Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
ВІРМЕНИ
Історична довідка
Вірмени здавна селилися на Поділлі. Перші вірменські поселення на західно-українських землях виникли в період Київського та Галицько-Волинського князівств після загарбання вірменської метрополії арабами і турками, а також антивірменської політики Візантії. Відомо, що у другій половині ХІ ст. київські князі для спільної боротьби проти половців оселили вірменів у Києві, Львові, Барі, а на Поділлі – у Кам'янці-Подільському, Сатанові, Жванці. Вірменські колонії Кам'янця-Подільського досягли найбільшого розквіту у ХVІ-ХVІІІ ст., їх чисельність становила понад 5 тисяч чоловік. Вони мали земельні наділи, займалися сільським господарством, ремісництвом, торгівлею. Вірменські колонії мали своє самоврядування, свої органи влади – адміністративні, судові, медичні і навчальні заклади.
Кам'янець-Подільський – Вірменський
бастіон (ХVІ-ХVІІІ ст.)
Подоляни шанували вірмен за їх будівничу діяльність. Вони започаткували будівництво таких поселень, як Армяни і Армянка біля Кам'янця-Подільського. Вірмени будували торговельні заклади, церкви, школи, лікарні. Так, у ХV-ХVІІІ ст. у місті Кам'янці-Подільському налічувалося 6 вірменських церков. До наших днів збереглися ділянки південно-західної фортечної лінії з вірменським бастіоном, церква-каплиця св. Миколая, вірменський колодязь глибиною більше 30 метрів, дзвіниця Миколаївської церкви (ХV-ХVІІІ ст.).
Залишки Вірменського костелу в
м. Кам'янці-Подільському
У Кам'янці-Подільському вірменська школа складалася з кількох класів. У 1604 році була заснована перша друкарня, в якій друкувалися підручники, книги різними мовами. Згодом, у ХVІІ ст. місцеві вірмени прийняли унію з католицизмом. У 1764 році вірменський храм став католицьким, вірмени були окатоличені, зполячені, згодом вірменський магістрат ліквідовано. Це та інші соціально-економічні фактори призвели до масової міграції вірмен. Як відомо, вже у ХІХ ст. компактні вірменські поселення в Україні зникають, переважна кількість вірмен розселена у містах.
Дзвіниця Вірменського
Миколаївського Собору
Варто знати
За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на Хмельниччині проживало 1,1 тис. вірмен. Вони беруть активну участь у розбудові нашого краю, в її громадському і культурному житті. Велику роботу по збереженню та популяризації національно-культурних традицій веде обласна спілка вірменської національної культури “Арарат”, яка входить в Спілку вірменів України. Члени спілки “Арарат”– учасники різноманітних свят, організатори ювілейних вечорів видатних діячів культури вірменського народу. Представники вірмен Поділля є активними учасниками обласних фестивалів національних культур. Спілкою ведеться велика робота по виявленню талановитої молоді, допомога в її розвитку.
Тут, на Хмельниччині, зріс і розвинув свій хист співака талановитий вірменський хлопчик Андранік Алексанян – переможець багатьох Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Спілка вірменської культури “Арарат” веде велику роботу по відновленню та реставрації історичних пам'ятників, церков, що пов'язані з історією вірмен на Поділлі, зокрема церкви Святого Миколая в місті Кам'янці-Подільському. При церкві діє недільна вірменська школа для дітей.
Ікона Пресвятої Богородиці Вірменської
Вірмени беруть активну участь у різноманітних спортивних змаганнях, які проходять в області. Зокрема, у щорічних змаганнях з футболу серед представників національностей Хмельниччини.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: