформаційно-розважальний центр” “Дитячий простір” у бібліотеці № 12”, де відбуваються презентації книг, цікаві зустрічі. Бібліотека  стала офіційним хабом Національного проєкту освітньої онлайн-платформи “Дія. Цифрова освіта”.
         У 2020 р. бібліотека стала переможцем Громадського проєкту “Бюджет міських ініціатив” з проєктом “ProArt”. В рамках проєкту відбуваються творчі зустрічі, виставки дитячих малюнків, концерти.
         Бібліотека під керівництвом Тетяни Володимирівни брала участь в проєкті Хмельницької міської ради “Дитячі гулянки”, у проєкті “ПОЛіС” від IREX. Щорічно у бібліотеці проводиться міський етап Всеукраїнського конкурсу “Лідер читання”, раніше міський етап всеукраїнського конкурсу “Книгоманія”.
         Центральна публічна бібліотека № 12 для дітей є методичним центром дитячих бібліотек: на її базі  проводяться семінари, методичні дні, практикуми. Тетяна Володимирівна бере активну участь в організації семінарів, днях керівника, нарадах при директорові.
         За багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово нагороджувалася грамотами міського голови та управління культури і туризму Хмельницької міської ради. У 2006 р. Любенчук Тетяна Володимирівна стала переможницею конкурсу “Кращий за професією”в номінації “Кращий працівник культури міста”.   

      Хмельницька міська бібліотека № 14 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

      ПЄТУХОВА ОЛЬГА МИХАЙЛІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 14 для дітей
      (1986-1993 рр.)

         Народилася 4 травня 1959 р. в м. Верхнє Дуброво Свердловської області. З 1977 по 1979 рр. навчалася у Свердловському культурно-освітньому училищі на бібліотечному факультеті, отримавши середню спеціальну освіту. З липня 1979 р. працювала бібліотекарем книго-збірні у м. Первомайськ Миколаївської області.
         З липня 1985 р. – бібліотекар бібліотеки-філії № 14. 27 лютого 1986 р. обійняла посаду старшого бібліотекаря бібліотеки-філії № 14, а згодом – завідувачки.
         2 серпня 1993 р. була звільнена за власним бажанням. За роки роботи у книгозбірні активно займалася організацією масових заходів.

      ЯЗИКОВА ОЛЕНА ВОЛОДИМИРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 14 для дітей
      (1993-1994 рр.).

         Народилася 17 липня 1954 р. в м. Воткінськ Удмурської Республіки. Закінчила культурно-освітнє училище в м. Чита (1975 р.) та Східно-Сибірський державний інститут культури в м. Улан-Уде (1981 р.).
         В 1975-1976 рр. працювала в дитячій бібліотеці в м. Чита завідувачкою абонементу для читачів молодшого шкільного віку. З 1978 по 1981 рр. – завідувачка бібліотеки військової частини. З 1983 по 1985 рр. – старший бібліотекар ЦБС у м. Чита.
         В серпні 1987 р. розпочала роботу в Хмельницькій ЦБС на посаді бібліотекаря бібліотеки-філії № 5. У 1988 р. була переведена до бібліотеки-філії № 4.
         З 15 серпня 1989 р. працювала бібліотекарем у бібліотеці-філії № 14. З 2 серпня 1993 р. була прийнята на посаду завідувачки книгозбірні № 14. Звільнилась за власним бажанням 25 березня 1994 р.
         У бібліотечній роботі продемонструвала себе грамотним та ініціативним спеціалістом.

      ВАСИЛЬЄВА НАДІЯ ВАГАНІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 14 для дітей
      (1994-2012 рр.)

         Народилася 7 червня 1952 р. в Кабардино-Балкарії. У 1972 р. закінчила училище культури у м. Нальчик за фахом “Бібліотекар-бібліограф”.
         З 1993 р. була прийнята на посаду бібліотекаря І категорії книго-збірні № 14. З березня 1994 р. – завідувачка бібліотеки-філії № 14.
         За час її керівництва у 2011 р. бібліотека стала переможницею ІІ раунду конкурсу з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет від програми “Бібліоміст”.
         З 1 вересня 2012 р. Надія Ваганівна змінила посаду. З цього часу вона працювала бібліотекарем І категорії у бібліотеці-філії № 4.

      ЧЕРНЕНКО ВАЛЕНТИНА ІГОРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 14 для дітей
      (2012 р. – по даний час)

         Народилася 2 травня 1964 р. в м. Бережани Тернопільської області. З 1981 по 1985 рр. навчалася в Київському державному інституті культури на бібліотечному факультеті.
         З 1985 по 1995 рр. працювала у Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей ім. Т.  Г.  Шевченка, з 1995 р. – в бібліотеці Технологічного  університету Поділля.
         З 2011 р. перейшла на посаду провідного бібліотекаря бібліотеки-філії №  9, а з 2012 р. – завідувачка бібліотеки-філії № 14.
         За час її керівництва книгозбірня у 2015 р. взяла участь у проєкті “Хмельницький піар-офіс сучасних бібліотек”, метою якого було налагодження ефективної комунікації зі ЗМІ. У 2022 р. книгозбірня доєдналася до проєкту “Вільна мама” ГО “Жіночий хаб”. “Жіночий хаб” у співпраці з іншими організаціями отримав грант від проєкту “Жінки України” для розширення економічних можливостей жінок Хмельниччини.
         Послуга “Вільна мама”, яка діє в бібліотеці, передбачає кількагодинний нагляд за дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку. Вона дає можливість мамам розв'язатинагальні проблеми за період, коли їхні діти з користю проводять час у книгозбірні під наглядом бібліотекарів.

      Хмельницька міська бібліотека № 15 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

      НЕДБАЙ КАТЕРИНА СТЕПАНІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 15 для дітей
      (1980-2012 рр.)

         Народилася 16 лютого 1956 р. в с. Жигайлівка Тростянецького району Сумської області. Закінчила Сумське культурно-освітнє училище, отримавши спеціальність бібліотекаря.
         Першим бібліотекарем бібліотеки-філії № 15 стала саме Недбай Катерина Степанівна, яка очолювала книго-збірню понад тридцять років. У бібліотеці-філії № 15 вона почала працювати з 1980 р.
         За період роботи Катерина Недбай показала, що вона висококваліфікована спеціалістка, вміла організаторка, котра здійснювала бібліотечну діяльність з творчим підходом. Катерина Степанівна плідно співпрацювала з навчально-виховним комплексом № 2 та громадськими організаціями мікрорайону Дубове.
         Мала авторитет і повагу серед колег, мешканців мікрорайону. У 2007 р. Катерина Степанівна взяла участь у конкурсі ветеранів бібліотечної справи “Берегині джерел духовності”та здобула перше місце.
         У 2011 р. депутат Хмельницької міської ради А. Собко подарував книгозбірні комп'ютер і 38 книг.
         За період завідування Катерини Степанівни читачка книгозбірні Ольга Фафуріна стала переможницею ІІ міського етапуВсеукраїнського конкурсу “Найкращий читач України – 2012” у номінації “Юний ерудит”.
         За сумлінну працю, особистий творчий внесок у розвиток бібліотечної справи неодноразово нагороджувалася грамотами та подяками Хмельницького міського голови, управління культури і туризму Хмельницьких міської ради та міської централізованої бібліотечної системи.

      ВЕНГРОВА ТЕТЯНА ЮРІЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 15 для дітей
      (2012-2013 рр.)

         Народилася 2 травня 1982 р. у м. Хмельницький. Закінчила Кам'янець-Подільське училище культури за спеціальністю “Бібліотекар-бібліограф” та ВНЗ “Відкритий  міжнародний університет розвитку людини “Україна” (бакалавр з документознавства та інформаційної діяльності).
         Тетяна Юріївна відповідальна, принципова, порядна та чуйна людина. Її поважають колеги. За сумлінну працю, особистий внесок у розвиток бібліотечної справи нагороджена грамотами Хмельницького міського голови, управління культури і туризму Хмельницької міської ради, Хмельницької міської ЦБС.
         Постійно втілювала нові методи та форми роботи. Активно популяризувала бібліотечну роботу в Інтернеті. Брала активну участь у проєктній діяльності. У 2012-2013 рр. Венгрова Т. Ю. очолювала бібліотеку-філію № 15. За період її завідування у 2012 р. вперше налагоджено співпрацю книгозбірні з дитячим дошкільним закладом № 24 “Барвінок” та ЗОШ № 18. У тому ж році філії № 15 надано доступ до мережі Інтернет.
         За період роботи у бібліотеці-філії № 15 Тетяна Венгрова залучала користувачів до масштабних масових заходів. Зокрема, 1 червня 2012 р. бібліотека-філія № 15 взяла участь у масових святкових гуляннях до Дня захисту дітей у мікрорайоні Дубове.

      СЕМЕНЮК МАР'ЯНА МИКОЛАЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 15 для дітей
      (2013 р. – по даний час)

         Народилася 12 січня 1990 р. у с. Немиринці Теофіпольського району. Закінчила Тернопільський педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка за спеціальністю “Вчитель української мови і літератури, англійської мови та зарубіжної літератури”.
         З березня 2013 р. працює бібліотекарем у бібліотеці-філії № 15. Книгозбірня підтримує тісні зв'язки з навчально-виховним комплексом № 2 та підлітковим клубом “Романтик”. В межах співпраці проводяться змістовні та цікаві заходи.
         Користувачі бібліотеки поважають Мар'яну Миколаївну за творчість та небайдужість. Вони брали участь в обласному поетичному онлайн-марафоні “Хмельниччина читає Шевченка”, в Шевченківських читаннях “Юнь шанує Кобзаря”, а також у міському турі Всеукраїнського конкурсу “Кращий читач року”, в обласному конкурсі юних дарувань “Кобзарики”тощо.
         Семенюк М.М. – активна учасниця культурних заходів, які проводяться в місті. Неодноразово була ведучою тих, які організовувала централізована бібліотечна система.
         У 2015 р. Мар'яна Семенюк взяла участь у конкурсі “Сучасний бібліотекар” Хмельницької міської ЦБС, в якому здобула титул “Леді-промоушен”.
         У 2016 р. філія № 15 разом із філією № 9 започаткували творчий клуб “Чарівна скринька”, в рамках якого організовують різноманітні майстер-класи.
         У 2017 р. у бібліотеці проведено капітальний ремонт. Вона стала оновленою, комфортною та сучасною. За підсумками роботи книгозбірня здобула ІІ місце у щорічному конкурсі “Краща бібліотека-філія 2017 року” серед бібліотек-філій Хмельницької міської ЦБС.
         З 2020 р. бібліотека – офіційний хаб Національного проєкту освітньої онлайн-платформи “Дія. Цифрова освіта”.
         Читачка бібліотеки Софія Кучман у 2020 р. стала переможницею у міському турі Всеукраїнського конкурсу “Книгоманія – 2020”.
         У 2022 р. стартувала співпраця книгозбірні з соціально-спортивною школою Фонду “Реал Мадрид” та ГО “Епіцентр дітям”. Для її вихованців відбувся мовознавчий гравіккон “Мелодійна, багата, розмаїта” (до Міжнародного дня рідної мови).
         Бібліотека-філія № 15, окрім модерного дизайну, оснащена сучасним книжковим фондом, який задовольнить будь-якого читача. Дитяча зона у книгозбірні є середовищем організації дозвілля юних мешканців мікрорайону Дубове.
         Семенюк М. М. відповідальна, творча, ініціативна. У своїй роботі впроваджує сучасні методи та форми роботи.

      Хмельницька міська бібліотека № 16 для дітей
      ЦБС Хмельницької міської ТГ

      КУШНІР МАРІЯ ПЕТРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 16 для дітей
      (1981-1985 рр.)

         Народилася 30 жовтня 1953 р. в с. Гута Деражнянського району. Після отримання середньої освіти навчалася  в Хмельницькому технологічному інституті побутового обслуговування.
         В 1976 р. була направлена на роботу в Тростянецький районний побутовий комбінат Сумської області. Працювала вчителем хімії та фізики в Новостроївській восьмирічній  школі. З 1978 по 1981 рр. – економіст ХПОТПА механічного цеху. В березні 1981 р. прийнята на посаду старшого бібліотекаря бібліотеки-філії № 16 з виконанням обов'язків завідувачки. Марія Петрівна професійно виконувала обов'язки з організації книжкового фонду, проведення масових заходів, залучення читачів. У липні 1985 р. звільнилася із займаної посади.

      ЗАГОРУЙКО ЛЮДМИЛА СЕРГІЇВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 16 для дітей
      (1985-1986 рр.)

         Народилася 8 квітня 1959 р. в с. Ходаківці Хмельницького району. Навчалася в Печеській восьмирічній школі. 10 клас закінчила в с. Гнатівці Хмельницького району. У 1976-1981 рр. навчалася на філологічному факультеті Вінницького педагогічного інституту, після закінчення якого за призначенням поїхала працювати в с. Стуфчинці Хмельницького району.
         З 1 серпня 1985 р. прийнята на посаду старшого бібліотекаря в бібліотеку-філію № 16 для дітей з виконанням обов'язків завідувачки. Тут пропрацювала 1 рік (до 01.08.1986 р.).

      ГРИГОР'ЄВА(СКАЛАЦЬКА) ОЛЕНА ПЕТРІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 16 для дітей
      (1986-1987 рр.)

         Народилася 10 червня 1967 р. в м. Хмельницький. В 1984 р. закінчила середню школу № 14. У тому ж році вступила в Орловську філію Московського державного інституту культури на спеціальність “Керівництво самодіяльним театральним колективом”. 
         Працювала вихователькою в дитячому садку № 4. З листопада 1986 р. прийнята на посаду бібліотекаря в дитячу бібліотеку № 16. З березня 1987 р. переведена на посаду старшого бібліотекаря філії № 16 з виконанням обов'язків завідувачки.

      ОМЕЛЬЧЕНКО ЮЛІЯ СТАНІСЛАВІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 16 для дітей
      (1989-1990 рр.)

         Народилася 3 листопада 1968 р. в м. Київ. У 1985 р. вступила в Київський державний інститут культури на бібліотечний факультет. В 1987 р. переїхала у м. Хмельницький.
         У січні 1989 р. прийнята на посаду старшого бібліотекаря дитячої бібліотеки № 16 з виконанням обов'язків завідувачки. У книгозбірні працювала з читачами різного шкільного віку, здійснювала роботу з книжковим фондом, картотеками та каталогами. Займалася самоосвітою. Успішно виконувала свої обов'язки. В березні 1990 р. переведена в бібліотеку-філію № 7.

      ШТИКАЛО ЄВГЕНІЯ БОРИСІВНА
      Завідувачка Хмельницької міської
      бібліотеки № 16 для дітей
      (1990-1992 рр.)

         Народилася 5 травня 1958 р. в с. Йосипівка Чемеровецького району. В 1975 р. вступила в Хмельницьке ПТУ № 3. В 1976 р. почала працювати на заводі “Катіон”. Пізніше, з 1983 по 1987 рр., працювала касиром автобусних станцій. З грудня 1989 р. прийнята на посаду бібліотекаря філії № 3. В серпні 1990 р. переведена на посаду старшого бібліотекаря філії № 16 з виконанням обов'язків завідувачки.
         За час роботи у бібліотеці підтвердила, що вона сумлінний працівник, вимоглива, ввічлива, принципова, серйозна. Вміло координувала роботу зі школами мікро-району, популяризувала українську дитячу книгу серед юних читачів, проводила цікаві масові заходи.
         Неодноразово нагороджувалася грамотами та подяками управління культури та ЦБС.
         У зв'язку з ліквідацією бібліотеки № 16 (розпо-рядження міської адміністрації № 1293 від 28.12.1992 р.) Є.Б. Штикало переведено на посаду бібліотекаря у філію № 3. Книжковий фонд передано теж у філію № 3 для створення дитячого відділу.


      Календар знаменних дат

      Знаменні події 2 травня

      1. Коханьський, Вацлав -- 2.05.1878 р. народився Коханьський В.
        До ювілею 14 років (інтервал 10 років), з дати події минуло 146 років
      2. Ванжула, Олександра Семенівна -- 2.05.1938 р. народилася Ванжула О.С.
        До ювілею 4 років (інтервал 5 років), з дати події минуло 86 років
      • 4
      • 3
      • 2
      • 1
      • 2222
      • АРТ територія111
      • Дошкільнятам2

      Бібліотека запрошує

      БЛОГИ БІБЛІОТЕКИ

      Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу:
      Історичній
      Пригодницькій
      Детективній
      Містичній
      Фентезі
      Мотиваційній







      © ХОБ для дітей ім. Шевченка. , 2010-2024 г.
          Офіційний сайт
      29001, Україна, м. Хмельницький, вул. Свободи 51.
      www.odb.km.ua             mail@odb.km.ua
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр