Знаменні події 24 травня
- Нейко, Євген Михайлович -- 24.05.2010 р. помер Нейко Є.М.
з дати події минуло 15 років
Юрій Іванович Липа народився в сім'ї лікаря, відомого письменника, активного громадського діяча, згодом міністра в уряді Директорії Івана Липи.
У своїй автобіографії Юрій Липа писав: “Народився в Полтаві 7 мая 1990 року. Скінчив гімназію в Одесі в 1917 р. Перебував рік на Одеському і рік на Кам'янецькому університетах. Року 1922 вступив на Познанський університет на медичний факультет”.
У здоровому духовному мікрокліматі формувався характер літератора-гуманіста, закладалися підвалини національної самосвідомості. Від свого батька він успадкував не лише любов до рідної мови, жагу до творчості, а й захоплення медициною і фітотерапією.
Був учасником визвольних змагань в Україні 1917-1921 років, друкувався в різних українських газетах. У 1919-1920 роках Юрій Липа навчався в Кам'янець-Подільському університеті. Саме у 1920 р. він редагував перші номери студентського журналу “Нова думка”. На ці роки перебування Юрія Липи у Кам'янці припадає період становлення його як особистості.
Далі Юрій Липа навчався у Познанському університеті, працював лікарем у Варшаві, проте в багатьох поетичних та прозових творах він згадував місто своєї молодості – Кам'янець-Подільський. Так, в оповіданні “Кіннотник” Юрій Липа через пригоди сотника армії УНР реалістично змалював братовбивчість громадянської війни, зокрема на Поділлі (згадується Кам'янець, Могилів, Ушиця, Оринин, Копичинці, Збруч, Дністер). Розповідаючи про тогочасні події, письменник підкреслює жорстокість і безглуздя класової боротьби.
А в оповіданні “Кам'янець столичний” події відбуваються теж 1919 року, коли Кам'янець вже п'ять місяців тому став другою столицею УНР після Києва. Становище в місті автор відображає в основному через сприйняття подій українською інтелігенцією. Голод, тиф, бідність. На Кам'янець наступають більшовики, в їх руках вже Чорний острів, Солобківці, Миньківці, Нова Ушиця. В одних це сіє страх і паніку, в інших – рішучість вмерти в бою, бо “найсолодшою смертю є смерть за отчизну”. Так, з творів Юрія Липи постають героїчні і трагічні сторінки історії нашого краю, свідком яких був сам автор.
Свою працю про лікарські рослини “Ліки під ногами” Ю.Липа починає так: “Це було в 1919 році. Невеличка українська армія, оточена в Кам'янці на Поділлі з усіх боків більшовиками і поляками, не мала нізвідки помочі. День і ніч відбивалися від ворога частини Директорії, обороняючи свою тимчасову столицю… Треба було б тільки видержати. Не вистачало харчів, обмаль було амуніції, але з тим ще сяк-так давали собі раду бійці. Найгірше було з ліками. Не було чим гальмувати кровотечу, обнижувати гарячку, гоїти запалені кишки і рани”.
Отож, вся творчість Юрія Липи була такою реалістичною і безкомпромісною, як і його життя.
У 1943 р. німецькі окупанти вислали Юрія Липу із Варшави. Він переїхав у Яворів, на батьківщину дружини. Галичина була охоплена рухом національного опору. Тому Юрій Липа, знаменитий на той час лікар і фітотерапевт, не раз надавав допомогу воякам УПА та місцевим жителям.
У 1944 р., коли Яворівщина була звільнена від фашистів, енкаведисти заарештували Юрія Липу і жорстоко знищили. Так трагічно закінчив своє життя український письменник, публіцист і чудовий лікар Юрій Липа. Лише в роки незалежності України його твори були повернуті читачам.
Прочитайте про Ю.І.Липу:
♦ Вінюкова В.М. Іван і Юрій Липи на Поділлі / В.М.Вінюкова // Матеріали ІХ-ої Подільської історико-краєзнавчої конференції : конференція присвячена 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. – Хмельницький, 1995. – С. 241-243.
♦ Кульбовський М. Великий подвижник українства / М.Кульбовський // З Подільського кореня. Кн. 10. – Хмельницький, 2018. – С. 15-21.
♦ Назаренко Є. Поділля в житті і творчості Юрія Липи / Є.Назаренко // Проскурів. – 2000. – 14 лип.
♦ Сваричевський А. Цей край таким побачив українець… Юрій Липа про громадянську війну на Поділлі / А.Сваричевський // Подільські вісті. – 2000. – 19 груд.
Знаменні події 24 травня
Бібліотека запрошує
Шановний читачу! Якій літературі ти надаєш перевагу: